Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
jma

Ustawienie zegarka GMT

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry,

pytanie moze wydac sie banalne, ale zapytam mimo to.

Szykuje sie do zakupu zegarka mechanicznego z funkcja gmt, niby nic w tym dziwnego, a jednak.

Dziwnosc polega na tym, ze strefa czasowa ktora mnie interesuje jest „oddalona” o plus 7h 30min.

Strefy o pelnych roznicach to nie problem, ale taka połówka..to inna bajka..

Jest mozliwe takie ustawienie zeby dzialalo ? 


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz jak mialoby to wygladac ? 


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden zarcik, chce zobaczyc jak wprost odczytac wskazanie o roznicy 7:30 . Czas nasz oraz plus 7h 30min czas w Adelejadzie.

Roznica w pelnych godzinach to rzecz oczywista, wskazowka minutowa wskazuje tyle samo. Moze nie mam wyobrazni albo inna dysfunkcje , ale jakos nie kumam. 


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, wydaje sie byc proste zagadnienie, pokazc tumokowi jak czytac roznice 7:30 , na przykladzie. A tu nic


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś zareagował na pytanie tłumoka "jak zmieniać biegi w pojeździe mechanicznym"? 

 

To nie jest takie proste, chociażby z tego powodu, że rozwiązań GMT jest dość dużo i różne są sposoby korzystania. 

 

W klasycznym GMT (jakim jest Glycine Purist), w klasycznym zastosowaniu (jakim jest zastosowanie lotnicze), wskazówki na tarczy pokazują czas uniwersalny (stąd GMT), a obrotowy bezel (z nastawami co 30 minut) służy do odczytywania czasu lokalnego.  

 

W nowszych masz kilka wskaźników pokazujących czas w różnych strefach czasowych.

 

Istnieje również całe mnóstwo rozwiązań pośrednich.

 

Zdecyduj się, w jakim pojeździe chcesz zmieniać biegi (czołg?, samochód?, motocykl?, F1?), jaka jest skrzynia przekładniowa (z międzybiegami?, synchronizowana?, automatyczna?, hydrauliczna?) i jak chcesz jeździć (szybko?, z przyczepą? pod górkę?) to będzie można Ci pomóc... odsyłając do instrukcji zegarka :) 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech bedzie to przyklad z Glycine Airman DC 4 

Prosze pamietac, ze udzielajac „mądrej” odpowiedzi na moje glupie pytanie, wyroznia sie chyba z 10 stref takich  ułomnych, czyli  30 min i 45min. Zatem czekam na wyjasniajace foto z godzina w Adelajdzie. 

Odpowiedz : „nie da sie mechaniku” tez jest odpowiedzią. 

Edytowane przez jma

żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom pytanie takie głupie nie jest. Ja próbowałem ustawić na moim GMT Master II i JLC Reverso czas lokalny w Adelajdzie a czas główny w Warszawie i ..... rozbijam się o owe 30 minut. Tak więc, sam chętnie się dowiem jak to ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli druga strefa jest pokazywana przez dedykowaną wskazówkę godzinową, to zwykle  (z wyjątkiem rzadszych/droższych modeli) w mechanicznych zegarkach przesuwają się tylko o pełne godziny.

Natomiast druga strefa na obrotowym bezelu z dodatkową podziałką pozwala już na dowolne ustawienie, np. o godzinie 12 lokalnie ustawiasz bezel w połowie między 19 a 20 (lub 4 a 5 jeśli odwrotne strefy) i masz 7h30m różnicy. Czas odczytywany jest wtedy jedynie ze wskazówki godzinowej, co może sprawiać pewną trudność na początku, ale da się przyzwyczaić.

 

Być może jednak kwarcowy wskazówkowiec jeśli zależy ci na wygodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz ustawić bezel w  połowie godziny, ale to niewygodne, ponieważ, po pierwsze, bezel może się wtedy łatwo przesunąć w prawo lub w lewo (bo zaprojektowany jest aby klik przesuwał go o pełną godzinę; po drugie, połowa klikniecia na bezelu to tak mała podziałka, że różnoca pomiędzy pół a pełną godziną jest trudna do zauważenia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy bezel jest tak zaprojektowany, tym niemniej bardzo słuszna uwaga - warto przy wyborze takiej opcji sprawdzić czy bezel ma możliwość obracania się z większą granularnością niż co godzinę. Ja kręciłem tylko takie które miały przynajmniej kilka klików na godzinę podziałki i dało się bez problemu ustawić połówkę.

Worldtimery miewają płynnie obrotową tarczę (bez żadnych klików).

 

Z mojego doświadczenia pół godziny to nie jest mała podziałka, choć pewnie też zależy od konkretnego zegarka (rozmiar, odległość wskazówki od podziałki itd). Jednowskazówkowce są w stanie pokazać czas z dokładnością nawet 2 minut, a co dopiero 30 min 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w odniesieniu do Rolexa GMT i JLC Reverso Dual Time; w tym drugim wskazówka przeskakuje co godzinę więc nie ma w ogóle mowy o precyzyjniejszym ustawianiu. Pewnie w worldtimerach jest to lepiej rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Glycinach wskazówka gmt ma skok co godzinę, więc ustawienie 7,5h odpada. Pozostaje ustawienie czasu na bezelu, który w Glycine jest blokowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.