Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Władek Meller

"Iron man" quiz

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukując informacji o Kazimierzu Żelazkiewiczu - pionierze polskiego przemysłu zegarowego (Tworzył Łódź i uruchamiał produkcję w Błoniu) znalazłem takie o nim słowa:

"jeszcze przed wojną Kazimierz zajmował się elektryfikacją dużego zakładu pracy w Stalowej Woli.
Pamiętam, że nie dostał za swoją pracę wynagrodzenia, o czym pisano nawet w miejscowych gazetach"

 

Pytanie do quizu brzmi:

Czy to prawda, a jeśli tak, to o jaki zakład chodzi?

Życiorys zawodowy Kazimierza Żelazkiewicza jest opisany na portalu Zegarki i Pasja.
 

miłej zabawy życzę

Edytowane przez Władek Meller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chodzi o Hutę Stalowa Wola, choć prof. Mrugalski o nim nie wspomina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie.
Kazimierz Żelazkiewicz nie był z wykształcenia elektrykiem.
Na stronach poświęconych budowie i historii Huty Stalowa Wola - nie znalazłem nigdzie Jego nazwiska.
W kilku miejscach znalazłem informację, że na budowę Huty ściągano najlepszych fachowców, którzy byli dobrze opłacani.
No, chyba, że był to inny zakład.

Z drugiej strony jest to prawdopodobne, bo Huta to przede wszystkim produkcja zbrojeniowa.
Pan Kazimierz był Wiceprzewodniczącym Związku Inżynierów Wojskowych, mógł zatem nadzorować elektryfikację.
Tyle udało mi się znaleźć.
W necie jest bardzo mało informacji o Nim.
Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Stalowa Wola" to nieoficjalna nazwa "Zakładów Południowych", które w 1937 zaczęto budować wsi Pławno, włączonej w obręb miasta Nisko. Dopiero w latach 50. "Stalowa Wola" stała się nazwą miasta.

 

Tak więc albo chodzi o Hutę (bo niczego innego tam nie było), albo relacja jest całkowicie błędna (bo na pewno jest błędna częściowo).

 

Po lekturze podlinkowanej biografii mam pytanie o szkołę, w której Kazimierz Żelazkiewicz zdobył  tytuł inżyniera.


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Zeno napisał(-a):

Po lekturze podlinkowanej biografii mam pytanie o szkołę, w której Kazimierz Żelazkiewicz zdobył  tytuł inżyniera.


Szkołę Salezjanów skończył w 1920 roku
Państwową Szkołę Budowy Maszyn w Grudziądzu mógł rozpocząć w lutym 1921 (od wtedy działała ta szkoła). Penie tak było.
- po zakończeniu nauki był w niej asystentem
"Działał aktywnie na forum inżynierów, a będąc podporucznikiem rezerwy pełnił także funkcję Wiceprzewodniczącego Związku Inżynierów Wojskowych."
WUZET rozpoczął działalność w 1931 roku.

Z tego wynika, że tytuł inżyniera zdobył w latach od 1924-5 do 1931.
W biografii nie jest podane którą szkołę skończył, gdzie otrzymał dyplom inżyniera.
Gdyby go nie miał, to nie mógłby chyba być w Związku Inżynierów Wojskowych.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok urodzenia 1904.

Szkoła Salezjanów to szkoła podstawowa. Koniec 1920, wiek 16 lat - OK

Państwowa Szkoła Budowy Maszyn to - według łatwo dostępnych źródeł internetowych - średnia szkoła techniczna (technikum z maturą, ówczesny system był skomplikowany). Z tradycjami z XIX wieku - pod inną nazwą. Zaczął ją  najprawdopodobniej jesienią 1920, lub w 1921 r.  Na wojnę z Rosjanami zbyt młody,

W 1931 r. jest inżynierem i podporucznikiem rezerwy.

 

IMHO jest 10-letnia luka - całkiem zrozumiała - dotycząca politechniki i służby wojskowej.  Można to pewnie wyklarować po kilku wizytach w archiwach Warszawy i Grudziądza. To leży na uboczu moich zajęć zawodowych, jednak jeśli któryś z Kolegów jest zainteresowany zgłębieniem tematu, coś mogę pomóc, tutaj lub lepiej na privie.

:)

 


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu, jak brzmi odpowiedź... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam odpowiedzi 🙂

Te słowa:

""jeszcze przed wojną Kazimierz zajmował się elektryfikacją dużego zakładu pracy w Stalowej Woli.
Pamiętam, że nie dostał za swoją pracę wynagrodzenia, o czym pisano nawet w miejscowych gazetach"


wypowiedziała synowa Kazimierza Żelazkiewicza - Jadwiga Żelazkiwicz, ale niestety nie mam na nie dowodu.
Myślałem, że coś się uda ustalić.

Trzeba pewnie byłoby szukać po: "miejscowych gazetach", ale nie wiem jakich 😞

pozdrawiam,
Władysław

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.