Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

shreq

Użytkownik
 • Content Count

  381
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

162 Entuzjasta zegarmistrzostwa

About shreq

 • Birthday 04/08/1969

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kraków
 • Hobby
  Kobiety, dom, zegary - jeszcze w tej kolejności.

Recent Profile Visitors

530 profile views
 1. Zapewne nikogo nie uraziłeś🙂. Ale troszkę zamieszania, udało Ci się w prowadzić. Zegarmistrzostwo wiedeńskie, nieco różni się od francuskiego i każde z nich ma swoich miłośników. Zegar piękny, ale reprezentuje okres i styl Napoleon III, który wiele nie wniósł do sztuki i do zegarmistrzostwa. Raczej korzystał z wzorów już powstałych, o nieco odmiennej estetyce. Zegarmistrzostwo też było już raczej ukształtowane, a największe zmiany dokonywały się w technologii wytwarzania podzespołów zegara. Zegar z cechami manufaktury, ale jeszcze ten styl zahaczy o mechanizmy przemysłowe. Napisałeś, że zegar po restauracji. Obudowa owszem, ale z łożysk mechanizmu wycieka czarna maź, która przynajmniej mnie zniechęciła by do nakręcania. Miłośnicy zegarów francuskich rzadziej tu zaglądają, a zegar zasłużył na swój temat. Miłej niedzieli.
 2. shreq

  Nasze Budziki

  Przymierzałem się do niego! Szczerze mówiąc nie spodziewałem się go tu spotkać (w budzikach). Trochę niekompletny w zdobieniach i przybrał zbyt angielską formę bracket clock, ale to świetny projekt do odbudowy. Chyba mnie odstraszył brak naciągu budzika, który powinien być w tym przypadku na tylnej płycie. Bębenek z krążkiem na sznurek, taki jak przy repetierach. Innego napędu budzika nie widzę. Wszystkie elementy zegara wyglądają na te z epoki, może oprócz siatki w narożnikach. Nóżki mam wrażenie podtrzymywały kiedyś inny zegar. Wskazówki idealne, kompletne ograniczniki naciągu to rzadkość, mechanizm z końca XVIIIw. pasuje czasowo, do notki biograficznej zegarmistrza. Gdybym miał większą swobodę finansową, to kto wie...?
 3. shreq

  Prośba o pomoc.

  Też go znalazłem - cena mnie zrolowała.
 4. shreq

  Prośba o pomoc.

  U Abelera warto czytać pełne wpisy. Jurgen zamieszczał, nawet fonetycznie zniekształcone wpisy, z dokumentów wielu narodowości. Myślę że ten wpis można przypisać do tej sygnatury.
 5. shreq

  Prośba o pomoc.

  Repetier🙂
 6. shreq

  Prośba o pomoc.

  Z dzwonkiem! Ale za to na żądanie.
 7. shreq

  Prośba o pomoc.

  Dzień dobry! Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu, jakiejkolwiek noty biograficznej, zegarmistrza z sygnatury. Dysponuję tylko tymi zdjęciami. Jest ogromna szansa, że zegar trafi na jakiś czas do mnie. Zrobię i pokażę w tedy zdjęcia całego zegara.
 8. shreq

  Porady potrzebuję :-)

  Zegar w stylu Napoleon III. Styl ten miał swoje 5 minut w czasach panowania Napoleona III Bonaparte. Nie wniósł on niczego nowego do sztuki europejskiej, za to garściami czerpał inspirację ze stylów wcześniejszych. Zwieńczenie tego zegara, które w sztuce nazywamy wazą, to alegoria greckiego rogu obfitości. Francuski odpowiednik symbolu dostatku i dobrobytu.
 9. shreq

  Taki mechanizm.

  Brawo! Doświadczenie zaczyna brać górę nad intuicją🙂. Na fali ostatnich rozmów o przekładni z zębnikami latarkowymi, przypomniałem sobie o tym mechanizmie. W internetach nic nie znalazłem i pomyślałem że popytam u źródła. Zadzwoniłem ( raczej moja Pani, bo to Niemiec😉) do antykwariusza od którego kupiłem i kupuję zegary. Pan jest handlarzem antykami od 50 lat, a prywatnie kolekcjonerem zegarów. Według jego wiedzy to zegar z lat 50tych XIX w. W tych latach, Holenderska Kampania Handlowa zamówiła w Szwajcarii, opracowanie i wyprodukowanie mechanizmu, łatwego w naprawie i serwisie. Do zegarów, które będą używane w odległych zakątkach świata, gdzie brak jest fachowych punktów serwisowych. Efektem był mechanizm z taką przekładnią właśnie i sekcją wybierania bicia na tylnej płycie. Serwisu dokonywał ,, objazdowy" zegarmistrz, narzędziami które miał przy sobie.Dla firmy (?) która opracowała ten projekt, widać było to zbyt małe zamówienie, albo mechanizmy faktycznie tak dobre, bo wyprodukowała ich dużo więcej. Można było je spotkać w zegarach które były na wyposażeniu hoteli. Mi ta historia odpowiada. Mechanizm wraca do obudowy (choć tak naprawdę nigdy jej nie opuścił) a ja szukam tarczy. Miłego dnia!.
 10. shreq

  Porady potrzebuję :-)

  To kalafonia z szelakiem do przewijania silników. Wiem bo stosowałem.
 11. Jest jeszcze jedno pudło, ale bardziej styrane i z brakami. Reszta ma swoje obudowy. Kiedyś miałem ich ponad setkę, teraz lubię starsze ( cokolwiek to znaczy🙃).
 12. Gdyby ktoś potrzebował materiał porównawczy to służę 😁. Reszta w zegarach.
 13. Ale moje chyba oryginalne?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.