Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
BRGgarage

Jaka technologia będzie najlepsza?

Rekomendowane odpowiedzi

😀 Ale do rzeczy mam problem i proszę o pomoc w metodzie naprawy otworu gwintowanego do tego trzpienia na zdjęciu zaznaczonego strzałką. W blaszce zniszczył się gwint. Co tu wykombinować ???

2.JPG

1.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może znajdzie się ktoś, kto pomoże ?

🤪

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co na tym gwińcie było przykręcone..

 Czy ten gwint przenosił duża siłę???

 Można zalać "płynnym metalem= żywica" i nagwintować ponownie... lub nagwintować o rozmiar większym gwintownikiem i dorobić też nową śubę...

 dlatego pytam co tam było przykręcone...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BRGgarage napisał(-a):

A może znajdzie się ktoś, kto pomoże ?

🤪

 

22 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

Co na tym gwińcie było przykręcone..

 Czy ten gwint przenosił duża siłę???

 Można zalać "płynnym metalem= żywica" i nagwintować ponownie... lub nagwintować o rozmiar większym gwintownikiem i dorobić też nową śubę...

 dlatego pytam co tam było przykręcone...

Albo Ja , albo Kolega mk1 się myli .   Ja rozumiem , że określenie ,, trzpień " to inaczej palec , który przenosi wahania wahadła . No cóż , dość rzadko go się odkręca ( głównie jak mechanizm idzie do czyszczenia ) , ale pewne siły tu są , więc on zawsze przykręcony do końca , bo nie może się ruszać - kolebać .

No i teraz zależy , czy on całkiem przekręcony , czy jakoś ledwo ledwo trzyma . Jak całkiem , to tokarz - zegarmistrz , zrobi nowy gwint na palcu , a w płytce zrobi gwintownikiem nieco większy gwint  ( nieco się skróci , ten palec , ale nadal będzie dobrze )

Jeśli zaś , co nieco trzyma , to może , trochę jakiejś włóczki i szelak .... i uda się przykręcić , a jak zaschnie szelak , to będzie trzymać . Jest to sposób odwracalny i nie niszczący .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.

Poczekajmy na fotkę kompletu... :)  - bo ja nie wiem i nie bardzo rozumię ( słabowato to widać na kompie... )

 bo to moje totylko "gdybanie"

.... tak na "oko"

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

 

Albo Ja , albo Kolega mk1 się myli .   Ja rozumiem , że określenie ,, trzpień " to inaczej palec , który przenosi wahania wahadła . No cóż , dość rzadko go się odkręca ( głównie jak mechanizm idzie do czyszczenia ) , ale pewne siły tu są , więc on zawsze przykręcony do końca , bo nie może się ruszać - kolebać .

No i teraz zależy , czy on całkiem przekręcony , czy jakoś ledwo ledwo trzyma . Jak całkiem , to tokarz - zegarmistrz , zrobi nowy gwint na palcu , a w płytce zrobi gwintownikiem nieco większy gwint  ( nieco się skróci , ten palec , ale nadal będzie dobrze )

Jeśli zaś , co nieco trzyma , to może , trochę jakiejś włóczki i szelak .... i uda się przykręcić , a jak zaschnie szelak , to będzie trzymać . Jest to sposób odwracalny i nie niszczący .

Dokładnie jest jak Kolega PM1122 pisze - palec, który  przenosi ruchy wahadła. Jest on wkręcany do końca - w tej chwili właśnie kolebie się i gwint kompletnie nie trzyma. Ten palec ma średnicę 2,21 - rozumiem skrócić i nowy gwint. Ale nie kapuje jak zrobić gwint w płytce - nieco większy niż pozwala średnica gwintu palca?

A czy macie może jakiegoś Pana w Trójmieście, który to ogarnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile ma grubość palca ? 

Jeśli 2.5, to taki gwint zrobić, ale krótko - tyle ile trzeba.

No, a w płytce gwintownikiem, ale ostrożnie i starannie. 

Lub, jeśli się da, to wkleić palec... Trochę nitki i szelak... A za parę lat, jak będzie trzeba, to trochę w spirytusie i puści.

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,16 srednica palca. Narzynki mam 1,8; 2,0, 2,2. Narzynka 2,2 może by dała radę ale gwintownik 2,2 swobodnie przechodzi przez otwór. Chyba muszę poszukać grubszego palca i  pokombinować na 2,5 A szelak trzyma w mosiądzu? Taka jest nazwa handlowa?

 

 

Edytowane przez BRGgarage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szelak :)

 np tu

image.thumb.png.d1129e66e7607eeda0c05f33349e6d8e.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szelak, to stara politury i nadal nim robimy renowacje skrzyni.. bo to oryginał. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szelak

Zegarmistrze, nawet palety kotwicy nim przyklejali i ich śrubki, gdy był tam luzik, lub gwint słabo trzymał. 

Można na mięki lut, no ale później też trzeba grzać. 

Można też, na klej kostny twz ,, perełka ", czy,, wikol"... no coś, co łatwo da się rozkleić. 

Ale, tak jak pisałem, okręć gwint, albo włóż w otwór kawałek nici, włuczki i wkręcaj palec. Jak wyczujesz, że gwint tak jakby łapie ,, to dobra nasza".... Czyli, posmarowane klejem i wkręcone, będzie trzymać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję i Wiesz co? Tak zrobię 😀 My tu w PL zawsze lubimy utrudniać sobie dlatego często nie dostrzega się prostych i skuteznych metod. Dzięki Pozdrawiam

Edytowane przez BRGgarage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nowy palec, to jak piszesz, 2.2 już nie wyda. Więc, palec wytoczyć na 2.2 , a jego koniec na 2.5 

Czy nożem na tokarce, czy narzynką, nie robić gwintu pełnego - do końca. Będzie się wówczas wkręcać, tylko do pewnego miejsca - do oporu. 

11 minut temu, BRGgarage napisał(-a):

Bardzo dziękuję i Wiesz co? Tak zrobię 😀 My tu w PL zawsze lubimy utrudniać sobie dlatego często nie dostrzega się prostych i skuteznych metod. Dzięki Pozdrawiam

Oczywiście, nie jest to żadna ,, super " naprawa, ale też nie jakąś marna prowizorka. Jeśli przez długi czas nie będzie potrzeba wykręcać palca, to będzie trzymać. A jak będzie potrzeba, to lekko się go wykręci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i doradztwo. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.