Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Martix

Regulacja chodu Hermle 340-020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników zegarów.

Jestem nowy na tym forum i na razie mam tylko dwa zegary Hermle.

Przed kilkoma dniami przyjechał do mnie prezent - zegar kominkowy kwadransowy z werkiem Hermle 340-020. 

Na tylnej ścianie mechanizmu ma wybitą literę D, czyli rok produkcji 1991.

Po nakręceniu okazało się, że spieszy 3 minuty na dobę. Szukałem na forum informacji o regulacji chodu zegarów z balansem pływającym (tu taki właśnie jest) i znalazłem wiele opisów dotyczących przestawienia języczka na kole balansowym o kilka otworków w odpowiednią stronę.

Tymczasem, mój werk nie ma języczka na kole. Na tylnej ścianie jest za to wyryta grafika jakiegoś wkrętu regulacyjnego z podziałką. Tylko nie wiem, gdzie ten wkręt jest. Z początku myślałem, że ten wkręt na ścianie jest aktywny, ale to tylko rysunek. Podejrzałem też ściankę od wewnątrz i nic z tego niby-wkrętu nie wystaje poza ściankę.

Nie wiem, gdzie jest regulacja dobowej odchyłki chodu. Mam też pytanie, czy to oznaczenie na podziałce "10 S/d" oznacza 10 sekund na dobę? Czy idealne wypoziomowanie podłoża jest dla tych zegarów równie istotne, jak dla balansu z wahadłem? Które zegary mają większą dokładność chodu: z wahadłem czy z balansem pływającym?

Załączam zdjęcia i proszę kolegów o jakieś rady i wskazówki.

IMG_20220422_084830~2.jpg

IMG_20220422_085056~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu link do krótkiego filmu na YT. Widać przesuwkę regulacji chodu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo. Jak wrzucałem link nie przyjrzałem się uważnie tytułowemu zegarowi. Byłem przekonany, że w modelu 340-020 montowano tylko jeden typ balansu, z pionowym włosem - sprężynką i regulacją za pomocą rozsuwanych ciężarków. A tu jest inne, bardziej klasyczne rozwiązanie.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ATO za link. Obejrzałem ten filmik, ale nie widziałem na ścianie werku takiego znaku, jak u mnie. Mógłbyś mi podpowiedzieć, czym się reguluje to spieszenie? Zajmuję się historią, ale - niestety - nie zegarów. Dlatego prosiłbym o konkretne wskazanie sposobu regulacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.f4a4a4091c09243c608898bcf7f04b82.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu, które pokazałeś w pierwszym poście wyraźnie widać śrubę, którą reguluje się chód zegara ( tak samo pokazał "mkl1' na prezentowanym zdjęciu). Kręcąc w prawo opóźniasz, a w lewo przyśpieszasz  chód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mkl1 za podpowiedź. Po zdjęciu tylnych drzwiczek widać tą śrubę nad werkiem. Jej łeb jest nawet podobny do wyrytego rysunku na obudowie.

Zauważyłem, że ta śruba jest połączona (na stałe? lutowanie? zgrzanie?) z tym elementem nad włosem balansu (nie wiem, czy dobrze się wyraziłem). Nie chciałbym czegoś urwać, jak będę kręcił tą śrubą. To połączenie wygląda na trwałe (oglądając werk bez wyjmowania ze skrzynki).

O, właśnie odezwał się ponownie ATO. Czyli jest tak, jak podpowiedział mkl1.

Czy to S/d, to są sekundy na dobę? Mam kręcić w kierunku "+" by opóźnić? Plus kojarzy mi się z przyspieszaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że jest to proste rozwiązanie, musisz dokładnie to obejrzeć . Śruba kręcąc się przesuwa "przesuwkę regulacyjną" i w ten sposób skraca lub wydłuża pracującą część włosa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ATO napisał(-a):

Śruba kręcąc się przesuwa "przesuwkę regulacyjną" i w ten sposób skraca lub wydłuża pracującą część włosa .

 przesuwając  przesuwkę( uchwyt włosa bliżej jego mocowania - opóźniasz.

W przeciwnym kierunku przyspieszasz...

 "+" przyspieszasz, "-" opóźniasz....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, ATO napisał(-a):

Kręcąc w prawo opóźniasz, a w lewo przyśpieszasz  chód.

 

11 minut temu, mkl1 napisał(-a):

"+" przyspieszasz, "-" opóźniasz....

Jak wynika z wyrytego na ściance obudowy szkicu, kręcenie w prawo jest w kierunku "+", o ile dobrze rozumiem szkic. Natomiast w lewo - w kierunku "-". Koledzy ATO i mkl1 podają - zdaje się - sprzeczne informacje. 

Pozostaje więc jedynie empirycznie wypróbować kręcenie tą śrubą i zobaczyć, co w którą stronę ona daje. Są tylko dwie możliwości, więc na pewno będzie jakiś efekt.

Dziękuję kolegom za podpowiedzi i życzliwość. 

Pozdrawiam, Krzysztof.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa..... Można się pomylić i to już przy samym pisaniu. 

Znaczek jest dość prosty i wynika z niego, że w prawo, to będzie opóźnianie. 

Mam inny zegar, gdzie jest coś, dość podobnego. Tam rysuneczek jest inny, większy i bardziej czytelny. No i w prawo kręcąc, to opóźnianie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta śruba służy do regulacji chodu. W prawo (+) jest opóźnienie chodu. Z rysunku wynika, że jeden pełny obrót, to 1 min./ 24h.

Właśnie udało mi się zmniejszyć dobowe spieszenie do 0,5 minuty. Będę dalej próbował, może jeszcze uda się osiągnąć lepszy wynik 😁

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.