Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
malum

Jak dostać się do mechanizmu zegara

Recommended Posts

Dzień dobry.

Zakupiłem kilka dni temu zegar stojący Tempus Fugit Westminster made in Germany .

Jest z nim pewien problem, a mianowicie dzwoni co drugą godzinę, tzn. przez jedną godzinę dzwoni prawidłowo co 15 min wbijając melodię, a o pełnej godzinie dodatkowo jeszcze wybija godzinę, ale przy melodii o pełnej godzinie brakuje ostatniego dźwięku. Następnie przez kolejną godzinę nie wybija ani melodii, ani godziny, ale na 2 minuty przed pełną godzinę zegar bije jeden raz, nie wybija pełnej godziny, ale kolejne 15, 30, 45 bije prawidłowo, a przy pełnej godzinie sytuacja się powtarza. Obstawiam, że gdzieś coś się blokuje, no i tu moje pytanie. Jak się dobrać do mechanizmu?

Oglądałem go z każdej strony i nie znalazłem żadnego elementu, który pozwoliłby na wyjęcie mechanizmu. Jedynie na przedniej tarczy są 2 małe wkręty, ale pod wielką tarczą chowającą się pod obrzeża obudowy jest płyta z otworem średnicy może 10cm, przez którą mechanizm nie przejdzie. Na jednym filmie na YouTube widziałem ten zegar ze zdemontowaną skrzynką z mechanizmem, ale ... Jest gdzieś jakaś ukryta śrubka, bo ja niczego nie znalazłem. Podpowiedzcie proszę jak wydostać ten mechanizm. 

Edited by malum

Zamieść zdjęcia. Niemniej, skoro sam nie potrafisz nawet wyjąć mechanizmu z obudowy, co zamierzasz z nim zrobić?

Prawdopodobnie należy zdjąć wskazówki, następnie odkręcić śrubki i zdemontować tarczę.

2 minuty temu, Anansi napisał(-a):

Zamieść zdjęcia. Niemniej, skoro sam nie potrafisz nawet wyjąć mechanizmu z obudowy, co zamierzasz z nim zrobić?

Spokojnie, naprawiłem już nie jeden zegar. Poza tym mam jeszcze 14 innych zegarów (głównie wiszące od chodzików po linkowca), w tym stojącą babę, która nie biła, ale już bije 🙂. Ze starymi zegarami nie ma problemu, mechanizm wyciąga się błyskawicznie, ale to nowa konstrukcja. Wszystko zamykane na zatrzaski kulkowe albo magnesy, a plecy i płyta tarczy wykonane z płyty pilśniowej. Takiego zegara jeszcze nie rozbierałem. Metodą prób i błędów pewnie bym się do niego dostał, ale lepiej zapytać niż uczyć się na własnych błędach...

W dniu 21.11.2022 o 23:06, malum napisał(-a):

Spokojnie, naprawiłem już nie jeden zegar. Poza tym mam jeszcze 14 innych zegarów (głównie wiszące od chodzików po linkowca), w tym stojącą babę, która nie biła, ale już bije 🙂. Ze starymi zegarami nie ma problemu, mechanizm wyciąga się błyskawicznie, ale to nowa konstrukcja. Wszystko zamykane na zatrzaski kulkowe albo magnesy, a plecy i płyta tarczy wykonane z płyty pilśniowej. Takiego zegara jeszcze nie rozbierałem. Metodą prób i błędów pewnie bym się do niego dostał, ale lepiej zapytać niż uczyć się na własnych błędach...

A to czemu , nie ma Ciebie na naszym forum w dziale ,, Zegary" ? 

Tam właśnie są ścienne linkowe i sprężynowe, budziki, roczniki, itd.

No i tam najwięcej , nie tylko się pokazuje, ale i wspiera i radzi z różnymi problemami. 

- tyle zegarów, a może wśród Twoich, być taki, który będzie pomocny dla innych w datowaniu, czy też naprawie zniszczonego elementu. 

Edited by PM1122