Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sebb74

Roczniak,prośba o identyfikacje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Maam taki zegar pochodzacy z belgijskiego brokantu. Ma niestety zerwany włos.I tutaj mam 2 pytania.Ponieważ nie ma sygnatury z tłu mam problem z ustaleniem producenta ,a co za tym idzie doborem włosa. Drugie pytanie ,czy na podstawie pomiaru sruba mikrometryczna pozostałego kawałka włosa mozna dobrac włos do w/w zegara.Dziekuje z góry za pomoc.

zegar.jpg

zegar2.jpg

zegar3.jpg

zegar4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą śrubą mikrometryczną można również pomierzyć rozmiar dołączonych zdjęć. :(

Mikrokienzle (1384?) chyba. ;)

.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia bardzo zle --- male.

Tak, mozesz zmierzyc grubosc starego wlosa i na tej podstawie kupic nowy.

Jesli stary mial dobry wymiar to bedzie ok.

Zegar ma( jesli dobrze widze ) latarkowe zebniki wiec jest to werk Hubera.

Czesto ten werk jest identyfikowany jako Badisch - Huber je robil dla Badisch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak .... zmierz stary !   .... co już wcześniej kolega wspomniał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badische Uhrenfabrik, płyta nr 1663 wg Terwilligera, włos 0,094, rok 1898. Używana również przez KIenzle wraz z nieregulowanym wahadłem (ale to nie Twój przypadek). Wtedy te 2 otwory po prawej stronie płyty były do zawiesia specjalnej dolnej zawieszki, która zmieniała czynną długość włosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje serdecznie za pomoc,i polecam sie ,bo w przyszłosci bedze miał z pewnoscia wiecej pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, erzlot napisał(-a):

Badische Uhrenfabrik, płyta nr 1663 wg Terwilligera, włos 0,094, rok 1898. Używana również przez KIenzle wraz z nieregulowanym wahadłem (ale to nie Twój przypadek). Wtedy te 2 otwory po prawej stronie płyty były do zawiesia specjalnej dolnej zawieszki, która zmieniała czynną długość włosa.

Jest to werk Hubera . Latarkowe zebniki opatentowal Huber okolo 1912  (jesli dobrze pamietam) wiec zegar nie moze byc starszy.

Chyba ze zle widze i nie ma latarkowych zebnikow w tym werku.

Wiadomo ze ksiazka 400 day clock zawiera wiele blendow i jest do ostatniego wydania dodatek korygujacy te bledy-pewnie nie wszystkie.

Dodatek mozna znalezc na NAWCC

https://mb.nawcc.org/wiki/Encyclopedia-Subjects/Torsion-Clocks/Book:Horolovar-400-Day-Clock-Repair-Guide-10th-Edition-Errors-and-Updates

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, to werk Hubera . Huber opatentowal te zebniki okolo 1912. Robił on werki dla Badisch i Kienzle. Są też opinie że Huber nigdy nie miał swojej fabryki ale to już inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, w erracie do Terwilligera nie ma zmiany rocznika, ale oczywiście masz rację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 27.12.2023 o 11:50, erzlot napisał(-a):

Sprawdziłem, w erracie do Terwilligera nie ma zmiany rocznika, ale oczywiście masz rację

Tak wiem że nie ma, może będzie w przyszłości. Wiadomo kiedy Huber opatentowal latarkowe zebniki i jeśli się nie mylę to był to rok 1912. Wydaje mi się że dość niedawno  napisał o tym na Facebooku J.Hubby. 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się czepiał,

ale czy fakt , że Huber opatentował zebniki latarkowe w 1912 jest warunkiem ostatecznym w celu stwierdzenia , iż zegar jest co najmniej z roku 1912 albo młodszy?

Tak dla ciekawości roczniak A.D Crane z 1848.

 

1033732107_zawieszkawosa.thumb.jpg.cb7bb010ff3e5443e803da91fd471787.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Taraj napisał(-a):

Nie żebym się czepiał,

ale czy fakt , że Huber opatentował zebniki latarkowe w 1912 jest warunkiem ostatecznym w celu stwierdzenia , iż zegar jest co najmniej z roku 1912 albo młodszy?

Tak dla ciekawości roczniak A.D Crane z 1848.

 

1033732107_zawieszkawosa.thumb.jpg.cb7bb010ff3e5443e803da91fd471787.jpg

Swoje wypowiedzi opieram o to co przeczytalem. Nie upieram sie ze mam racje. Wahadlo ktore jest przy tym zegarze - 4 kule powstalo wedlug ksiazki okolo 1908 roku. Wedlug ksiazki do plyty 1663 powinno byc wahadlo dyskowe.

Dziwna rzecza w tym werku jest to że 1 koło ma stalowy tradycyjny zebnik ,jeśli dobrze widze

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.12.2023 o 11:50, erzlot napisał(-a):

Sprawdziłem, w erracie do Terwilligera nie ma zmiany rocznika, ale oczywiście masz rację

Pokazalem ten zegar w grupie na FB i poprosilem o opinie .W tej grupie aktywnie udziela sie J. Hubby.

Mam nadzieje ze odpowie.

Nie zalezy mi na tym zeby miec racje. Napisalem ze znajomy twierdzi ze to plyta 1663 z roku 1898 a ja uwazam ze jest mlodsza.

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak raz myślę, że masz rację co do datowania tego roczniaka🙂.

Chodzi mi bardziej o zasadę,  jeżeli coś zostało opatentowane w danym roku to nie  jest to warunek  wystarczający/ostateczny dla stwierdzenia iż zegar nie może być starszy bo...patent etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Taraj napisał(-a):

Jak raz myślę, że masz rację co do datowania tego roczniaka🙂.

Chodzi mi bardziej o zasadę,  jeżeli coś zostało opatentowane w danym roku to nie  jest to warunek  wystarczający/ostateczny dla stwierdzenia iż zegar nie może być starszy bo...patent etc.

Tak masz racje .

Ja tylko roczniakami sie interesuje i gdzies w glowie jakie resztki informacji o tym werku Hubera mi switaja.

Zobaczymy moze J. Hobby cos napisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.12.2023 o 11:50, erzlot napisał(-a):

Sprawdziłem, w erracie do Terwilligera nie ma zmiany rocznika, ale oczywiście masz rację

J.Hubby jeszcze nie odpowiedzial ale dodam odpowiedz innej osoby z duza wiedza o roczniakach

 

Eric Bailey
Ekspert w grupie
Huber was granted design protection for using lantern pinions in 400 day clocks in 1911, DRGM 484408. The earliest lantern pinion 400 day movements were stamped with both DRGM 484408 and DRGM 502714 (pin pallet escapement) which was granted in 1912. The earliest lantern pinion clocks were produced after 1912. Here is a picture of several Huber back plates. The right most plate is the ealiest and has both DRGM stamps. It was made after 1912. The second from the right has the Huber Uhren and SELSI (Sussfeld, Lorsch, and Schimmel) markings. The SELSI tradmark was granted in 1926 so the clock can be no older than that. The left most clock was sold by Badische sometime after the DRGM protections expired, which I believe was about 3 years so after 1915. The second from the left was sold by Kienzle Clock Factories sometime close to 1926. The number punches used to serialize the Kienzle and the SELSI plate were from the same set of tools. The incorrect information regarding the Huber movements seems to have a life of it's own, but almost all the published information showing Badische and any dating for these movements is wrong.
Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Taraj napisał(-a):

Nie żebym się czepiał,

ale czy fakt , że Huber opatentował zebniki latarkowe w 1912 jest warunkiem ostatecznym w celu stwierdzenia , iż zegar jest co najmniej z roku 1912 albo młodszy?

Tak dla ciekawości roczniak A.D Crane z 1848.

 

1033732107_zawieszkawosa.thumb.jpg.cb7bb010ff3e5443e803da91fd471787.jpg

Teraz moge sprecyzowac, patent dla Hubera dotyczyl uzycia tych zebnikow w 400 day clock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przypomnę, lub jeżeli ktoś jeszcze nie zna, pokażę niemieckie DRGM-y roczniakowe.  Źródło zastrzega sobie prawa, ale w imię wyższego dobra...

2745666_Image002.jpg.e523a88476e0ae1dc30a096f55e4ddd9.jpg1260468084_Image001.jpg.7a8d4bf83d8b3e732297fcd206ad0c3f.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Anansi napisał(-a):

Tak przypomnę, lub jeżeli ktoś jeszcze nie zna, pokażę niemieckie DRGM-y roczniakowe.  Źródło zastrzega sobie prawa, ale w imię wyższego dobra...

2745666_Image002.jpg.e523a88476e0ae1dc30a096f55e4ddd9.jpg1260468084_Image001.jpg.7a8d4bf83d8b3e732297fcd206ad0c3f.jpg

Dziękuję bardzo,super!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.