Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Yahagi

Berlińce

Recommended Posts

10 hours ago, Yahagi said:

Screenshot_20260317_121555_Gallery.jpg


Zaznacz proszę na tym photo (albo lepiej zrób lepsze) które otwory były w użyciu przy mocowaniu od Lenza... łatwiej bedzie coś znaleźć... 

Dobry wieczór i serdeczne pozdrowienia. Na czerwono ślady podpory Lenzkirch, a na zielono ślady starej podpory.

 

Być może stary stojak miał tylko uchwyt na dole, a może podobny, tylko większy?

Screenshot_20260317_232045_Gallery.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrzyłem w archiwach... nic mi szczególnie nie pasuje. Wygląda, że był tam mechanizm z biciem chyba.
Gdybym miał stawiać - to jednak w kierunku GB... U Berlińców - taka skrzynia mi się nie zdarzyła. 
Natomiast dół skrzyni - w GB coś podobnego bywało. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Yahagi said:

Patrzyłem w archiwach... nic mi szczególnie nie pasuje. Wygląda, że był tam mechanizm z biciem chyba.
Gdybym miał stawiać - to jednak w kierunku GB... U Berlińców - taka skrzynia mi się nie zdarzyła. 
Natomiast dół skrzyni - w GB coś podobnego bywało. 

 

 

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Prawdopodobnie mechanizm Gb był z pewnością małą serią poniżej 5000 egzemplarzy. Trudno znaleźć taki mechanizm. 

Czy powinienem umieścić to również w temacie „Galeria Gustava Beckera”? Czy ktoś ma podobne pudełko w swojej kolekcji?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie coś mam na myśli... 
Nie wiem czy to nie zegar Wojtka M ... (?)

 

001.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Yahagi said:

La asta mă gândesc... 
Nu știu dacă e ceasul lui Wojtek M... (?)

 

001.jpg

Też znam ten zegarek... Chyba widziałem coś podobnego na eBayu w ostatnich latach. Odrestauruję pudełko, ale mało prawdopodobne, żebym znalazł mechanizm.A może kto wie....

Tego typu pudełka na zegarki były prawdopodobnie produkowane do lat 60. XIX wieku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 17.03.2026 o 12:54, Antyczek napisał(-a):

Berlińczyk. Mam takiego z ołowianymi okuciami.

1a.jpg

2a.jpg

Fajny gratuluję tylko tarczę ktoś Ci źle odnowił....który to już raz widzę ten krój tarczy? Na poprzedniej stronie jest zdjęcie berlińczyka z tarczą jak powinna być w tym zegarze. Tarcza może być oryginalna jak najbardziej tylko ten krój indeksów i sekundnik z podziałem na 60 a nie 80części.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to ciekawe. Mam jeszcze jednego berlińczyka, ten wzięty ze strychu, jeszcze z niemieckimi, przedwojennymi gazetami w środku, i sekundnik jest na 60. Może były takie i takie?

IMG_20260328_131130.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ile trwa pełny obrót tych sekundników?


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeszcze raz.......nie jest ważne jakie są cyferki bo zawsze są 15,30,45 i 60. WAŻNE jest ile jest podziałek na tym sekundniku. Nic dziwnego, że w tym "ze strychu" się zgadza wszystko bo i podział jest na 80 części a nie 60 i styl graficzny jest tez na moje oko OK. W pierwszym zegarze sekundnik ma narysowany błędny podział bo powinien mieć taki jak w tym drugim. To jest wg mnie cecha wspólna zegarów z Berlina. Oni jeśli już robili sekundnik to z kołem wychwytowym o 40 zębach i podziałem sekundnika na 80m części. To daje pełny obrót sekundnika w 60 sekund przy tej długości wahadła około 62-65cm. ZATEM jeśli jest koło wychwytowe z 40 zębami i widoczny sekundnik to na 100% powinien być narysowany sekundnik jak w tym "ze strychu" KROPKA. To samo dotyczyło dyskusji jakiś czas temu z "RUDYMI" one mają też taką cechę konstrukcyjną jak berlińczyki.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taki Berliniec jest w PL na ogłoszeniach... zasadniczo wszystko się zgadza. Tarcza jedynie burzy spokój... ona chyba nie jest tu szklana...

 

001.jpg

002.jpg

003.jpg

005.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tarcza ewidentnie z litego złota...


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Share this post


Link to post
Share on other sites

...a do tego zrobiona bez wiedzy o kroju indeksów. O tym pisałem już wielokrotnie. Właśnie rozpoczynam próby z wykonaniem tarczy ze szkła mlecznego. Mam dobre wsparcie merytoryczne....ręczna robota to będzie zatem zgodnie ze sztuką. Zobaczymy ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.