Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ossomac

OMEGA - Polish Air Force z 1940r.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano 08 październik 2008 - 18:47

 

Witam,

Pod wpływem impulsu, błyskawicznej decyzji i sporych wyrzeczeń (myślałem o Omedze ale trche nowszej jakieś PO albo cuś takiego :> )zdobyłem największy i najważniejszy do tej pory eksponat swojej skromnej kolekcji zegarków wojskowych.

Jest to Omega datowana na 1940r. przeznaczona dla sił powietrznych RAF a ten konkretny egzemplarz był własnością członka Polskich Sił Powietrznych (PAF) prawdopodobnie z dywizjonu 302 lub 303.

Skąd ta wiedza :?: , dla miłośników zegarków wojskowych książka Pana Ziggiego Wesołowskiego "Military Timepieces" jest jedną z ważniejszych pozycji a ten zegarek pochodzi właśnieeeeeeeeeeeez jego kolekcji i został opisany i udokumentowany w tej książce :razz: . Pan Ziggi Wesołowskiego kupił go w sklepie z antykami w mieście Northolt gdzie stacjonował Polski dywizjon 302 i 303, później zegarek razem kilkoma innymi trafił do osoby od której nabyłem ten właśnie egzemplarz.

Sam jeszcze dochodzę do siebie zegarek już jest w kraju ale zdjęcia jeszcze poprzedniego właściciela, zaraz jak tylko zrobię własne zdjęcia wymienię je.

 

Aaaaaaaaa jeszcze dostałem zestaw znaczków na których były robione zdjęcia zegarka zamieszczone w książce :shock:

 

dscf1382ne2.jpg

w640.png

 

dscf1365ke5.jpg

w640.png

 

dscf1367jr5.jpg

w640.png

 

dscf1394cp3.jpg

w640.png

 

p9272401sc3.jpg

post-150-0-45376300-1331025928.jpg

post-150-0-86112600-1331025928.png

post-150-0-17319900-1331025930.jpg

post-150-0-54821800-1331025930.png

post-150-0-88476000-1331025931.jpg

post-150-0-29878900-1331025932.png

post-150-0-68123100-1331025933.jpg

post-150-0-11700900-1331025934.png

post-150-0-84882000-1331025935.jpg

post-150-0-22948500-1331025936.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluję , posiadasz piekny kawełek historii .


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz gratuluję!!!

żałuję że sam nie mogłem go kupić ale cieszę się że trafił do Ciebie i że potrafisz docenić historię i związek z Polską tego zegarka! miło, że znajdzie należne mu miejsce w Twojej kolekcji

 

DareK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omega swietna - ciekawa , to nie sa znaczki ! to są nalepki/przywieszki propagandowe/okolicznosciowe wydawane okazyjnie przez "prywatnych wydawcow " (nie oficjalnych ) nie mozna ich nazywac znaczkami !!! ok znaczkami w znaczeniu pocztowych !


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zaraz jak tylko zrobię własne zdjęcia wymienię je.

 

Dołącz też zdjęcia mechanizmu. Gratulacje.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to absolutna rewelacja :smile: :shock:


Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyśmienity... :grin:


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szacunek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba!

 

Dla mnie kandydat nr 1 do tytulu zegarka roku 2008 (w kategorii vintage) - takiego konkursu jeszcze nie ma, ale moze go zrobimy?


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:shock: piękny :shock:

O niebo lepszy od PO :D

W super stanie - klasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, zdjęcia jak obiecałem później może dziś ale chyba ciężko będzie zrobić mechanizm bo koperta nie często była chyba otwierana i jest dobrze spasowana.

Staruszku dzięki za informacje, właśnie też się zastanawiałem co to za znaczki bez nominałów :D.

Znalazłem w sieci taką Omegę lecz o numerze 12056 więc jeśli system numerowania był w miarę logiczny a cała seria trafiła do Polskich lotników powinno być tych zegarków co najmniej 640 :razz:

post-150-0-96954900-1331025971.jpg

post-150-0-41147400-1331025972.png

 

dsc02012js4.jpg

post-150-0-39892500-1331025974.png

 

Dodatkowo zastanawiam się czy as komandor Skalski też był doposażony w taki zegarek :?: :smile:

 

rys35gl5.jpg

post-150-0-65920300-1331025975.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wing commander to odpowiednik podpulkownika w sila lotniczych Wielkiej Brytanii, komandor to raczej w marynarce wojennej.

 

Skalski zreszta pozniej zostal generalem w Polsce, ale to inna historia, raczej smutna. W czasie Bitwy o Anglie on latal zreszta w angielskim dywizjonie 501, nie wsrod innych Polakow w dywizjonach 302 czy 303.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne informacje jeszcze nie wgłębiłem się w ten temat :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wing commander to odpowiednik podpulkownika w sila lotniczych Wielkiej Brytanii, komandor to raczej w marynarce wojennej.

 

Tutaj raczej to będzie Dowódca Skrzydła - Skalski był dowódcą 131 i 133 Skrzydła Mysliwskiego.

 

Skalski zreszta pozniej zostal generalem w Polsce, ale to inna historia, raczej smutna. W czasie Bitwy o Anglie on latal zreszta w angielskim dywizjonie 501, nie wsrod innych Polakow w dywizjonach 302 czy 303.

 

Latał również w dywizjonach: 306, 316, 317 - polskie dywizjony, 601 - angielski. Później (od grudnia 1943) dowodził 131, a od 1944 133 Skrzydłem Myśliwskim.

 

Wszystkim zainteresowanym polskimi pilotami w RAFie polecam przeczytnie znakomitej, niestety smutnej i tragicznej książki L. Olson i S. Cloud "Sprawa honoru".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wing commander to odpowiednik podpulkownika w sila lotniczych Wielkiej Brytanii, komandor to raczej w marynarce wojennej.

 

Tutaj raczej to będzie Dowódca Skrzydła - Skalski był dowódcą 131 i 133 Skrzydła Mysliwskiego.

 

Skalski zreszta pozniej zostal generalem w Polsce, ale to inna historia, raczej smutna. W czasie Bitwy o Anglie on latal zreszta w angielskim dywizjonie 501, nie wsrod innych Polakow w dywizjonach 302 czy 303.

 

Latał również w dywizjonach: 306, 316, 317 - polskie dywizjony, 601 - angielski. Później (od grudnia 1943) dowodził 131, a od 1944 133 Skrzydłem Myśliwskim.

 

Wszystkim zainteresowanym polskimi pilotami w RAFie polecam przeczytnie znakomitej, niestety smutnej i tragicznej książki L. Olson i S. Cloud "Sprawa honoru".

 

 

Nie, wing commander to po prostu podpulkownik. A ze nazwa znaczy dokladnie: "dowodca skrzydla" to inna rzecz i rzeczywiscie dowodca skrzydla mial zwykle stopien podpulkownika lub ew. pulkownika (group captain). Natomiast mozna bylo miec stopien "squadron leader" lub "wing commander" w lotnictwie bombowym i latac jako zwykly strzelec pokladowy lub nawigator - byly takie wypadki w polskim lotnictwie bombowym w czasie wojny.

 

Takze tu:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Wing_Commander_(rank)


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

choć spóznione (porównujac z innymi forumowiczami) to najszczersze gratulacje.

A tak swoją drogą szkoda ze ten zegarek nie umnie mówić , dowiedzielibyśmy się na pewno wielu ciekawych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie, wing commander to po prostu podpulkownik. A ze nazwa znaczy dokladnie: "dowodca skrzydla" to inna rzecz i rzeczywiscie dowodca skrzydla mial zwykle stopien podpulkownika lub ew. pulkownika (group captain). Natomiast mozna bylo miec stopien "squadron leader" lub "wing commander" w lotnictwie bombowym i latac jako zwykly strzelec pokladowy lub nawigator - byly takie wypadki w polskim lotnictwie bombowym w czasie wojny.

 

Mea culpa. Zwracam honor. Nie sprawdziłem dokładnie. :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawał historii :shock: Nic tylko odłożyć do szkatułki na wygodną poduszeczkę i przyglądać się, podziwiać, cieszyć oko i duszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super zakup !! bardzo serdecznie gratuluję, żadna PO nie miałaby w sobie tyle ładunku emocjonalnego !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mieszko1

No, poprostu bomba !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja dołączam się do gratulacji. Wspaniały zegarek ze wspaniałą historią.


rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun ... piękna sikora z duszą ...


Głównie Omega, ale i inne tykadełka ;)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do tego filatelista...


Spoglądam na zegarek, lecz nie sprawdzam godziny?

Myślę sobie: ?Jurij Gagarin miał takiego gdy leciał w kosmos??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.