Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marek21

Renowacja starego zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu napisałem w internecie, jak odnawiać skrzynki starych zegarów. Ponieważ jest tego dość dużo, zamiast pisania podaję link do źródła:

http://www.zabytkitechniki.neostrada.pl

 

Czy ktoś z Was ma własne doświadczenia w tym zakresie ? Jeśli tak, to podzielcie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem pod wrażeniem twoich linków,wszystkie porady i sugestie wprost nie ocenione dla mnie.

Przydałby się jeszcze (do pełni szczęścia )foto -reportaż z czyszczenia i konserwacji werku

 

jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

 

aha ,mam jeszcze pytanie dotyczące najczęściej używanych gatunków drewna przy produkcji skrzynek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reportaż z czyszczenia werku przygotowuję, ale zajmie mi to jeszcze trochę czasu.

 

Jeśli chodzi o rodzaje drewna na skrzynki, to rzecz ma się następująco:

  • w popularnych zgarach z początku XX wieku ścianki wykonywane były z sosny, fronty i tyły z sosny oklejanej fornirem orzechowym albo dębowym, dodatki dekoracyjne z brzozy,
  • spotkałem skrzynki wykonane całkowicie z drewna dębowego,
  • zegary XVIII i XIX wieczne - nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością!!!

 

Jeśli chodzi zaś o skrzynki,to czy znaczy to że części zewnętrzne skrzyni zawsze były fornirowane? Może byly też jakieś odstępstwa od reguły?Mam małego 'wiedeńczyka' firmy HAU do remontu i poza drzwiczkami i zdobieniami reszta wygląda na sosnę (przynajmniej na teraz pod warstwami różnych mazideł)Chcę dorobić koronę i to możliwie jak najbardziej podobną do koron wykonywanych w czasach powstania całego zegara,czyli koniec XIXw. Możliwości techniczne mam spore (jestem stolarzem z zawodu)brakuje tylko wiedzy.

Mam ten zegar dość długo ale ciągle zwlekam ażeby czasem nie sknocić czegoś lub na przykład stosując niewłaściwy materiał nie pozbawić go autentyczności.Myślałem o użyciu sosny z jakiegoś starego mebla.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie wszystkie części były fornirowane. Najczęściej tylko frontowa strona drzwiczek i tylna ścianka (od środka), ale to też nie zawsze. Inne rozwiązanie to boki sosnowe, a drzwiczki i ozdoby z innego drewna. Nie ma sztywnych reguł. Jeśli chodzi o koronę, to najczęściej spotkałem się z tym, że jest wykonana z tego samego rodzaju drewna co inne elementy dekoracyjne: tralki, sterczyny, gzymsy albo sosnowa, fornirowana. Generalnie korona powinna pasować do drzwiczek zarówno gatunkiem drewna jak i stylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem "reportaż" z renowacji mechanizmu zegara.

Jako przykład posłużył przedwojenny ścienny Junghans.

 

Zapraszam do obejrzenia pełnego opisu i zdjęć pod adresem:

http://www.zabytkitechniki.neostrada.pl

 

Tutaj w skrócie - mechanizm przed renowacją

1_small.JPG

 

A tutaj po

29_small.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat myślałem o moim starym zegarze szachowym który od dawna już sie zacina (chyba z brudu :D )

No i ja na zawołanie :) dziękuje


pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem "reportaż" z renowacji mechanizmu zegara.

Jako przykład posłużył przedwojenny ścienny Junghans.

 

Zapraszam do obejrzenia pełnego opisu i zdjęć pod adresem:

http://www.zabytkitechniki.com.pl/Renowacja_mechanizmu/index.htm

 

Tutaj w skrócie - mechanizm przed renowacją

1_small.JPG

 

A tutaj po

29_small.JPG

 

Witam, jestem tu pierwszy raz.Proszę o pomoc.

Mam stary zegar skrzynkowy. chodzi dokładnie, jest po czyszczeniu, taki kupiłem. Problem polega na tym, że zwykle o godz. 7 lub 19 nie chce bić. Posiada 3 struny. Po rozpędzeniu takiego wiatraczka zaczyna bić i potem problemów nie ma, aż do podanej wyżej godziny.

proszę poradzić co można zrobić, aby problem przestał istnieć.

Pozdrawiam i góry dziękuję za radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu pierwszy raz.Proszę o pomoc.

Mam stary zegar skrzynkowy. chodzi dokładnie, jest po czyszczeniu, taki kupiłem. Problem polega na tym, że zwykle o godz. 7 lub 19 nie chce bić. Posiada 3 struny. Po rozpędzeniu takiego wiatraczka zaczyna bić i potem problemów nie ma, aż do podanej wyżej godziny.

proszę poradzić co można zrobić, aby problem przestał istnieć.

Pozdrawiam i góry dziękuję za radę.

 

Przeprowadzić należy rzeczywiste czyszczenie, kasowanie luzów, smarowanie...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista możliwych przyczyn takiego zacinania się mechanizmu bicia jest dość długa. Najbardziej prawdopodobne jest wyłamanie lub wygięcie zęba na jednym z kół zębatych. Najpierw trzeba dokładnie przyjrzeć się temu mechanizmowi zarówno w czasie pracy jak i w stanie zacięcia. Naprawa wyłamanego zęba jest możliwa, ale wymaga rozebrania mechanizmu i jest nie jest łatwym zadaniem. Nie sposób opisać jej tutaj w całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista możliwych przyczyn takiego zacinania się mechanizmu bicia jest dość długa. Najbardziej prawdopodobne jest wyłamanie lub wygięcie zęba na jednym z kół zębatych. Najpierw trzeba dokładnie przyjrzeć się temu mechanizmowi zarówno w czasie pracy jak i w stanie zacięcia. Naprawa wyłamanego zęba jest możliwa, ale wymaga rozebrania mechanizmu i jest nie jest łatwym zadaniem. Nie sposób opisać jej tutaj w całości.

Tarant, Marek21, dziękuje za pomoc. W momencie kiedy powinien dzwonić słychać, że coś się uruchamia, ale na tym się kończyło. Po rozpędzeniu wiatraczka bił prawidłową godzinę. Piszę w czasie przeszłym, bo od 2 dni wybija godziny poprawnie i się nie zacina.

Jeśli chodzi o czyszczenie, czy rozbieranie mechanizmu, to raczej sam bym się tego nie podjął.

Zegar jest zupełnie podobny do tego na stronie Marka i nazywa się Gustav Becker 2. Ma podobna skrzynkę i zawartość taką sama.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2a99ttj.jpg

Zdjęcie jest własnością Marka Tomczaka. Pozwoliłem sobie je tu zacytować, mam nadzieje, że nie masz nic przeciwko temu, bo mam w związku z nim pytanie.

Jaka rolę spełnia wiatraczek w górnej części mechanizmu. Domyślam się, że związany jest z funkcja bicia.Chciałbym poznać szczegóły.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka rolę spełnia wiatraczek w górnej części mechanizmu. Domyślam się, że związany jest z funkcja bicia.Chciałbym poznać szczegóły.

 

Wiatraczek jest regulatorem prędkości mechanizmu bicia. Opór powietrza, zależny od wielkości skrzydełek, ustala prędkość kątową wiatraka na stałym poziomie, a tym samym powoduje, że wybijanie jest równomierne, ze stałą prędkością. Niektóre wiatraczki, mają dodatkowo mechanizm odśrodkowy (tak jak ten powyższy), albo zmienną rozpiętość skrzydeł, co powoduje że ich start jest tez bardziej równomierny, a obroty wiatraczka sa jeszcze bardziej stabilne.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek jest regulatorem prędkości mechanizmu bicia. Opór powietrza, zależny od wielkości skrzydełek, ustala prędkość kątową wiatraka na stałym poziomie, a tym samym powoduje, że wybijanie jest równomierne, ze stałą prędkością. Niektóre wiatraczki, mają dodatkowo mechanizm odśrodkowy (tak jak ten powyższy), albo zmienną rozpiętość skrzydeł, co powoduje że ich start jest tez bardziej równomierny, a obroty wiatraczka sa jeszcze bardziej stabilne.

 

Bardzo dziękuje za wyjaśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

reportaż z renowacji werku swietny,

może jednak mógłbyś zamieścić jako zakończenie, kilka zdjęc na temat jak,czym i co oliwić(czy też smarować) w mechanizmach

Wiem ze temat byl już poruszany na forum ,ale taki mini reportaz pewnie spotka sie z wdziecznoscia tych mniej doswiadczonych

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarant, Marek21, dziękuje za pomoc. W momencie kiedy powinien dzwonić słychać, że coś się uruchamia, ale na tym się kończyło. Po rozpędzeniu wiatraczka bił prawidłową godzinę. Piszę w czasie przeszłym, bo od 2 dni wybija godziny poprawnie i się nie zacina.

Jeśli chodzi o czyszczenie, czy rozbieranie mechanizmu, to raczej sam bym się tego nie podjął.

Zegar jest zupełnie podobny do tego na stronie Marka i nazywa się Gustav Becker 2. Ma podobna skrzynkę i zawartość taką sama.

Pozdrawiam.

Wracam do tematu. Na zdjęciu werk jest trochę inny i po przyjrzeniu się zdjęciom, dochodzę do wniosku że jest to Gustav Becker, bez cyfry 2.

Druga sprawa, to niestety maja radość z tego, że już dzwoni była przedwczesna.

Nakręcam "na chodzenie" w soboty, "na dzwonienie" w soboty i wtorki, niestety zdarza się, że mimo tego o 7 czasem zapomni zadzwonić, wtedy palcem popycham wiatraczek i zaczyna działać, a przy pomocy łańcuszka nastawiam właściwą ilość uderzeń. Przepraszam za te szczegóły.Może na podstawie tych wyjaśnień zechce ktoś mi coś poradzić.

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może na podstawie tych wyjaśnień zechce ktoś mi coś poradzić.

 

Dobra diagnoza, bez obejrzenia zegara w realu, jest tu raczej nie możliwa, bo mozliwosci jest zbyt dużo. Ja zacząłbym od sprężyny, bo jest prawdopodobne, że to ona jest za słaba, na przykład pękła i ktoś ją mocno skrócił. A jeżeli nie ona, to potem trzeba by przejrzeć po kolei wszystkie elementy przekładni bicia, pod względem uszkodzeń, skrzywień itp...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super instruktarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jednak mógłbyś zamieścić jako zakończenie, kilka zdjęc na temat jak,czym i co oliwić(czy też smarować) w mechanizmach

 

 

Dzięki za wskazówkę, rozwinę ten temat. Zrobię dodatkowe zdjęcia i napiszę kilka zdań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie !!

 

co dla jednych jest blache dla innych moze miec ogromne znaczenie!!

warto czasem dowiedziec sie ze robi sie cos zle lub upewnic ze robi sie cos dobrze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakręcam "na chodzenie" w soboty, "na dzwonienie" w soboty i wtorki, niestety zdarza się, że mimo tego o 7 czasem zapomni zadzwonić, wtedy palcem popycham wiatraczek i zaczyna działać, a przy pomocy łańcuszka nastawiam właściwą ilość uderzeń.

 

Zgadzam się z Piotrem, że trudno bez obejrzenia postawić właściwą diagnozę. Chociaż jeśli zacinanie następuje zawsze o tej samej godzinie, stawiam na skrzywienie albo zęba na którymś z kół albo jednej z osi. Tak czy inaczej nie obejdzie się bez rozebrania mechanizmu i naprawy zegarmistrzowskiej.

Jeśli masz w pobliżu zegarmistrza, zanieś zegar do naprawy.

Jeśli nie, możesz wysłać sam mechanizm do mnie. Postaram się pomóc w przywróceniu go do działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu napisałem w internecie, jak odnawiać skrzynki starych zegarów.

Ponieważ jest tego dość dużo, zamiast pisania podaję link do źródła:

www.zabytkitechniki.com.pl/Renowacja_zegara/index.htm

Tutaj dla przykładu jeden z moich zegarów przed i po renowacji.

 

1_small.JPG

17_small.JPG

 

Czy ktoś z Was ma własne doświadczenia w tym zakresie ?

Jeśli tak, to podzielcie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem zauroczpny Pana pracami. pewnie dostaje Pan duzo podobnych emili co jest zrozumiale. przegladanie panskiej strony zainspirowalo mnie do pewnych dzialan. jezeli moglby Pan podzielic sie ze mna kilkoma szczegolami natury technicznej to bylbym bardzo wdzieczny. prosze o odpowiedz. pozdr. [email protected]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu pierwszy raz.Proszę o pomoc.

Mam stary zegar skrzynkowy. chodzi dokładnie, jest po czyszczeniu, taki kupiłem. Problem polega na tym, że zwykle o godz. 7 lub 19 nie chce bić. Posiada 3 struny. Po rozpędzeniu takiego wiatraczka zaczyna bić i potem problemów nie ma, aż do podanej wyżej godziny.

proszę poradzić co można zrobić, aby problem przestał istnieć.

Pozdrawiam i góry dziękuję za radę.

 

 

 

 

 

Tak jak ktoś napisał przyczyn "nie bicia" o tej samej godzinie może być wiele. Nie jestem fachowcem, ale w niektórych mechanizmach są takie grzebienie odpowiedzialne za bicie o pewnej godzinie. Może tam jest jakis ząbek wyrobiony i dlatego problem się powtarza o tej samej godzinie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.