Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Sygnał pierwsza klasa.

 

W Sygnale chyba pęknięta szyba . Moim zdaniem to problem, bo w tym modelu chyba jest taka wciskana. Tarcza i wskazówki są jednak faktycznie w bardzo dobrym stanie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza z bliska, faktycznie już rosyjska, dlatego nie wiem czy zostawię sobie. Sygnał u mnie się powtarza, wymieniłbym na jakiegoś Sławika którego nie mam.

post-105856-0-05179600-1549125665_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym na giełdzie  trafiło mi się kilka fajnych  zegarków. Wśród nich jest jedna trochę zdewastowana  MOSKWA 4-55  . Ciekawostką jest to, ze ma obudowę plastikową ( niestety pękniętą ) oraz nabity na tylnej pokrywie nr 24B . Tarcza i wskazówki zrujnowane ale mechanizm działa dobrze. Na mechaniżmie jakaś cyfra 4 lub 7 ,ale nie wiem co oznacza.

post-42128-0-25152700-1549201919_thumb.jpg

post-42128-0-33266100-1549201926_thumb.jpg

post-42128-0-56559900-1549201935_thumb.jpg

post-42128-0-42200900-1549201942_thumb.jpg

post-42128-0-36463200-1549202029_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknota. :) Ktoś już chyba walczył z pęknięciem. Moim zdaniem jest ono do opanowania.Można podejrzewać, że zanim nadano budzikom nazwy (Mir itp...) fabryka sporo eksperymentowała z materiałami. W rezultacie powstały wyjątkowo trwałe budziki. Chyba najtrwalsze, które były w  w masowej produkcji.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnał w metalowej obudowie to był 19B, zaś w plastykowej 27B. Możno podejrzewać, że 24B to był 17B (dziadek Mir'a) w plastykowej obudowie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnał w metalowej obudowie to był 19B, zaś w plastykowej 27B. Możno podejrzewać, że 24B to był 17B (dziadek Mir'a) w plastykowej obudowie :)

 

Twój sposób myślenia jest zgodny z tym jako pojawił się u mnie gdy zobaczyłem ten napis na tylnej pokrywie budzika. Faktycznie wychodzi na to, że w budzikach MOSKWA kiedy korpus obudowy był metalowy używano oznaczenia 17B, a kiedy korpus obudowy był plastikowy używano 24B. Ten fakt raczej jednoznacznie wyjaśnia , że błędna była moja interpretacja renowacji twojego budzika z posta 1212 , gdzie podejrzewałem, że wcześniej mogła być tam używana obudowa plastikowa a ktoś zamienił ją na metalową. Wychodzi na to, że ty  miałeś rację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muzę przyznać, że powyższa ( i poprzednie ) dyskusja o najstarszych modelach jest dla mnie niezwykle interesująca. Może warto by umieścić gdzieś historię tych modeli budzików w takiej formie, że na bazie kolejnych znalezisk można by ją uzupełniać i coraz dokładniej rekonstruować. Kolega Zasadas już napisał podobną, dla mnie bardzo ciekawą, choć bardziej ogólną, historię.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo ogólną. Byłoby super, gdyby ktoś z taką wiedzą jak kolega Tomasz zawarł to w jakimś opracowaniu. Nie ulego wątpliwości, że jest dla wielu z nas, dla mnie na pewno autorytetem w tej dziedzinie.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o jakimś magazynie danych, gdzie wpisywało by się nasze ustalenia, podparte ewentualnymi zdjęciami. Coś w rodzaju oddzielnej strony z listą detali (od śrubek, poprzez typy szkieł, detali zmieniających się, po całe budziki). W końcu samych śrubek jest co najmniej 10 rodzajów.   

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo ogólną. Byłoby super, gdyby ktoś z taką wiedzą jak kolega Tomasz zawarł to w jakimś opracowaniu. Nie ulego wątpliwości, że jest dla wielu z nas, dla mnie na pewno autorytetem w tej dziedzinie.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

Nigdy nie było moim zamiarem występowanie w roli autorytetu w interesującej nas dziedzinie a jedynie wyrażałem swoje opinie w kwestiach poruszanych na forum lub pokazywałem zdjęcia albo źródła informacji na temat budzików SLAVA i.t.p. Ostatnia wpadka wskazuje, że moje przemyślenia mogą nie być trafne.   Osobiście uważam, że nie ma powodu tworzenia "magazynu" w którym przechowywało by się szczegółowe informacje dotyczące konkretnych budzików. Każdy może sobie taki magazyn informacji stworzyć na podstawie tego co już  jest na forum lub poszukać w Internecie. Jak to kiedyś śpiewali Skaldowie : "Nie o to chodzi by złowić króliczka Ale by gonić go".. Cała przyjemność to poszukiwania "nowych" starych modeli i/lub  informacji  na ich temat a do tego bardzo dobrym miejscem jest właśnie to forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się. Ponieważ zajmuję się raczej mocno zniszczonymi egzemplarzami, to często znajuję w środku jakieś dziwne detale, które ktoś umieścił w zastępstwie brakującej części.Stąd pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz wskazówki od Mira.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, nie wiedziałem. Dostałem go, jak byłem mały  :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza jest OK, mam taką. Farba ma strukturę podobną do papieru.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedziele na aukcji kupiłem taki budzik SLAVA " TV " z wiatrakiem 2-65 . Na tarczy opisany jako 41B. Budzik był bez nogi i dlatego przykręciłem od innego podobnego  egzemplarz który miałem na części. Być może powinna tam być jakaś inna noga (?).  Ten jest w wersji z opisem literami łacińskimi,  ale z dużym prawdopodobieństwem był też model opisany cyrylicą . Kawałek takiego modelu widziałem na watch.ru , na fotografii z postu 5076. Tam prawdopodobnie może być cyrylica. Ostrość tamtej fotografii nie pozwala na jednoznaczne określenie co jest napisane ani jak wygląda tamta noga. Niemniej jednak długość słowa wskazywać może na to że jest to napis "SDJEŁANO" a nie "MADE" stąd moje przypuszczenie co do użycia liter cyrylicy. 

post-42128-0-22208000-1550067495_thumb.jpg

post-42128-0-78374300-1550068230_thumb.jpg

post-42128-0-77891400-1550068256_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolekcja się rozrasta, 24B, teraz 41B, tylko pogratulować :)

 

Z tego modelu mam 5 sztuk :

napis Made in USSR pod szóstką, z górnym wyłącznikiem budzenia,  starszą wersją płyty podtarczowej 

napis Sdjełano w SSSR pod szóstką ( opis cyrylicą ), z górnym wyłącznikiem budzenia,  starszą wersją płyty podtarczowej 

napis made ( 6 ) in USSR z górnym wyłącznikiem budzenia 

napis made ( 6 ) in USSR z tylnym  wyłącznikiem budzenia , tu cyfry są koloru srebrnego

no i teraz ten z "wiatrakiem" na tarczy, z górnym wyłącznikiem budzenia,  starszą wersją płyty podtarczowej 

 

Fajnie, że jeszcze co jakiś czas znajdują się budziki o których istnieniu nie wiedziałem albo tylko podejrzewałem ich istnienie.

Mam prośbę , abyś odebrał wiadomość z komunikatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może ktoś wie jak zdemontować w budziku slava dla niewidomych wskazówkę ustalającą godz budzenia./ Wskazówka ma kształt koła ok 3 cm posiada wypukłe guzki/ .Próbowałem  ale nie dałem rady. Na siłę nie chcę. Przy okazji proszę o informację o prawidłowej kolejności podkładek /gładka , sprężynowa/ , Będę wdzięczny za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może ktoś wie jak zdemontować w budziku slava dla niewidomych wskazówkę ustalającą godz budzenia./ Wskazówka ma kształt koła ok 3 cm posiada wypukłe guzki/ .Próbowałem  ale nie dałem rady. Na siłę nie chcę. Przy okazji proszę o informację o prawidłowej kolejności podkładek /gładka , sprężynowa/ , Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Budzik dla niewidomych jest trochę bardziej skomplikowany niż modele z podstawowym mechanizmem. Ja nie jestem zegarmistrzem ale jeżeli już uporałeś się z wskazówkami - minutową ( powinna być na długim wielowpuście) i godzinową to moja propozycja jest taka  aby odkręcić mechanizm od podstawy tarczy ( trzy śrubki łączą te dwa elementy). Jeżeli jeszcze nie zdejmowałeś pokrywy tylnej to pamiętaj, że pokrętła w tym modelu są przykręcane na lewy gwint i nie należy ich ciągnąć na siłę bo można zerwać i tym samym zniszczyć. Klucze odkręcają się normalnie. Trzeba odkręcić trzy śrubki mocujące pokrywę tylną a następnie zdjąć pokrywę.  Trzy śrubki mechanizmu i podstawy tarczy znajdują się przy kole balansowym, przy młotku gongu i przy mostku bębna chodu. Po odkręceniu tych śrubek mechanizm powinien wyjść z obudowy ale na miejscu pozostanie podstawa tarczy wraz z kołem zębatym służącym do ustawiania  budzenia . W tym modelu koło ma dodatkową zapadkę którą  należy zazębić przed składaniem mechanizmu. Prawdopodobnie kiedy już pozbędziesz się mechanizmu będzie lepszy dostęp do miejsca gdzie łączy się koło zębate ustawiania budzenia ze "wskazówką" i może ułatwi ci to rozłączenie  tych elementów i ustalenie jaka jest kolejność podkładek. Tu mogę tylko dodać, że dużo trudniejsze może być złożenie tego budzika głównie z powodu uzyskania prawidłowego nabicia wskazówki godzinowej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki  za odpowiedź. Co prawda nie rozwiązała mojego problemu ale go sprecyzowała dokładniej. Mój problem to rozłączenie koła zębatego ustawienia budzenia ze "wskazówką"' w budziku slava dla niewidomych. Może ktoś zna lekarstwo na ten problem.Z góry dziękuję za odpowiedzi, Przypuszczam że połączenie koła ze wskazówką  jest na gwint /lewy, prawy?/ lub wcisk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.