Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z giełdy przywiozłem kilka zegarków a w tym jednego MIR-ka  2-59 . Tarcza mosiężna, ale już z małym gołąbkiem. Dość dobrze zachowane wskazówki i indeksy - bez ubytków lumy. Plecy i korpus obudowy do odmalowania. Utrącony czop osi balansu, ale wszystko w oryginale, jeszcze nie ruszane. 

post-42128-0-02121700-1535892217_thumb.jpg

post-42128-0-44016400-1535892225_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny stan, to chyba taki przejściowy, bo jeszcze tarcza mosiężna, a już szkiełko z pleksi.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny stan, to chyba taki przejściowy, bo jeszcze tarcza mosiężna, a już szkiełko z pleksi.

 

Już kiedyś była dyskusja na temat szkła z "pleksi ". Ja uważam przez cały czas , że takie szkiełka były stosowane niemal od początku produkcji budzików MOSKWA. Tarcza w tym  MIR-ku wskazuje tylko tyle, że na początku tego wzoru robili mosiężne i plastikowe tarcze a później już tylko plastikowe - pewnie ze względów ekonomicznych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże prawdopodobieństwo jest w tym co napisałeś, bo chociażby Drużby wychodziły od początku z plastikiem. Tylko chyba Mir początkowo wychodził ze szkłem, być może równolegle z pleksi, choć ja te pierwsze MIry mam z szybka a później już tylko z pleksi. O Moskwie nie piszę bo nie mam a na zdjęciach trudno poznać.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moje ręce wpadł taki wrak (2-56), spróbuję odtworzyć jeśli znajdę tylny dekiel z normą -51. Dziwna zielona wskazówka budzika - coś się w niej odbiło, bo w rzeczywistości jest "złota"

post-32080-0-53152900-1536005254_thumb.jpgpost-32080-0-10317200-1536005267_thumb.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przyrdzewiały,  ale powinno się dać uruchomić. Powodzenia.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu giełda w Rzeszowie. Oczywiście nie obyło się bez zakupu jakiegoś "ruska". Wpadł stary i zaniedbany MIR 1-58. Urwane dwie śrubki mocujące tylną pokrywę, brak jednej nogi, brak lumy we wskazówkach, brak koluszka w kluczy budzenia . Obudowa zardzewiała i brudna tak, że nie można ruszyć przyciskiem wyłącznika budzika i zakrywką prochówki. Sprężyny całe, balans sprawny, tarcza w dobrym stanie  - po nakręceniu budzik chodzi. Pewnie będzie na części do uzupełnienia innych niesprawnych z tego okresu.

post-42128-0-84559500-1536489791_thumb.jpg

post-42128-0-62463000-1536489809_thumb.jpg

post-42128-0-41747600-1536489817_thumb.jpg

post-42128-0-65269600-1536489827_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się na jakiś weekend wybrać do Rzeszowa. Jak widać tam są nieprzebrane zasoby "rusków" ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, ze produkując pierwsze 17B fabryka miała większą fantazję co do kolorów korpusów, np. oryginalnie blękitny niebieski :)

 

 

post-105856-0-79171200-1537812537_thumb.jpg

post-105856-0-29964600-1537812797_thumb.jpg

post-105856-0-46479600-1537812816_thumb.jpg

post-105856-0-24687600-1537812875_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, ze produkując pierwsze 17B fabryka miała większą fantazję co do kolorów korpusów, np. oryginalnie blękitny niebieski :)

 

Na wewnętrznej powierzchni pokrywy tylnej  lakier jest oryginalny błękitny ( foto 1 ) , korpus wygląda jakby był z nowszego modelu.  Na pozostałych fotografiach widać ,że elementy błękitne są świeżo malowane. Do tej pory spotykałem stare budziki MIR w różnych kombinacjach napisów na tarczach   - z oznaczeniem B17 na plecach  - z kolorowymi korpusami : niebieskie, zielone, bordowe, ecru. Nigdy jednak nie spotkałem korpusu  budzika MOSKWA w innej formie jak  pokryty krystalitem  lub ewentualnie lakierem czarnym. Nieoryginalne są też pokrętła i przynajmniej ramię regulatora balansu mechanizmu. Moim zdaniem ktoś tu coś pokombinował przy tym budziku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzna część korpusu jest przemalowana przeze mnie, według koloru, który znalazłem wewnątrz :)

Też zastanawiałem się nad autentycznąścią swego niebieskiego zestawu, ale według mnie tylko balans jest tam od nowszego modelu.

Pokrętła są najmniejsze ze stosowanych i własnie takie, jakie możno zobaczyć w katalogu 1957 roku (pdf dołączyłem). Korpus jest z grubego metalu i ciężki, dlatego na pewno nie od nowszego modelu. Tylna pokrywa ze standartem 1951 roku, 17B kodem i otworem na nosek regulatora, czyli z pierwszych lat produkcji. Wewnętrzna część też raczej nie przemalowana, bo nit zasłonki oryginalny (pod nią ta sama niebieska farba) i farba nie reaguje na rozpuszczalniki.

Co dotyczy krystalitu, to mówi o nim dopiero katalog 1960, w katalogu 1957 jest mowa o malowaniu w różne kolory. Osobiscie najczęściej spotykam 17B w kolorze ciemnej wiśni, pokażę kilka przykładów:

 

Link i okaz z kolekcji forumowicza:

 

https://newauction.com.ua/offer/chasy_vremen_sssr_smotrite_foto-i6523741364.html

Каталог часов и часовой фурнитуры, 1957 - В.В. Трояновский(SLAVA only).pdf

post-105856-0-63096700-1537878588_thumb.jpg

post-105856-0-80437500-1537878595_thumb.jpg

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzna część korpusu jest przemalowana przeze mnie, według koloru, który znalazłem wewnątrz :)

Też zastanawiałem się nad autentycznąścią swego niebieskiego zestawu, ale według mnie tylko balans jest tam od nowszego modelu.

Pokrętła są najmniejsze ze stosowanych i własnie takie, jakie możno zobaczyć w katalogu 1957 roku (pdf dołączyłem). Korpus jest z grubego metalu i ciężki, dlatego na pewno nie od nowszego modelu. Tylna pokrywa ze standartem 1951 roku, 17B kodem i otworem na nosek regulatora, czyli z pierwszych lat produkcji. Wewnętrzna część też raczej nie przemalowana, bo nit zasłonki oryginalny (pod nią ta sama niebieska farba) i farba nie reaguje na rozpuszczalniki.

Co dotyczy krystalitu, to mówi o nim dopiero katalog 1960, w katalogu 1957 jest mowa o malowaniu w różne kolory. Osobiscie najczęściej spotykam 17B w kolorze ciemnej wiśni, pokażę kilka przykładów:

 

 

 

Wiesz, treści zawarte w katalogach a zwłaszcza w katalogu z 1957 r. nie zawierają wielu danych. Moja znajomość języka rosyjskiego jest słaba i być może dlatego nie mogę odszukać gdzie jest napisane, że korpus i pokrywa tylna miały różne kolory . Ja doczytałem tylko, że były malowane . Co ciekawe opisany tam budzik B17 ma mieć pozłacane: przednią obwódkę, nóżki i wierzchnią nakładkę (prawdopodobnie osłonę przycisku włącznika dzwonka), tarcza ma być z żółtym przebarwieniem a cyfry ze "swietomassoj" ( luma). Opisany drugi model ma chromowane  ozdoby i srebrną tarczę z cyframi ze "swietomassoj" . Nie znalazłem budzika z tarczą  taką jaka jest na twoich fotografiach. Nie ma też takiej traczy w katalogu z 1960 . Czy to znaczy, że  budzika z taką tarczą nie było ? 

 

Oczywiście moim zdaniem budziki z takimi tarczami były produkowane. Tak samo jak były od początku produkowane korpusy z pokryciem krystalitem , który przecież dla wywołania efektu wizualnego musi być pomalowany lakierem bezbarwnym. 

 

Zaskoczyła mnie informacja o małych pokrętłach stosowanych w pierwszych modelach budzików MOSKWA . Zawsze byłem przekonany, że były tam duże z cienkim  kapeluszem, mosiężne-niklowane.  Zdjęcia z katalogu są mało czytelne . Będę musiał to jakoś  inaczej zweryfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, krystalit jest często spotykany w 17B.

 

Krystalit:

 

 

Krystalit i małe pokrętła:

 

 

Jeszcze jeden wiśniowy: 

 

 

Tarcza opisana w katalogu 1957 roku, krystalit i małe pokrętła:

 

Przejrzałem pokazane przez ciebie aukcje budzików MOSKWA i pewnie będę się musiał z tobą zgodzić, że były faktycznie korpusy w różnych kolorach. Moja wcześniejsza opinia opierała się jednak na zapisach katalogów: z 1957 r. - gdzie napisano jedynie o malowaniu korpusów ( fotografie są czarno białe)  oraz z 1960 r. gdzie już opisano je jako  malowane na  różne kolory, z tym, że tam już były budziki MIR. Teraz ty pokazałeś, aukcje i fotografie  na których faktycznie są  budziki MOSKWA z korpusami w kolorze ciemno wiśniowym . Co ciekawe, wszystkie one mają ten typ tarczy, którą zastosowano w twoim niebieskim budziku i wszystkie mają na pokrywie tylnej wybity znak B17. Sprawdziłem swoje kolorowe budziki MIR i okazało się, że nie ma na nich, na tylnej pokrywie  stempla B17 pomimo tego, że są z około 56 - 57 roku. Być może tylko budziki MOSKWA miały taki stempel i  w czasach sowieckich były puszczane głównie na runek wewnętrzny. Dlatego w krajach które powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego są spotykane częściej i w różnych kolorach. U nas w Polsce  była już zagranica i być może dlatego tutaj wysyłano budziki MIR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy to jest składak czy jedna o ostatnich wersji Slavy. Pastikowa podstawka, czarna i pokryta chromem, obudowa tłoczona z blachy i inny kształt szkiełka. Mechanizm z plastikowym bębnem sprężyny przekładni budzenia i kołem zębatym ustawiania budzenia. Na mechanizmie tylko wytłoczone logo.

Co sadzicie, proszę nie sugerować się kolorem, bo choć bardzo zbliżony to jednak nie oryginalny. 

post-57210-0-14267900-1539165842_thumb.jpg

post-57210-0-13929700-1539165854_thumb.jpg

post-57210-0-44770500-1539165863_thumb.jpg

post-57210-0-26473000-1539165873_thumb.jpg

post-57210-0-26035000-1539165888_thumb.jpg

post-57210-0-23888200-1539165905_thumb.jpg

post-57210-0-16048400-1539165926_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka takich z tarczą Made in Russia, ten wyżej najwyrażniej zdążył jeszcze się narodzić w ZSSR :)

post-105856-0-16614200-1539202335_thumb.jpg

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej serii - z taką tarczą nazwaną przeze mnie dla własnych potrzeb "gotyk", do tej pory zebrałem trzy kolory w różnych konfiguracjach. 

post-42128-0-94964100-1539413860_thumb.jpg

post-42128-0-17731500-1539413867_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wiemy czego dalej szukać. ;)  Mam jeszcze jeden budzik podobny do tej serii. Zapewne też występuje w podobnych konfiguracjach kolorystycznych i oznaczenia tarczy. Masz może i takie też?

Ten po prawo.

post-57210-0-67160200-1539415323_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.