Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość argos72

SLAVA - SŁAWA

Rekomendowane odpowiedzi

Gość argos72

Na początek trochę historii:

:arrow: SŁAWA – marka firmowana przez tzw. Drugą Moskiewską Fabrykę Zegarków. Zakłady powstały w 1924 r. w wyniku wchłonięcia małych, przed przewrotem bolszewickim prywatnych, firm produkujących zegarki przez Moskiewskie Zakłady Radiotelegraficzne. Początkowo w Drugiej Fabryce Zegarków produkowano krótkie serie, wykorzystując konstrukcje jeszcze sprzed 1917 r. Zautomatyzowaną linię produkcyjną uruchomiono w 1930 r. i od tego czasu, oprócz zegarków kieszonkowych i naręcznych produkowano także budziki oraz elektryczne zegary uliczne. W 1941 r., tuż przed wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej, ruszyła produkcja zegarów ściennych, liczników i zegarów samochodowych, oraz zegarów szachowych. Kiedy front zbliżył się do Moskwy, w październiku 1941 r. zakłady ewakuowano na zaplecze frontu, do Czystopola – niewielkiego miasta nad rzeką Kamą w Tatarstanie. Większą część produkcji przestawiono na potrzeby armii – produkowano wówczas m.in. zegary lotnicze i urządzenia celownicze. Po zakończeniu wojny postanowiono, że zakłady częściowo tylko powrócą do Moskwy. Duża część specjalistów oraz urządzeń pozostała w Czystopolu, gdzie utworzono – na tej podstawie – zakłady WOSTOK. Jest to o tyle ważny fakt, że niektórzy mylnie podają informację jakoby zakłady WOSTOKA była starsze od SŁAWY. To nieprawda. Po powrocie zakładów do Moskwy szybko wznowiono działalność produkcyjną. Pierwsze powojenne serie zegarków to: zegarki kieszonkowe SALUT, męskie zegarki naręczne POBIEDA i żeńskie zegarki naręczne ERA. Kontynuowano także produkcję zegarów ściennych, stojących, wiszących i ulicznych oraz – w coraz mniejszym stopniu – zegarków kieszonkowych. W drugiej połowie lat 50. rozpoczęto produkcję żeńskich zegarków naręcznych SŁAWA, których popularność wśród radzieckich kobiet spowodowała, że marka ta stała się znakiem firmowym i towarowym firmy. Można powiedzieć, że zakłady zaczęły specjalizować się w produkcji naręcznych zegarków żeńskich. Ale nie tylko. Coraz większą popularność zdobywały również budziki, które w latach 60. stanowiły znaczną część produkcji SŁAWY. Oprócz tego z taśm produkcyjnych schodziły stopery i minutniki kuchenne. Oprócz żeńskich SŁAW rozpoczęto również masową produkcję naręcznych zegarków męskich, jednak nazwy już nie zmieniono, pozostając przy żeńskiej SŁAWIE. Stąd pewnie wątpliwości niektórych niedoświadczonych kolekcjonerów, którym SŁAWA kojarzy się li tylko z kobiecymi zegarkami na rękę. Zegarki męskie o nazwie SŁAWA zaczęto produkować masowo w latach 70. Charakteryzowały się one m.in. bardziej nowoczesnym wyglądem i kalendarzem, który często pokazywał też dzień tygodnia. Tutaj powstał również pierwszy sowiecki naręczny zegarek kwarcowy. Obecnie SŁAWA specjalizuje się w produkcji mechanicznych i kwarcowych zegarków naręcznych oraz budzików i zegarów ściennych. Pomimo „żeńskiej” nazwy marki przeważają zegarki dla mężczyzn.

---

Jakie macie SŁAWY :?: Zapraszam do poszerzenia tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lew

Ja narazie mam jedna Slve a wyglada tak

post-0-0-97890900-1330522776.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOD EDIT - to nie rosyjska Sława, to chińska CJIABA. Ale kto to wtedy wiedział... :)

 

post-1432-0-68918500-1330522780.jpg

post-1432-0-66695800-1330522778.jpg


Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc

to się nadaje do FORUM TWÓRCZE - FIRMY

(chyba byłby pierwszy o ruskach :!: )

 

ps.

argos72

masz coś jeszcze o innych ruskich firmach?

pozdrawiam

 

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość argos72

:arrow: Właśnie pracuję nad historią RAKIETY - jak skończę to wrzucę w oddzielnym poście.

:arrow: Po południu odbieram SŁAWĘ od zegramistrza, po reanimacji, to wrzucę fotki.

Jak myślicie - czy dobrze poprzedzać forumową galerię danej marki takim wstępem historycznym :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że warto :lol:


Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby obraz stal się słowem *lub odwrotnie

 

zegarki wystepujace w tych 2 tekstach

 

ISKRA, ZWIEZDA, EWA, ZARJA

 

 

 

sta57026tk5.th.jpg

 

sta57030cl5.th.jpg

 

felix ?? poznajesz?

 

dzisiaj wysyłam zegarki do Ciebie...


gdybym nie zbierał radzieckich czasomierzy... ....zbieralbym ruskie zegarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość argos72
post-0-0-57699700-1330522787.jpg

post-0-0-25099700-1330522784.jpg

post-0-0-64415400-1330522786.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem fabryka Sława nie nazywała się wcześniej Mir? Czy Mir to tylko marka budzików jeszcze przed nadaniem całej fabryce nazwy Sława?


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość argos72

Ha... Dobre pytanie :!:

Niestety nie wiem - postaram się sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś czas temu, od jednego Węgra, usłyszałem, że Sława rozwinęła produkcję zegarków naręcznych na maszynach wywiezionych z Niemiec podczas II wojny światowej. Prawda to?

Nazwa mi umkła bo to późna kolacja była :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Mało prawdopdobne zwazywszy ze Sława jako marka dosyc pozno wypłynęła a rozwiazania konstrukcyjne czerpia raczej ze szwajcarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TheRemiK

Przeszukalem allegro i znalazlem "slave" z kalendarzem. Wygladal na stosunkow stara - ale co najciekawsze w kalendarzu jako dzien tygodnia napisane bylo "tuesday" - czy to zalosna podrobka? czy moze jednak ruskim nie przeszkadzalo angielskich wyrazow stosowanie :<(wzgledy marketingowe Oo?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa laktura.

Dzis stalem się szczęśliwym posiadaczem dwóch Sław, które pokazywałem na radzieckim kąciku ale tu też wkleję. Co prawda jeszcze bez paseczków ale te zakupię w najbliższym czasie ;) :

 

hr9491_slawa_kostka.jpg

 

uc1014_Slawa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis stałem się posiadaczem Slavy takiej jaką wkleił tomirek (ta pierwsza) - tyle ze niestety nie działa ;), ale kolejny zegarek do kolekcji juz jest :D

 

PS który to przypuszczalnie rok? i czy to jest damski czy żeński model? ;>


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis stałem się posiadaczem Slavy takiej jaką wkleił tomirek (ta pierwsza) - tyle ze niestety nie działa :D, ale kolejny zegarek do kolekcji juz jest :D

 

PS który to przypuszczalnie rok? i czy to jest damski czy żeński model? ;>

 

 

to raczej nie ma znaczenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje :D hehe co to za model sławy ta okrągła zlocona z czarna tarczą, która pokazał kol. tomirek ?  jakies info na temat tego modelu ktos wie ?? 

 

PS dopiero teraz zobaczylem co za byka strzelilem 3 lata temu w pytaniu hehe 


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za model... No taki... model... Model jak model - nawet ładny :)

Wiesz - ciężko sensownie odpowiedzieć na takie pytanie. po prostu jedna z wielu Sław :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.