Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

klepo

NIVADA i TUSAL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich na forum.Jako laik w temacie proszę o podpowiedź na temat tych zegarków.

Mam dwa zegarki; Tusal--jest w rodzinie od wielu lat i z tego co mówiła moja mama na pewno używał go jakiś wujek po wojnie,który pracował na kolei.Może to być zegarek z lat pięćdziesiątych lub wcześniejszych-nie wiem.Nie działa.Podobno kiedyś nie nakręcał się do końca ale chodził i został oddany do "zegarmistrza",a po tej wizycie padł całkiem.

Drugi zegarek to NIVADA.Znalazłem go kiedyś przechodząc przez miejscowe zarośla-ugory.Leżał w trawie.

O dziwo--zegarek ten czasem zaczyna tykać,a później przestaje.Nakręcałem go lekko ale już się nie rusza.

Nie wiem z jakich lat może być ten zegarek.

Podpowiedzcie coś na temat tych zegarków,bo zaczynam dopiero przygodę z kolekcjonowaniem i tak naprawdę chciałbym żeby obydwa zaczęły znów żyć,tym bardziej,że ów TUSAL to taka trochę rodzinna pamiątka.Miał go jakiś dawny wujek,później mój nieżyjący dziadek.

Lekko odkręciłem dekielki,bo zauważyłem z innych postów,że po tym można najwięcej powiedzieć jak widać mechanizm.

Ile może kosztować w przybliżeniu naprawa tzn. uruchomienie,a dalej np.koszt naprawy-wymiany szkiełka w Nivadzie,bo jest bardzo porysowane.

post-49725-0-37380000-1337516021_thumb.jpg

post-49725-0-19245200-1337516032_thumb.jpg

post-49725-0-27388400-1337516044_thumb.jpg

post-49725-0-62878500-1337516059_thumb.jpg

post-49725-0-08211000-1337516080_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pominawszy wzgledy emocjonalne - to Nivada duzo lepsza. Firma byla bardzo zacna, dobry mechanizm (jak pisze na tarczy: Wehrmachtswerk czyli A.Schild (AS), w srodku siedzi wersja rozwojowa 1130tki). To lepszy mechanizm niz Felsa z Tosala. No i koperta wyglada na stalowa - duzy plus (w Tosalu jest mosiezna chromowana). Dodatkowo jesli zagarek przez chwilke chdzi to jest tylko suchy i brudny, nic innego mu raczej nie dolega- koszty (lacznie ze szkielkiem) nie beda duze.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę słów o zegarkach Nivada było tu: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/62799-nivada-alertamatic/page__p__686042__hl__nivada__fromsearch__1#entry686042. ja na swój już nie narzekam ani trochę :-) zegarek zrobił się dosyć dokładny (w ciągu tygodnia zyskuje / traci nie więcej niż 1-1,5 min.), a po tym, jak wybrałem do niego lekko przetarty pasek, przybrudzenia na tarczy (i tak widoczne dopiero z bliska) ładnie się z nim skomponowały ;-)

swoją drogą - witam na Forum.

ps. o tym drugim zegarku (producencie) nigdy nie słyszałem.

 

edycja: w przywoływanym temacie odwoływałem się do wiedzy zbyszke. a tu - widzę - już Ci odpisał :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) i już robi się coraz jaśniej.

O to mi chodziło:) Dzięki za informacje !

Panowie,z jakich lat może pochodzić ta NIVADA?

Co oznacza COMPENSAMATIC--?

Wehrmachtswerk kojarzy mi się z armią niemiecką.Czy to słowo oznacza rodzaj mechanizmu ? Tak zrozumiałem po tym co napisał "zbyszke"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIVADA jest już po wymianie szkiełka,wyczyszczona ,przesmarowana, skórzany pasek---działa i ładnie cyka.Jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) i już robi się coraz jaśniej.

O to mi chodziło:) Dzięki za informacje !

Panowie,z jakich lat może pochodzić ta NIVADA?

Co oznacza COMPENSAMATIC--?

Wehrmachtswerk kojarzy mi się z armią niemiecką.Czy to słowo oznacza rodzaj mechanizmu ? Tak zrozumiałem po tym co napisał "zbyszke"

 

Mam taka:

 

dsc06717p.jpg

 

Co do "Compensamatic" - nie wiem, chyba wiekszosc Nivad nosila to miana, a takze i Croton (inna marka tej samej firmy).

 

Prosciej co do "Wehrmachtswerk" - mechanizm zaprojektowany u Adolfa Schilda wg specyfikacji niemieckiej armii. Poczatkowo z sub-sekunda - AS 1130. Werk okazal sie byc rewelacyjny (w stosunku do swojej ceny), produkowano go przez dlugie lata po II Wojnie Swiatowej, w roznych modyfikacjach (czesto z centalna sekunda, tak jak u Ciebie), wystepuje czesto W Atlanticach (jako AS 1188 czy 1604).


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "Compensamatic" - nie wiem, chyba wiekszosc Nivad nosila to miana, a takze i Croton (inna marka tej samej firmy).

 

Chyba chodzi o kompensację temperaturową


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka:

 

dsc06717p.jpg

 

Co do "Compensamatic" - nie wiem, chyba wiekszosc Nivad nosila to miana, a takze i Croton (inna marka tej samej firmy).

 

Prosciej co do "Wehrmachtswerk" - mechanizm zaprojektowany u Adolfa Schilda wg specyfikacji niemieckiej armii. Poczatkowo z sub-sekunda - AS 1130. Werk okazal sie byc rewelacyjny (w stosunku do swojej ceny), produkowano go przez dlugie lata po II Wojnie Swiatowej, w roznych modyfikacjach (czesto z centalna sekunda, tak jak u Ciebie), wystepuje czesto W Atlanticach (jako AS 1188 czy 1604).

 

Bardzo ładna:)Okazało się,że moja jest z 1972 roku,więc ma 40 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję i dodaję co udało mi się odnaleźć w sieci na temat NIvady i Compensamatic.

Może komuś się przyda :)

 

In 1938 the British notified the Swiss watch industry that they were buying wrist watches; that no testing was necessary. They had a simple fact sheet. A companies only requirement were pretty simple, such as 15 jewels, water proof,  and a few other simple criteria. Croton wanted to participate.

Croton decided to build a completely sealed  single case system wrist watch as a candidate for military use. The problem that croton faced was the wyler company.

Wyler held patents on the best water proof case design. Their wyler single cased, crystal sealed, two part stem case system was the best in the world. Better then rolex. In fact, their case system would dominate the world until the end of the mechanical watch era in the late 1970's.

Croton went to work devising and designing a casing system that would compete with wyler and most of the steel screw back designs.

Croton chose a single steel case in which the movement was fit.

They then sealed the movement by placing a  rubber seal on the case top ledges, and over the seal, a "top hat" crystal. They then incorporated the wyler two piece stem system.

Then to keep it unique, they built a steel bezel[ with lugs] that fit over the crystal and the case.

They then drilled and threaded each lug, where they utilized headless screws to push the case up and into the bezel.

The pressure would compress the seal between the case and the bezel.

They then added a  "compensating" movement and  called their "technology"  "compensamatic".

"compensamatic" was not a  thing, an act or a system, or even a technology, it was a word: a trade mark that represented the "technology" that was "croton"/"nivada".

Croton never achieved great success selling militaries watches as compared to bulova, phenix, omega and hundreds of others. But soon the names  "croton" + "nivada" would dominate a new market. That of the scientific and diving world.

Nivada and croton would be as  one and  compensamatic would be trademarked in the usa in 1956 by nivada.

Compensamatic would become know world over as nivada and croton built some of the most advanced watches in the world.

Croton/nivada chronographs, dive watches, and the famous antarctic watches helped make the word compensamatic famous.



Nivada/Croton

1926: Nivada was created in 1926 in Granges (Grenchen) by Jacob Schneider.eider as Wüllimann, Schneider, Nivada.

1930's Nivada was one of the first companies to manufacture automatic bumper watches and rustless steel watches [stainless steel]

1940: Launching the brand Croton for the U.S. market.Watches signed Nivada, Croton or carrying the double signature Croton and Nivada Grenchen were in all reality, the same and high quality.

1940's/1950's Nivada/Croton produced some of the most advanced cases and case styles.

1955, In the mid fifties Nivada picked up on an Antarctic rage developed from the International Geophysical Year and a subsequent Exploration Campaign of the South Pole by developing an awesome extreme condition waterproof compensamatic automatic watch called The Antarctic.  And, like Bulova would do later during the space age, Nivada gave an Antarctic Watch to each member and crew of the  American Navy who participated in the US Deep Freeze 1 Expedition in 1955-1956.

The Antarctic Watch was built to resist extreme conditions. The watches worn by the US Navy personal and others who participated in the exploration were exposed to every extreme one could imagine. From 30 plus below to hot temperatures, from dry conditions to wet, yet non failed. This fact would propel the Nivada Antarctic and many other styles and types to the top of the market..

RESEARCH SHOWS THAT ON May 15, 1956, a U.S.  A Gederal trademark registration was filed for COMPENSAMATIC by NIVADA S. A., GRENCHEN , . The USPTO has given the COMPENSAMATIC trademark serial number of 72008349.

1960's Nivada/Croton becomes leading innovator in the field of extreme condition Chronographs, Chronometers and Water Proof Dive.

1976: Jacob Schneider son Max Schneider was at the head of the company and would celebrate Nivada' 50th anniversary. The quartz watch would be the end of most mechanical watch companies. In the late 1970's, Nivada/Croton was sold. And, by the late 2000s, Nivada was sold again, this time to Omega SA -where it remains today.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka - reklama z 68 roku :)

 

reklama-z-68-roku_zpsznvcbzyq.jpg


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.