Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

aro88

Praca balansu w SW 200-1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nietypowe pytanie  

 

Chciałbym się dowiedzieć czy po przyłożeniu spodu zegarka do ucha, w bardzo cichym pomieszczeniu, powinno być słychać pracę balansu w tytułowym werku?

 

U mnie, oprócz cykania, jak położę zegarek na szafce nocnej, słyszę w nocy również pracę koła balansu. Czy jest to prawidłowe zachowanie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz to lepiej opisać? Jak słychać pracę koła balansu?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że ten dźwięk się powtarza periodycznie, czyli "w kółko" i stąd wiadomo, że jest to kółko balansu, bo jakby np. syczało, to pewnie dźwięk wydawał by passsssek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisać ciężko. Udało mi się uchwycić ten dźwięk dyktafonem. Link poniżej. Słychać wyraźnie do 8 sekundy, od 9 sekundy i zmiany pozycji mikrofonu slychać już zwykłe cykanie.

 

https://vocaroo.com/i/s1ftgIRQud88

 

Szafka nocna (drewniana) działa jak wzmacniacz (rezonans akustyczny) dla powyższego odgłosu co jest bardzo irytujące w nocy . Wystarczy, że podłożę jakiś materiał i automatycznie dźwięk zostaje stłumiony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego zegarka z Sellitą, ale podobny przydźwięk mają niektóre zegarki z 2824 i nie tylko. Myślę, że to wypadkowa właściwości akustycznych obudowy mechanizmu (koperty) i szafki, nie zaś dźwięk wynikający z nieprawidłowej pracy mechanizmu. Pogratulować słuchu i muzycznego nakastlika :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... słyszę w nocy również pracę koła balansu. Czy jest to prawidłowe zachowanie?

No nie jest i raczej nie mam na mysli tu zegarka :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych tematem przesyłam link do rozmowy z podobnym problemem oraz podaję model mojego zegarka Glycine Incursore GL004.

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/20402-k%C5%82opot-z-worldmasterem/

 

Kolega pmwas wyjaśnia jaka wada powoduje taki efekt

 

"jest to efekt fabrycznej niedokładności wykonania kół mechanizmu i minimalnie różnych wychyleń balansu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę dodać, że posiadam Junkersa na SW-200 i słyszę ten sam dźwięk, który jest opisywany wyżej. Ja sądziłem, że pochodzi z akustyki koperty zegarka. Jak jest cicha noc to rzeczywiście istotny dźwięk.


pozdrawiam, Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... jakie to ciekawe czytać swoje stare posty :D

Tak, istotnie - w zegarkach oprócz cykania słychać często jeszcze dzwonienie czy moze brzęczenie włosa i/lub sprężyny. Ciekawe, że w tym samym modelu mechanizmu jest to bardzo zmienne - jeden sobie dzwoni mocno, drugi wcale.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale ja tam słyszę tarcie balansu o jakiś inny element zegarka po czym jest tego zanik i ponownie samo poprawne pukanie kotwicy. Jeśli to tak jakby wycie pojawia się i znika cyklicznie to obstawiałbym , że balans trze o koło centralne.

 

Inną przyczyną może być sama szafka i jej właściwości akustyczne. Jeśli jest z drewna lub pochodnej to działa jak jedno wielkie pudło rezonansowe i sprawia , że wszystkie dźwięki wydobywające się z zegarka są głośniejsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to nie szafka- dźwięk rozchodzi się, gdy zegarek mam na ręce, nie zdejmuję na noc. Muszę wtedy układać rękę dalej od głowy.


pozdrawiam, Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale ja tam słyszę tarcie balansu o jakiś inny element zegarka po czym jest tego zanik i ponownie samo poprawne pukanie kotwicy. Jeśli to tak jakby wycie pojawia się i znika cyklicznie to obstawiałbym , że balans trze o koło centralne.

 

Inną przyczyną może być sama szafka i jej właściwości akustyczne. Jeśli jest z drewna lub pochodnej to działa jak jedno wielkie pudło rezonansowe i sprawia , że wszystkie dźwięki wydobywające się z zegarka są głośniejsze...

Gdyby balans tarł o koło minutowe, zegarek by nie chodził... Ten przydźwięk może pochodzić od rezonowania włosa...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby balans tarł o koło minutowe, zegarek by nie chodził... Ten przydźwięk może pochodzić od rezonowania włosa...

Może nie natrafiłeś na takie co trą... a ja tak i to nie tylko o wspomniane koło ale i inne elementy. W tym miejscy należy wspomnieć choćby o luzach wrzecion, ich zmianach   itd itp.   ... Rezonans włosa jak najbardziej może się zdarzyć i jeśli nawet jest to słabo słyszalne to szafka bez problemu to zmieni. Z tym, na tym nagraniu słychać , że dziwny dźwięk się pojawił a później zniknął. Włos powinien wydawać dźwięk cały czas taki sam, no chyba że też okresowo o coś trze ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten mechanizm w Tagu i jest cichy... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, na tym nagraniu słychać , że dziwny dźwięk się pojawił a później zniknął. Włos powinien wydawać dźwięk cały czas taki sam, no chyba że też okresowo o coś trze ..

 

Dźwięk nie zniknął. Od 9 sekundy oddaliłem mikrofon sprzętu nagrywającego od zegarka i dlatego nie słychać. Ten przydźwięk występuje bez przerwy. Tak samo jak na poniższych przykładach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=AfVLPw5R1Is

 

https://www.youtube.com/watch?v=XAwPlKc43QM

 

https://www.youtube.com/watch?v=ed0tp0HVFks

 

 

Poddałem się już i nie myślę o naprawie. Ale denerwuje mnie to, że zegarek muszę trzymać w nocy poza sypialnią, a chciałbym go mieć pod ręką :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha...to jeśli brzmi tak samo jak te pierwsze dwa na Youtube to raczej normalny dźwięk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.