Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Mechanizm W247 z 1938r zegara kuchennego Junghans

Rekomendowane odpowiedzi

Kotwica się przestawiła . Nic nie odkręcasz .... po prostu przekręcasz lekko kotwicę , bo ona jest ciasnawo osadzona na ośce. Masz inne wahadło , bo zwykle to nim się robi .... przesuwasz je jakby tyć dalej niż jest opór

 Wydaje mi się, że jest zespolona z ośką.


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest. Kotwica jest nasadzona na lekki wcisk - w starym może "zarosnąć" i stawia opór. Popychasz jak PM122 radzi w tą stronę, gdzie zegar wisi aktualnie "wyżej".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się przestawiła podczas czyszczenia, to nie powinna być "zarośnięta" na amen. Gdyby normalnie nie poszło, to pryśnij WD i po paru minutach się ruszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem zdemontować kompleną oś.

Dopiero wówczas mogłem ruszyć

Zmontowałem na powrót, ustawiłem(wypoziomowałem) zegar wg. osi X,Y .

Na razie chodzi równo... zobaczymy jak długo.. B)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Będzie chodził tak długo, jak mu nie przestawisz  :D. Fajnie, że już jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Trochę późni, czyli wahadło pojedzie do góry, ale dopiero jutro, bo chcę wiedzieć ile  min. na dobę...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Trochę późni, czyli wahadło pojedzie do góry, ale dopiero jutro, bo chcę wiedzieć ile  min. na dobę...

Spóźnił się i to dużo. (45 minut/30 h)

 podciągnąłem wahadło w górę praktycznie do końca śruby regulacyjnej.

Dalej jest opóźniony.

Co lepiej zrobić?

1) dać mocniejszą sprężynę zawieszki?

2) skrócić sprężynę a wydłużyć zawieszkę ( ten sztywny odcinek) ?

3 zrobić jedno i drugie ?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spóźnił się i to dużo. (45 minut/30 h)

 podciągnąłem wahadło w górę praktycznie do końca śruby regulacyjnej.

Dalej jest opóźniony.

Co lepiej zrobić?

1) dać mocniejszą sprężynę zawieszki?

2) skrócić sprężynę a wydłużyć zawieszkę ( ten sztywny odcinek) ?

3 zrobić jedno i drugie ?

Punkt 4

Jeden z kolegów napisał wcześniej i ja się z nim zgadzam , że dałeś zbyt długą sprężynkę .

Więc moim zdaniem skróć sprężynkę na górze . Najprościej , to zamiast ją odcinać , zrób otworek na kołeczek o 1 cm niżej

ps. nie wiem jaki czas starcza nakręcenie zegara , więc do następnej próby nakręć go jeśli trzeba , ale nie maksymalnie . ale to tylko jeśli zauważysz , że faktycznie już mocno rozkręcona sprężyna . 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt 4

Jeden z kolegów napisał wcześniej i ja się z nim zgadzam , że dałeś zbyt długą sprężynkę .

Więc moim zdaniem skróć sprężynkę na górze . Najprościej , to zamiast ją odcinać , zrób otworek na kołeczek o 1 cm niżej

 Muszę obciąć "daszek nad osią zawieszki nie pozwala na "wystawanie"

Jeżeli z kolei z dołu zawieszka będzie zbyt krótka by powiesić wahadło.. po prostu zrobię nową.

 

P.S mechaniz bardzo czuły na wypoziomowanie- nawet jedna kreska na poziomicy wystarcza by zamilkł.

Aż nie możliwe by to był mechanizm zegara kuchennego, który wieszano "na oko i słuch" - przynajmniej tak sądziłem..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądzę , że o 1cm. jeszcze się uda .... ale zmierz ;)

ps

   Myślę , więc że wszystko się poprawi , po skróceniu sprężynki .... taka jej długość , na pewno wywoływała ten efekt  -  super precyzji w poziomowaniu zegara .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jeszcze coś mu dolega. Może ma wytartą kotwicę w sensie wyklepane progi. Lub źle ustawiony wychwyt. Te zegary nie są tak czułe na odchylenia symetrii wychwytu. Myślę że może są zbyt duże luzy w łożyskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że jeszcze coś mu dolega. Może ma wytartą kotwicę w sensie wyklepane progi. Lub źle ustawiony wychwyt. Te zegary nie są tak czułe na odchylenia symetrii wychwytu. Myślę że może są zbyt duże luzy w łożyskach.

Jak Bartek zabiera głos nt. poprawności pracy mechanizmu to mnię zazwyczaj ściska w gardle, bo ta amatorska radość staje wtedy oko w oko z "mędrca szkiełkiem i okiem" i prawie zawsze oznacza to koniec tańca z gwiazdami i pikowanie nosem na asfalt :D:D:wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby to raz zaznałem w strefie "pikowania nosem w asfalt"????

Trzeba wstać, otrzepać się,, wytrzeć nochal i dalej do przodu..

(z innej beczki- nie będąc elektronikiem, ani elektrykiem - naprawiłem amplituner kenwood- czytając podpowiedzi forumowiczów(rady i instrukcje) z "elektrody..pl"


Podejrzewam że jeszcze coś mu dolega. Może ma wytartą kotwicę w sensie wyklepane progi. Lub źle ustawiony wychwyt. Te zegary nie są tak czułe na odchylenia symetrii wychwytu. Myślę że może są zbyt duże luzy w łożyskach.

Wczoraj rozbierałem nie zauważyłem wytarcia, ale z tym ustawieniem to jak najbardziej prawdopodobne.

 właśnie wczoraj przestawiałem i może przedobrzyłem (?)

Kotwicę sprawdzę jeszcze raz...bo i tak będę go "odwieszał z obudowy...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zdarzyło popierniczyć osie bębnów w linkowcu i pomimo że sprawdzałam wszystko po ileś tam razy to tylko Bartek był w stanie się "domyślić" problemu, tak że z asfaltu pomógł amatorce wstać i otarł obolałego nochala :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykręcę cały wychwyt i obfotografuję ( w tym mechaniżmie nie ma fasolkowych otworów do jego ustawiania, więc nie przestawię.przykręcając..a będzie widać co i jak.

Jeszcze jedno

co jest z reguły twardsze?

 kotwica ,czy zęby koła? ( chyba koło)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosia....;-) no nie rób ze mnie demona;-)

Te wytarcia mogą być na paletach i potrafią bardzo skutecznie utrudnić pracę werku. Zwróć uwagę na to czy jest wyczuwalny minimalny luz między widełekami a zawieszką. Warto byłoby zrobi standardową długości sprężynki... maksymalnie 30mm .

Wykręcę cały wychwyt i obfotografuję ( w tym mechaniżmie nie ma fasolkowych otworów do jego ustawiania, więc nie przestawię.przykręcając..a będzie widać co i jak.

Jeszcze jedno

co jest z reguły twardsze?

kotwica ,czy zęby koła? ( chyba koło)

Oczywiście że kotwica. Ale i tak z biegiem czasu koło wystuka dziury. Tym bardziej w takim mechanizmie. To jest około 14tys impulsów na godzinę. Samo koło też się zużywa tyle że tego tak nie widać.... brak odniesienia do wysokości zęba. Edytowane przez longcase1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luz pomiędzy widełkami- właśnie ...

zauważyłem, że jeżeli zawieszka "dotyka" widełki z przodu, lub z tyłu, mechanizm się wytłumia(dlatego czuły na poziom w osi "Y", lub "Z") ...po bokach jest luz= tego pilnowałem dobierając grubośc blaszki zawieszki.


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luz pomiędzy widełkami- właśnie ...

zauważyłem, że jeżeli zawieszka "dotyka" widełki z przodu, lub z tyłu, mechanizm się wytłumia(dlatego czuły na poziom w osi "Y", lub "Z") ...po bokach jest luz= tego pilnowałem dobierając grubośc blaszki zawieszki.

Zawieszka nie powinna opierać się o widełeki. Wahadło musi wisieć swobodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś 14 T impulsów/h = 3,9 /s

1 impuls to?

Pytam, bo mógłbym sobie wyliczyć długość fizyczną ze wzorku na {T} okres wahadła fizycznego.

znam jego masę, obliczę sobie moment bezwładnoci i już...post-110630-0-32026700-1571690281.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 14tys impulsów to można obliczyć. Impuls to energia przekazywana ze sprężyny napędowej na wahadło. 14tys czyli około 7tys stuknięć w każdą z dwuch palet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ....mam odniesienie

 Dzięki

dodane

wg znalezionego w googlarce to wahadlo powinno być takie:post-110630-0-45460900-1571691320_thumb.png

  moje mimo tej samej długości ma 3 x większą masę ( prawie 3x)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykręcę cały wychwyt i obfotografuję ( w tym mechaniżmie nie ma fasolkowych otworów do jego ustawiania, więc nie przestawię.przykręcając..a będzie widać co i jak.

post-110630-0-51038000-1571759585_thumb.jpg

Kotwiczka czysta prawie "fabryczna"

Nie wiem co się dzieje ale powiesiłem "bydlka" na gwozdziu(bez zbędnego poziomowania) by nie przeszkadzał i.... zaczął chodzić :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifIMG_0262.JPG

Kotwiczka czysta prawie "fabryczna"

Nie wiem co się dzieje ale powiesiłem "bydlka" na gwozdziu(bez zbędnego poziomowania) by nie przeszkadzał i.... zaczął chodzić :)

Bo tak to się robi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyczyną jest to co "odkryłem" tom jest głupi , jak but z lewej nogi :wub:

 

Jutro sprawdzę moje przypuszczenie i będę się wstydził sam przed sobą, że na to nie wpadłem wcześniej...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.