Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JASI

Ciekawa skrzynia - sygnatura Polsnitz

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno skończyła się aukcja ciekawej skrzyni, właściwie resztek po skrzyni, a ciekawa to jest sygnatura.post-109113-0-16157700-1584739359_thumb.png

I resztki skrzyni... post-109113-0-35376100-1584739420_thumb.pngpost-109113-0-65052100-1584739508_thumb.png

Sygnaturę odczytuję jako

FRANZ GAUDEL

UHRMACHER u UHREN

HANDLUNG

POLSNITZ b/FREIBURG

in SCHLESIEN

Założyłem ten temat, bo nigdzie nie mogę znaleźć zegarmistrza o nazwisku Gaudel lub Gaubel.

Szukałem w materiałach Rafała Wietrzyńskiego, który opisał dokładnie wytwórców świebodzickich zegarów oraz producentów skrzyń.

Nie znalazłem w Pełcznicy takiego Kogoś.

W necie również nic, na forum też.

Może ktoś spotkał się z takim nazwiskiem?

Pozdrawiam Jacek

 

PS

Chcę tylko dodać, że sprzedający miał w tej skrzyni mechanizm Lenzkircha.

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odczytał pewnie jako Gaust, ale stempel rozmyty, tych uhrmacherów na "G" by trzeba przeczesać... Sprzedawca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ... ale wyzwanie - takie coś wyremontować  :D  :D  ;) . No sporo zabawy , drzwiczki dorobić koronę , kupiłeś ?


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ... ale wyzwanie - takie coś wyremontować  :D  :D  ;) . No sporo zabawy , drzwiczki dorobić koronę , kupiłeś ?

Nie, nie ja go kupiłem.

Wrzuciłem tu jako ciekawostkę, pojawiło się nowe nazwisko z Pełcznicy...


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bardzo ciekawią mnie stare opisy, pieczęcie, napisy na skrzyniach i mechanizmach ... zawsze staram się wyobrazić tych ludzi, który je robili, o czym myśleli w trakcie ich wykonywania , albo w jakim celu były robione. Taka troch "dziecinada" ale mnie to "rajcuje" ... może mam wybujałą wyobraźnię.   ;)  :ph34r:  :D. Wszystkie fotografuję i archiwizuję.

Dla mnie to szczególnie ważne , jak przekaz z przeszłości...

Jeden problem - kompletny brak znajomości niemieckiego doprowadza mnie do rozpaczy... :(  :wacko:  :blink:

Jak bym palnął w łeb :angry: tego głupiego gówniarza sprzed 50 lat, co powiedział po ogladaniu "Czterech pancernych i psa", że za nic nie będzie się uczył tego szwab... języka (a lektor był w domu i się prosił :wacko:)... :angry: .

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie ciekawią mnie stare opisy, pieczęcie, napisy na skrzyniach i mechanizmach ... zawsze staram się wyobrazić tych ludzi, który je robili, o czym myśleli w trakcie ich wykonywania , albo w jakim celu były robione. Taka troch "dziecinada" ale mnie to "rajcuje" ... może mam wybujałą wyobraźnię.   ;)  :ph34r:  :D

 :D też tak mam ... patrzę na zegar i zastanawiam się u kogo odmierzał czas i 'co widział / słyszał' ... :) Zboczenie jakieś ? czy jak ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  :D też tak mam ... patrzę na zegar i zastanawiam się u kogo odmierzał czas i 'co widział / słyszał' ... :) Zboczenie jakieś ? czy jak ? :)

Oby wszyscy mieli takie "zboczenia"; świat byłby wtedy piękniejszy :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwałbym to zboczeniem hobbystycznym, bądź kolekcjonerskim, no u niektórych zawodowym...

Ja nie przepuszczę żadnym napisom, pieczątkom, próbuję odczytać, rozszyfrować i szukać - uwielbiam to.

Nieraz szukam kilka lat, oczywiście nie cały czas, co jakiś czas wracam do tego.

Tak było w przypadku napisu z tarczy Endlera...

Raz jeden zdarzyło mi się, że wpisałem napis z tarczy w google i odrazu pokazały się dane zegarmistrza z Belgii...

Ale nie o tym chciałem pisać.

 

Znalazłem w Leipziger Uhrmacher-Zeitung z 1901 r. wzmiankę o Handlarzu rodem z Polsnitz, który został ukarany grzywną...

Był to Franz Gandel.

Nie wiem, czy to ten zegarmistrz - handlarz z napisu na tej skrzyni, tyle udało mi się znaleźć,w sumie Gandel też pasuje.

post-109113-0-35372600-1585428665_thumb.pngpost-109113-0-36862300-1585428689_thumb.pngpost-109113-0-17478800-1585428707_thumb.jpg

Pozdrawiam Jacek

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa wnikliwość. 

Wyrazy szacunku za drążenie... 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam godnego następcę, mogę się spokojnie szykować do drogi :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O nie, nie, nie, tylko nie to...


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sad.png


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.