Skocz do zawartości


Najnowsze tematy


Zdjęcie

Bulova

historia firmy, informacje

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sąsiad

Sąsiad
 • Użytkownik
 • 1306 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Blisko las, woda.

Napisano 07 luty 2011 - 01:34

bulova.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Chciałbym przybliżyć historię firmy Bulova, która jest w kraju mało znana pewnie głównie z tego powodu że korporacja nie posiada tu swojego oficjalnego dużego dystrybutora oraz nie inwestuje w reklamę na naszym rynku, a szkoda bo jak wynika z tekstu poniżej, Bulova potrafiła dzięki odpowiednim zabiegom spopularyzować swoje zegarki na świecie które były i są w dobrym stosunku ceny do jakości, a także mogą się podobać. Bulova od początku praktycznie stawiała na produkcję masową, nie jest to mała manufaktura gdzieś za górami. Firma przyczyniła się do rozwoju zegarmistrzostwa na świecie stanowiąc mocną konkurencję dla znakomitych marek. Potężny marketing Bulovy, mimo że nie zawsze była dobrze zarządzana oraz często zmieniała właścicieli, pozwolił przetrwać korporacji ponad 100 lat w produkcji.

Jeżeli gdzieś przewijają się informacje nieprawdziwe, ktoś zna jakieś inne fakty czy ciekawostki tu niewymienione to proszę pisać, chętnie wprowadzę edycję. Ciekawsze wydarzenia pogrubiłem, może jeszcze dodam więcej zdjęć:


Historia firmy Bulova, informacje + dodatek:


1875 - Joseph Bulova czeski emigrant i były pracownik Tiffany' ego otwiera sklep jubilerski w Nowym Jorku przy Maiden Lane w Nowym Jorku, niedaleko Wall Street.

josephbulova.jpg

1911 - pierwsza produkcja Bulovy i sprzedaż zegarów kominkowych

1912 - otwarcie pierwszej fabryki produkującej komponenty do zegarków

1919 - produkcja zegarków kieszonkowych dla oficerów armii amerykańskiej

1920 - powstanie Bulova Watch Com Inc. Firma przeprowadza się pod nr 580 na 5th Avenue: gdzie do dzisiaj znajduje się na szczycie jednego z drapaczy chmur Bulova Observatory

1923 - wprowadzenie standaryzacji części w produkcji zegarków

1924 - wprowadzenie pierwszej linii zegarków damskich oraz tzw. zegarka okolicznościowego o nazwie President

1926 - Bulova jako jedyna firma zegarkowa rozpoczyna reklamę radiową swoich produktów w 165 radiostacjach USA

1926 - Andre Bulova, syn Josefa, oferuje 1000 dol. nagrody dla pilota, który jako pierwszy przeleci przez Atlantyk

1927 - Charles Lindbergh jako pierwszy przemierza Atlantyk non stop z zegarkiem Bulovy o nazwie Lone Eagle na ręku. W ciagu 3 dni po lądowaniu sprzedano 5000 sztuk tego modelu (ówczesna cena zegarka 50$)

1927bulovaloneeaglethea.jpg

1927 - Bulova wchodzi na amerykańską giełdę i zakłada swoje przedstawicielstwo w Kanadzie

1928 - produkcja pierwszego zegara zintegrowanego z radiem jedną obudową, z funkcją budzika (radio mogło obudzić delikwenta, prawdziwa rewelacja).

1929 - opatentowanie tzw. zegarów samochodowych

1930 - Bulova jako pierwszy producent na świecie inwestuje 1 mln dol. w reklamę

1931 ? Bulova jako pierwsza produkuje masowo elektryczny zegar analogowy ? niepotwierdzone

1935 ? zmarł założyciel Bulova Watch Co, J.B.

1941 - kontynuując wytyczony szlak reklamowy, Bulova transmituje swoją pierwszą reklamę telewizyjną "America runs on Bulova time";

To przełomowe wydarzenie w świecie TV rozpoczynające historię reklamy telewizyjnej. Bulova płaciła 9$ (niektóre źródła podają 4$), Nowojorskiej stacji WNBT za 20 sekundowy spot reklamowy prezentujący tarczę zegara na tle mapy USA z akompaniamentem głosowym ?- America runs on Bulova time?.

1941bulova300x201.jpg

1941 - podczas II wojny światowej Bulova współpracuje z amerykańskim rządem i produkuje m.in. zegarki wojskowe, specjalne chronometry, lotnicze przyrządy czy zapalniki torpedowe.

Zegarek zagubiony przez Amerykańskiego marynarza na pokładzie niszczyciela Teddy Bacon został wydobyty z dna Gibraltaru po 67 latach w roku 2008.
Wrócił do swojego właściciela i nadal działa (zegarek :) )


teddyq.jpg bulted.jpg

1945 ? Bulova otwiera drzwi swoich warsztatów dla pracowników z grupą inwalidzką.

1948 ? Produkcja Phototimer (aporat fotograficzny z miernikiem czasu), nowość rynkowa

1952 - rewolucja zegarmistrzowska, prawdziwy przełom w dokładności zegarka naręcznego: Accutron, czyli pierwszy kamertonowy (elektryczny), mechanizm z dokładnością 2 sekund dziennie.

Historyczne modele tego zegarka osiągają ceny na aukcjach (głównie USA) od 300$ do 1000$. Można go także spotkać na popularnych polskich serwisach aukcyjnych.

accu2.jpg

1953 - rozpoczęcie produkcji Bulova Wrist-Alarm, budzika na rękę. To także rok innowacji w mechanizmach Bulova pod względem automatów oraz odporności na wstrząsy.

1954 - wprowadzenie na rynek modelu Bulova 23, samonakręcający się, wodoodporny, na 23 kamieniach łożyskujących, z nierozrywalną sprężyną, wykonany w całości w USA.

1955 - Neilson Co Survey wykazuje w badaniach że Bulova wydaje na promocję i reklamę w Ameryce więcej niż firmy innych krajów ? także innych branż ? na świecie. (niepotwierdzone)

1959 ? rewolucja serwisowa, Bulowa jako pierwsza daje gwarancję 12 miesięcy na wszystkie swoje radia z budzikiem.

1960- NASA prosi Bulovę o wykorzystanie mechanizmu Accutrona w misji Apollo 11 (także i Mercury). Od tego momentu czasomierze Bulovy stają się integralną częścią 46 misji USA na Księżyc i w kosmos;

Czasomierze Bulova były na pokładach (wszystkich?) aparatów kosmicznych NASA (jak i pewnie w stacjach na ziemi), jednak prym wiodła tu Omega ze swoimi dokładnymi i bardzo wytrzymałymi chronometrami. Bulova ze swoimi zegarkami naręcznymi jakby ?na siłę? została wepchnięta do programu w ramach polityki USA: ?Kupuj Amerykańskie?. Faktycznie jednak zegarki nie wytrzymywały bardzo wymagających testów a podczas misji Apollo 11, Accutron Neila Armstronga uległ awarii dlatego wyszedł na powierzchnię Księżyca bez zegarka.

25 października - prezydent Johnson ustanawia Bulovę Accutron oficjalnym prezentem Białego Domu. Czyli kolejny świetny krok marketingowy Bulovy.

1960 - rozpoczęcie podlinii Bulovy o nazwie Caravelle (zegarki jubilerskie), służyły też żołnierzom amerykańskiej marynarki wojennej i lotnikom.

USA wykorzystuje zegary Accutron jako zapasowe zagary na pokładach atomowych okrętów podwodnych. Głównym zegarem był bardzo dokładny zegar tzw Oscylator (wielkości pralki), w dodatku bardzo mało awaryjny, nie wiadomo więc czy zegarek Bulova był kiedykolwiek przydatny (brak przesłanek).

1962 ? Accutron został oficjalnie dopuszczony do stosowania przez personel kolejowy USA. Dosyć istotny rzadko wymieniany element historii firmy.

W tym czasie ceny przeznaczone do sprzedaży detalicznej Accutronów wynosiły od 10,95$ do 29,95$.

1965 - Bulova zostaje kupiona przez szwajcarską firmę, Universal Geneve.

1968 - Bulova zawiesza pierwszy na świecie zegar zewnętrzny na szczycie Torre latino Americana, najwyższego meksykańskiego drapacza chmur. Pierwszy na świecie zegar zewnętrzny sterowany sygnałem z satelitów!

1969 - Accutron wraz z ekipą Apollo 11 wylatuje w podróż na Księżyc; rozpoczęcie produkcji Accuquartz, pierwszego zegara kwarcowego

1973 - Bulova wygrywa pierwszy światowy konkurs na design i zdobywa Prix de la Ville de Geneve.

- Trzy specjalnie zaprojektowane budziki Accutron zostały umieszczone na pierwszej eksperymentalnej kosmicznej stacji badawczej Skylab.

1976 - CP Wong z Hong Kongu przejął kontrolę nad Bulova.

1978 - CP Wong sprzedawaje Bulove Loews Corporation.

1977 - wprowadzenie na rynek damskiej linii zegarka Accuquartz

1986 - rozpoczęcie produkcji pierwszych miniaturowych zegarów

1987 - Bulova sponsoruje amerykańską reprezentację olimpijską (do dziś)

1988 ? oficjalny chronomerzysta czasu na igrzyskach zimowy w Calgary i letnich w Seulu

calgary1988.jpg seulo.jpg

1988 - Bulova Watch Company, Inc zmienia nazwę na Bulova Corporation

1995 - otwarcie nowych rynków i zdobycie kolejnych licencji w Ameryce Południowej i Europie

1998 - wprowadzenie linii Millennia Collection, zegarki kwarcowe z alarmem dźwiękowym i wibracyjnym, zasilane też energią solarną.

2000 - z okazji 125-leciaistnienia Bulovy, major NY Rudolf Giuliani ogłasza 4 października w Nowym Jorku Dniem Bulovy

2001 - nabycie firmy i marki Winnauer; zdobycie licencji na produkcję zegarków Harley-Davidson

2002 - nabycie firmy Heirloom, najstarszej firmy zegarów stojących

2003 - otwarcie przedstawicielstwa europejskiego Bulovy we Fribourgu w Szwajcarii

- pojawienie się na rynku zegarków sygnowanych przez Bulova Swiss SA, czyli europejskie kolekcie Bulovy.

- w krótkim czasie rozpoczęto dystrybucję m.in. na rynkach takich krajów jak: Włochy, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Dania, Węgry, Rosja (także w małej skali Polska).

Firma Bulova Swiss, S.A., z siedzibą we Fryburgu, w Szwajcarii działająca jako centrum firmy dla rynku europejskiego, posiada biura i lokalne, oddziały na całym Kontynencie, aby opracowywać produkty odpowiadające zmiennym preferencjom narodowym. Jej wizytówka, szwajcarska Międzynarodowa Kolekcja firmy Bulova, wprowadzona na rynek w styczniu 2003 r., prezentuje modele klasyczne, automatyczne, sportowe, sport dress oraz modele zgodne z trendami mody (fashion), przy rozpiętości cen od umiarkowanych do luksusowych. Ma między innymi tak znane licencje jak Harley-Davidson, Frank Lloyd Wright czy Simthonions.

Wszystkie modele są w 100 procentach pochodzenia szwajcarskiego i posiadają doskonałe mechanizmy ETA, Ronda i ETA VALJOUX.
Okresowo wypuszczane są także wersje limitowane, okolicznościowe, ze specjalnie przygotowanymi mechanizmami wysokiej klasy posiadającymi certyfikat COSC. Jednym z takich modeli był wydany w 2005 roku Ambasador a w rok później Bulova RÉGULATEUR.


regulator.jpg

2004 ? Marka Wittnauer staje się częścią Bulova Co.

2008 ? Bulova Watch Company za 250 milionów $ zostaje przejęta przez korporację Citizen prezentując nową strategię i nowy plan rozwoju firmy.

2009 ? nowa strona internetowa, domeny bulova.ch i bulova.com przełączają na jedną stronę, gdzie mapa świata podzielona jest na regiony. Dla niektórych rejonów mogą być sprzedawane kolekcje niedostępne gdzie indziej (np. Japonia).

2010 ? Bulova zaprezentowała ?Precisionist? nowy mechanizm elektroniczny ? nowy innowacyjny niezwykle dokładny zegarek kwarcowy ? charakteryzujący się odchyłka roczną 10 sekund.

Bulova reklamuje produkt jako najbardziej precyzyjny cywilny zegarek kwarcowy na świecie, chociaż na rynek Japoński Citizen wcześniej do sprzedaży wydał wersję dokładną do 5 sekund/rok. Jest to więc tylko marketingowy zabieg słowny (powinno być: najbardziej precyzyjny sprzedawany na całym świecie).

precionist.jpg

2011 - zaktualizowana strona internetowa www.bulova.com

Aktualnie Bulova produkuje zegarki sygnowane podpisem Bulova, tańsze Caravelle, oraz garniturowe Wittnauer Swiss a także o zegarki sportowej linii: Accutron. Dzisiaj znajdziemy je na pokładzie Air Force One, jak również w Białym Domu w ofercie prezentów, jakie swoim gościom wręcza prezydent USA.--------------------------------------------------------------------------------------------
Dodatki:

Pełna dokumentacja Bulova Accutron seria 218
http://members.shaw....8_technical.htm

accu.jpg

-------------------

Bulova watch case markings:
Oznaczenia roczników serii drukowane na kopercie wg kodu:
Kolumny lat oznaczone są kolejno literami LMNPTA, wiersze cyframi od 0 do 9.
(odczyt wg współrzędnych np. nadrukowane na zegarku "A4" oznacza że go wyprodukowano w 2004r.)

L M N P T A
0. 1950 1960 1970 1980 1990 2000
1. 1951 1961 1971 1981 1991 2001
2. 1952 1962 1972 1982 1992 2002
3. 1953 1963 1973 1983 1993 2003
4. 1954 1964 1974 1984 1994 2004
5. 1955 1965 1975 1985 1995 2005
6. 1956 1966 1976 1986 1996 2006
7. 1957 1967 1977 1987 1997 2007
8. 1958 1968 1978 1988 1998 2008
9. 1959 1969 1979 1989 1999 2009

--------------------------------------------------------------------------------------------

Serwis zegarków Bulova znajduje się w Warszawie, zainteresowanych proszę kontakt na PW.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Źródła:

www.bulova.com
http://www.zegarki.c...lova-c-502.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulova
http://www.dailymail...g-67-years.html
http://www.crunchgea...e-precisionist/
http://chronos24.pl/...a/omega-i-nasa/
http://www.barthwork...ches/Bulova.htm

Hosting zdjęć: Uploaded with ImageShack.us

Użytkownik Sąsiad edytował ten post 23 marzec 2011 - 09:12

 • 0

#2 Yargoth

Yargoth

  Xeper

 • Użytkownik
 • 3733 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Bobrowniki

Napisano 07 luty 2011 - 09:46

Fajna lektura, dzięki :)
 • 0

#3 pawel007

pawel007

  takich trzech jak nas dwóch to ani jednego

 • Użytkownik
 • 2375 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:raz tu....raz tam....

Napisano 07 luty 2011 - 10:32

fajnie konkretne i przydatne opracowanie. super się czyta. dzięki.
 • 0

#4 Jash

Jash

  Hevi Metal

 • Użytkownik
 • 9222 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 07 luty 2011 - 10:45

Super. Jak to jest z produkcją Bulovy, część jest Swiss Made, a cześć nie i ma wtenczas mechanizmy Miyoty? Te drugie widziałem na żywo, ale średnie s.

Użytkownik Jash edytował ten post 07 luty 2011 - 10:45

 • 0

#5 lechu_wroc

lechu_wroc

  Żaden ze mnie guru

 • Użytkownik
 • 3093 postów
 • Gadu-Gadu: 5645920
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Breslau

Napisano 07 luty 2011 - 10:46

Dzięki za artykuł! Bulova to fajna, rzadko u nas spotykana marka, a szkoda, bo mają w ofercie naprawdę świetne zegarki.
 • 0

#6 Jash

Jash

  Hevi Metal

 • Użytkownik
 • 9222 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 07 luty 2011 - 11:21

Dzięki za artykuł! Bulova to fajna, rzadko u nas spotykana marka, a szkoda, bo mają w ofercie naprawdę świetne zegarki.


W Pasażu można obejrzeć. Niestety nie jest to kolekcja Swiss Made.
 • 0

#7 starhidiamu

starhidiamu
 • Użytkownik
 • 935 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 07 luty 2011 - 15:51

fajnie było poczytac .dziekuje :)
 • 0

#8 whb

whb

  yrlocalchemist

 • Użytkownik
 • 1783 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Sz-n

Napisano 07 luty 2011 - 16:46

.

Użytkownik whb edytował ten post 30 lipiec 2012 - 20:14

 • 0

#9 Degustatorr Noir

Degustatorr Noir

  Ad Absurdum

 • Użytkownik
 • 2588 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LUBLIN

Napisano 07 luty 2011 - 19:51

Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy na temat tej chyba jednak nie docenianej marki. Dzięki.
 • 0

#10 Sąsiad

Sąsiad
 • Użytkownik
 • 1306 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Blisko las, woda.

Napisano 07 luty 2011 - 22:09

Dziękuję, szczerze, to nie spodziewałem się tylu czytających po pierwszym dniu oraz tylu wpisów ;)

Super. Jak to jest z produkcją Bulovy, część jest Swiss Made, a cześć nie i ma wtenczas mechanizmy Miyoty? Te drugie widziałem na żywo, ale średnie s.


Od 2003 kiedy to Bulova zaistniała na rynkach w Europie, założyła przedstawicielstwo w Szwajcarii, na zapotrzebowanie Klientów którzy pragną Swiss Made na tarczy, składana tam jest pewnie na tyle ile się da, by taki napis nadrukować. Akurat mam taki egzemplarz Swiss made i śmiało mogę wrzucić dziś/jutro do galerii gdzie będzie można zobaczyć że jest OK (ogólnie jestem b. zadowolony :)). Duża część produkcji Bulovy - a sprzedawana jest na całym świecie - jest w sumie budżetowa, odkąd przejął cały biznes Citizen to Miyota inside pewnie normalna sprawa w masowej produkcji. Jeżeli widziałeś gdzieś bez Swiss Made to pewnie jakiś import, skąd? nie wiadomo, ale stawiam na daleki wschód, ewentualnie USA.
 • 0

#11 dante100

dante100
 • Użytkownik
 • 183 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Nysa

Napisano 08 luty 2011 - 13:20

A taka Bulova (na ETA 2824-2) za 3 tys. IMHO całkiem fajna ;) :

Załączone miniatury

 • DSC_1818_8748.jpg

 • 0

#12 Sąsiad

Sąsiad
 • Użytkownik
 • 1306 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Blisko las, woda.

Napisano 23 marzec 2011 - 09:10

Odświeżę trochę temat bo Bulova ponownie zmieniła i zaktualizowała swoja stronę www. Przeglądanie kolekcji itd. jest teraz łatwiejsze, strona wygląda fajnie, chociaż mi trochę wolno chodzi (zdjęcia).

www.bulova.com

Użytkownik Sąsiad edytował ten post 23 marzec 2011 - 09:12

 • 0

#13 sneer

sneer
 • Użytkownik
 • 3368 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Poznan/Rzeszów

Napisano 30 lipiec 2012 - 08:50

super kompendium wiedzy na temat BULOVY
gratki
 • 0

#14 gwiezdny patrol

gwiezdny patrol
 • Nowy Użytkownik
 • 47 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 08 styczeń 2013 - 17:14

Dodam jeszcze,że Bulova "zagrał" w filmie "Łowca androidów" Ridleya Scotta.

Dołączona grafika

http://www.abadiadig...e-blade-runner/
-------------------------------------
Jeszcze raz dokonam edycji,bo z powyższego linka coś nic nie wynika .Minuta czwarta ,sekunda czterdziesta pierwsza.

Użytkownik gwiezdny patrol edytował ten post 24 styczeń 2013 - 22:32

 • 0

#15 Gregorian

Gregorian
 • Użytkownik
 • 3235 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warsaw, Europe

Napisano 09 marzec 2013 - 12:28

Autentyczne gratulacje i podziękowania za opracowanie. Rzadko można spotkać tak szerokie i wszechstronne wbicie się w historię marki.
 • 0

#16 Gość_zygmac_*

Gość_zygmac_*
 • Gość

Napisano 17 lipiec 2013 - 17:11

Autentyczne gratulacje i podziękowania za opracowanie. Rzadko można spotkać tak szerokie i wszechstronne wbicie się w historię marki.

Przyzwoite zegarki.:)

Szkoda tylko,że obecna cena w Polsce modelu 96B158 wynosi 1760 zł (stal,mineralne szkiełko),kiedy na zachodzie płacą

225 dolców.:((

Ech,ci polscy handlarze.:))


 • 0

#17 aszka

aszka
 • Nowy Użytkownik
 • 5 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Lokalizacja:KIELCE

Napisano 19 sierpień 2013 - 11:06

IMG_4646.jpg Od niedawna jestem pasjonatką zegarków. Przez przypadek trafiła mi się BULOVA datowana na 1967 rok. Informacje o tej firmie umieszczone przez kolegę sąsiada były dla mnie bardzo cenne i pozwoliły na poznanie mojego "skarbu".

Załączone miniatury

 • IMG_4644.jpg

 • 0

#18 gehaazi

gehaazi
 • Użytkownik
 • 79 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 październik 2013 - 23:16

Dobra robota.Szkoda że nie znalazłem wcześniej http://zegarkiclub.p.../topic/96726-skąd-ona-jest/


 • 0

#19 kazma56

kazma56
 • Nowy Użytkownik
 • 1 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Libiąż

Napisano 01 czerwiec 2014 - 14:02

Witam - dla mnie bomba wiele dobrego udało mi się ztego uzyskać -dzięki


 • 0

#20 wristwatch

wristwatch
 • Użytkownik
 • 324 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kęty

Napisano 01 czerwiec 2014 - 21:55

Świetne kompendium wiedzy.Ja mam problem ze swoją bulovą.Kupiłem kilka lat temu z drugiej ręki u zegarmistrza.W środku siedzi vj 7750 z niemieckim datownikiem.Na deklu mam wybite: 5198.Czy to oznacza że zegarek został wyprodukowany w 1998 roku?


 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych