Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mariusz

Vienna regulators "REMEMBER"

Rekomendowane odpowiedzi

A zdjecie?

 

post-35992-0-02208600-1355427255.jpg

 

zadowolony :)

 

Z tą statystyką to będzie ciężko, ale chyba bez niej się nie da.

 

Usciślenie tabeli i poprawienie marginesu błędu starej tabeli to chyba już spory krok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-35992-0-02208600-1355427255.jpg

 

zadowolony :)

 

 

No wlasnie - nie, bo jak widac to 100 000 a nie 10 000 i roznica w latach ok 10-15

Tak mysle z oba zaprezentowane to 100 000 a nie 10 000.

I mysle ze gdyby byly wyprodukowane nie dla dystrybutora mialyby sygnature i remember.

Inna czcionka cyfr, poza tym jaki sens umieszczac 10 000 i dalej 2x xxx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż - każda statystyka musi mieć pewne założenia.

Dokladnie, dlatego Tomek liczyl na Twoja liste, ktora na pewno bylaby mniej....statystyczna. ;)

 

Skoro innej nie mamy mozemy tylko pamietac ze to statystka i przyjmowac okres +- kilka lat.

Chyba, ze zegar ma jakies referencje jak tabliczka pamiatkowa z data, odreczny napis na tyle skrzynii itd - jak pisal Tarant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - nie, bo jak widac to 100 000 a nie 10 000 i roznica w latach ok 10-15

Tak mysle z oba zaprezentowane to 100 000 a nie 10 000.

I mysle ze gdyby byly wyprodukowane nie dla dystrybutora mialyby sygnature i remember.

 

Jedno zero uciekło w ferworze pisania ale z jednym zdjęciem nie było chyba kłopotu z odczytaniem numeru?

Tego typu werki wysyłane do USA przez Rescha mają sygnaturę dystrybutora zastępującą Reschową jak i wiele innych werków producentów z Europy których wyroby trafiały do USA.

Chyba nie ma kłopotu z potwierdzeniem, że to Resch?

Zastąpienie sygnatury Resch przez sygnaturę dystrybutora po latach tylko ułatwia sprawę datowania i mówi nam między jakimi numerami wysyłane były werki do USA i mniej więcej w jakich latach.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno zero uciekło w ferworze pisania ale z jednym zdjęciem nie było chyba kłopotu z odczytaniem numeru?

Tego typu werki wysyłane do USA przez Rescha mają sygnaturę dystrybutora zastępującą Reschową jak i wiele innych werków producentów z Europy których wyroby trafiały do USA.

Chyba nie ma kłopotu z potwierdzeniem, że to Resch?

Zastąpienie sygnatury Resch przez sygnaturę dystrybutora po latach tylko ułatwia sprawę datowania i mówi nam między jakimi numerami wysyłane były werki do USA i mniej więcej w jakich latach.

Nie ma watpliwosci ze to Resch, tylko oba sa mlodsze o kilka ladnych lat.

Ja kwestonuje tego 10 000 - wg mnie na 0 jest wybita druga 1.

 

Malo danych bo, pojawiaja sie daty jak:

1871 - pierwsza znana reklama Kroebel - dystrybutora roznych marek zegarow z USA

1871 - start z sygnatura i slowem Remember - tego nie kwestjonujemy,

Na podstawie obu ww mechanizmow ok((+- statystyka) 1880- 1885 Kroebel sprowadzal mech. Resch do USA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma watpliwosci ze to Resch, tylko oba sa mlodsze o kilka ladnych lat.

Ja kwestonuje tego 10 000 - wg mnie na 0 jest wybita druga 1.

 

Malo danych bo, pojawiaja sie daty jak:

 

1871 - start z sygnatura i slowem Remember - tego nie kwestjonujemy,

Na podstawie obu ww mechanizmow ok((+- statystyka) 1880- 1885 Kroebel sprowadzal mech. Resch do USA.

 

Ja kwestionuję.Nie ma żadnych podstaw by tak sądzić.Remember pojawia się około 40 tys. Tylko to jest pewne.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba czegoś nie rozumiem... mam jakieś braki ?

Na jakiej podstawie padło stwierdzenie, że sygnatura Rescha pojawia się dopiero w Ebensee ? ( pomijam fakt pojawienia się dopisku, że są z Ebensee od przeniesienia fabryki) - są sygnatury bez "Ebensee""

 

Wcześniej nie było sygnatury ?

Ile mechanizmów mamy do dyspozycji by tak twierdzić ?

Skoro w latach 70-tych XIX w miał pośredników, którym produkował bez sygnatur, to czy nie robił tego wcześniej ?

Jeżeli robił, to może taki los, że trafiamy na te zegary.

Trochę dziwne, ze numerowane i żaden nie sygnowany ... dziwne, ale nie upieram się - możliwe.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sugerowałem więcej. Mianowicie że numeracja werków została rozpoczęta w Ebensee. A sygnatura pojawiła się od około 40 tysięcznego werku.

Podstawy do takiego twierdzenia są moim zdaniem takie:

1. Produkcja w Wiedniu była na skromną skalę, tradycyjna, warsztatowa. Zakład znajdował się w centrum miasta, nie było tam miejsca na dużą fabrykę i masową produkcję. Raczej nie było w Wiedniu tradycji numerowania zegarów.

2. Fabryka w Ebensee była pierwszym w C. K. Monarchii zakładem produkującym zegary na skalę przemysłową. Wzorem były niewątpliwie istniejące już zakłady na terenie nowo powstałej i triumfującej II Rzeszy. Zegary już "wypadało" numerować. I wysyłać w świat.

3. O stylu skrzynek już pisałem. Można je porównywać z łatwiejszymi do umiejscowienia w czasie produktami niemieckimi. Postaram się pozbierać i zamieścić posiadane obrazki.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Piotrze - moje wątpliwości

 

 

Ad 1

Skromna skala produkcji ? - no dobra skąd wziął Resch kasę na fabrykę.

Wiem - pożyczka i te sprawy... ale tego się w ciemno nie daje.

Mały zakład w Wiedniu - może, ale z możliwościami kooperacji.

Fabryka w Ebensee wg mnie była podyktowana potrzebą a nie formą interesu ze startem od zera.

 

Bardziej ogólnie - myślę, ze wielu się oszukuje licząc na to, że różne zegary powstawały od początku do końca w jednej fabryce/zakładzie.

Jest na to mnóstwo przykładów, ale zbyt duże jest parcie na to, by tego nie rozważać. To psuje obraz całości... a dowody krzyczą.

Z jednej strony, z producentów robi się wielkich twórców a z drugiej idiotów nie postrzegających możliwości uproszczeń.

A tymczasem wg mnie ani jedno, ani drugie.

Produkcja miała "zakotwiczenie finansowe " na pierwszym miejscu a potem długo, długo nic.

Estetyka i jakość były dyktowane potrzebami rynku - na poziomie produkcji Rescha i jemu podobnych ważna była kasa.

 

Nie numerowano zegarów też z jakiś powodów - numeracja pojawiła się w chwili "masowej" produkcji i konieczności obsługi tego.

Myślę że podobnie było z sygnaturami - jako "podpis twórcy" pojawiałyby się na niewielu sztukach - przy seryjnej produkcji to wskazówka do szukania części zamiennych.

Dopiero po wyrobieniu sobie "marki" mogły być reklamą

Gdy pojawiły się u dużych producentów zapewne każdy mniejszy chciał " nie być gorszy" i zaczęło się masowe znakowanie.

 

Ad 2

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić sytuację w której przechodzi się płynnie z produkcji np kilkuset szt rocznie na kilkadziesiąt tysięcy sztuk... tak z dnia na dzień.

Jeżeli jednak tak się stało i możliwym jest rozruch z "wysokiego poziomu" trudno coś wyrokować o krzywej charakteryzującej produkcję.

 

Ad 3 co do stylu skrzynek i mechanizmów w nim montowanych :

Skrzynki to zupełnie inny temat... no przynajmniej w pewnym ujęciu ;)

 

Mechanizmy ... są przykłady gdzie różnica w numerowaniu mechanizmu jest na poziomie ponad 100 tys, a część elementów jakby powstawała w przeciągu bardzo krótkiego czasu.

Ten sam sznyt, ta sama ręka.

 

Dla mnie jest to dowód, że podzespoły/części produkowano do magazynu i brano jak popadnie i tak robili wg mnie BEZ WYJĄTKU wszyscy duzi .

Może trochę obecnie dziwić, że już wtedy nie oznaczano " modeli " , by nie było problemu z kompletowaniem, ale widocznie nie było z tym początkowo problemu.

Myślę, ze np oznaczenia długości wahadła lub podawanie ilości cykli służyło rozróżnieniu mechanizmu w okresie późniejszym.

Nie była to wszak bezcenna informacja dla zegarmistrza przy naprawie, który z łatwością do tej pory może to policzyć z przekładni.

Stąd tez mogą się brać dziwne oznaczenia "P.... " w wypadku niektórych firm. Po prostu oznaczenie było już zajęte dla innego modelu.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiemy kiedy Geb. Resch zaczyna produkcje zegarow - 1861

Wiemy kiedy Resch przenosl fabryke do Ebensee - 1871? Wiemy czy nie?

Nie jestesmy pewni czy 40 xxx przypada na 1871, wiemy ze wtedy po raz pierwszy spotykamy sygnature i Remember.

Pytanie ile zegarow powstalo na przelomie 10 lat 1861 - 1871? Ile jest prawdopodobne - 7 000 - 10 000? Metoda chalupnicza w malym zakladzie. Ale jak pisze Mariusz - to mi sie podoba - na ile duza aby zobaczyc ze i tak popyt jest wiekszy i ze w krotkim czasie mozna oddac pozyczke lub miec zwrot z wlasnego kapitalu?

Jesli przenosza zaklad to organizuja masowa produkcje a wiec zaczynaja sygnowanie? Nie wiem? Ale to logiczne.

 

Piotr - kiedys widzialem na NAWCC w ich buletynie info o historii z Remember i kiedy to mialo miejsce, jeden z braci, lub ojciec zmarl itd.

Czy mozna to odszukac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy kiedy Resch zaczynał produkcję zegarów, ale wiemy, kiedy założył firmę.

ponieważ nie wiemy w jakich warunkach rodziła się firma trudno coś wyrokować.

 

Firma to był bunt pod przewodnictwem Rescha kilku zegarmistrzów/czeladników/uczniów ?

A może to było znalezienie wykonawców na podzespoły i składnie.

Jeżeli tak to mamy "ukrytą manufakturę".

Manufakturę obciążoną kosztami przesyłek, nieregularnością dostaw etc.

Prawie ze 100% pewnością można założyć, że rozkład w czasie produkcji wiedeńskiej nie był na poziomie 4,5 tys rocznie.

W przeciwnym wypadku nie byłoby potrzeby rozwoju fabryki.

Taka ... czy w tym miejscu statystyka jest do niczego.

To musiało zacząć boleć, czyli końcówka z produkcją dużo większą.

 

A jaką mamy pewność, że sygnatura nie weszła w życie w momencie, gdy życie wykazało potrzebę, bo działała spółka i w rozliczeniu podwykonawcy dostają komplet części do składania ?

Wtedy - można by się domyślać - niesygnowane mechanizmy nie były składane przez zakład Rescha a przez kooperantów. Będą identyczne, bo z tych samych części składane.

 

PS

Ojciec Resch zmarł tuż przed ukończeniem fabryki w Ebensee.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. Zbiorę znane mi daty i źródła ich pochodzenia (oparte głównie na art. D. Stevensona), + dane z Lexikon Deutsche Uhrenidustrie, Trademark Watch & Clock Index.

 

1862 - informacja podana przez Kochmanna (skąd to wziął ??) o założeniu fabryki zegarów przez Lorenza Rescha, jubilera “Court

Appointed by the Austrian Emperor”

1868 - odnotowano w spisie zegarmistrzów wiedeńskich istnienie firmy Lorenz Resch przy Mariahilferstrasse 61. Podano, że w firmie "produkowano także zegary wieżowe".

 

post-6402-0-05558800-1355575917_thumb.jpg

 

1872 Errichtung der Resch-Uhrenfabrik. 100 bis 200 Männer finden Arbeit. Tylko tyle !!! w Vorläufiger historischer Überblick in CHRONIKFORM

über die Geschichte von Ebensee (zweite Version, September 2003,verfasst von Walter Rieder) - opracowanie lokalne z Ebensee (!).

 

post-6402-0-12285600-1355579662_thumb.jpg

 

1879 - pod tym samym wiedeńskim adresem (Mariahilfer 61) znajdowała się firma Gebrüder Resch, produkująca także zegary ścienne i stołowe - w spisie zegarmistrzów wiedeńskich, adnotacja o istnieniu firmy pod taką nazwą w (od ?) 1874 roku.

1882 - najstarsza znana reklama z logo Remember, Ed Pheil - sprzedawca z firmą notowaną od 1878 roku jest eksporterem zegarów i werków GR na teren C.K. Monarchii (dane z Vienna Clocks Museum), kolejna reklama z 1885 r..

1883 - zamknięcie oddziału (przedstawicielstwa) w Wiedniu - Österreichisch-

Ungarischen Uhrmacher-Zeitung.

1885, 16 maja - artykuł o fabryce w Ebensee w Deutsche Uhrmacher Zeitung.

1890, październik - zarejestrowanie w C.K. Urzędzie Patentowym sygnatury Remember, Rejestr nr. 223.

1893 - najstarszy znany widok fabryki w Ebensee - na okładce katalogu firmy.

1900, 4 października - ponowna rejestracja sygnatury w UP, Rejestr nr 1777.

1901, 15 lipca - Arthur Junghans kupił fabrykę w Ebensee - Deutsche Uhrmacher Zeitung

1905 - widok fabryki w Ebensee na okładce katalogu Junghansa.

1921 16.07 die Uhrenfabrik stellt den Betrieb ein. Gegründet 1872 von den Brüdern Resch, 1917 von Solvay gekauft und von Junghans gepachtet

im Juni entsteht durch den Salinenangestellte Johann Schrempf der „Erster Traunseer Zitherklub“ - żródło jak przy dacie 1872.

 

Jeśli znacie jakieś inne daty, nazwiska, dokumenty itp - podajcie.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tarant.Wspaniale opracowanie.

W necie jest cyfrowa ksiazka telefoniczna z 1855 'moze 1861 nie pamietam dobrze ktora przegladalem ) wraz ze spisem firm i tu sie pojawil Resch a pozniej Gebruder resch oraz Josepf Resch jako Uhrmacher w Wiedniu.

Zapodaje jeden skan reszten Ci zostawie bo mi sie myla te Literki.

resch1855.jpg

 

Reszta tutaj

 

http://www.digital.w...ical/zoom/25832

 

http://www.digital.w.../pageview/23722

Pozdrawiam

Janekp

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidne i uczciwe - Piotrze.

Myślę sobie, że warto by jeszcze...

... jeszcze jedna tabela by się zdała , z nr zegarów/mechanizmów i opisem skróconym [ nr, rodzaj napędu, zapas, wykończenie mechanizmu ( cyferblat, wagi , wahadło ) ] i ew adnotacje FAKTYCZNE o datach na zegarze - np w UWAGACH ;)

No i jeszcze źródło danych.... a może coś jeszcze ciekawego do tabeli wymyślicie.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toś Janek zadał tymi spisami... Szukać należy w listach firm. Telefonów nie ma, tak jak i @maili ;)
Ciekawie to wygląda. Firma Lorenz Resch była odnotowywana jako....Gebruder Resch , z Josefem, począwszy od roku 1853. Złotnictwo /jubilerstwo.
Spis z 1855
post-6402-0-64657800-1355659415_thumb.jpg
I z 1859
post-6402-0-18912200-1355659537_thumb.jpg

Na początku lat 60 - cisza.

 

1864 złotnicy, firma jeszcze na Kohlmarkt:

post-6402-0-69922900-1373913237.jpg

 

1865 - Nazwa na początku nieczytelna Resch i inicjał (? L, F ?) & J.
Lorenz Resch wraz z Josefem, już przy Mariahilferstrasse 61 po raz pierwszy odnotowany jako zegarmistrz.
post-6402-0-18506000-1355659671_thumb.jpg

1871 - Resch Gebruder - jubilerstwo i zegarmistrzostwo.Czy Ernst Lorenz Resch to "stary" Lorenz ?
post-6402-0-58283700-1355660054_thumb.jpg

1873 W firmie Gebruder Resch pojawiają się kolejne imiona. Zegarmistrzami, przepraszam : producentami zegarów są Karl i Wilhelm Resch. Pojawia się także...Gustav Resch (!!!). Zmienił się adres. Koblatar(...) ?? I jest coś o podziale firmy ? Co znaczy to Off. Wef - proszę o pomoc !
post-6402-0-60756500-1355660509_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidne i uczciwe - Piotrze.

Myślę sobie, że warto by jeszcze...

... jeszcze jedna tabela by się zdała , z nr zegarów/mechanizmów i opisem skróconym [ nr, rodzaj napędu, zapas, wykończenie mechanizmu ( cyferblat, wagi , wahadło ) ] i ew adnotacje FAKTYCZNE o datach na zegarze - np w UWAGACH ;)

No i jeszcze źródło danych.... a może coś jeszcze ciekawego do tabeli wymyślicie.

 

Tak to robi Hubby na NAWCC.

 

Mamy kilka nowych dat i faktow....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Historia GB była znacznie lepiej znana.

 

Nowe fakty w historii Rescha, można uznać za sensacyjne jeśli nikt wcześniej ich nie publikował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Historia GB była znacznie lepiej znana.

 

Nowe fakty w historii Rescha, można uznać za sensacyjne jeśli nikt wcześniej ich nie publikował.

 

Piotr je opublikuje. Na razie zbiera dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarant - ten skrot masz w swoim drugim skanie jako Öffentlicher Gesellschafter

Bylo ich dwoch Gebruder Resch w 1870 Lorentz i Ernst Lorenz Resch.

79177485.jpg

W 1868 jest adres dwoch firm Gebr Resch nalezaca do josefa i lorenza oraz

Resch Lorenz i Josef pod dwoma roznymi adresami

 

275863obajresche.jpg

1867 rok nie ma ich w wykazie fabryk zegarow

ale zegarmistrze

37845resch1857.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji. Wpis inspirowany wczoraj otrzymanym listem od Mariusza. Odnośnie właścicieli wielkich firm zegarowych, którzy w rozwój zegarmistrzostwa wnieśli niewiele...

Pokazany już wcześniej, jedyny znany mi patent Wilhelma Rescha (a teraz wiemy już na 99,9 % że to ten Resch...).

 

post-6402-0-22092200-1356132853_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek może - miałby "jeszcze jednego Rescha w stajni".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednego jakbym przywiazal, to by nawet Rescha patent nie wytrzymal :unsure:

......obawiam sie, ze walczylby, skubany, do momentu, az byc cos sie urwalo lub skrecil sobie kark.

Przez pierwsze swoje 2 lata byl wiazany i stal ze krowami, a teraz jak zaznal wolnosci to za nic w swienie nie zniesie uwiazu.

 

Ale dogadujemy sie swietnie:

 

dsc06223nc.jpg

Edytowane przez Ulan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najstarszy kwadransowy "Reschoid" (kotwica..??, reszta pasuje), w dużo młodszej skrzyni.

 

post-6402-0-14965500-1356363282.jpg

 

post-6402-0-53416700-1356363281.jpg

 

post-6402-0-24645700-1356363281.jpg

 

post-6402-0-96600700-1356363280.jpg

 

post-6402-0-34403100-1356363280.jpg

 

post-6402-0-66480300-1356363280.jpg

 

post-6402-0-03971700-1356363280.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.