Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gregorian

Zegarki okolicznościowe ZSRR – zbiór

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro świętowano powstanie ZSRR to trzeba też poświętować rocznicę Października..

Napis na tej tarczy jest raczej dyskretny - z oddalenia prawie niewidoczny, z bliska widoczny w zależności od kąta patrzenia.

post-60300-0-65764700-1381665846_thumb.jpg

post-60300-0-04486300-1381665886.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze przedstawiciel ostatniej z głównych, cyklicznych rocznic - zakończenia II wojny światowej a bardziej zwycięstwa nad faszyzmem

post-60300-0-21889100-1381676538.jpg

post-60300-0-71743100-1381676558_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 listopada 1917 roku (25 października wg. starego kalendarza juliańskiego) o godzinie 21.40 z działa krążownika I rangi "Aurora" stojącego na Newie naprzeciw Pałacu Zimowego (siedziby Rządu Tymczasowego) oddano strzał ślepym nabojem. Strzał ten, pomimo że już wcześniej strzelały działa Twierdzy Pietropawłowskiej, został, począwszy od 10. rocznicy rewolucji, szeroko spopularyzowany w propagandzie komunistycznej jako umówiony sygnał do szturmu na Pałac Zimowy. Szturmu, który zapoczątkował zwycięską, bolszewicką rewolucję październikową...

post-60300-0-49729700-1381949369.jpg

post-60300-0-34400700-1381949371.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Pasuje jeszcze do bezdusznych, ale wrzucam tu ze względu na tarczę jakże bliską naszemu narodowi.

Nie wiem z jakiej okazji był wypuszczony. Nie ma daty, ale jest za to cytat :)

dj7i.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy. Wygląda na Łucza.

Ale stylistyką grafiki i formułą wskazuje raczej na postsovietów czyli nie ZSRR (czyli nie ten temat). 

To już był moment, że produkowali wszystko co się chciało i na co był pomysł.

Możliwe, że to coś z poziomu roku 1995. Mogłoby wtedy dotyczyć V pielgrzymki Papieża do Polski czyli 64. w ogóle podróży apostolskiej Jana Pawła II.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wypalić w temacie ze swoim okolicznościowcem bo u mnie ich jak na lekarstwo, a nawet nie doczytałem, że w temacie tylko ZSRR ;)

Swoją drogą czy produkcja z taka tarczą byłaby możliwa w latach 1989-1991?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko się nie zrażaj. Dawaj dalej :)

Potrzebujemy okolicznościowców a mnie jakoś tak niezręcznie pokazywać tylko swoje (nadal spora gromadka czeka..) więc support się przyda.

Produkcja w latach 1989-1990? - uważam, że mało prawdopodobne. Odwilż szła, Gorbaczow spotykał się z Papieżem, kościół katolicki powracał do ZSRR ale to wszystko działo się powoli. Poza tym polski napis - to już byłoby za dużo jak na lata ZSRR.

Natomiast 1991r. to już trochę inaczej a po 1991r. robiono już dosłownie wszystko - potrzeby rynku, kapitalizm :)

 

Dlatego właśnie temat jest zarezerwowany dla zegarków ZSRR z ew. przejściówkami (wyprodukowane w '92 czy w porywach w '93 ale ze starą stylistyką, zwłaszcza tarcz, i przy takich zegarkach obowiązkowym napisem/sygnaturą dot. produkcji w ZSRR) Te zegarki odnosiły się do okoliczności w sposób polityczny, programowy, państwowy - z szeregiem zarówno celów jak i ograniczeń.

 

Natomiast po 1991-1993r. to już wolnoamerykanka - setki tarcz na każdą okazję, głównie z powodów komercyjnych. To już nie ma tego kolekcjonerskiego smaku. Historia przeszła w ilość i zwykłą rzeczywistość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 99% Luch Quartz :)

Mam takiego w identycznej kopercie  ale z inną tarczą.

Widnieje na niej zarys klasztoru na Jasnej Górze i napis " Częstochowa 14-15.08" ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazuj. Ja chyba wiem o jaki model chodzi.

W teorii data pasuje tylko do drugiej części IV Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1991r.- czyli tego samego motywu co Wostoki papieskie. Główny cel tej wizyty to były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie (w dniach 13-16 sierpnia 1991)

Natomiast mam wrażenie, że model został wyprodukowany dopiero w następnych latach ('92-'93) albo dla uczczenia albo komercyjnie dla Rosjan. W tych akurat Światowych Dniach Młodzieży po raz pierwszy wzięła bowiem udział bardzo duża grupa młodzieży z ZSRR (szacowana na ponad 100 tys. osób - czyli duży rynek :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawię zdjęcie jutro jak zrobię.

Trochę mi to wszystko nie pasuje bo data jest tylko 14-15.08

Napisy polskie, logo eksportowe.

Pogdybamy prz fotkach :)

PS

zdjęcia jutro czyli dzisiaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za OT,ale potrzebuję informacji na temat Wostoka 2809...[priv] :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawię zdjęcie jutro jak zrobię.

Trochę mi to wszystko nie pasuje bo data jest tylko 14-15.08

Napisy polskie, logo eksportowe.

Pogdybamy prz fotkach :)

PS

zdjęcia jutro czyli dzisiaj :D

 

Z racji późnej pory mam słabe kojarzenie. Przecież Hasło też się zgadza.

IV Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski w 1991 odbyła się przecież pod hasłem "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" 

Czyli na ten moment obstawiam, że Luch od buczo to też model  wyprodukowany w latach ('92-'93) albo swoista późniejsza reedycja ('94-'95) - albo dla uczczenia albo komercyjnie na rynek polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-47356-0-61748600-1382010239_thumb.jpg

 

To co napisał już Gregorian nie ulega wątpliwości - zegarek mój jak i buczo85 powstał w celu upamiętnienia

IV Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1991, której głównym celem był udział papieża w  VI Światowych Dniach Młodzieży.

Na Jasnej Górze Jan Paweł II przebywał w dniach 14 - 16. o8. 1991r gdzie zgromadziło się ok 1,6 mln młodych ludzi, w tym ok 100.000 z ZSRR

Niejasna pozostaje więc data na zegarku 15-16.08 (może ktoś ma wiedzę na ten temat lub jakąś teorię?)

 

Zegarek został zrobiony raczej po 1991 roku o czym świadczy oznaczenie SU na werku.

 

post-47356-0-90541600-1382011152_thumb.jpg

 

Przepraszam za jakość zdjęć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

  • wiadomo do czego się zegarki odnoszą
  • zegarek z JPII uważam za młodszy od wersji z Częstochową (m.in. ze względu na stylistykę - może'93-'94?)
  • zegarek z Częstochową i datą wydaje się być zbieżny ze stylistyką ZSRR - wygląda na '91-'92
  • mam wrażenie, że może być też prawdopodobny wariant, że zegarek z Częstochową był z epoki i "dostał" nadruk już w Polsce. Na kupionej partii nałożono okolicznościówkę. Mogło to też być zamówienie z Polski (handel częstochowski?, organizatorzy?) do Mińska pod kątem sprzedaży większej partii podczas uroczystości (?)

Same domniemania ale ile przyjemności badawczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się tak jakoś pokojowo i religijnie więc dla odmiany

 

Wostok  Pustynna Tarcza-Pustynna Burza

post-60300-0-44590700-1382115092_thumb.jpg

post-60300-0-45682200-1382115094_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Desert Shield (Pustynna Tarcza) - operacja wojskowa koalicji antyirackiej, mającej na celu osłonę Arabii Saudyjskiej przed spodziewanym atakiem sił zbrojnych Iraku, po zajęciu przez armię Saddama Husajna Kuwejtu. Trwała od 7 sierpnia 1990r. przez powiedzmy +/- kilka miesięcy.

Desert Storm (Pustynna Burza) - operacja wojskowa, której celem było wyzwolenie zajętego przez Irak Kuwejtu. Trwała w dniach 17.01-28.02.1991.

Obydwie operacje oraz kolejne mniejsze (np. „Pustynny Miecz”, „Nagły Grom”) składają się na tzw. I wojnę w Zatoce Perskiej.

 

Wostok, wersja Pustynna Tarcza-Pustynna Burza to jest jedyna tzw. wersja podwójna czyli model zawierający nazwy obu operacji wojskowych = pokazany rodzaj koperty oraz tarcza na której umieszczony jest napis Desert Shield (po lewej) i Desert Storm (po prawej)

 

Na rynku zdecydowanie dominują natomiast modele ale i tak w dobrym stanie rzadkawe dot. Desert Shield. Na tarczy jest wtedy po lewej słowo Operation a po prawej Desert Shield. Samych Pustynnych Tarcz występuje sporo modeli koperty (tarcze te same ale oprócz kopert to np. sekundniki i z kulką i bez, koronki w 2 położeniach) bo ponoć Czystopol sprzedał na zamówienie kilkadziesiąt tysięcy szt. wojskom amerykańskim (koalicyjnym) [inf.niepotwierdzona] ale podwójna występowała prawdopodobnie tylko w tej mniejszej wersji.

post-60300-0-60854100-1382115190_thumb.jpg

post-60300-0-38482800-1382115300_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepozorna okolicznościowa Rakieta ze specjalną dedykacją na deklu

post-60300-0-45127000-1382177175_thumb.jpg

post-60300-0-04354300-1382177177.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak łądnych egezmplarzy jak Koledzy nie mam ale przynajmniej w tym poniżej nie mam problemu z datowaniem :)

 

IMG_2471_zpsaf55e922.jpg

 

 

Trudno powiedzieć, że to okolicznościowy, ale jakąś epokę uświetnia:

 

IMG_2476_zps61597d4f.jpg

 

A tu już czasy współczesne i dowód na kooperację pojotowsko-ukraińską ;)

 

IMG_2475_zpse5d29e9e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Sława bomba (chociaż stylistyka wygląda na starszą niż rok 1990. Ciekawe).

Łucz z kowadłem też mocny! Ukraińska okolicznościówka niby poza tematem (ZSRR) ale interesująca.

Gdzie były te air fair? Wiesz może co to za impreza i dlaczego? W prostym wyszukiwaniu nic mi się nie znajduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm z tym air fair to trochę tak dziwnie bo w oficjalnym kalenadrium imprez balonowych nie ma żadnej imprezy w ZSRR - tak sobie dumam, że może radzieckie balony startowały w takiej imprezie na zachodzie i ich team miał zamawiane takie limitki. Trochę naciagane, ale nie mam pojęcia, nie znalazłem żadnego info w tym temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za kraj! Wszystko potrafili utajnić. :angry:

Ale my to znajdziemy. Zawsze znajdujemy.... :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że zaraz powiecie, że to wersja późniejsza niż zsrr :( mój znajomy nosi go od długiego czasu, otrzymał go z okazji wizyty papieża w Polsce, muszę dopytać, w którym roku. Kolega pracował wtedy w domu dziecka i otrzymali go wychowawcy, jako prezent okolicznościowy. Od tamtego czasu nosi go dumnie, był do zeszłego tygodnia bezawaryjny. Mam go do jutra u siebie w domu, bo kolega ukręcił koronkę i trzeba było coś dobrać (i się udało :rolleyes: ).

Ciekawe, ile takich zegarków powstało.  Moim zdaniem tarcza wyjątkowo dobrze wyszła ;),  prezentuje się znakomicie.

 

post-35815-0-11909900-1382266493_thumb.jpg

post-35815-0-21829700-1382266525_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rakieta NOS pierestroika

post-34697-0-62673200-1382282589_thumb.jpg

post-34697-0-23348100-1382282611_thumb.jpg


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość
    • Przez mmagdalena
      Witam, w dniu dzisiejszym zakupiłam stary zegarek marki SEKONDA, na tarczy jest napisane 17 JEWELS  USSR MOV T. czy jest ktoś kto więcej mógłby mi powiedzieć o tym zegarku ? 

    • Przez NocnyMarek
      Witam.
       
      Na wstępie napiszę że poszukałem podobnego tematu, przeczytałem temat o wyborze taniego zegarka etc.
       
      A więc tak..
       
      Budżet na zakup pierwszego zegarka: 100 - maks 200zł.
       
      Stan: używany lub NOS
       
      Werk: mechaniczny lub automatyczny, może być z alarmem ale nie musi ( decyduje cena ).
       
      Koperta: min. 33mm, pozłacana lub stalowa.
       
      Tarcza: w kolorze perłowym lub srebrnym, dobrze jakby były jakieś cyferki a nie same kreski.
       
      Firma: Poljot, Rakieta.. Może inne ale się nie znam.
       
      Ogólnie założyłem ten temat, ponieważ nie wiem która firma robiła solidniejsze zegarki, niektóre w jednej fabryce jak czytałem..
       
      Z tego co udało mi się wywnioskować patrząc po forum, YT i portalach aukcyjnych to najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakość - Poljot, potem Rakieta, Wostok, Łucz, Slava, a na końcu Pobieda.
       
      Szukałem sporo na olx i innych.. Wpadł mi w oko Poljot de luxe pozłacany ale w tej cenie ciężko dostać w dobrym stanie. Jakie są inne firmy i modele mieszczące się w tej cenie, stylu itp. ? Firma Mir też ma jakieś ładne, solidna ?
      Jakie są najpopularniejsze i najtrwalsze mechanizmy w takich zegarkach?
       
      Każda odpowiedź włącznie z krytyką mile widziana. Od dawien dawna chciałem sobie kupić jakiś zegarek mechaniczny, zawsze myślałem że kosztują majątek, szczególnie te stare a tu zaskoczenie
    • Przez grudzin99
      Witam, zwracam się z prośbą o pomoc, mianowicie chodzi mi o odkręcenie koronki w zegarku poljot z mechanizmem 2614.2h, z góry dziękuję 

    • Przez piotrekk10
      Cześć!
      W najbliższym czasie planuję dokonać zakupu rosyjskiego zegarka mechanicznego. Mam kilku kandydatów jednak potrzebuję opinii nt. ich werków.
       
      Moje propozycje:
      Wostok 2214 18 kamieni
      Poljot 2414 17 kamieni
      Poljot 2416 17 kamieni autom.
      Poljot (czekam na info) 30 kamieni autom.
       
      Wszystkie z nich posiadają datownik (nie wiem czy to jest istotne, wolę napisać )
       
      Zależy mi, aby zegarek był w miarę niezawodny - nie wymagał częstych wizyt u zegarmistrza. Co sądzicie o powyższych egzemplarzach?
      Jeśli będzie potrzeba mogę załączyć zdjęcia zegarków i ich mechanizmów.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.