Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zielonkiewicz

Użytkownik
 • Content Count

  200
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

58 Bywa pomocny

About Zielonkiewicz

 • Birthday 10/29/1963

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

1,418 profile views
 1. Polecam lekturę wpisów na blogu na temat zegarków produkowanych w ZMP Błonie, jak również lekturę http://www.album-polskich-zegarkow.tk
 2. Zegarek w ładnym stanie zachowania. Wskazówki, koronka jak i cała reszta są oryginale.
 3. Dzień dobry. Pojawił się kolejny zegarek z polskim mechanizmem. Dziękujemy za zdjęcia. Gotowa jest już aktualizacja albumu, zapraszamy do oglądania. Zachęcamy również do dalszych poszukiwań. http://www.album-polskich-zegarkow.tk
 4. Dobry wieczór. Lata 1965 - 1966 Zapraszam do lektury następnego wpisu na blogu. Na chwilę obecną jest to ostatni przegląd rocznikowy pod kątem ciekawych zdarzeń związanych z produkcją zegarka naręcznego w ZMP BŁONIE.
 5. (Dalszy ciąg efektów poszukiwań moich i Michała Gudalewicza) Waldemar Nerka Na chwilę obecną jest to ostatni przegląd rocznikowy pod kątem ciekawych zdarzeń związanych z produkcją zegarka naręcznego w ZMP BŁONIE. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się odnaleźć dokumentację z pozostałych lat. Rok 1965 1. Od czasu decyzji z 1962 roku ZMP BŁONIE czyniły wiele zabiegów o skonkretyzowanie ostatecznego profilu produkcyjnego zakładu i podjęcie decyzji dotyczących dalszej produkcji zegarka naręcznego. 2. W tym okresie zakład był zmuszony cały wysiłek skierować na uruchomienie produkcji nowych wyrobów (automatyka), żeby maksymalnie wykorzystać moce produkcyjne, w szczególności całość parku maszynowego po zaniechanej produkcji zegarka. 3. Z tego też powodu zakład podejmował zbyt mało decyzji w zakresie modernizacji, rozwiązań technicznych i atrakcyjności wyglądu zewnętrznego zegarka. W tym czasie 47% wartości produkcji ZMP BŁONIE stanowił zegarek naręczny. 4. Planowane uruchomienie produkcji 14-tu części mechanizmu antywstrząsowego przeniesiono na rok następny. 5. Zgodnie z planem wykonano partię 1000 szt. koperty do zegarka typu młodzieżowego. 6. Prowadzono prace badawcze nad masami świecącymi w wypraskach z tworzyw sztucznych na tarczy zegarkowej. Rok 1966 1. Z przyczyn niezależnych od zakładu w tym roku nie udało się uruchomić produkcji tarcz zegarkowych z cyframi wypukłymi. Odpowiednia prasa została dostarczona z ZSRR dopiero w lll kwartale. 2. W omawianym okresie zgłoszono ogółem 101 projektów racjonalizatorskich. 3. Komisja Wynalazczości rozpatrzyła łącznie 133 projekty, z czego przyjęto do zastosowania 85. Przyniosły one wymierne korzyści ekonomiczne, co pokazuje tabela. Z odnalezionych dokumentów (Analiz Rocznych Działalności) jasno wynika, że w ZMP BŁONIE główną gałęzią produkcji były zegarki naręczne (mimo epizodu montażu zegarków Poljot). Podchodzono do tego rozwojowo. Robiono to na tyle dobrze, na ile pozwalały ówczesne warunki polityczno-ekonomiczne. Z naciskiem na POLITYCZNE.
 6. Dzień dobry. Opublikowaliśmy kolejną aktualizację albumu. Otrzymaliśmy długo oczekiwane zdjęcia zegarka z mechanizmem nr 406. DZIĘKUJEMY. Zapraszamy do oglądania. http://www.album-polskich-zegarkow.tk
 7. Dziękuję organizatorom, prelegentom i wszystkim obecnym za mile spędzone popołudnie. ☺
 8. Dobry wieczór. Proszę o dopisanie do listy uczestników spotkania.
 9. Zegarek w bardzo ładnym stanie. Sekundnik dobrany, koronka od innego rodzaju koperty. To jednak drobiazgi. Reszta jest ok.
 10. Dzień dobry. Lata 1963 - 1964 Zapraszam do lektury, jest następny wpis na blogu. Kolejne ciekawe fakty znalezione w dokumentacji ZMP BŁONIE.
 11. Dalszy ciąg efektów poszukiwań moich i Michała Gudalewicza) Waldemar Nerka Prezentujemy następną część dokumentacji opisującej interesujące zdarzenia z kolejnych lat produkcji zegarków naręcznych w ZMP Błonie. Odwołanie do „przyjacielskiej pomocy” konsekwentnie przytaczam przy opisie zdarzeń, które dobitnie pokazują jak duży wpływ na gospodarkę (i nie tylko) miał nasz sąsiad zza wschodniej granicy. Rok 1963 1."Przyjacielska pomoc" nie zna granic. W roku 1962 („po przyjacielsku”) wstrzymano wszelkie prace rozwojowe w zakresie produkcji zegarka naręcznego. Mieliśmy opracowaną konstrukcję mechanizmu antywstrząsowego i gotowe przetestowane z wynikiem pozytywnym prototypy. W drugim kwartale roku 1963 "pozwolono po przyjacielsku" wykonać partię próbną zegarków z mechanizmem antywstrząsowym opartym na założeniach konstrukcyjnych wg licencji ZSRR. 2. W trzecim kwartale roku 1963 przeprowadzono próby robocze automatu do produkcji tarcz zegarkowych. Ze względu na jego dużą wydajność i małe zapotrzebowanie w stosunku do wydajności, wnioskowano o niewłączanie automatu do produkcji. 3. Opracowano i wdrożono do produkcji zmodyfikowany proces wytwarzania koperty zegarkowej. 4. Uruchomiono produkcję szkiełek do zegarków metodą wtrysku. Materiał do produkcji importowany. Rok 1964 1. "Przyjacielskiej pomocy" ciąg dalszy. W miesiącu marcu uruchomiono montaż zegarków "Poliot" z części ZSRR. 2. Wygląda na to, że przy tej okazji udało się wykorzystać zalegające w magazynie części zegarkowe na kwotę 3.196.000 złotych. Dobre i tyle. 3. Opracowano nowoczesną technologię produkcji tarcz zegarkowych z cyframi nakładanymi metodą elektrowibracyjną. Jak widać, pomimo "podcięcia skrzydeł" decyzją ZPP nr 35 z dnia 17.11.1962 roku, inżynierowie z ZMP BŁONIE nadal pracowali nad unowocześnieniem i poprawą okrojonej produkcji własnej (koperty, szkiełka, tarcze zegarkowe).
 12. Dobry wieczór. Przełomowe lata 1960 - 1962 Zapraszam do lektury kolejnego wpisu na blogu przedstawiąjącego ważne fakty dotyczące produkcji zegarków w ZMP BŁONIE na podstawie odnalezionej dokumentacji fabrycznej.
 13. (Dalszy ciąg efektów poszukiwań moich i Michała Gudalewicza) Mamy przyjemność podzielić się kolejnym zbiorem dokumentacji opisującej zdarzenia z czasów rozwoju produkcji zegarków naręcznych w ZMP BŁONIE. Niestety, jak wiemy, rozwój ten był mocno zależny od przychylności „przyjaciela” najbliższego nam ówcześnie… Poniższy ciąg zdarzeń mógł, ale ostatecznie nie wprowadził produkcji polskich zegarków na właściwą ścieżkę rozwoju. Lata 1960 - 1962 były ważnymi latami dla naszego, młodego przemysłu zegarkowego. Można powiedzieć że przełomowymi pod wieloma względami. Nowe uruchomienia, nowe projekty, plany rozwoju. Rok 1960 1. Wykonano pierwsze partie części mechanizmu i sprawdzono ich przydatność. 2. Opracowano konstrukcję i wykonano prototypy zegarka w kopercie wodoszczelnej. 3. Opracowano konstrukcję i wykonano prototypy zegarka młodzieżowego. 4. Opracowano konstrukcję i wykonano prototyp zegarka o całkowitej grubości 8 mm. Standardowa 9,5 mm. Rok 1961 1. Wykonano pierwszą partię 1000 sztuk zegarków z części własnej produkcji. 2. Opracowano nową konstrukcję i wykonano prototypy koperty wodoszczelnej. 3. Opracowano rysunki konstrukcyjne mechanizmu antywstrząsowego. Rok 1962 1. Kontynuowano, rozwijano produkcję zegarka z części własnych. 2. Wykonano serię próbną 200 sztuk koperty wodoszczelnej. 3. Na podstawie opracowanej samodzielnie dokumentacji konstrukcyjnej wykonano i przebadano 10 prototypów mechanizmu zegarka antywstrząsowego. Próby dały wyniki pozytywne. Paradoksalnie, te niezaprzeczalne sukcesy stały się porażką. Już 17.11.1962 roku ZPP podjęło decyzję (wymuszoną politycznie) o stopniowym wygaszaniu produkcji zegarka naręcznego. Tak się dzieje, gdy "przyjaciele" są zazdrośni o nasze sukcesy i widzą w nich zagrożenie dla swoich interesów, zwłaszcza gdy mogą podejmować decyzje na nie swoim podwórku.
 14. Zegarki z mechanizmami własnej produkcji ZMP BŁONIE były produkowane w latach 61 - 62. Na dzień dzisiejszy nie znaleźliśmy takiej dokumentacji. Biorąc pod uwagę dostępne dokumenty, informacje z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć że produkcja roku 1961 zawiera się między numerami 0000001 - 0002000 (do wykonania pierwszej partii przygotowano 2 tyś. kompletów części). W 1962 między 0002001 - 0030000 (ZPP na ten rok ustaliło plan wykonania 30 tyś. zegarków z części własnych, później skorygowany, zmniejszony).
 15. Uściślając sprawę, nie w kilkunastu tylko w czterech tematach. Te wpisy to informacje dla obserująwcych dany temat o odnalezieniu kolejnego zegarka z mechanizmem produkcji ZMP BŁONIE. Jeśli ktoś obserwuje więcej niż jeden temat, to chyba nie problem jak przeczyta informację kolejny raz. Ale gdy ktoś obserwował tylko jeden, (ten zamknięty) pozbawiony został informacji. Gdyby informacje nie dotyczyły spraw tego FORUM, "słupów ogłoszeniowych" szukałbym na pewno poza nim.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.