Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

svedos

Użytkownik
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

102 Entuzjasta zegarmistrzostwa

Recent Profile Visitors

159 profile views
 1. svedos

  GERLACH

  Tak to jest z projektami które wcześniej zostały zaplanowane, zawsze po drodze wpadnie coś innego i czekają na swoją "zaplanowaną " kolejkę. Miś Wojtek w tej chwil jest już w fazie zakończenia produkcji podzespołów tak że niedługo będzie można się do spodziewać w naszej ofercie i nic już nie przesunie tego projektu na koniec kolejki. Druga dobra wiadomość to właśnie jesteśmy na etapie projektowania nowej linni kopert 39 mm, mają one docelowo zastąpić koperty 40 mm (Batory, Lux Sport, P50, RWD itp) , będą też bazą dla nowych modeli.
 2. svedos

  GERLACH

  Kilka fotek z produkcji Hussara
 3. svedos

  GERLACH

  Po mniej więcej miesiącu ciągłego użytkowania można pokusić się o regulację na poziomie poniżej +10 s nawet do +1. Ten mechanizm ma bardzo dobrze opracowaną mechanicznie konstrukcję i nie ma wad wcześniej wspomnianej ETY, układ naciągu działa stabilnie (nie ma problemów z dokręcaniem) a sprawny zegarek dobrze wyregulowany trzyma stabilnie czas w długim przedziale czasowym ( sam mechanizm trzyma parametry zadane przez producenta lepiej od popularnych mechanizmów NH35/36) Jest też trwały pod warunkiem że raz na kilka lat wykona się serwis. Ostatnio miałem w pracowni zegarek z ST2551 który pracował bez przerwy to znaczy był codziennie noszony od ponad 10 lat , w tym czasie właściciel nie wykonał ani jednego serwisu tego zegarka i pomimo tak długie upływu czasu eksploatacji zegarek pracował prawidłowo i trzymał fabryczne parametry ...no może poza amplitudą bo ta już wskazywała że na mycie i smarowanie przyszedł czas najwyższy. Mechanizm który jest zastosowany w pokazanym na fotce PZL P.50 Jastrząb to ST 2542 jest to mechanizm z dolna sekundą i rezerwą chodu z pełnym mostkiem balansu ( w ST2551 jest zastosowany klasyczny półmostek) to sprawia że praca techo mechanizmu jest jeszcze bardziej stabilna i można go wyregulować bardzo dokładnie i to jeżeli chodzi o beat error jak i dokładność chodu. Jeszcze jedna kwestia odnośnie pomiarów, przed pomiarem zegarek powinien zostać ręcznie nakręcony do pełnego naciągnięcia sprężyny w bębnie ( około 35 półobrotów koronką, a sam pomiar powinien być zrobiony po około 15-20 minutach po nakręceniu.
 4. Co do podobieństwa mechanizmu to jest to autorska konstrukcja PTS Hangzhou, według tego co piszą chińskojęzyczni użytkownicy WUS oparta konstrukcyjnie w pewnej części na ETA 2824/2892 ( jak wiadomo PTS z powodzeniem produkuje klony tych mechanizmów)
 5. Na aliexpress od jakiegoś czasu jest wysyp różnej maści chińskich brandów zegarkowych. Moją uwagę jakiś czas temu przykuła marka Lobinni a w zasadzie nie marka a mechanizm jakiego użyli w swoim zegarku. Ten mechanizm to PTS Hangzhou 5000A z mikrorotorem. Sam zegarek to przyjemny w odbiorze garniturowiec w stalowej kopercie o średnicy 40 mm wysokości 8,5 mm, szkłem szafirowym, pasek ze skóry z sygnowanym logo zapięciem deployant i i przeszklonym deklem. I to właśnie tam jest najciekawszy element tego zegarka czyli mikrorotor oprawiony w mechanizm zegarkowy. Mechanizm posiada przyjemne zdobienia "okręgami sznghajskimi🤣) z licznymi złoconymi napisami na powierzchni mostków, ogólnie sprawia to dobre wrażenie pomimo błędów językowych. Jak przystało na nowoczesny mechanizm to pracuje on z częstotliwością balansu 28,800 bph, ma 40 godzinną rezerwę chodu i deklarowaną dokładnośc +/- 10 s/d. Charakterystyczną cechą mechanizmu jest subsekunda na godzine 7. Do wyboru kilka wersji kolorystycznych tarcz i kopert. Genaralnie zakup uważam za udany, mój egzemplarz ma dokładnośc chodu po wyjęciu z pudełka na lepszym poziomie niż deklarowana.Najsłabszym moim zdaniem ogniwem jest 20 mm skórzany pasek, wykonany z czarnej lakierowanej skóry z podbiciem od spodu skórą licowaną taką jaką lubię, co nie zmienia faktu że wygląda tak sobie.
 6. Czasami trzeba oglądać zegarki od rufy😉🤣😁
 7. svedos

  GERLACH

  I F.O.K.A i Żabol od lat nie są dostępne, zegarki rozeszły się od ręki i tylko nieliczne egzemplarze trafiły na rynek poza forum CW.
 8. svedos

  GERLACH

  Odpisałem na PW
 9. Niestety musze odmówić, fizycznie nie mam na to czasu. Ale tak jak napisałem Ci wyżej dla zegarmistrza to nie jest skomplikowana regulacja i praktycznie kazdy zegarmistrz który miał doświadczenia z mechanizmami Venus ( tak ST1901 i pochdne to licenyjny Venus 175) sobie z tym poradzi. Oczywiście nie można wykluczyć że to coś poważniejszego, ale 99% "usterek" mechanizmów St19 to kwestia regulacji zazębień na mimośrodach. Ten system regulacji jest bardzo wrażliwy na wstrząsy i zegarki w takowy zaopatrzane nie nadają się użytkowania w trakcie uprawiania sport, biegania, jazdy na rowerze, majsterkowania itp.
 10. Prawdopodobnie jest to tylko zblokowanie kół sekundowego i pośredniego i do usunięcia tej usterki wystarczy regulacja zazębienia na mimośrodzie, każdy ogarnięty zegarmistrz zrobi to bez problemu
 11. Zegarek umarł to dosyć szerokie pojęcie, konkretnie jakie są objawy i w jakich okolicznościach nastąpiły. Czy zegarek się zatrzymał i czy było w tym momencie włączone chrono. Potrzeba więcej danych żeby zdiagnozować problem. A do tego przydała by się dobra fotka .
 12. Zjawisko które opisujecie jako skaczącą sekundę sekundnika chronografu nie ma nic wspólnego ze smarowaniem zegarka, zegarki są fabrycznie smarowane olejami Moebius w stopniu wystarczającym do prawidłowej kilkuletniej pracy. A skacząca sekunda jest uzależniona od regulacji koła sekundowego z kołem pośrednim i pośredniego z kołem centralnym. Tą regulację przeprowadza się za pomocą mimośrodów i jest to zajęcie raczej dla doświadczonego zegarmistrza. Sam fakt że sekundnik chrono sobie czasami skacze nie jest wadą a raczej właściwością samego mechnizmu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.