Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tempus Fugit

Użytkownik
 • Content Count

  102
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14 Początkujący

About Tempus Fugit

 • Birthday 04/28/1977

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.ovwr.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Opole
 • Hobby
  Mikromechanika, oldradio, silniki parowe, zegary elektryczne

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To są dość dokładne zegary, jeżeli odchyłka jest zmienna to oznacza wadę mechaniczna, błąd w regulacji lub problemy stykowe. Mechanizm z pozoru wydaje się prosty ale jest bardzo wiele punktów, które mają wpływ na jego pracę, włącznie z obwodem elektrycznym.
 2. Niestety, to mógłby uczynić tylko właściciel, ja nie posiadam zdjęć kompletnego zegara.
 3. Farba młotkowa popularnej firmy, nakładana wbrew zaleceniom metodą natryskową. Oryginalna naklejka nie zachowała się, obecna jest kalkomanią własnej produkcji. Wszystkie śruby wymieniłem na nierdzewne, tworząc przy okazji zestawy, podobnie jak podkładki i uszczelki korkowe. Pokrywy i słoje są ogólnie dostępne, ale drogie.
 4. Wielu z nas ma tą maszynę, wielu poszukuje. Jednak często zdarza się, że jej stan techniczny jest co najmniej niezadowalający. Tu pragnę Wam pokazać, że remont tej czyszczarki jest możliwy do wykonania we własnym zakresie i nie jest trudny.
 5. Wspomniana niegdyś cewka do przewinięcia, dzięki rekomendacji Kiniola, trafiła do mnie i doczekała się naprawy. Remontem reszty zegara też miałem przyjemność się zająć. Prawidłowo wyremontowany i wyregulowany zegar, powinien dokładnie pracować od napięcia 1,1 do 1,5V i zachować dokładność chodu. Oznacza to, że jedna ogniwo R20 wystarczy na wiele lat pracy.
 6. Wydaje mi się, że najnowsze badania pozostawiają producenta tych zegarów jako niezidentyfikowanego.
 7. Wspomniany niegdyś w tym wątku zegar bijący, finalnie trafił w moje ręce. Skrzynia oryginalna, bez wychylnika i śladów jego montażu. Wahadło ciężkie ze śrubką regulacyjną z podziałką. Bloczki pełne, ciężarki krótkie i grubsze, korbka taka jak pokazywanych tu zdjęciach. Tarcza z podziałką sekundową dzieloną na 80, wykonaną zmywalnym tuszem. Wszystko wskazuje, że zachował się niemal pełny oryginał. Mechanizm w doskonałym stanie z numerem 29872
 8. Robiłem próby, znalazłem sposób na umieszczenie magnesu aby działał skutecznie, niestety umieszczenie go na biegunie nie dawało dobrego rezultatu. Największa radocha jest jednak zrobić to jak należy, uzyskuje się wyniki i doskonali umiejętności.
 9. Magnes z Brillie można uznać za magnes podkowiasty z różnoimiennymi biegunami na końcach. Stosowałem dwa kondensatory 10000uF /100V połączone szeregowo, ładowane z transformatora 230/120V, oczywiście prostownik pełnookresowy i żarówka 100W włączona w szereg. Wszystko zmontowane na szybko w zasadzie w ramach eksperymentu. Uzyskany strumień magnetyczny jest wystarczający do pracy zegara ale nieco zbyt mały, winna jest stal. Inspiracją do działań były artykuły pasjonatów którzy przywracają magnetyzm magnesom z iskrowników do silników benzynowych. Hasło "recharge magneto"
 10. Nawinąłem na ukształtowanym pręcie uzwojenie, obwód magnetyczny zamykałem kawałkiem miękkiej stali i przepuszczałem prąd impulsowy z baterii kondensatorów. Impulsy wywoływały gwałtowne nagrzewanie uzwojenia więc obwód pracował w chłodzącej kąpieli wodnej. Zdjęć nie ma bo to była szybka akcja i wyjątkowo niedbale przygotowany proces
 11. Dziękuję Panowie za uznanie Miałem plan kupić wahadło oryginalne, ale mimo pewnych nadziei, nic z tego nie wyszło. Nadal poszukuję wahadła. Po analizie konstrukcji zapadła decyzja o wykonaniu kopii wahadła. Największy problem sprawił magnes, kupiłem pręt z niewłaściwej stali i musiałem przeprowadzić proces nawęglania w dość prymitywnych warunkach. Ostatecznie po zahartowaniu udało się stal namagnesować ale powinienem wykonać magnes jeszcze raz z innej stali. W międzyczasie wykonałem kapitalny remont mechanizmu i dorobiłem skrzynię na wzór oryginału.
 12. Zegar ostatecznie trafił do mnie. Po czterech miesiącach pracy wygląda tak Wahadło magnetyczne zostało dorobione zgodnie z oryginałem w najdrobniejszych szczegółach.
 13. Unitron bez wątpienia. Szkiełko wygląda na kiepsko wykonany wyrób rzemieślniczy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.