Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Sam nie wiem dlaczego tak późno zakładam ten temat, który przecież nie tylko dla mnie ale dla tak wielu kolekcjonerów jest magnesem przyciągającym ich do radzieckiej sztuki zegarmistrzowskiej.

 

Bardzo bowiem intrygują i ciekawią na radzieckich tarczach zegarków polityczne hasła na 'tarczach' (zegarków), symbole czerwonej gwiazdy, Kremla czy sierpa i młota. W wątku ‘Zegarków okolicznościowych’ pomimo, że pojawiło się kilka Pierestrojek to jednak uznaliśmy, że ze względu na rangę i wagę tego zjawiska powinno być ono traktowane oddzielnowątkowo.

 

Ponieważ jednak mam trochę obaw czy sama Pierestrojka jest w sensie zegarkowym wystarczająco obszerna to postanowiłem połączyć ją z tarczami propagandowymi.

 

W tym temacie pokazujemy więc wszelkie zegarki wyprodukowane w ZSRR, które:

  • dotyczą okresu Pierjestrojki (umownie 1985-1991) i posiadają na tarczy hasła z tym związane (np. głasnost (ros. jawność), demokracja itp.) lub dotyczą tej okoliczności
  • zegarki posiadające na tarczach samotne symbole komunizmu czy „czerwonego” ZSRR (np. czerwone gwiazdy, symbole Kremla, sierp i młot, flagi ZSRR) – zegarki nie będące jednak okolicznościowcami.

 

Tak więc, niech się stanie..

 

Na początek wstawię kilka klasycznych ale rzadszych Pierestrojek (bez np. ostatniej Enderowskiej czwórki) oraz przykłady tych zegarków, które według mnie symbolizują Propagandę.

 

post-60300-0-66303000-1415563476.jpg

 

post-60300-0-76333600-1415563478.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz propaganda

 

post-60300-0-06138400-1415560850.jpg

post-60300-0-95426200-1415561780.jpg

 

Takie elementy też traktujemy jako propagandę

 

post-60300-0-49923600-1415561808.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To także zalicza się do wątku

 

post-60300-0-63266600-1415560948.jpg

 

a to szczególnie  :)

 

post-60300-0-45174500-1415561556.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to w dniu obalenia muru Berlińskiego..... :D


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Enderowska czwórka" :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to w dniu obalenia muru Berlińskiego..... :D

 

Nie ukrywam, że był to dzisiaj pewien impuls a zarazem okazja do podkreślenia konotacji tematu.

 

Przy okazji - ponad dekadę temu zwiedzałem Muzeum Muru Berlińskiego w Berlinie (przy dawnym Checkpoint Charlie). Muszę powiedzieć, że wyniosłem stamtąd wspomnienia, których nawet do dzisiaj nie zatarł czas (w przeciwieństwie do dziesiątek innych muzeów)

 

A z rozpędu dorzucę jeszcze coś

 

post-60300-0-75290700-1415567316.jpg

 

post-60300-0-21036600-1415567314.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do spisu dokładam dwa bardziej popularne modele:

 

Pierestrojka

 

post-31719-0-59517900-1415619355_thumb.jpg

 

... i Demokracja

 

post-31719-0-81680000-1415619358_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Chyba się nada. Herb, głasnost, pierestrojka ...chyba propaganda na eksport   ;)

post-28471-0-93536100-1415696410_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wlad2 - wiem, że gdzieś ostatnio, chyba na naszym forum, odbyła się jakaś dyskusja w temacie czy to jest produkt z ZSRR (bo były wątpliwości) czy noworus a może nawet współcześniak.

Jak to się w końcu skończyło? Masz może jakiś link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wlad2 - wiem, że gdzieś ostatnio, chyba na naszym forum, odbyła się jakaś dyskusja w temacie czy to jest produkt z ZSRR (bo były wątpliwości) czy noworus a może nawet współcześniak.

Jak to się w końcu skończyło? Masz może jakiś link?

witam ,z tego co wiem z forum rosyjskiego jest to wersja propagandowa elektroniki 59 krótko produkowanej w Mińsku, w ZSRR chyba do 92 roku.Przestali je produkować ze względu na wysokie koszty i zostali przy produkcji prostych elektronik 5xxx tylko z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Akurat ta sztuka jest prawdopodobnie produkowana na rynek  hiszpańskojęzyczny.W tym języku jest napisane ; wyprodukowano w ZSRR :. O mechaniźmie nic nie wiem, chociaż trochę szukałem. Przy dacie nazwy dni są po rosyjsku. Kolega z forum o elektronikach dał namiar na giełde rosyjską gdzie jest pokazanych kilka wersji tych zegarków. Spotkałem się też z określeniem że to była krótka seria " eksperymentalno -nieopłacalna "????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pokontynuuję bezpieczny wątek Rakietowy.

Dwie znane Rakiety:

 

Rakieta Pierestrojka-Głasnost

można powiedzieć, że to wariant najbardziej reformatorski (dwa hasła w dwóch językach)

 

post-60300-0-59784500-1415790301.jpg

 

Rakieta Big Zero Głasnost

 

post-60300-0-78321600-1415790298.jpg

 

Natomiast ta dostojna Rakieta (mniejsze Big Zero) z herbem Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej czyli największej republiki byłego ZSRR to raczej tarcza, która nie kwalifikuje się do tego wątku. To chyba raczej bardziej ogólny okolicznościowiec.

 

post-60300-0-10733400-1415790469.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - skromny zbiór tych Rakiet w pełnej krasie :)

 

post-60300-0-22612700-1415790625.jpg

post-60300-0-93098400-1415790626.jpg

post-60300-0-30910800-1415790629.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregorian - mogę to w końcu z siebie wyrzucić: Nie Lubię Cię ! Super jest ten zestaw !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za miłe słowa..

..a skoro nikt inny (ku memu zaskoczeniu) nie pali się do kontynuacji trudu Pierestrojki to pozwolę sobie zaprezentować dwie kwarcowe Sławy

 

post-60300-0-09432000-1415883460.jpg

 

post-60300-0-95097000-1415883461.jpg

 

Różnią się one jednak wypełnieniem gł. wskazówek - jest to na tyle często spotykane zjawisko w tym modelu, że możemy spokojnie mówić o dwóch wariantach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj przedstawiciel specyficznej ale ciekawej serii Zarii.

Podejrzewam, że to okres przejściowy, schyłek ZSRR, początek nowej Rosji.

 

post-60300-0-81901000-1415960573.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolekcja sovietorusow godna pozazdroszczenia. Podejrzewam, ze to jeszcze nie koniec i cos jeszcze wrzucisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj przedstawiciel specyficznej ale ciekawej serii Zarii.

Podejrzewam, że to okres przejściowy, schyłek ZSRR, początek nowej Rosji.

 

z3127 - Kopia.JPG

Gregorian, jak patrzę na Twoje zegarki to cały czas powraca jedno pytanie: Ile Ty ich masz w swojej kolekcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Dopiero teraz dokopałem się to tego fajnego wątku.

Fajnie, że mamy Gregoriana :)

Dorzucam swoją rakietę bo prawie wszystko tu pokazane. Zastanawiam się dlaczego nikt nie wrzucił slav Endera?

 

c6bbac77242595910d9d8eed0769eb65.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolekcja sovietorusow godna pozazdroszczenia. Podejrzewam, ze to jeszcze nie koniec i cos jeszcze wrzucisz :)

Dzięki. Pewnie, że tak.

 

Gregorian, jak patrzę na Twoje zegarki to cały czas powraca jedno pytanie: Ile Ty ich masz w swojej kolekcji?

Zawsze odpowiadam dyplomatycznie i enigmatycznie, a na dodatek w sposób wymagający wiedzy militarnej ;) : mocny kadrowo batalion! B)

 

Dopiero teraz dokopałem się to tego fajnego wątku.

Fajnie, że mamy Gregoriana :)

Dorzucam swoją rakietę bo prawie wszystko tu pokazane. Zastanawiam się dlaczego nikt nie wrzucił slav Endera?

 

 

Spłoniłem się -_-

 

Nie wiem czemu inni nie pokazują ale ja nie pokazałem ponieważ nie chciałem za bardzo zdominować wątku i dać okazję innym.

Przy okazji taka uwaga - kupiłem od Endera całą czwórkę ale 2 z nich już miałem. Ale pozyskanie tych dwóch trwało ponad rok!

 

Poza tym nie ma zasady, że nie pokazujemy czegoś co już zostało pokazane - każdy pokazuje co ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Wreszcie :)

Mi czasu brakuje na zdjęć robienie...

Hmm tak sobie myślę że Enter to powinien być już Slavnym Enderem teraz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komu nie brakuje czasu powiedz. 

Zdjęcie słabe ale mi od paru dni brakuje też światła.

Grzegorz jak chcesz żeby ktos coś pokazał jak sam juz wszystko pokazałeś?  :D

No może prawie wszystko  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Mike S
      Mechaniczny zegarek Peterhof (Brand Rakety) z nadrukowanym hasłem GŁASNOST.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.