Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Szeja

Regulacja chodu mechanizmu FHS-prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

W prezencie od wiekowej ciotki dostałem kominkowca rodem z Firmy Hermle, werk sygnowany jedynie FHS Germany, bez numerów oznaczających datę produkcji. Znalazłem informację, iż te pierwsze zegary produkowane przez manufakturę rodzinną Franz Hermle & Sohn Uhren Manufaktur  z Gosheim nie miały takich numerów.Sądzę więc, że egzemplarz można datować na przełom lat 20-30-tych.

Nie to jednak stanowi problem, nie datowanie. Po wyczyszczeniu skrzynki i tarczy/pięknie odżyła :) / i nakręceniu okazalo się, iż późni się ok. 5 min./dobę.

Mechanizm jest oczywiście mosiężny czterostrunowy z młoteczkami (wybija połówki i godziny), a balans sprężynowy, nakręcany bez wahadełka. Na tylnej płycie werku są po obu stronach mech. "tajemnicze znaki "- i +" - sądzę - do regulacji chodu. Nie widzę jednak niczego, czym mógłbym "poruszyć, przesunąć etc.", by tej regulacji dokonać.

Byłem oczywiście u zegarmistrza (pan po 60-tce). Sądziłem, że skoro udam się do najstarszego w mieście zegarmistrza, prowadzącego serwis manualnych (i nie tylko) zegarków - Tissot, Atlantica, to będzie wiedział, niestety.. .Ten podrapał się po głowie, pochrząkał i powiedział, że to "stary zegar", nawet ładny i dobrze zachowany i dobrze, że wogóle chodzi..., ale mi nie pomoże..., bo też nie wie w jaki sposób interpretować te znaki "_ i +".

Nawet żona zauroczona jest pięknym cykaniem zegara, że nie wspomnę o głębokim tembrze wybijanych godzin. Po prostu cudo :)
 

Proszę Kolegów o pomoc, może wiecie jak to zrobić.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba zobaczyć żeby mieć pewność, bo tam jest zamontowany taki trochę nietypowy balans. Ale o ile dobrze pamiętam, to na górnym małym kółeczku są takie dwa sztyfty w które wkłada się kawałek cienkiego pręcika np. cienki wkrętak i się przekręca to kółeczko w prawo albo w lewo przytrzymując dolne duże kółko.

Czyli przekręca się to górne kółko względem dolnego kółka (balansu)w prawo to + jak w lewo to - .

Ale dokąd nie zobaczę to pewności nie mam. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, znalazłem w/w małe ciężarki - u mnie są umieszczone na spodzie koła. Przesunąłem i będę obserwował :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dobie obserwacji, zegar przyśpieszył i późni się już tylko 1 min/dobę - z  5 - na - 1 min./dobę !!! REWELACJA, a wszystko dzięki Dziadkowi i Tarantowi !!

 

Jeszcze raz wielkie dzięki, jesteście wielcy!

 

Jeszcze "ostrożnie" popracuję nad tą minutą...

a tak na marginesie, to co się dzieje z naszymi zegarmistrzami?!,

toż to trzeba brać dużą świecę, naprawdę dużą i szukać, szukać.... .

pozdrawiam ciepło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy moich obserwacji i regulacji werku FHS.

Dokładniejsze regulacje sprawiły, że przyśpieszał już tylko 1 min./tydzień !!!

Dzięki zmianie czasu, "wykryłem", że ten werk FHS, jest 2 - tygodniowy(!). Oczywiście tego też nie dowiedziałem się od zegarmistrza, tylko empirycznie. Dokonałem też dalszej, już b.precyzyjnej regulacji. Ciekaw jestem efektu.

A tak na marginesie, to moje zdumienie nie ma granic. Jak taki stary werk może chodzić aż tak dokładnie???

Niepojęte!

pozdrawiam ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcia. Chętnie obejrzymy :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy i zaznacze na poczatku nie posiadam zadnej wiedzy o zegarach.Chcialem zapytac czy aby ustawic kominkowy zegar hermle (spieszy ok 5 min na tydzien) konieczne jest wykrecenie mechanizmu z obudowy?Obawiam sie ,ze jesli to zrobie juz go nie zloze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy i zaznacze na poczatku nie posiadam zadnej wiedzy o zegarach.Chcialem zapytac czy aby ustawic kominkowy zegar hermle (spieszy ok 5 min na tydzien) konieczne jest wykrecenie mechanizmu z obudowy?Obawiam sie ,ze jesli to zrobie juz go nie zloze.

Pozdrawiam

Zwykle nie ma takiej potrzeby .  Wstaw zdjęcie , bo różne są mechanizmy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bardzo delikatnie przesunąć ten języczek zaznaczony strzałką. (Slower - Faster). Ty w kierunku S :)

post-6402-0-79543600-1543083266_thumb.jpg


Nie przesuwaj więcej niż o jedno oczko.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim zegarze jest ten pionowo umiejscowiony waleczek ze sprezyna nawinieta na zewnatrz,ale  kolka ze strzalka ktora na twoim zdjeciu jest pomaranczowa niestety jest inne i niestety caly czas porusza sie w prawa i lewa strone .jak pisalem jestem kompletnym laikiem i nie wiem czy moge je zatrzymac np.przytrzymujac je

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest opisane na obrazku odnośnie tego koła balansowego? Przytrzymaj je, na ruchomym nic nie ustawisz. Ten języczek może być trochę inny, ale zasada jest identyczna. Zwróć uwagę, że języczki są trzy.

Murray-hermle.pdf


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim zegarze jest ten pionowo umiejscowiony waleczek ze sprezyna nawinieta na zewnatrz,ale  kolka ze strzalka ktora na twoim zdjeciu jest pomaranczowa niestety jest inne i niestety caly czas porusza sie w prawa i lewa strone .jak pisalem jestem kompletnym laikiem i nie wiem czy moge je zatrzymac np.przytrzymujac je

 Jak sam wspomniałeś , nie posiadasz żadnej wiedzy o zegarach . 

Dobra rada !!!

  Możesz dużo się nauczyć , szukając i czytając tematy forum .  Sądzę , że obecnie , nie poradzisz sobie !!!

Kolega pomógł  , w tak szczegółowy sposób , że bardziej nie można !!!! Daj luz , bo 5 minut , to nie jest takie straszne !!! Lepiej nastaw zegar z opóźnieniem ,( nigdy nie cofaj wskazówek - nie kręć do tyłu )  lub zanieś go do zegarmistrza !!!!

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymaj to ruchome kółko.. dotknij go delikatnie -zatrzyma się. Przytrzymaj kółko w dwóch palcach.

Na górze koła jest "palec" (leży na kółku) - przesunięcie go w prawo przyspiesza, przesunięcie w lewo spowalnia. Jak ja dałam radę to i Ty dasz radę ;-)

post-104610-0-53696400-1543086147_thumb.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymaj to ruchome kółko.. dotknij go delikatnie -zatrzyma się. Przytrzymaj kółko w dwóch palcach.

Na górze koła jest "palec" (leży na kółku) - przesunięcie go w prawo przyspiesza, przesunięcie w lewo spowalnia. Jak ja dałam radę to i Ty dasz radę ;-)

:) Tu się nie dziwię i spokojnie w Twe ręce oddałbym zegar !!! Trzeba mieć ten zmysł do majsterkowania !!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest opisane na obrazku odnośnie tego koła balansowego? Przytrzymaj je, na ruchomym nic nie ustawisz. Ten języczek może być trochę inny, ale zasada jest identyczna. Zwróć uwagę, że języczki są trzy.

attachicon.gifMurray-hermle.pdf

bardzo dziekuje za wyrozumialosc ogarnalem czekam teraz na efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za wyrozumialosc ogarnalem czekam teraz na efekt.

Bardzo się cieszę !!!!

Bo zegar naprawdę ładny !!! :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jak sam wspomniałeś , nie posiadasz żadnej wiedzy o zegarach . 

Dobra rada !!!

  Możesz dużo się nauczyć , szukając i czytając tematy forum .  Sądzę , że obecnie , nie poradzisz sobie !!!

Kolega pomógł  , w tak szczegółowy sposób , że bardziej nie można !!!! Daj luz , bo 5 minut , to nie jest takie straszne !!! Lepiej nastaw zegar z opóźnieniem ,( nigdy nie cofaj wskazówek - nie kręć do tyłu )  lub zanieś go do zegarmistrza !!!!

kolega pomagal slepcowi we mgle wolalem spytac jak 3 latek niz popsuc ogarnolem nie wszyscy na wszystkim sie znaja ale kto wie moze kiedys w odleglej przyszlosci....

Bardzo się cieszę !!!!

Bo zegar naprawdę ładny !!! :)

a tak na marginesie jak sprawdzic date produkcji kupilem go w köln w rzeszy na flohmarku od starego germanca i nie umial mi powiedziec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z moich pierwszych postów na tym forum, dziesięć lat temu, było pytanie jak wyregulować taki zegar ;)


Nikt mnie nie objechał no i tak jakoś zostałem :D


http://zegarkiclub.pl/forum/topic/20475-werk-hermle-jak-regulowa%C4%87-balans/


 


a tak na marginesie jak sprawdzic date produkcji kupilem go w köln w rzeszy na flohmarku od starego germanca i nie umial mi powiedziec

 

http://www.clockworks.com/uncategorized/hermle-dates.html


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę !!!!

Bo zegar naprawdę ładny !!! :)

A tak na marginesie jak okreslic jego wiek .Kupilem go w köln w rzeszy na flohmarku od starszej osoby,ktora nie umiala mi nic w tym temacie powiedziec 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z moich pierwszych postów na tym forum, dziesięć lat temu, było pytanie jak wyregulować taki zegar ;)

Nikt mnie nie objechał no i tak jakoś zostałem :D

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/20475-werk-hermle-jak-regulowa%C4%87-balans/

 

http://www.clockworks.com/uncategorized/hermle-dates.html

 

 

 

dziekuje jedyne cyfry ,ktore udalo mi sie znalesc to na wewnetrznej stronie klapy zamykajacej pudlo zegara malowane biala farba 1139/1 KG

Sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli był tam kod daty produkcji, to jedynie na tylnej płycie mechanizmu. W każdym razie zegar powstał nie wcześniej niż w 1952-3 roku, a najpewniej nie przed 1958/9..


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.