Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Yakovlev

ZEGARKI RADZIECKIE - INFORMACJE, CIEKAWOSTKI, MITY

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Yakovlev

Proszę więc o Waszą opinię na temat (dla mnie wcześniej nieznanej) rosyjskiej strony internetowej, do której link zamieszczam poniżej:

 

часы-спб.рф

Przyznam, że tego nie znałem. Niektóre ceny bardzo przyjazne, ciekawe ile wyjdzie z przesyłką ?

 

Edit:

Choć po pobieżnym przeglądzie niektórych, stwierdzam, że masa składaków.

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

Przyznam, że tego nie znałem. Niektóre ceny bardzo przyjazne, ciekawe ile wyjdzie z przesyłką ?

 

Edit:

Choć po pobieżnym przeglądzie niektórych, stwierdzam, że masa składaków.

 

Postaram się bliżej zapoznać z przedmiotową ofertą i w przypadku znalezienia czegoś interesującego, mogę spróbować kontaktu telefonicznego +7 (812) 981-41-42 lub skorzystać z opcji - Напишите нам B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Eksperymentalny timer do włączania / wyłączania urządzeń elektrycznych produkcji МЧЗ z 1958 roku.

Prosta konstrukcja - zegar z budzikiem, "połowa" funkcji jest w przewodzie ;) , bo wtyczka to w zasadzie trójnik, do którego podłączane było docelowe urządzenie, które miało być włączane / wyłączane o określonej godzinie. Sam mechanizm zegara pozwalał na przepływ prądu lub go odcinał o danej godzinie.

 

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Rakieta RÓŻA WIATRÓW

Produkowana w latach 1992-94.
Mimo, że występuje już w katalogu bodajże z 1989 roku (czy 1991?) nie była wcześniej masowo produkowana, tzn. nie wyszła z fabryki przed rokiem 1992.


 

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

Na Forum było już wiele tematów i wątków dotyczących radzieckich czasomierzy Pobieda (Победа), w tym legendarnej wręcz "Czerwonej 12".

Znanym zapewne faktem, jest wybranie osobiście przez Generalissimusa Josifa Wissarionowicza Stalina nazwy - Zwycięstwo, dla upamiętnienia zwycięskiego zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Przeglądając niezmierzone zasoby Internetu natknąłem się na interesującą historię związaną z jednym z egzemplarzy "Красной 12", którą oczywiście można uznać również za pewnego rodzaju "zegarkową" anegdotę.

 

Pozwolę sobie w przedmiotowym temacie odesłać zainteresowanych do posta, który wcześniej zamieściłem w dziale <Po godzinach>:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/129815-co-nosz%C4%85-znani-ludzie/page-415?do=findComment&comment=1709251

 

PS.

Mam nadzieję, że nie powielam jakiegoś z wcześniejszych wątków. Ewentualnie mogę spróbować jeszcze poszukać czegoś więcej w tym stylu... B)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ciekawa, kontrowersyjna i do dysusji,
 

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

Wiele interesujących informacji na temat historii radzieckiego / rosyjskiego zegarmistrzostwa, można znaleźć przede wszystkim na rosyjskojęzycznych stronach internetowych.

 

Pozwolę sobie w przedmiotowym temacie przytoczyć pewien fragment w oryginale, mając szczerą nadzieję, że nie stanowi to żadnej istotnej przeszkody dla miłośników czasomierzy spod znaku czerwonej gwiazdy i dwugłowego orła... B)

 

Богданов В.Г. "История Второго Московского Часового Завода «Сла́ва»":

 

«Во второй половине 40-х годов в Кремль к Сталину были вызваны министр, которому подчинялась часовая промышленность и директор одного из Московских часовых заводов. В приемной долго не задержались. Вошли в кабинет к «самому». Кроме Сталина там находились Каганович и Берия. Без предисловий Сталин открыл ящик стола, достал из него наручные часы и, показывая их министру и директору сказал: «Есть мнение Политбюро, что Народу-Победителю нужны часы. Предлагаем Вам освоить в производстве этот образец и назвать их «Победа», в честь Победы над Германией. Сколько вам нужно времени для освоения? Года хватит?»

«Хватит» — быстро ответил министр. В этом кабинете дискутировать было не принято. Выйдя на улицу директор набросился на министра:«Ты что? Какой год? Мы и за три их не освоим!». Вернулись в приемную. «Товарищ генерал», — обратился министр к секретарю Сталина Поскребышеву. «Мы тут посовещались и думаем, что за год с часами не управимся. Что нам посоветуете?» «Застрелиться», — кратко ответил генерал.

Прошел год. Берия приглашает К.М. Брицко, заместителя Министра промышленности, курировавшего часовую отрасль. «Сделали?» — спрашивает Берия. «Сделали, Лаврентий Павлович», — отвечает Константин Михайлович. «Давай». Взяв в руки часы, Берия долго крутил их в руках, прикладывал к уху и вдруг кинул их в стену. У Константина Михайловича по спине потекла холодная струйка пота. Он поднял часы и прислонил их к уху. «Ходят, Лаврентий Павлович», — сказал он. «То-то», — ответил Берия».

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jak byś przetłumaczył choć częściowo bo wielu nie zna rosyjskiego - ja znam po łebkach i na swoje potrzeby zrozumiem co jest napisane ale dla wielu są to hieroglify 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E skrócie, bardzo wielkim...

Minister, któremu podlegał przemysł zegarowy, i dyrektor jednej z fabryk zostali wezwani do gabinetu, gdzie czekał na nich Beria, Kaganowicz, i Stalin, który ich poinformował, że na cześć zwycięstwa nad Niemcami mają produkować zegarki - zwycięstwo - Pobieda.

Wielki skrót. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

Pozwoliłem sobie dokonać tzw. roboczego tłumaczenia tekstu, stąd styl w niektórych miejscach nie jest najlepszy... ;)

 

"W drugiej połowie lat 40. na Kreml do Stalina zostali wezwani: minister, któremu podporządkowany był przemysł zegarkowy i dyrektor jednego z moskiewskich zakładów zegarkowych. W pokoju przyjęć długo nie zatrzymali się. Weszli do gabinetu «Samego». Oprócz Stalina znajdowali się tam: Kaganowicz i Beria. Bez przedmów Stalina otworzył szufladę stołu, wyjął z niej zegarek naręczny, pokazując go ministrowi i dyrektorowi powiedział: «Jest opinia Politbiura, że Naród-Zwycięzca potrzebuje zegarków. Proponujemy wam opanować produkcję tego wzoru i nazwać go «Zwycięstwo», na pamiątkę zwycięstwa nad Niemcami. Ile potrzebujecie czasu na opanowanie (produkcji)? Rok wystarczy?».

«Wystarczy» - szybko odpowiedział minister. W tym gabinecie dyskutowanie nie było przyjęte. Wyszedłszy na ulicę dyrektor rzucił się na ministra: «Co Ty? Jaki rok? My i za trzy (lata) jej (produkcji) nie opanujemy!». Wrócili do pokoju przyjęć. «Towarzyszu generale» - zwrócił się minister do sekretarza Stalina Poskriobyszewa - «Tu naradziliśmy się i myślimy, że w ciągu roku z zegarkami nie uporamy się. Co nam poradzicie?» - «Zastrzelić się » - zwięźle odpowiedział generał.
Minął rok. Beria zaprasza K.M. Bricko, zastępcę ministra przemysłu, sprawującego nadzór nad działem zegarkowym. «Wykonaliście?» - pyta Beria - «Wykonaliśmy, Ławrientiju Pawłowiczu» - odpowiada Konstantin Michajłowicz. «Dawaj». Wziąwszy w ręce zegarek Beria długo nim kręcił, przykładał do ucha i nagle rzucił nim o ścianę. Konstantinowi Michajłowiczowi po plecach popłynął zimny strumyk potu. Porwał zegarek i przytknął go do ucha. «Chodzi, Ławrientiju Pawłowiczu» - powiedział. «To-ten» - odpowiedział Beria".

 

Dramatis personae: B)

 

Towarzysz Stalin - Josif Wissarionowicz Dżugaszwili

Towarzysz Beria - Ławrientij Pawłowicz

Towarzysz Kaganowicz - Łazar Moisiejewicz

Towarzysz Poskriobyszew - Aleksandr Nikołajewicz

Towarzysz Bricko - Konstantin Michajłowicz

Edytowane przez Jacek Olszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że Jacek do tytułu dodał jeszcze "mity"  :D

 

Opowieść ciekawa ale biorąc pod uwagę, że juz w 1936 roku dogadano zakupu technologi i maszyn do produkcji  Lip R26  czyli  Pobiedy właśnie (sprawa zostałe odroczona do 1945r ze wzgledu na II WŚ) to rok czasu to bardzo dużo. 

Pierwsza Moskiewska  - budowę rozpoczęto w lutym 1930r  a w listopadzie pierwsze zegarki juz były gotowe. Tylko że tam tez troche części przyjechało razem z maszynami z USA  ale jednak.

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

Osobiście uważam, że bardziej pasowałoby określenie - anegdota, czyli krótka forma literacka, która zawierać może historie zarówno prawdziwe, jak i wymyślone przez jej autora... :rolleyes:

 

Wracając do historii legendarnej "Czerwonej 12", proponuję zapoznać się z interesującymi, w moim subiektywnym odbiorze, różnojęzycznymi stronami internetowymi:

 

http://www.poezjaczasu.pl/pobieda/

 

http://история-вещей.рф/priboryi/istoriya-chasov-pobeda.html

 

http://www.horology.ru/en/articles/pobeda.htm

 

PS.

Wyrażam ponownie nadzieję, że nie powielam informacji z wcześniejszych wątków w przedmiotowym temacie... B)

Edytowane przez Jacek Olszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że bardziej pasowałoby określenie - anegdota, czyli krótka forma literacka, która zawierać może historie zarówno prawdziwe, jak i wymyślone przez jej autora... :rolleyes:

 

Wracając do historii legendarnej "Czerwonej 12", proponuję zapoznać się z interesującymi, w moim subiektywnym odbiorze, różnojęzycznymi stronami internetowymi:

 

http://www.poezjaczasu.pl/pobieda/

 

http://история-вещей.рф/priboryi/istoriya-chasov-pobeda.html

 

http://www.horology.ru/en/articles/pobeda.htm

 

PS.

Wyrażam ponownie nadzieję, że nie powielam informacji z wcześniejszych wątków w przedmiotowym temacie... B)

"Poezja czasu" to jak najbardziej niemal temat forumowy bo to dzieło kolegi Endera. Doskonałe zresztą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski

"Poezja czasu" to jak najbardziej niemal temat forumowy bo to dzieło kolegi Endera. Doskonałe zresztą :)

 

Faktycznie jest to prawdziwa poezja dla miłośników zegarów i zegarków. Według mnie również doskonała! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
Napisano (edytowane)

W uzupełnieniu dodam, że ma to ścisły związek z normami produkcji, tzw. GOST-ami, w których określone były typ, rozmiar czcionki liter lub cyfr (napisu lub graweru) i miejsce ich umieszczenia.

Dla Szturmańskiego i Okena były osobne normy tymczasowe (TU, pisałem o tym wcześniej), ale tam pewnie też były określone standardy dla napisów i grawerów jako odnośniki do odpowiednich GOST-ów.


GOST (norma) czcionki jest np. tu (rok 1985):

http://vak.ru/pub/gost/gost-26-008-85.pdf

 

A wcześniejsze powiązane np tu (1980):

http://docs.cntd.ru/document/gost-26-020-80

 

I 1962:

http://docs.cntd.ru/document/gost-2930-62

 

 

Wiele wyjaśnia również ostatnie zdanie z fotek poniżej :)

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli eksporotwe sie nie lapia w 100% i dopuszczalne sa odstepstwa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Dokładnie tak.

Na rynek wewnętrzny dopuszcza się oznaczenie (napisy) jak dla zegarków na eksport, czyli w łacinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek Olszewski
Napisano (edytowane)

Przykład oznaczania radzieckich czasomierzy Czajka (czyli - Mewa): na rynek wewnętrzny (alfabet rosyjski) i na eksport (alfabet łaciński):

 

Чайка - Сделано в СССР

 

post-89266-0-60918600-1462636005_thumb.jpg

 

 

Chaika - Made in USSR

 

post-89266-0-75206700-1462636054_thumb.jpg

 

PS.

Mam nadzieję, że nie powielam omawianego wątku w tym dziale, a tym bardziej w przedmiotowym temacie... B)

Edytowane przez Jacek Olszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem takiego Sputnika

 

DSC_0711.JPG

 

A w zwiazku z tym że miałem już jednego to zacząłem porównywać który z nich ładniejszy.  Jak porównałem dwie tarcze to zobaczyłem różnicę.

Jeden ma na dole napis : 1 MCzZ im. Kirowa  a drugi nie ma. I nie jest to malowanka ani też zapis nie jest zmyty. Po prostu go tam nie ma i nie było.

Taką wersję spotykam pierwszy raz. A jak tam Wasze Sputniki? Możecie zobaczyc?

 

DSC_0712.JPG

 

DSC_0716.JPG

 

Ps. Jeżeli Mod uzna że to nie w tym wątku to proszę o przeniesienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
Napisano (edytowane)

Wg mnie bez napisu jest katalogowy, nawet bardziej niż ten z napisem :)

Na wszelki wypadek zapytałem na ruskim forum bezczelnie używając Twoich fotek ;)

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
Napisano (edytowane)

:) Dokładnie tak.

 

Tak, że Kris, raczej ciesz się, że masz dwie fajne oryginalne wersje tarczy.

 

EDIT:

Odpowiedź z watchru:

Эта надпись как встречается так и нет на многих часах с одинаковым оформлением, так что скорее всего всё правильно.

 

Tłumaczyć ?

Edytowane przez Yakovlev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek

 

Dzięki za pomoc. Tłumaczenie jest jasne.

Przejrzałem jednak trochę net i jeżeli chodzi o tarcze to nie spotkałem takiej bez napisu. Wszystkie mają na dole napis. Może żle szukałem :)

Musi być w takim razie dosyć rzadka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.