Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mechanik

Polskie budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dostarczony, dzisiaj naprawiony i wyczyszczony. Taka hybryda. 

 

IMG_1517.jpeg

IMG_1518.jpeg

IMG_1519.jpeg

IMG_1521.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2023 o 09:00, Władek Meller napisał(-a):

Co myślicie o takim budziku, bo ja nie widziałem go za czasów Mera Poltik?
 

20231030_103321.thumb.jpg.ac352e5abb85283cd3cc36b386d937e5.jpg

 

20231030_103314.thumb.jpg.e7dce68f0e0b255874f17a2130702c9e.jpg20231030_103306.thumb.jpg.951d7c8cfeb841a732a4a1fbe91826b9.jpg

Wladku, to jest budzik, którego mi brakuje do kolekcji zegarków dla niewidomych :) , męczyłem o niego sz.p. @Hecke ale jest nieugięty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój minutnik z czwartego kwartału 1976 r. bez oznaczeń. Wg Profesora Mrugalskiego produkcja na licencji firmy DIEHL od 1972 r. W 1983 r. wprowadzono zmodyfikowaną przez Profesora wersję.

DSC04610.JPG

DSC04611.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Enkil napisał(-a):

Wladku, to jest budzik, którego mi brakuje do kolekcji zegarków dla niewidomych :) , męczyłem o niego sz.p. @Hecke ale jest nieugięty :)

 

To budzik p. Krystyny Mrugalskiej (ze zbiorów Profesora).

Nie jest do sprzedaży, ale...

jeśli ktoś zorganizuje wystawę i ten eksponat będzie na niej potrzebny, to p. Krystyna na pewno chętnie przekaże budzik organizatorowi wystawy.

Łódzkie budziki z Mera Poltik
- dlaczego nie (byle dobrze poukładane i w odpowiedniej liczbie)?
Zegarki i budziku dla niewidomych
- świetnie!

Chętnie udostępnię gablotę w sklepie (zaraz po wystawie zegarków z Błonia).

pozdrawiam,
Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Władek Meller napisał(-a):

 

To budzik p. Krystyny Mrugalskiej (ze zbiorów Profesora).

Nie jest do sprzedaży, ale...

jeśli ktoś zorganizuje wystawę i ten eksponat będzie na niej potrzebny, to p. Krystyna na pewno chętnie przekaże budzik organizatorowi wystawy.

Łódzkie budziki z Mera Poltik
- dlaczego nie (byle dobrze poukładane i w odpowiedniej liczbie)?
Zegarki i budziku dla niewidomych
- świetnie!

Chętnie udostępnię gablotę w sklepie (zaraz po wystawie zegarków z Błonia).

pozdrawiam,
Władysław

Tak też jakoś bardzo podobny był do tego z książki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiony taki Druh. 

W mojej kolekcji to jeden ze starszych budzików tego typu. 

Kilka zdjęć obudowy pokazujących różnice w stosunku do późniejszej wersji. 

Dodatkowo inaczej był zabezpieczany grzybek budzenia. 

 

IMG_1551.jpeg

IMG_1550.jpeg

IMG_1546.jpeg

IMG_1545.jpeg

IMG_1547.jpeg

IMG_1548.jpeg

IMG_1549.jpeg

IMG_1552.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję takiego Druha. Na pewno jeden z pierwszych. Kolejna piąta - inna- tarcza Druha. Napis: MADE IN POLAND , poniżej, tarcza z łezkami. Takiej jeszcze nie było:).

IMG_20231112_193851.jpg

IMG_20231112_193914.jpg

IMG_20231112_193934.jpg

IMG_20231112_194000.jpg

IMG_20231112_193820.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej samej paczce były jeszcze te. Wszystkie do zrobienia. Jednak będzie kilka braków do. uzupełnienia w przyszłości. Obudowy nie grzeszą pięknością ale nie będę ich poddawał renowacji. W tym stanie opowiadają swoją zapewne niełatwą historię.

 

 

IMG_1564.jpeg

IMG_1565.jpeg

IMG_1566.jpeg

IMG_1567.jpeg

IMG_1568.jpeg

IMG_1569.jpeg

IMG_1570.jpeg

IMG_1571.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dołączył wreszcie do kolekcji zegar szachowy, a to dzięki Koledze Tomaszwr. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. 

 

 

IMG_1583.jpeg

IMG_1582.jpeg

IMG_1581.jpeg

IMG_1580.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otrzymałem kolejny wyrób Poltik. Jest to prędkościomierz stosowany w motorowerach Komar. Co prawda, prędkościomierz nie jest wyodrębniony u mnie jako eksponat, tylko tworzy w pełni funkcjonalną część składową innej kolekcji.

 Dla porównania, przedstawiam także prędkościomierz Błonie ( będący także częścią składową) stosowany w motocyklach Junak.

  Zdaję sobie sprawę, że przedstawione wyżej informacje odbiegają od tematu, ale w części są z nim spójne.

IMG_20231119_185936.jpg

IMG_20231119_190923.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ciekawa informacja. Poltik produkcję prędkościomierzy prowadził również w swoim oddziale w Korytkowie pod Turkiem. 

Cześć dotycząca urządzeń do pomiaru prędkości i obrotów również bedzie w opracowaniu. 

Pozdrawiam

Piotr 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Poltik po wykonanej dzisiaj reanimacji. Kupiłem go jako złom, w częściach z brakami. Marek Szajerka podarował mi właściwe sprawny mechanizm, tylko do czyszczenia i regulacji. Jeszcze raz dziękuję. I udało się złożyć całkiem fajny budzik.

 

IMG_1620.jpeg

IMG_1621.jpeg

IMG_1622.jpeg

IMG_1619.jpeg

W dniu 19.11.2019 o 11:50, Marek Szajerka napisał(-a):

Dziękuję za miłe słowa. Teraz kolej na inne niszowe firmy.

Zabytkowy zegar sygnałowy firmy INCO, używany np. przy naświetlaniach rentgenowskich. Przypuszczalnie niewiele się ich zachowało.  Brakuje mu oryginalnego dzwonka.Ten posiada numer 597.

post-111033-0-31349100-1574160219_thumb.jpg

post-111033-0-08785600-1574160254_thumb.jpg

post-111033-0-03779100-1574160326_thumb.jpg

To tak nawiąże do tematu INCO.

 

IMG_1623.jpeg

IMG_1632.jpeg

IMG_1633.jpeg

IMG_1634.jpeg

IMG_1635.jpeg

IMG_1624.jpeg

IMG_1626.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hecke jak wyglądały najpierwsiejsze budziki poltika? Te z wadliwymi mechanizmami


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

@Hecke jak wyglądały najpierwsiejsze budziki poltika? Te z wadliwymi mechanizmami

Cześć, trudno powiedzieć ponieważ tych wadliwych było wyprodukowanych 1000 sztuk, tak przynajmniej wskazują źródła. Ja trafiłem na dokument, według którego miało być wyprodukowanych 1000 sztuk z pierwszego zamówienia, następnie po zmianie zazębienia złożone zostało zamówienie na 10 000 szt ze zmienionym zazębieniem. Po wyprodukowaniu 400 szt. 2/3 z wyprodukowanych budzików nadal nie działała. Ostatecznie w tej drugiej wersji mechanizmu wyprodukowano 1000 mechanizmów a zmontowano 600 sztuk budzików. W dalszej części pisma napisane jest, że podjęto decyzję aby z tego zamówienia 10 000 sztuk wyprodukować 3000 sztuk ale czy je wyprodukowano, to nie wiadomo. Tym samym można chyba przyjąć, że pierwszej wersji mechanizmu, wyprodukowano 1000 szt. Następnie drugiej wersji ze zmienionym zazębieniem wyprodukowano na 100%, 600 szt. a być może 3000 szt. Nie jest jednak wiadome ile budzików złożono z tymi mechanizmami. Co do wyglądu zewnętrznego, to myślę, że mógł być on taki sam dla tych dwóch pierwszych wersji i tej, która ostatecznie trafiła na rynek jako niewadliwa. Zdjęcie takiego budzika jest w książce Zbigniewa Mrugalskiego str. 28 Rys. 3.2. "Przemysł zegarowy w Polsce". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączył do kolekcji z papierami i pudełkiem. 

IMG_1655.jpeg

IMG_1656.jpeg

IMG_1659.jpeg

I jeszcze taki w wersji bez kalkomanii samochodu.

 

IMG_1660.jpeg

IMG_1661.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki innowacyjnemu druku 3D po roku budzik w końcu stoi na podstawce którą sam zaprojektowałem

Teraz tylko trzeba będzie wyrównać niedociągnięcia i będzie bardzo fajna podstawka która oczywiście trzeba będzienteż pomalować

20231205_100107.jpg

20231205_100110.jpg

20231205_100119.jpg

20231205_100135.jpg

20231205_100138.jpg


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze u zegarmistrza ale wróciły do żywych. 

 

image000000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są te najstarsze jakie mogą być?


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kacperek_77u napisał(-a):

To są te najstarsze jakie mogą być?

Te są z okresu po 1949 ponieważ z ŁFZ. Te najstarsze są z PFZ, ale są to budziki B-80 w poprawionej wersji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm tego z lewej z poprzedniego zdjęcia. Nawet całkiem fajny numer. 

 

IMG_1714.jpeg

IMG_1715.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.