Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Marek Szajerka

Użytkownik
 • Content Count

  302
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

93 Bywa pomocny

Recent Profile Visitors

158 profile views
 1. Tu nie chodzi o hołubienie. Jak wynika z postów po rozpoczęciu tematu, jest to rozdział zamknięty w modzie na zegary kominkowe w latach 70. -80. XX w.. W Polsce odlewy dostosowane były do mechanizmów Slava. Na Zachodzie np. wyroby firmy Blessing. Warto więc dla pełniejszego obrazu zachować trochę egzemplarzy. Przykładowo na radzieckie szklane Majaki też mogą być odbierane różnie a jednak, jest grupa kolekcjonerów, którzy je zbierają. Na Zachodzie też w tym czasie była taka moda. Na zdjęciu zniszczony budzik Blessing . Ktoś potraktował go szczotką drucianą, osadzoną w wiertarce. Również jeszcze raz dla przypomnienia wyroby poznańskiej Juwelii lat 70.-80. XX w.
 2. Nie jest istotne, czy coś jest bardziej ozdobne , czy mniej. Najistotniejsze jest jest to , że zauważyliśmy wagę tematu. To co pokazuję, to pozyskane za wartość kolorowego złomu. Z wyrobami tymi jest ten sam proces, jak ze zmniejszającą się liczbą np. popularnych budzików. W ubiegłym tygodniu np. pozyskałem takiego małego konia. Był bez ogona. Ogon wykonałem z dwuskładnikowego kleju do metalu. Z plasteliny zrobiłem formę ogona od konia, którego pozyskałem wcześniej. Posmarowałem ogon wazeliną i przyłożyłem plastelinę. Następnie wlałem ten dwuskładnikowy klej. Po 24 godzinach ogon był gotowy do przyklejenia tym samym klejem.
 3. Ludwisarstwo rzemiosło współpracujące z zegarmistrzostwem Podziwiamy kunszt zegarów, ale chyba czasami zapominamy, że zegar jako dzieło ostateczne z oprawą jest dziełem zintegrowanych rzemiosł. Mam tu na myśli zegarmistrzów, stolarzy , snycerzy a także ludwisarzy. Ludwisarstwo, to rzemiosło, któremu w XX w. groziło wymarcie. https://encyklopedia.interia.pl/kultura-sztuka/rzemioslo-artystyczne/news-ludwisarstwo,nId,1973317 Chyba jest jednak renesans ludwisarstwa ? Kunsztowne mosiężne odlewy a w środku tanie elektryczne zegary, zasilane paluszkowymi bateriami. W 2 połowie XX w. prawdopodobnie najbardziej znanymi sygnowanymi wyrobami ludwisarskimi w temacie zegarów kominkowych były wyroby poznańskiej Juwelii. Często zdekompletowane bez ozdobnej tarczy mosiężnej pojawiają się na aukcjach. Wyroby Juwelii miały zamontowane mechanizmy radzieckich Slav. Czasami są to anonimowe, efemeryczne manufaktury, funkcjonujące gdzieś na wsiach. Do założenia tematu zainspirował mnie ten kominkowy zegar, przedstawiający św. Jerzego na koniu. Odlew traktuję, jako anonimowy. nie znam jego pochodzenia.
 4. W Biuletynie o Poltikach przeoczyłem ciekawy artykuł ze strony internetowej Zegarki i Pasja z 2017 r. https://zegarkiipasja.pl/artykul/14673-krotka-historia-zegarmistrzostwa-od-2-wojny-swiatowej-dobry-socjalizm Okazuje się, że to co wywnioskowałem z ewolucji produkcji Poltików o celowych utrudnieniach dla zegarmistrzów, o braku zainteresowania rozwijaniu oferty wzornictwa miało faktycznie miejsce.
 5. W najnowszym Biuletynie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza opublikowałem artykuł o produkcji łódzkich Poltików w latach ok. 1950 - 2000. Artykuł dostępny w wersji PDF w załączniku. Punktem dla wersji drukowanej były posty na Forum Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Dziękuję za komentarze Koleżeństwa. niewątpliwie były mobilizujące. Pozdrawiam. Marek Biuletyn KMDG 2020 49(663), M. Szajerka, Budziki cz. 3.pdf
 6. Wprawdzie część Koleżanek i Kolegów na Forum te publikacje moje zna. Niedawno na w Biuletynach Koła Miłośników Dziejów Grudziądza opublikowałem artykuły o sztuce użytkowej w wydaniu budzików. Artykuły ze dziedziny archeologii przemysłowej [przemysłu]. Stopniowo są one wprowadzane na stronę internetową KMDG. https://pl-pl.facebook.com/KMDGrudziadz/ Tu artykuł o 1 połowie XX w. https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1EPriscmnKn-Vv2-ZCcppe2o4DPCK27jE Drugiej części, od 1945 r. jeszcze nie ma na stronie, (stan z 11.10.2020). Podaję jednak obydwie w formie PDF, która można sobie pobrać. Informacje i opinie Koleżeństwa z Forum były i są dla mnie istotne przy redagowaniu tych artykułów. Artykuły te maja przede wszystkim charakter popularyzatorski, promujący kolekcjonowanie budzików, chodzików i t.d. Pozdrawiam. Marek Biuletyn KMDG 2020 43(657), Szajerka M., Budziki w stylu modernizmu.pdf Biuletyn KMDG 2020 45(659), Szajerka, Budziki... cz. 2.pdf
 7. Też tylko tak dla urozmaicenia zbioru, nie dla jakieś specjalizacji. Jak jednak temat rozpoczęty, to kontynuujmy Majaki . Bardzo ciekawy jest również wiszący, czarny Majak - stacja pogody (zegar, termometr, barometr) z l. 70. Tego nie mam do pokazania.
 8. Nowa nazwa Witjaza po rozpadzie Związku Radzieckiego. Wyprodukowany został w drugim kwartale 1992 r. Przykładowo Corsar, z pierwszego kwartał 1992 r. Firmy szybko zareagowały na rozpad ZSRR w grudniu 1991 r.
 9. Teraz zauważyłem, że koresponduj on wzorem tarczy i wskazówek do budzika podróżnego.
 10. Nowy nabytek, budzik Mauthe
 11. Tym razem tak z innego punktu widzenia. Różnorodność modeli Slav w danym roku. Tu precyzyjnie datowany rok rok 1964. Pomijam już kwartały.
 12. W tabeli Pochodzenie wpisuję od kogo i kiedy otrzymałem. Np. osoba X, jarmark staroci w miejscowości Y, data nabycia. Kiedy wyprodukowano. To tam wpisuję państwo i rok produkcji. Uwagi, np. czy to jest składany z kilku it.d.
 13. Proponuję założyć katalog już w trakcie naprawiania. Jeden w Wordzie spis ogólny L.p Typ, firma Pochodzenie Kiedy wyprodukowano Nr katalogowy Uwagi 1 2 3 4 5 6 Numer katalogowy wówczas, gdy w kolekcji są budziki, wiszące, chodziki itd. Np. budziki to I. wówczas będzie sygnatura I/1 itd, chodzikiI II/ ..., wiszące III/.... Drugi folder to z napraw. W tym folderze zbiorczym każdy naprawiany egzemplarz będzie miał osobny własny folder z historią naprawy. Numerowanie folderów wg dat produkcji lub przybliżonych. Odczyty z płyt. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy IV będzie oznaczała kwartał czy miesiąc. Wówczas zapiszemy np. 1983.04. Junghans czy Jantar. Komputer sam ułoży kolejność folderów wg lat. Gdy poda, że taki folder już jest, przy nowym wystarczy dodać kolejne przecinki: 1983.04., W efekcie będziemy wiedzieli np. jakie mamy najstarsze egzemplarze. Gdy natomiast założymy jeszcze jeden folder zbiorczy z markami, to będziemy wiedzieli ile mamy egzemplarzy danej firmy. Do folderu tego wejdą ponownie poprzednie foldery z historią napraw., tylko, że w folderze konkretnej marki. Zapewne wyjdą ciekawe wtedy informacje o kolekcji. Natomiast na egzemplarzu naklejać papierowe cenki z numerem katalogowym w jakimś mniej widocznym miejscu, np. pod spodem obudowy. Pozdrawiam. Marek
 14. Wprawdzie formalnie nie ten dział, ale aż korciło, żeby dodać to zdjęć Kieszonkowego. Oczywiście gratulacje. Ten mój artykuł ujrzał dziś światło dzienne. Zdjęcia z postu są doskonałym uzupełnieniem dla mojego tekstu. Można sobie dowolnie go drukować. Pozdrawiam. Marek Biuletyn KMDG 2020 43(657), Szajerka M., Budziki w stylu modernizmu.pdf
 15. Dziękuję i pozdrawiam. Marek
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.