Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość andree

ACzS-1 moja mała kraina szczęsliwosci

Rekomendowane odpowiedzi

Gość andree
:lol: no i udało Ci sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:lol: no i udało Ci sie

Jeszcze raz dziękuję za informację na temat tego zegara. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do mechanizmu to mój Aczs z 1961 r. ma mechanizm chyba już Poljota. Jaeger miał zdaje się łożyska metalowe, a Poljot był na rubinach. :?:

W moim Aczs mechanizm jest na rubinach, na balansię są wkręty - więc mechanizm chyba Poljota.

Tak więc czy działanie tego przycisku jest dobre :?:

 

Mimo wielu wspólnych części to zupełnie różne werki. Jak uda mi się złapac kawałek czasu, zrobię fotki.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Jacku za zdjęcia.

Mój Aczs będzie miał chyba mechanizm Poljota - kiedy zegarmistrz go rozkręcał trochę się mu przypatrzyłem i na pewno miał łożyska na rubinach i regulator taki jak w mechaniźmie Poljota, ale na balansie na 100% ma wkręty.

Muszę jednak rozkręcić ten zegar, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, jaki typ mechanizmu jest w nim.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc rozkręciłem mojego Aczsa, ale nie od tego zacznę. Mianowiacie dzisiaj sam zadałem sobie takie pytanie - dlaczego na nowszą wersję mechanizmu Aczsa mówimy, że to mechanizm Poljota, lub Kirowski. Z resztą ja również w swoich postach go tak nazywam. Aczsy przecież były produkowane w Czelabińsku, a nie w 1MFZ. Na pierwszej stronie tego tematu Kosh777 jako pierwszy użył sformułowania "mechanizm Poljota", ja to podłapałem (może inni też) i dlatego w swioch postach piszę mechanizm Poljota, czy Kirowski.

W związku z tym mam takie takie pytanie - czy nowszy mechanizm Aczsa został opracowany przez Poljota, czy po prostu kolega Kosh777 się pomylił, bo jak wiadomo Aczsy były produkowane w Czelabińsku.

 

Wracając do mojego Aczsa. Niestety obecnie nie mam cyfrówki, więc nie mogę wrzucić jego fotki, ale postaram się go jak najdokładniej opisać.

Jest to nowsza wersja ale nie do końca. Ma kilka elementów wspólnych z Jaegerem. Na mechaniźnie widnieje nr: 13320 oraz data produkcji: drugi kwartał 1961 rok.

 

W moim Aczsie nie ma tych sprężyn

post-280-0-08386400-1330789111.jpg

 

 

Zamiast nich są takie elementy - (zapadki ?) jak w Jaegerze

post-280-0-69157000-1330789112.jpg

 

 

Regulator w moim zegarze jest takiego typu, tylko że na balansie są wkręty.

zc2512200708scqe1.jpg

 

 

Trochę zagmatwany jest ten mój opis, ale rozwaliła mi się cyfrówka, a kiedy będę ją miał z powrotem - tego nikt nie jest w stanie określić :evil:

 

Trochę przyjrzałem się mechanizmowi mojego Aczsa i doszedłem do wniosku, że działanie lewego przycisku (od górnej małej tarczy) jest prawidłowe. W sumie to przez niego otwierałem ten zegar, ale opłaciło się - oglądanie mechanizmu Aczsa w rzeczywistości z bliska to niesamowite przeżycie :(

Rodzina zrobiła takie oczy :shock: jak zobaczyli co Aczs kryje w środku.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rodzina zrobiła takie oczy :shock: jak zobaczyli co Aczs kryje w środku.

 

:(

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe ja gdzieś przeczytałem że Aczs robiono w 1 МЧЗ (czyli fabryce Poljota w Moskwie) stąd napisałem że to mechanizm poljotowski ale nie wiem czy to prawda :!: Mam dwa takie zegary, różniące się nieco konstrukcją i działaniem - patrzcie zdjęcie które zrobiłem na szybko przed chwilą:

11b797ceb88ac045m.jpg

Ten po lewej jest starszy, jego mechanizm wygląda tak:

153c57a2d1a2a24am.jpg

7b4f275340c5100dm.jpg

Charakteryzuje się tym że balans jest z wkrętami, duża wskazówka sekundnika chodzi cały czas a stoper jest tylko na dolnej tarczy i ma dwie wskazówki, w dodatku wygląda że jest jeszcze inny niż te na zdjęciach Karola bo ma jedną sprężynkę w mechanizmie chronografu.

Ten drugi to typ nowszy montowany m.in. w MiGach 29 i ma mechanizm taki:

055c617a53f30cf9m.jpg

czyli z tymi trzema sprężynami, chronograf w nim działa jak w większości zegarków na rękę, czyli duża wskazówka sekundowa i mała minutowa na dolnej tarczy.

A gdzie w końcu te zegary produkowano to ja już nie wiem

:?

 

Tak patrzę teraz na USSR Time i tam jest też "1st Moscow Watch Factory" a o Czelabińsku piszą przy takim zupełnie starym z 1939 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-280-0-49478600-1330789538.jpg

CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A gdzie w końcu te zegary produkowano to ja już nie wiem

 

Aczsy były na pewno produkowane w Czelabińsku. Do tego z 1961 roku mam paszport w którym pisze, ze producent to Czelabiński Czasowoj Zawod.

Z tyłu na obudowie zegara jest też napis ЧЧЗ


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tej strony (strona 30):

http://www.ussrtime.com/start.html

były produkowane w 1 Moskiewskiej i Czelabińsku. Podejrzewam, że do pewnego momentu były robione w 1 Moskiewskiej a potem w Czelabińsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

miałbym takie pytanie, a mianowicie jak bezpiecznie wyciągnąć pierścień blokujący szkiełko w zegarze czołgowym :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy go delikatnie podważyć od wewnętrznej strony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy go delikatnie podważyć od wewnętrznej strony .

to znaczy od strony szkła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, od strony szkła, czymś cienkim .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, od strony szkła, czymś cienkim .

Dziękuję za informację. Sprawa już załatwiona :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość slavo

Witam Panowie, szukając informacji na temat zegara ACzS-1M który to znalazłem u siebie w domu podczas porządków trafiłem na to zacne forum, widzę, że są tu znawcy tematu więc chciałbym zasięgnąć informacji na temat zegara który posiadam ;)

Mianowicie jest to ACzS-1M na tarczy widnieje napis "2 CYTOK" (oczywiście cyrylica) oraz numer 66903, zegar jest w stanie idealnym tzn. wszystko działa, z tyłu są jeszcze oryginalne plomby więc nie był nawet otwierany, wydaje mi się, że jest to zegar nie używany bo nie widać rys czy śladów montażu

 

oto zdjęcia tego cudeńka:

 

8857e396236b3c61m.jpg

2c0128591646a278m.jpg

(należy kliknąć na miniaturkę)

 

i teraz pytanko jaką to ma w ogóle wartość materialną jak i kolekcjonerską ??

i co to za odmiana z końcówką M, z którego roku może być ten zegarek ?

 

Pozdrawiam

Sławek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Wersja "K" rzadziej spotykana.Zastosowanie -najczesciej smigłowiec szturmowy MI 24 HIND ale podobno tez był w migach 29.Wartosc w takim stanie około 300-350 pln.Piekny zegar.Tez taki w takiej wersji posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały zegar, na moje oko wyprodukowany w latch 80.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Jes;li o mnie chodzi to na razie zegarowi z roku 90 bym odpuscił.Z tego co sie dowedziałem od zegarmistrza były smarowane jakas wyrafinowana oliwą suntetyczną o doskonałych parametrach i długowiecznosci.Jesli chodzi dokładnie to bym nie ingerował.4-90 oznacza czwarty kwartał 90 roku a drugi numer to numer seryjny.Skoro z roku 90 to juz z koncowki produkcji i pewnie trafił na zapasy magazynowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do czyszczenia - smarowania, to najlepiej żeby obejrzał go zegarmistrz. Fachowiec najlepiej będzie więdział, czy wyczyścić mechanizm, czy można zostawić tak, jak jest. Najlepiej, żeby był to jakiś zaprzyjaźniony - znajomy zegarmistrz, bo wtedy będziesz miał pewność, że Cię nie naciągnie.

Jeśli nie chcesz iść do zegarmistrza, to zrób taki test:

Sprawdź, czy zegar zaraz po rozpoczęciu nakręcania rusza - powień ruszyć po kilku obrotach, sprawdź ile wyjdzie po pełnym nakręceniu - powienien około 3,5 doby. Zrób wskazówkami obrót dookoła tarczy - przesuń je o 12 godzin (tylko nie kręć nimi szybko). Przy kręceniu wskazówkami będziesz czuć opór, ale powinien on być nie zbyt duży i równomierny. Jeśli z czasem przesuwania wskazówek opór będzie rósł, to znaczy, że ćwiertnik jest suchy i potrzebna będzie interwencja zegarmistrza. Gdyby ewentualnie tak było to nie kręć wskazówkami na siłę, bo wtedy już będzie na prawdę źle. Tak więc jeśli zegar przejdzie test to znaczy, że czyszczenie i smarowanie nie jest potrzebne. Na moje oko, jeśli jest to zegar z roku 1990 to na 99% wizyta u zegarmistrza nie będzie konieczna, ale zawsze lepiej się o wszystkim upewnić.

Dla przykładu mam nieużywanego Aczsa z lat 80 i ingerencji zegarmistrza nie potrzebował.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się Panowie pochwalę co mi dzisiaj z Ukrainy listonosz przyniósł. Stan magazynowy, nówka nie śmigany :grin:

96e6c74ad1739672.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.