Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
QuadrifoglioVerde

Forumowy zegarek " kostka " a la JLC Reverso

Recommended Posts

Cześć,

Od dawna w mojej głowie rodził się pomysł stworzenia zegarka inspirowanego Opactwem Cystersów w Lubiążu. Pochodzę z Wrocławia, tutaj się urodziłem, kocham Dolny Śląsk, jego zabytki, zróżnicowane środowisko, tereny, bogatą historię. Klasztor w Lubiążu ( miejscowość położona zaledwie 50 kilometrów od Wrocławia ) jest tak wspaniałym i ważnym zabytkiem na mapie Dolnego Śląska a zarazem tak mało znanym i zaniedbanym, że po prostu jestem na to zwyczajnie wkurwiony! Nie żeby to był jedyny zaniedbany i warty uwagi zabytek na Dolnym Śląsku! o co to to nie! "Niemieccy osadnicy" pozostawili w tej pięknej krainie wspaniałość zamków, pałaców, dworów, które w przeważającej większości gniją w zapomnieniu, rozszabrowane po wojnie lub jeszcze bardziej w latach 90tych i pozostawione na pastwę losu bez jakiegokolwiek zainteresowania ze strony Wojewódzkiego Konserwatora. Środki jakie co roku są rozdysponowywane na zabytki wołają o pomstę do nieba, nie wiadomo czy się śmiać czy płakać bo to są kwoty które wystarczą na remont kompleksowy zaledwie jednego! obiektu rocznie! i to małego! a reszta czyli kilkadziesiąt tysięcy obiektów z roku na rok zamienia się w pył! W ostatnich latach jednak dzieje się dużo dobrego, ponieważ portfele naszych obywateli puchną to często inwestują oni w przywrócenie świetności zabytkom, jest też kilkunastu obywateli Niemiec którzy odkupili ruiny które niegdyś należały do ich rodzin i własnymi środkami postawili na nogi. Są środku unijne, dotacje, co bardziej obrotni potrafią z tego korzystać i robią dużo dobrego.

Wciąż zaangażowanie RP i władz centralnych w ratowanie zabytków jest żałosne ale to nie jedyna dziedzina na której nie bardzo da się zbić kapitał polityczny więc środki przekierowuje się na bardziej spektakularne inwestycje z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego. A zabytki sobie cichutko giną. Zubażając tą ziemię i pozostawiając mało atrakcyjną turystycznie.

 

Większość Polaków w ogóle nie wie nic o Lubiążu. Ba, wielu Dolnoślązaków Lubiąż kojarzy jedynie z zakładem dla chorych psychicznie który tutaj nadal działa i także ma całkiem długą historię. Tymczasem byłe już Opactwo Cystersów to drugi największy obiekt sakralny w Europie !!!, jest 2,5 raza większy niż Zamek Królewski na Wawelu ! Robi ogromne wrażenie w zasadzie za każdym razem gdy się go mija w drodze na Wołów. Tworząc ten projekt przy waszym czynnym współudziale chciałbym chodź trochę spopularyzować wiedzę o tym założeniu, przyciągnąć uwagę ludzi z Polski i nie tylko. Być może to śmieszne ale wierzę, że zwiększone zainteresowanie tym zabytkiem popchnie rożnych ludzi do działań na rzecz przywrócenia świetności temu obiektowi. Czasem takimi sprawami rządzi przypadek. Zegarek to tylko igiełka w stogu siana do popularyzacji tego miejsca. Tyle ile mogę zrobić ja, zwykły obywatel, miłośnik historii i pasjonat zegarków jednocześnie.

 

Projekt jest bardzo trudny. Początkowo pomysł na zegarek opierał się w mojej głowie na jego barokowym stylu, ale! no właśnie! czy pasjonaci zegarków to przełkną? Często o różnych zegarkach które mają przesadzoną formę, nadmiernie zdobionych i inkrustowanych kamieniami lub złotem , prześmiewczo utarło się mówić, że są " barokowe" , " ruskie", " nowobogackie", " tandetne", " obciachowe" , " staromodne", czy słusznie ? Czy jest sens z tym walczyć ?

Barokowy styl tego projektu wydaje się oczywisty, ponieważ całe opactwo swój obecny wygląd zawdzięcza właśnie barokizacji która miała miejsce w XVIIw. Barok jest z resztą oficjalnym stylem Kościoła Katolickiego. Jak zrobić barokowy zegarek nie popadając w przesadyzm skoro barok to właśnie przesadyzm! ogromne zdobnictwo, bogactwo formy.

Jest problem, prawda ?

No więc moja głowa szuka pomysłów które nie są tak oczywiste. Może jednak prosta forma i 1-2 elementy charakterystyczne w projekcie które go zindywidualizują.

W zasadzie to ten zegarek już narysowałem, wybrałem kopertę oraz mam prosty pomysł na tarczę ale nie chcę go tutaj wklejać aby nie sugerować Wam niczego.

Jestem otwarty na pomysły, co jedna głowa to nie kilka tysięcy które tutaj się udzielają.

 

Wstępne założenia:

Mechanizm z ręcznym naciągiem

Koperta stalowa 42-43mm

Rzymskie indeksy

 

Nie ma pośpiechu, projekt i jego realizacja przewidziana jest na koniec tego roku/ początek przyszłego. W między czasie będą inne projekty które mam już na ukończeniu i lada dzień będą zaprezentowane - były znacznie prostsze to i pewniej się czułem w ich implementacji :-) Leubus Abbey to prawdziwe wyzwanie i bez Waszej pomocy i opinii się nie urodzi.

 

O opactwie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Cysters%C3%B3w_w_Lubi%C4%85%C5%BCu

 

Kolekcja zdjęć historycznych, współczesnych oraz rycin:

http://dolny-slask.org.pl/531920,Lubiaz,Opactwo_Cystersow_w_Lubiazu.html

 

 

EDYCJA: 16.04.2018 :

Ostateczny wybór padł na projekt koperty kostki o wymiarach 31mm na 48,5mm, pasek 21mm.

Mechanizm z ręcznym naciągiem, dekielek przeszklony.

Wyklarowały nam się 4 wersje tego projektu, poniżej ostateczne wizualizacje:

 

final_4_fixed_small.jpg

 

back2.jpg

Vratislavia_Conceptum_-_Avantgarde_caseb

Edited by QuadrifoglioVerde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jednak coś naszego,Słowiańskiego.Klasztory i kościoły to niekoniecznie nasze dziedzictwo.Mamy Ślęzę,świętą górę Słowian i może coś w tym kierunku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwny, ale i ciekawy pomysł.
Sam od dłuższego czasu zastanawiałem się, jaki będzie Twój kolejny projekt i nawet chciałem Ci szepnąć słówko o właśnie takim "barokowym" garniturowcu z rzymskimi cyframi, cyferblatem a la Tissot Le Locle lub Frederique Constant Classic i do tego breguetowskie (może barwione na niebiesko) wskazówki... 


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może zaskoczę ale bardziej skłaniam się ku sportowej-elegancji! czyli naszym takim Polskim Cartier niż pójściem w totalnie formalne klimaty których nie jestem zwolennikiem ani nosicielem. Ten zegarek musi mieć dzisiejsze oblicze, mimo wszystko powinien być nowoczesny ! Cartier np. modelem Santos 100 pokazuje, że rzymskie indeksy mogą być podane w strawnej sportowej formie!

W modzie, designie czy architekturze normą jest łączenie stylów i chciałbym aby ten zegarek był właśnie takim ciekawym połączeniem. Dzieki temu ma szanse podbić szersze grono serc.

Edited by QuadrifoglioVerde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwy jest zegarek z małą sekundą?


CZAS to najcenniejsza rzecz, którą człowiek może stracić. /Teofrast/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwy jest zegarek z małą sekundą?

 

W takim przypadku musielibyśmy zastosować Unitasa ( byłoby drogo ) lub jego chińskiego klona.

Skłaniam się raczej ku rozwiązaniu z centralną sekundą. Mechanizmów z ręcznym naciągiem nie pozostało an rynku wiele więc nie ma specjalnego wyboru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Santos 100 jest świetny.

Do tego nareszcie ręczny naciąg!

No i niech to będzie kostka.

Jeżeli idziemy w tą stronę, to już nie mogę się doczekać :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jednak coś naszego,Słowiańskiego.Klasztory i kościoły to niekoniecznie nasze dziedzictwo.Mamy Ślęzę,świętą górę Słowian i może coś w tym kierunku?

popieram

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słowiańskie dziedzictwo na Dolnym Śląsku jest zbyt mgliste aby wyszło z tego coś co nie będzie za bardzo naciągane. Po słowiańszczyźnie na tych ziemiach zostały zwykle porozrzucane kamienie lub fundamenty. We Wrocławiu był zamek piastowski na dzisiejszym terenie Ostrowa Tumskiego, ale zachowały się po nim tylko fundamenty, brak nawet rycin!. Sam klasztor cystersów w Lubiążu także w 1200r wyglądał kompletnie inaczej, ale nic po tym założeniu nie zostało więc do czego się odnieść ? Jestem jednak za tym aby odnosić się do czegoś co istnieje, czemu można pomóc. Nie jestem zwolennikiem sięgania do czasów tak odległych, że zweryfikowanie prawdziwości historii jest problemem, a dużo opiera się o legendy.

Namacalną Polskość mamy w innych rejonach naszego kraju.

Klasztor obecnie jest NASZ! i to naszym zadaniem jest to aby był w jak najlepszym stanie. To my nie potrafimy wykorzystać jego potencjału.

Edited by QuadrifoglioVerde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ale jak zaprojektować "klasztorny" zegarek? Będzie dzwonił w południe? ;)  I czy musi on być nierozerwalnie związany z tym klasztorem? Mógłby nawiązywać do innych budowli w stylu barokowym.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam taką koncepcję: emaliowana, kremowa tarcza, mogą być rzymskie cyfry, choć nie jestem ich zwolennikiem, do tego na środku graficzny zarys frontu elewacji klasztoru z dwiema wieżami w kolorze sepii. Mechanizm  z ręcznym dokręcaniem, Centralna sekunda, solidna koronka i dla ożywienia całości szafirowe wskazówki. Koncepcja zbliżona do takiego Steinharta (zdjęcie pożyczone ze strony producenta).

 

post-94977-0-30537200-1489130547.jpg

 

Koperta raczej w kolorze złota, do tego brązowy "krokodyl".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie szedł bym w kopie Marinistyczną, maryn na rynku jest pełno...aż mdli. Nie potrzebujemy klona.

 

Bardziej niż tarczy pewien jestem dekla:

 

Dekielek widziałbym albo pełny z wytłoczonym kartuszem herbowym zakonu cystersów który mieści się na elewacji Klasztoru. Lub przeszklony z widocznym szkieletowym mechanizmem, i naniesioną na szkiełko grafiką ( obrysową ) kartusza.

 

3254041.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...) do tego na środku graficzny zarys frontu elewacji klasztoru z dwiema wieżami w kolorze sepii (...)

 

 

 

I święty obrazek do tego. Nie dajmy się zwariować, Kolego Urbanator. Reszta fajna, może poza kremową tarczą.

 

QV - przedstaw nam swój pomysł, szkice, projekty. Sytuacja będzie jaśniejsza, bo na razie błądzimy.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

No co? Przecież wiadomo:

kostka, rzymianka, ręczny naciąg, a na deklu herb ;)

niebieskie wskazówki mogą być, ale niekoniecznie


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Share this post


Link to post
Share on other sites

I święty obrazek do tego. Nie dajmy się zwariować, Kolego Urbanator. Reszta fajna, może poza kremową tarczą.

 

QV - przedstaw nam swój pomysł, szkice, projekty. Sytuacja będzie jaśniejsza, bo na razie błądzimy.

 

Obrazki na zegarku są słabym pomysłem, szczególnie kolorowe, ja raczej miałem na myśli obrys budynku, coś w tym stylu:

 

post-94977-0-69979100-1489150893.png

 

Raczej symbolicznie, w środku tarczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie to nie jest dobry pomysł, nawet nie będę robił wizu bo to się nigdy nie sprawdza. zegarek będzie wyglądał jak reklamówka.

Tarcza musi być pozbawiona oczywistych nawiązań. Na takowe jest miejsce na deklu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plan ciekawy.

Podoba mi się pomysł z recznym naciągiem - jaki mechanim planujesz?

 

Jeżeli chodzi o barokowe nawiązanie do "ogromu"

to można dobry efekt uzyskać na indeksach, wskazówkach i właśnie deklu.

Indeksy może  w stylu RD Excalibur?

 

post-47356-0-29712500-1489165054_thumb.jpg

 

 


Pozdrawiam

Roman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale jak wyobrazić sobie cztery ogromne indeksy na 3, 6, 9, 12 (lub inaczej) do tego odpowiednie wskazówki (może sekunda z jakąś ciekawą, ozdobną przeciwwagą) to klimat zrobi się sam.


Pozdrawiam

Roman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nareszcie nowy projekt. :wub:

 

Myślę, że warto zainspirować się tarczą klasztornego zegara mechanicznego. Fajna jest! Zatem mamy dwa kierunki - albo idziemy w kolorystykę tarczy i wskazówek, albo... skopiowanie wskazówek z tej tarczy - i tu poddaję pod rozwagę (choć to odważny pomysł) - sekundnik w formie umieszczonego centralnie dysku - słońca. Podobnego do tego, jaki jest na klasztornym zegarze.

 

Rzymskie indeksy jak najbardziej wpiszą się w klimat. Warto zwrócić uwagę na indeksy czterech kwadransów na tarczy klasztornego zegara. Może i to warto uwzględnić na tarczy, np. w negatywie do koloru indeksów godzinowych (np. jako czarne kontury)?

 

Dekiel przy zegarku z ręcznym naciągiem aż się prosi o szkiełko! A skoro idziemy w barok, to może warto skupić się na bogatym zdobieniu mechanizmu i jego barwieniu?

 

Jeszcze jedno Marcin. Może warto by połączyć tę zegarkową inicjatywę z jakimś wymiernym wsparciem przedmiotowego klasztora? Pierwsza myśl to przekazanie jakiegoś % zysku ze sprzedaży na rzecz ratowania tego zabytku, jednak to nie będzie kwota, która byłaby w stanie coś zmienić. Ale ta sama kwota, wykorzystana np. na sponsorowany artykuł o tym miejscu na jakimś portalu społecznościowym może przynajmniej zwiększyłaby świadomość społeczną niedoinwestowania polskich zabytków, w szczególności właśnie tego? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.