Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki kwisatzhaderach :)

 

A czy numer 729115 to numer seryjny czyli tym samym aż 729 tys. tych zegarków wyprodukowano??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kwisatzhaderach :)

 

A czy numer 729115 to numer seryjny czyli tym samym aż 729 tys. tych zegarków wyprodukowano??

To numer werku a nie zegarka (niestety to nie Longines - gdzie wszystko ma ten sam numer). Więc jest 729115-ty werk ze swojej serii, ale po werku nr. 999999 następny tego samego dnia był najpewniej 000001 (dlatego przy popularnych zegarkach niski numer nic absolutnie nie musi oznaczać). Do początku lat 60-tych robiono datowniki, wiec numer jest do niczego nie potrzebny. (czasem rzadkie ruski można tak pi razy drzwi oznaczyć w czasie, np Strieły, ale Pobied było na to za dużo, więc jak już się trafi taka bez daty - to nie ma szans na rozkminienie czegokolwiek po numerze).

 

W tej puli 729 tysi mieściły się zapewne najróżniejsze pobiedy, ale zapewne też majaki, czy inne sportwine, o ile miały ten sam mostek. Więc może akurat tego typu, który masz tyle nie zrobiono, a na pewni większość nie dożyła "demokracji".

Edytowane przez kwisatzhaderach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow to możliwe że jeszcze więcej tych werków zrobili :)

A jest jakiś katalog w którym można sprawdzić ile w danym roczniku danego modelu wyprodukowali?? Wiemy że mój to pierwszy kwartał '57 ale ile jeszcze takich stworzyli da się ustalić ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomal_3 - ta twoja Kama najpewniej pochodzi ze wczesnych lat 60-tych. Wyprodukowano ją w zakładach Wostok w Czystopolu. Bardzo porządny zegarek, w wersji z systemem przeciwstrząsowym (większość kam go nie ma). Zegarków się na forum nie wycenia, zobacz na allegro. Kamy to niezbyt drogie zegarki ale ten twój jest bardzo ładny, większość spotykanych jest strasznie zniszczona.

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zegarek idzie do czyszczenia i całkowitej renowacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zegarek idzie do czyszczenia i całkowitej renowacji.

Ja bym nie przeginał z całkowitością renowacji, zacząłbym od czyszczenia werku, nowego szkła i porządnego paska. Wszystkie inne zabiegi niosą negatywne skutki: chromowanie koperty zmieni jej kształt (zaobli), a każda renowacja tarczy, zmieni ją znacząco od oryginału (współczesnie sitodruki nie odtwarzają efektu starych tarcz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow to możliwe że jeszcze więcej tych werków zrobili :)

A jest jakiś katalog w którym można sprawdzić ile w danym roczniku danego modelu wyprodukowali?? Wiemy że mój to pierwszy kwartał '57 ale ile jeszcze takich stworzyli da się ustalić ??

Robili go od go od końca lat 40 i robią po dziś dzień, bez przerwy (albo jeszcze niedawno robili). Werk ten produkowano w 1 Moskiewskiej Fabryce (poljot), potem w Drugiej Moskiewskiej Fabryce (sława), w Czystopolu (wostok), dość krótko w Petrodworcu (Rakieta), bardzo krótko na początku w Penzie (Zaria), a na końcu i zapewne po dziś dzień w Zakładach im, Maselnikowa. Był robiony praktycznie w każdej radzieckiej fabryce, gdy zaczynała działalność. To chyba najdłużej produkowany seryjnie werk mechaniczny i być może wyprodukowany w największej liczbie w historii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie przeginał z całkowitością renowacji, zacząłbym od czyszczenia werku, nowego szkła i porządnego paska. Wszystkie inne zabiegi niosą negatywne skutki: chromowanie koperty zmieni jej kształt (zaobli), a każda renowacja tarczy, zmieni ją znacząco od oryginału (współczesnie sitodruki nie odtwarzają efektu starych tarcz).

 

Generalnie chromowania nie będzie. Tylko polerka na lustro i nowe szkiełko. Tył w polerkę. Ew. przezroczyste szkiełko ale to zobaczymy. No i środek do wyczyszczenia + tarcza i pokrętło do czyszczenia.

 

PS. Jakim płynem można wyczyścić takie wżery brudu w pokrętle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chromowania nie będzie. Tylko polerka na lustro i nowe szkiełko. Tył w polerkę. Ew. przezroczyste szkiełko ale to zobaczymy. No i środek do wyczyszczenia + tarcza i pokrętło do czyszczenia.

 

PS. Jakim płynem można wyczyścić takie wżery brudu w pokrętle?

Koronka kosztuje u zegarmistrza parę złotych, po prostu ją wymień, bu już na niej chromu nie ma. Polerować kopertę trzeba delikatnie specjalnym "szuwaksem" , bo warstwa chromu nie jest nieskończona. Dekiel jest ze stali i co jest rzadkie u rusków jest zrobiony jak w szwajcarach (tj lity, a nie z dwóch części), więc nie warto wymieniać go na jakąś szklaną nieoryginalną lipę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie bym oddał swoją Pobiedę do renowacji co by przywrócić jej blask sprzed lat. Znacie jakieś zakłady zegarmistrzowskie czy pracownie które się tym zajmują profesjonalnie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam tego robił nie będę czy normalny zegarmistrz się podejmie takiej pracy? Ew. czy możecie polecić kogoś ze śląska okolice Katowic, Sosnowca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znam niestety tylko paru majstrów Warszawy no i ze Szczecina mógłbym sobie coś przypomnieć.

 

Wymienić koronkę, wypolerować co trzeba itp, to powszedni chleb każdego zegarmistrza (byle nie bateryjkarza z supermarketu). A i wysoce prawdopodobne, że ładną kopertę do kamy/pobiedy mógłby mieć dobry zegarmistrz, co by rozwiązało problem polerowania/chromowania w najlepszy sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób odnawiane są tarcze? coś wspominałeś o sitodruku na czym to polega?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób odnawiane są tarcze? coś wspominałeś o sitodruku na czym to polega?

To nadrukowanie tarczy od nowa, wg. stworzonego szablonu. Ale że to inna technologia efekt będzie znacząco odbiegał od oryginału, nawet przy idealnym wzorze. Na forum znajdziesz zegarki po takim zabiegu, w szczególności atlanticzków dużo jest po takiej operacji. Do Pobiedy lepiej znaleźć ładną oryginalną tarczę, zrobiono ich dużo, więc jakiś majster gdzieś taką na pewno ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy masz jakieś zdjęcia swoich zegarków przed i po renowacji ??

Ja akurat nie lubię zegarków po renowacji i nie mam ani jednego takiego. Szukam oryginalnych części, a dopóki ich nie mam to są takie jakie są. Jeśli chcesz zobaczyć skutki renowacji, to gdzieś w dziale o szwajcarach jest o tym cały temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś potrafi rozszyfrować, co to kiedyś był za zegarek?

I, przynajmniej szacunkowo, rok produkcji? Werk 2609A

 

Tu są Zdjęcia w dużej rozdzielczości, poniżej jedno mniejsze.

post-59254-0-93462100-1364082712_thumb.jpg

Edytowane przez Markd

Najmilsza chwila poranka - Atlaś, Poljot czy Delbanka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Na początku chciałbym się przywitać. Mam na imię Tomek. Jestem nowy więc proszę o nie usuwanie posta. Ew. przeniesienie go w inne miejsce :)

Chciałbym się dowiedzieć czegokolwiek na temat zegarka KAMA (cena, jaki rocznik?) Zdjęcia poniżej. Przepraszam za jakość robione telefonem.

 

Pozdrawiam Tomek.

 

post-60853-0-92467200-1364056564_thumb.jpeg

 

post-60853-0-64544700-1364056558_thumb.jpeg

 

a regulamin czytałeś ?


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś potrafi rozszyfrować, co to kiedyś był za zegarek?

I, przynajmniej szacunkowo, rok produkcji? Werk 2609A

 

Tu są Zdjęcia w dużej rozdzielczości, poniżej jedno mniejsze.

Jeśli to 2609A czyli ten z dwiema nakrywkam (21 kamieni), to zapewne była to Baltika z Petrodworcu, a jak to zwykły 2609 (16 kamieni) to Rossija. Pochodziłyby oba ze wczesnych lat 60-tych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda jak adaptowana by była z poljota

A poljot w tym kształcie to był chyba chromowany? Dekiel to w ogóle niczego radzieckiego mi nie przypomina. Zastanawiam się czy zbyt pochopnie nie kliknąłem, ale jak to ściema, to jakoś z tego wybrnę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ratujcie! Nie widzę żadnej rakiety w takiej kopercie (ani poljota). Co dziwniejsze jeśli by był to składak, to znalazłbym gdzieś fotkę rakiety z taką tarczą, a nie widzę ani jednego zdjęcia. Chromowana koperta poljota i rakiety w podobnym kształcie jednak się znacząco różni od tej. Z drugiej strony chyba ciężko dobrać części do składaka z prostokątną tarczą. Ale jeszcze z trzeciej ten dekiel to jakoś mi do ruskiego wzornictwa nie przystaje. Co to jest? Cieszyć się z dobrego nabytku, czy może "poczuć się oszukanym" opisem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda oryginal (fotka z neta) . Poproś sprzedawcę o wycofanie ofety

post-34995-0-64637300-1364130972_thumb.jpg

Edytowane przez Treevill

Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda oryginal. Poproś sprzedawcę o wycofanie ofety

Hahaha z minutę przed twoim postem zadzwoniłem do niego, bo zauważyłem, że to ta tarcza, a ja mam taką rakietę ze śrubkami, i jakoś nie przyszło mi do głowy, że mogła się ta tarcza wpasować w tę kopertę :D

 

Spoko, że to poważny gość, oddam mu straconą prowizję za sprzedaż i będzie git (bo przy kup teraz nie idzie chyba nic wycofać...?). W ogóle ciekawy składak, bo koperta ze stali i szkło kryształowe... ale mi to on niepotrzebny, gdy wiem, już z czego powstał :/

Edytowane przez kwisatzhaderach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nauczkę :D Po dwóch rodinach w dwa dni już sobie obiecałem, że miesiąc przerwy sobie zrobię z zegarkami... Tu piękna rakieta na allegro, tu zegarmistrz mi świeci w oczy wostokiem i znowu dwa wpadły.... I znowu sobie obiecuję przerwę od zegarków... No i zachciało mi się na stalowego składaka połaszczyć... Muszę sobie zablokować dostęp do allegro :/ (dopóki jest zimno i nie chce mi się jeździć na Koło, to powinno wystarczyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.