Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Qba.

Hi-Fi stereo

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, Valygaar napisał(-a):

@TomcioMiki moze ajfon plus airpodsy? 🤔😜

Że co, ja się nie znam 😁😁😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Burns napisał(-a):

A co tu rozumieć?

W czymś co sam wkleiłeś https://hub.yamaha.com/audio/music/how-ypao-works-in-yamaha-hi-fi-receivers/

Napisane jest coś takiego:

 

"MINIMAL EQ

With the judicious application of acoustic treatment, some listening spaces can have a flatter response (and therefore sound better) than others, but since no room is perfect, a certain amount of equalization usually needs to be applied to get things sounding as good as possible. However, Hi-Fi YPAO uses as little EQ as possible, cutting rather than boosting any problematic frequency areas."

 

Tu piszą nie wprost o tym, że w pomieszczeniach mogą pojawiać się rezonanse. Prostą metodą sprawdzają, na jakich częstotliwościach są te rezonanse, oddzielnie dla każdego głośnika, a następnie obniżają poziom na tym paśmie dla danego głośnika. W ten sposób można nieco pomóc, ale ideału nie będzie. Yamaha twierdzi, że dzięki temu, że lewy i prawy kanał się wyrówna w ten sposób, to stereofonia się poprawi - IMO zabawa z amplitudami niewiele tu pomoże i na moje ucho ta equalizacja więcej psuje niż pomaga.

 

 

30 minut temu, Burns napisał(-a):

Ja to rozumiem jednoznacznie, skoro nie ma ideału to prawdopodobnym jest, że nawet w prostokątnym dobrze wytłumiony pomieszczeniu zwykłe stereo nie zagra dobrze jak twierdzi Yamaha. Pytam w takim razie Ciebie czy może być inaczej ?

Czy możesz zrobić pomiary jedyną znaną sobie metodą ( ja nie zrozumialem co i jak mierzysz) jak wygląda ta harakterystyka z wyłączona korekcją czyli podajesz tylko trójkąt równoboczny lub równoramienny, na środku miejsce odsłuchowe i równomiernie rozstawione kolumny po czym przedsawiasz te wykresy ?

Ja to widzę teraz tak, że każdy z nas posiadający klasyczne stereo powinien kupić lub wypożyczyć taką Yamahę, dokonać pomiarów i uzmysłowić sobie, że nie ma co kupować i wstawiać klasycznego stereo a kto to zrobił wyrzucił kasę w błoto? Pytam zupełnie poważnie.

 

YPAO polega na tym, że sprzęt odgrywa z góry znany sygnał, a następnie mikrofon odbiera, co do niego doleciało. W ten sposób można wiele wywnioskować o pomieszczeniu - fachowo to się nazywa odpowiedź impulsowa systemu (choć akurat YPAO raczej tego w pełni nie robi). 
Tu masz w skrócie opisane:
https://brasil.cel.agh.edu.pl/~10swlabaj/systemy/system4.html
W tym przypadku systemem jest pomieszczenie.

Bazując na tej teorii można symulować ciekawe rzeczy - np. efekty pogłosu w różnych przestrzeniach, działanie fizycznych urządzeń audio (np. można nagrać odpowiedź analogowe efektu audio), itd.

 

Natomiast co do Twoich wniosków, to nie rozumiem jak do nich doszedłeś bazując na tym artykule. :) 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tam jest znacznie więcej, że korekcja działa również w zależności od poziomu głośności i odnosi się do zbadanego faktu, że najbardziej slyszymy w okolicach środka czyli 3kHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo tam jest znacznie więcej, że korekcja działa również w zależności od poziomu głośności i odnosi się do zbadanego faktu, że najbardziej slyszymy w okolicach środka czyli 3kHz

A to jest oddzielna opcja, która włącza się niezależnie. To taki automatyczny loudness.
e5317e602e4a8bc2816be8d80435c529.jpg
a46ca60fa9897cfaac6d9573ca3b2e88.jpg
f56300adf26ce2e69757960b2520784a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, TomcioMiki napisał(-a):

Dajmy na to ktoś ma nie za duże mieszkanie i dajmy na to ma taki pokój dzienny i chciałby posłuchać w miarę przyzwoicie swojej ulubionej muzyki ale nie za miliony cebulionów bez bawienia się oscyloskopem itp... to co polecicie 🤔🤔🤔

pokoj-dzienny-w-bloku-06.jpg

Pozdrawiamy Audiofilów, ten co słucha muzyki 🤗🤗🤗

 

Kup aktywne KEF LS50 i będziesz w raju

Z Twoim podejściem to będzie tak, że Cię wywali z kapci :) 

 

Pozdrawiam tego co słucha muzyki ale jeszcze nie wie jak można SŁUCHAĆ! ;) 


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pisar napisał(-a):

 

Kup aktywne KEF LS50 i będziesz w raju

Z Twoim podejściem to będzie tak, że Cię wywali z kapci :) 

 

Pozdrawiam tego co słucha muzyki ale jeszcze nie wie jak można SŁUCHAĆ! ;) 

O te chodzi 🤔🤔🤔 całkiem fajne z czym byś je ożenił 🤔🤔🤔

IMG_20240204_171232.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, TomcioMiki napisał(-a):

O te chodzi 🤔🤔🤔 całkiem fajne z czym byś je ożenił 🤔🤔🤔

IMG_20240204_171232.jpg

 

Aktywne

Włączasz do prądu i tle co Ci jest potrzebne. Nie bawiłbym się we wzmacniacze 

Dla mnie w budżecie do 15-20k nie mają sobie równych

 

A jak jesteś fanem Gwiezdnych Wojen to jest nawet wersja im dedykowana :) 

kef_ls50_wireless_nocturne_edi_1641739638_19febc2d_progressive.jpg

28303_.jpg

fefsedfsd.jpg

Edytowane przez pisar

"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pisar napisał(-a):

 

Aktywne

Włączasz do prądu i tle co Ci jest potrzebne. Nie bawiłbym się we wzmacniacze 

Dla mnie w budżecie do 15-20k nie mają sobie równych

 

A jak jesteś fanem Gwiezdnych Wojen to jest nawet wersja im dedykowana :) 

kef_ls50_wireless_nocturne_edi_1641739638_19febc2d_progressive.jpg

28303_.jpg

fefsedfsd.jpg

No ale ja mam dużo CD i trochę Winyli co robić 🤔🤔🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu pomiary tych LS50:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/kef-ls50-meta-review-speaker.25574/

 

Charakterystyka częstotliwościowa całkiem spoko, ale bas nie schodzi za nisko (poniżej 100 Hz spada ~5 db, a poniżej 50 Hz nie ma w ogóle):
kef-ls50-meta-measurements-frequency-res

 

 

Niby jakieś drobne rezonanse w okolicach 1-2 kHz, ale pewnie tego i tak nie słychać. Poniżej 200 Hz lubi długo bezwładnie wybrzmiewać, ale nie jestem pewien, czy to przypadkiem nie problem z pomiarem.

 

KEF LS50 Meta Measurements CSD waterfall Response Bookshelf Coaxial Speaker.png

 

Do małego pokoju takie monitorki wydają się spoko opcją.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TomcioMiki napisał(-a):

No ale ja mam dużo CD i trochę Winyli co robić 🤔🤔🤔

 

Nie rozkminiałem ich aż tak ale pewnie CD da się podłączyć

Winyle tu już pewnie trzebaby troche pokombinować ale pewnie da się

I tak zawsze mniej niż ładowanie się w stereo


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, pisar napisał(-a):

 

Nie rozkminiałem ich aż tak ale pewnie CD da się podłączyć

Winyle tu już pewnie trzebaby troche pokombinować ale pewnie da się

I tak zawsze mniej niż ładowanie się w stereo

Właśnie miałem pytać co KEF za kosmiczną technologię wynalazł vs głośniki do komputera ( żarcik), że jeden przetwornik ma zaspokoić całe pasmo. No nic, zestaw z gwiezdnych wojen mnie zmylił 😜😝

Kef ma jeszcze aktywne podlogówki o dobrym pijarze, ale w PL chyba średnio ktoś to chce kupować vs USA.

Później podlinkuję model.

To są KEF LS60

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem małe Kef Q350 z podobnym głośnikiem. Byłem mocno zaskoczony jak tak mały przetwornik (w sumie dwa) daje tak fajny i pełny dźwięk.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie ten "pojedyńczy" przetwornik zaskoczył bardzo pozytywnie

Słyszałem kolumny pasywne napędzane jakimś mocnym wzmakiem i brzmiały fenomenalnie!


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też mnie ten "pojedyńczy" przetwornik zaskoczył bardzo pozytywnie
Słyszałem kolumny pasywne napędzane jakimś mocnym wzmakiem i brzmiały fenomenalnie!
Ale pomierzyłeś wszystko że twierdzisz że grają fenomenalnie?

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, mariaczi napisał(-a):

Ale pomierzyłeś wszystko że twierdzisz że grają fenomenalnie? emoji1787.png

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka
 

zamiast pieprzyć pofatygowałeś się do tego linka czy było za trudno ?

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/kef-ls50-meta-review-speaker.25574/

 

jest tam sprzęt jaki trzeba użyć do pomiarów:

https://www.klippel.de/products/rd-system/modules/nfs-near-field-scanner.html

Chętnie bym zapłacił za pomiary swojego zestawu audio, niż w ciemno przewalać tony klocków za miliony co chyba opisał Pisar. Lepiej podejść inżynieryjnie niż audiofilsko na słuch, Taką usługę powinien mieć każdy szanujący się salon ze sprzętem za miliony, może wtedy Audiovoodoo by zdechło, ale pewnie nikomu to nie na rękę.

 

Tutaj relacja z zakupu tego urządzenia do pomiarów. To właśnie ten konkretny egzemplarz  mierzył wyżej wspomniane głośniki:

https://www.avsforum.com/threads/i-just-purchased-the-klippel-near-field-scanner-for-my-site-channel-erins-audio-corner.3179815/ 

 

Jest całkiem spoko konkluzja (no bo niby co miałoby ten bass wyprodukować ?)

Conclusions
KEF moves the bar it set with the LS50 with the Meta revision. I was not a fan of the original but they have won me over with near perfect measurements and listening test results. Make this speaker handle more dynamics in bass and I would kiss the ground it walks on. But that is not there so a notch lower for me. But really, this is an excellent speaker. No doubt about that.

I am happy to recommend the KEF LS50 Meta. Suggest pairing it with a subwoofer if you want to play loud bass though.
 

 

Sam KEF już ma ten zestaw s subem, niestety mocno zmieniają się pieniądze, które trzeba wtedy wydać. Wypada rozważyć podłogówki jeżeli miejsce nie jest ograniczeniem. 

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Burns napisał(-a):

zamiast pieprzyć pofatygowałeś się do tego linka czy było za trudno ?

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/kef-ls50-meta-review-speaker.25574/

 

jest tam sprzęt jaki trzeba użyć do pomiarów:

https://www.klippel.de/products/rd-system/modules/nfs-near-field-scanner.html

Chętnie bym zapłacił za pomiary swojego zestawu audio, niż w ciemno przewalać tony klocków za miliony co chyba opisał Pisar. Lepiej podejść inżynieryjnie niż audiofilsko na słuch, Taką usługę powinien mieć każdy szanujący się salon ze sprzętem za miliony, może wtedy Audiovoodoo by zdechło, ale pewnie nikomu to nie na rękę.

 

Tutaj relacja z zakupu tego urządzenia do pomiarów, i to właśnie ten konkretny egzemplarz  mierzył wyżej wspomniane głośniki:

https://www.avsforum.com/threads/i-just-purchased-the-klippel-near-field-scanner-for-my-site-channel-erins-audio-corner.3179815/ 

 

Jest całkiem spoko konkluzja (no bo niby co miałoby ten bass wyprodukować ?)

Conclusions
KEF moves the bar it set with the LS50 with the Meta revision. I was not a fan of the original but they have won me over with near perfect measurements and listening test results. Make this speaker handle more dynamics in bass and I would kiss the ground it walks on. But that is not there so a notch lower for me. But really, this is an excellent speaker. No doubt about that.

I am happy to recommend the KEF LS50 Meta. Suggest pairing it with a subwoofer if you want to play loud bass though.
 

 

Sam KEF już ma ten zestaw s subem, niestety mocno zmieniają się pieniądze, które trzeba wtedy wydać. Wypada rozważyć podłogówki jeżeli miejsce nie jest ograniczeniem. 

 

Te podłogówki LS60 mogą być rozwiązaniem, żeby i bas był. Ciekawe, że nisko- i średniotonowy głośnik jest na wzmacniaczu klasy D, a wysokotonowy na AB. No i niezła skuteczność.

Co do pomiarów, jak na tym linkowanym forum - charakterystyki częstotliwościowe, impedancji, fazy i CSD - wiele mówią o danym systemie, ale nadal to jest informacja niepełna. W głównej mierze to są pomiary uśrednione w relatywnie długim oknie pomiarowym (oprócz CSD), więc nie mówią za dużo o krótkookresowych cechach systemu, więc nie można wywnioskować np. o tym, jaka jest stereofonia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie mieliście kontaktu, to polecam iLoud Micro Monitor. Od dłuższego czasu używam, wcześniej miałem kontakt z kilkoma parami monitorów aktywnych wyższej klasy. W tej cenie bezkonkurencyjne. Czytałem też ciekawy komentarz, że względem KH80 nie ma dużej różnicy, bo też rozważałem Neumanny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Burns napisał(-a):

Nudy

Kto pierwszy ?

https://www.roomeqwizard.com/

 

@machlo Ty chyba pierwszy bo wydajesz się mieć największe podstawy w tej materii.

 

Nie ma kiedy bawić się w takie rzeczy, ale wydaje mi się YPAO minimal EQ i podobne, to jakieś uproszczone podejście do kompensacji rezonansów pomieszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, machlo napisał(-a):

 

Nie ma kiedy bawić się w takie rzeczy, ale wydaje mi się YPAO minimal EQ i podobne, to jakieś uproszczone podejście do kompensacji rezonansów pomieszczenia.

Mi udało się cos uruchomić na chybił trafił z użyciem mikrofonów laptopa w miejscu odsłuchu bo nie mam ani takich mikrofonów; ani  takiej wiedzy jak to do końca poprawnie skalibrować, ani jak to czytać.

Seria różnych testów na dole pasma z włączeniem suba i bez, który niewiele daje z lekkim garbem 32,8 Hz, za to przy 22Khz uwydatnia się moje przełączenie filtrów cyfrowych zgodnie z tym co wykazał producent DACa jak ksztaltują charakterystykę wysokich częstotliwości i kiedy z jakim spadkiem zaczynają ciąć...

Za mało czasu i wiedzy, również na program, żeby nałożyć sygnał wyjściowy na wejściowy, 

Niemniej charakterystyka tych wykresów wydaje się w miarę zbieżna, czy sieczka, @machlo jak oceniasz ? Szczególnie, że bez kalibracji, albo z kalibracja po omacku powtarzalność jest zachowana ?

image.thumb.png.e157fda8f48e1734f39d51e1544ec33d.png

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Burns napisał(-a):

Mi udało się cos uruchomić na chybił trafił z użyciem mikrofonów laptopa w miejscu odsłuchu bo nie mam ani takich mikrofonów; ani  takiej wiedzy jak to do końca poprawnie skalibrować, ani jak to czytać.

Seria różnych testów na dole pasma z włączeniem suba i bez, który niewiele daje z lekkim garbem 32,8 Hz, za to przy 22Khz uwydatnia się moje przełączenie filtrów cyfrowych zgodnie z tym co wykazał producent DACa jak ksztaltują charakterystykę wysokich częstotliwości i kiedy z jakim spadkiem zaczynają ciąć...

Za mało czasu i wiedzy, również na program, żeby nałożyć sygnał wyjściowy na wejściowy, 

Niemniej charakterystyka tych wykresów wydaje się w miarę zbieżna, czy sieczka, @machlo jak oceniasz ? Szczególnie, że bez kalibracji, albo z kalibracja po omacku powtarzalność jest zachowana ?

image.thumb.png.e157fda8f48e1734f39d51e1544ec33d.png

 

Nie interesowałem się tym programem przedtem. Myślę, że trzeba dostroić parametry, z którymi robiony jest pomiar, coś w stylu okna do transformaty, jakieś wygładzanie, bo z tego ciężko coś odczytać. Nie mam pojęcia, co i jak tam się mierzy. :)
No ale to nie jest bardzo skomplikowane. Zapoznać się z dyskretną transformatą fouriera i praktycznym zastosowaniem w pomiarach - na stronach politechnik można znaleźć trochę materiałów do laboratoriów, gdzie powinno to być w miarę prosty sposób opisane. To jest podstawa, żeby rozumieć, co widać na takich widmach, co pochodzi od sygnału, a co jest artefaktem samej transformaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 godzin temu, Burns napisał(-a):

Mi udało się cos uruchomić na chybił trafił z użyciem mikrofonów laptopa w miejscu odsłuchu bo nie mam ani takich mikrofonów; ani  takiej wiedzy jak to do końca poprawnie skalibrować, ani jak to czytać.

Seria różnych testów na dole pasma z włączeniem suba i bez, który niewiele daje z lekkim garbem 32,8 Hz, za to przy 22Khz uwydatnia się moje przełączenie filtrów cyfrowych zgodnie z tym co wykazał producent DACa jak ksztaltują charakterystykę wysokich częstotliwości i kiedy z jakim spadkiem zaczynają ciąć...

Za mało czasu i wiedzy, również na program, żeby nałożyć sygnał wyjściowy na wejściowy, 

Niemniej charakterystyka tych wykresów wydaje się w miarę zbieżna, czy sieczka, @machlo jak oceniasz ? Szczególnie, że bez kalibracji, albo z kalibracja po omacku powtarzalność jest zachowana ?

image.thumb.png.e157fda8f48e1734f39d51e1544ec33d.png

 

11 godzin temu, machlo napisał(-a):

 

Nie interesowałem się tym programem przedtem. Myślę, że trzeba dostroić parametry, z którymi robiony jest pomiar, coś w stylu okna do transformaty, jakieś wygładzanie, bo z tego ciężko coś odczytać. Nie mam pojęcia, co i jak tam się mierzy. :)
No ale to nie jest bardzo skomplikowane. Zapoznać się z dyskretną transformatą fouriera i praktycznym zastosowaniem w pomiarach - na stronach politechnik można znaleźć trochę materiałów do laboratoriów, gdzie powinno to być w miarę prosty sposób opisane. To jest podstawa, żeby rozumieć, co widać na takich widmach, co pochodzi od sygnału, a co jest artefaktem samej transformaty.

Widzę, że znacie się na sprawie, jestem pod wrażeniem... 😉

 

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mario1971 napisał(-a):

 

Widzę, że znacie się na sprawie, jestem pod wrażeniem... 😉

 

 

Nie ma to jak wpaść w środku dyskusji i ze swoistą elokwencją puścić bąka z uśmiechem. 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, machlo napisał(-a):

 

Nie ma to jak wpaść w środku dyskusji i ze swoistą elokwencją puścić bąka z uśmiechem. 😉

Cała przyjemność po mojej stronie. 🤝


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, mario1971 napisał(-a):

Cała przyjemność po mojej stronie. 🤝

 

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.