Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Mam do wyczyszczenia zegar roczniak. Ponieważ wszystkie elementy zegara są widoczne z zewnątrz, będę je polerował.

I tutaj pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.

Czy oprócz past polerskich są lepsze metody polerowania mosiężnych elementów mechanizmu (płyty, bęben, balans) ?

Pasta polerska ma tę wadę, że jej resztki osadzają się w zakamarkach, z których trudno jest ją usunąć.

I drugie pytanie.

Czym po wypolerowaniu zabezpieczyć te elementy, aby nie korodowały ?

Do elementów zewnętrznych, które często się dotyka, najczęściej stosuję lakier bezbarwny, ale ten sposób raczej nie jest odpowiedni do elementów mechanizmu.

Edited by marek21

To wcale ładnie nie wygląda gdy mechanizm zegara świeci się jak pawianowi tyłek, najczęściej mechanizm wystarczy umyć w Gronalu lub Elme.

Po polerowaniu przedmioty myjemy w benzynie ekstrakcyjnej, gdy zrobimy to dokładne, to nic ne zostaje.

Do zabezpieczania płyt i elementów mosiężnych zegarów stosowano roztwór szelaku w spirytusie.

Edited by Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

Adhibe rationem difficultatibus. 

Niestety, próba z szelakiem wypadła niepomyślnie :(.

Po odparowaniu spirytusu powierzchnia metalu jest niejednorodnie matowa. Wygląda to bardzo brzydko.

Może mój szelak nie jest odpowiedni...

Edited by marek21

Jakie stężenie szelaku użyłeś?

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Na wypolerowaną powierzchnie nałóż 10%, potem szybko wygrzej suszarką do włosów...Pilnuj by nie było kurzu i kłaków...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Działa. Po nagrzaniu matowa powierzchnia szelaku staje się przezroczysta.

Wielkie dzięki.

Jak poskładam zegar, to zamieszczę fotki.

No...

Dokładnie, wymyć w Gronalu i jak nówka. Ja robię jeszcze taki patent, że podgrzewam go. Po prostu wlewam wodę do garnka,  zagrzewam ją i do niej władam słoik z Gronalem. Efekty są piorunujące. Trzeba tylko uważać, bo miałem sytuację że prawdopodobnie  błędem moim było zakręcenie słoika i go rozsadziło. Tak myślę, ponieważ jak zrobiłem nowy roztwór i  grzałem na poluzowanym to już nie było problemu. Zastosowałem ten patent na GB w stanie strychowym. Był cały ufajdany w hybrydzie mazi olejowej w połączeniu z brudem i patyną. Wrzuciłem go do Gronalu podgrzanego do ~40 stopni do mojego tzw. kociołka składającego z silnika z jakieś tam wirówki z PRL-u z dodaną regulacją obrotów złożonym na jakimś kicie bodaj Nord elektronik. Zgodnie z instrukcją ustawiłem mój kociołek tak żeby Gronal się nie pienił, zostałem na jakieś 30 minut i staruszek już wyglądał jak spod rąk jego ojca dopiero by wyszedł... By the way jak ktoś gdzieś upatrzy taki silnik ze starej wirówki to polecam sobie taką pseudo myjkę zegarmistrzowską zmontować. Efekt końcowy wart tych bodajże 80-100 zł. zainwestowanych w tej projekt... Kompletnie bo niej nic nie muszę  doczyszczać a  nawet jeśli to po prostu z powodu  iż Gronal jest ściekiem, bo akaruat jak zegar  nie jest mocno brudny to jeden roztwór na 2-3 razy używam...

W końcu poskładałem i uruchomiłem zegar. 

Czyszczenie i zabezpieczenia szelakiem wyszło całkiem nieźle.

post-26533-0-96793900-1575834149_thumb.jpg

post-26533-0-16527100-1575834169_thumb.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By RTK-WGM
      Nasz kolega forumowy organizuje płatne, ale praktyczne

WARSZTATY RENOWACJI SKRZYŃ ZEGAROWYCH I KONSERWACJI  MECHANIZMÓW

Budowa * styl * technika * naprawa i odnawianie

15 - 16 lutego  2020r.

program :
      Sobota
      rozpoczęcie , godzina 10.00
      1. rozpoznawanie i klasyfikowanie stylów,
      2. próby datowania na podstawie obudowy, mechanizmów, technik stolarskich,
      3. techniki budowy skrzyń zegarowych
      4. techniki wykończeń
      5. zajęcia praktyczne :
      - zapoznanie się z narzędziami
      - analiza uszkodzeń
      - demontaż
      - naprawa ubytków
      - oczyszczanie powierzchni
      6. W trakcie zajęć poznamy kolejne tajemnice :
      - techniki fornirowania
      - intarsja , inkrustacja
      - podkłady pod fladrowanie i hebanizowanie

około godziny 18.00 zakończenie zajęć, luźne dyskusje nie tylko o zegarach .

Niedziela
      1. krótka powtórka teorii z dnia poprzedniego
      2. zajęcia praktyczne
      - barwienie
      -techniki wykończeń
      - politurowanie , woskowanie , olejowanie
      3. Techniki czyszczenia i napraw mechanizmów zegarowych.

Każdy z uczestników otrzyma praktyczny mini poradnik z dziedziny renowacji do studiowania w domu. Zapewniamy wszystkie niezbędne narzędzia, fartuchy  oraz materiały. Na prośbę kursantów uruchamiamy mały sklepik z materiałami do renowacji.

Terminy kolejnych warsztatów na rok 2020
      14 - 15 marca warsztaty z fornirowania  
      18 -19 kwietnia warsztaty z politurowania
      23 - 24 maja
      20 - 21 czerwca
      14 - 19 lipca pięciodniowe warsztaty
      22 - 23 sierpnia
      19 - 20 września
      17 - 18 października
      14 - 15 listopada
      12 - 13 grudnia

Zapisy przez email
      dworek.reczno@gmail.com
      lub tel. 608 53 51 52
      Liczba miejsc ograniczona ☺

Koszt: 450 zł / 2 dni
                   250 zł / 1 dzień
      Warsztaty pięciodniowe koszt 1.200 zł

Zaliczki  w wysokości 100 zł wpłacamy na podany nr konta w wiadomości zwrotnej po zapisaniu się.

Informacja ma temat bazy noclegowej, która nie jest wliczona w koszt warsztatów w momencie zapisów.
    • By kosti
      Witam sekunde teamu podczas czyszczenia zegarka przez przypadek porysowałem bok koperty w kształcie litery Z czy da rade to usunąć? Gdzie mam sie kierować? Jakie podjąć działania?
    • By waltergheist
      Serdecznie witam forumowiczów. Ostatnio chciałem trochę odświeżyć moje Seiko Kinetic, a raczej jego dość porysowaną bransoletę i zapięcie.
      No i pomyślałem że bardzo fajny efekt może dać szczotkowanie "wzdłuż" bransolety. Niem mam fachowych narzędzi więc spróbowałem zrobić to za pomocą włókna Scotch Brite i kawałka miękkiego filcu, oba widać na zdjęciu

Może widać to na focie, Scotch Brite jest tutaj dosyć ostry, nie wiem czy są jakieś inne, bardziej "łagodne", ja akurat taki miałem pod ręką. Najpierw oczywiście przetestowałem go na wewnętrznej stronie jakiejś starej niekompletnej bransolety - efekt dał bardzo fajny. 
      Zabrałem się do "szczotkowania". Bransoletę odpiąłem od koperty, odpiąłem również zapięcie z obu stron, i potem ręcznie, przyciskając palcem lekko szlifowałem tam i z powrotem. W używanym przeze mnie kawałku Scotch Brite'a już po kilku ruchach powstała "koleina" szerokości bransolety, co oczywiście było pomocne bo bransoletka nie przekręcała się podczas szlifowania, więc wszystkie rysy są w jednym kierunku.

• By Morethanride
      Cześć,

Ostatnio wszedłem w posiadanie zegarka Lorus rh959dx9 i jest to mój pierwszy porządny zegarek
      Mam kilka pytań dotyczących tego modelu, na które sam (jako nowicjusz) nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Ostatnio zegarek spotkał się z chropowatą ścianą, co skończyło się dla niego oczywiście źle.
      Zdjęcia zamieszczam poniżej. Da się jakoś uratować szkiełko?
      Nie mogłem znaleźć dokładnej specyfikacji zegarka, ale może mi pomożecie. Byłem u dwóch zegarmistrzów,
      obaj stwierdzili, że szkiełko jest nie do uratowania i albo trzeba zostawić jak jest, albo wymienić ten element.

1. Czy można jakoś wypolerować szkiełko tak aby wyglądało jak nowe?
      2. Jeśli wymienię u zegarmistrza szkiełko to jak wygląda sprawa z gwarancją oraz wodoszczelnością?
      3. Czy można przy ewentualnej wymianie szkiełka wstawić szafirowe i czy warto? Gdzie takie kupić?
      4. Wskazówka nie do końca trafia w sekundy. Można coś z tym zrobić? Reklamować?
      5. Ile jaka opcja by kosztowała mniej więcej? Może polecacie jakiegoś dobrego zegarmistrza z Krakowa?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi!

Linki:
      1. https://drive.google.com/file/d/0B7vjdVfE7fTCWDYwejZEWk5abU0/view?usp=sharing
      2. https://drive.google.com/file/d/0B7vjdVfE7fTCalR4TC1EWDJ1TkE/view?usp=sharing
      3. https://drive.google.com/file/d/0B7vjdVfE7fTCbzhCa2hnMGxFU0k/view?usp=sharing

(Szkiełko jest w trochę? lepszym stanie niż widać to na zdjęciach, aparat chyba trochę przesadził )
      Pozdrawiam,
      K.
    • By Magistr
      Witam!

Tak jak w tytule - jak i czym najlepiej polerować koła zębate oraz jakich maszyn do tego używać?

Pozdrawiam
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.