Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Henryk.T

Olej do zegarów i zegarków

Recommended Posts

Dzień Dobry
To mój pierwszy wpis na forum i od razu pytanie.

Najpierw dygresja: W latach 70 ub. wieku pomagałem ojcu zegarmistrzowi. Pewnego dnia odwiedził pracownię pan z dużą teczką, w mundurze ni to kolejarza, ni marynarza, co miało, jak się potem okazało wzmacniać jego wiarygodność. Zaproponował oliwę  zegarmistrzowską marki Moebius. Starsi pewnie to wiedzą, a młodzi niech wyobrażą sobie świat bez internetu, z niewymienialną złotówką i brakiem możliwości wyjazdów na zachód - okazja jak nie wiem co. Zakupiłem dwa zestawy fiolek zadowolony, że zrobię ojcu niespodziankę. Po wyjściu pana zacząłem dokładnie oglądać fiolki, jakiś znajomy kształt - po aromacie do ciasta?, napisy jakieś dziwne, chyba, (nie znałem niemieckiego) z błędem, zawartość jednej z nich dziwnie pachnąca kosmetykami - WOW, podróba, oszustwo! W sąsiedztwie, dwa przystanki tramwajowe był konkurencyjny warsztat, szybki bieg, był u pana facet z oliwą? był, kupił pan - tak. W ten sposób "marynarz" nabrał kilku zegarmistrzów w mieście. Mechanizm każdego oszustwa: trafić w potrzeby, dobrze się uwiarygodnić - ciągle się udaje: na wnuczka, na policjanta, amber gold itd, itp.

A teraz, po może przydługiej dygresji pytanie: zakupiłem w jednej z hurtowni zegarmistrzowskich oliwę 8030 MOEBIUS. Prosta buteleczka nie zapakowana (ekologia?), nie zabezpieczona, prosta czarno biała etykieta. W takiej samej postaci olej dostępny jest na portalach aukcyjnych, hurtowniach zegarmistrzowskich, również zachodnich. Czy dzisiaj nie zdarzają się podróbki, oszustwa? Czy producent nie dba o zabezpieczenie swoich produktów przed manipulacją? Jaka jest pewność, że za 90 zł kupiłem naturalną, kostną oliwę zegarmistrzowską a nie CASTROL 0/W40?

Z tego co mi wiadomo, oliwy kostnej już się nie produkuje, ponieważ po kilku latach zamienia się w trudny do usunięcia osad. Zamiast tego używa się oliwy syntetycznej z dodatkami zapobiegającymi nadmiernemu rozlewaniu się, korozji, zmianom własności. Do amatorskiej pracy często wystarcza oliwa do maszyn do szycia, zależy na jaką frakcję się trafi i jakie ma dodatki. Dobry majster jak sobie kupi dobrą oliwę, to używa jej bardzo długo. Rozwożący materiały i inne przybory są zegarmistrzom znani i opisane przypadki nie powinny mieć miejsca. Pozdrawiam.

W dniu 13.01.2021 o 00:39, Safinowski napisał:

Z tego co mi wiadomo, oliwy kostnej już się nie produkuje, ponieważ po kilku latach zamienia się w trudny do usunięcia osad. Zamiast tego używa się oliwy syntetycznej z dodatkami zapobiegającymi nadmiernemu rozlewaniu się, korozji, zmianom własności. Do amatorskiej pracy często wystarcza oliwa do maszyn do szycia, zależy na jaką frakcję się trafi i jakie ma dodatki. Dobry majster jak sobie kupi dobrą oliwę, to używa jej bardzo długo. Rozwożący materiały i inne przybory są zegarmistrzom znani i opisane przypadki nie powinny mieć miejsca. Pozdrawiam.

Produkuje się naturalne oliwy 8000, 8030, 8040 MOEBIUS - olej do maszyny do szycia amatorsko czy zawodowo jakie to ma znaczenie, zastosowanie - nie będę komentował.