Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
hubercik

Pavel Bure - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

W swoim forumowym debiucie chciałem zapytać o kilka spraw związanych z tym zegarkiem:

W dwóch miejscach widnieje numer 511763. Czy jest to numer mechanizmu? Jeśli tak, to chciałem się dowiedzieć, kiedy mechanizm powstał i czy był to import, czy też może już własna produkcja PB.

Dodatkowo, chciałem zapytać, czy ktoś ma jakiś pomysł na identyfikację oznaczeń na tylnej, otwieranej części koperty. TMW może oznaczać Tramwaje Miasta Warszawy, właściciel tego zegarka pracował w stolicy jako motorniczy. Z korespondencji z miłośnikiem komunikacji zbiorowej Warszawy wiem, że raczej nie ma to nic wspólnego z numetem np. wagonu - 696 pojawił się w Warszawie w latach 50. XX wieku, jak wynika z informacji od niego, motorniczowie nie byli wtedy wyposażani w zegarki służbowej, poza tym nazwa TMW obowiązywała wcześniej. Czy ktoś z Forumowiczów natknął się może na takie oznaczenia i wie, co one znaczą?

Ostatnie pytanie dotyczy orientacyjnych kosztów renowacji, przede wszystkim tarczy, ale zakładam również, że obecny właściciel chciałby uruchomić mechanizm.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

20210427_191407.jpg

20210427_191440.jpg

20210427_191515.jpg

20210427_191546.jpg

20210427_191628.jpg

20210427_191825.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy Paweł teraz wie coś więcej o swoim.

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale się nie dowiedziałem 

Zegarek już sprzedałem 

Nie mam pojęcia co ten skrót oznaczał 

Z Burych jednego sobie zostawiłem reszta poszła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Bury., a potrafisz pomóc z datacją i mechanizmem? Zarówno numeracja seryjna, jak i podawany przez Ciebie gdzie indziej myk z numerem na rancie koperty kończą się na wartościach mniejszych niż w przypadku mojego delikwenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie pamiętam skąd miałem tą tabelę z numerami rantów. Ona gdzieś z rosyjskich stron chyba była. Mam gdzieś ją na płycie z mnóstwem innych informacji o zegarkach z carskiej Rosji ale teraz nie mam dostępu do niej. 

Dla czego piszesz że coś Ci nie pasuje datowanie według niej?  Co tam się rozbiega? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kieszonkowe, dzięki. @Paweł Bury., datacja tradycyjna urywa się na 1917 i watościach sześciocyfrowych, które zaczynają się od cyfry 4. Datacja "rantowa" też urywa się na roku 1917. Skoro zegarek, o który pytam, ma numer 511763 (zakładamy więc, że powstał po 1917), to nawet nie sprawdzam "rantowej". Dzięki za sugestię co do forumowicza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej w przypadku takiej numeracji przyjmuje się, że zegarek został wyprodukowany po 1917 roku. 

Trzeba pamiętać, że po rewolucji dom handlowy P. Bure został przeniesiony do Rygi - jaki to ma wpływ na numerację - tego nawet najstarsi górale nie wiedzą ale często spotyka się numerację powyżej 440000. 

Mechanizm jest to standardowy P. Bure - zegarki przed rewolucja były sprowadzane w czesciach że Szwajcarii gdzie rodzina BURE miała swoją fabrykę. 

W Rosji były tylko składane (wiązało się to z opłatami celno podatkowymi) 

Te mechanizmy z tego co zaobserwowałem w swoich zegarkach stosowano pod koniec XIX wieku do lat 20 XX w i w oznaczeniach kopert samym napisem P. Bure jak i carskim orlem czy opisem "dostawca dworu...." 

Pierwsze zdjęcie nr powyżej 500000 czyli po 1917r

Drugie 45902 - 1899r

Ostatnie zdjęcie to właśnie przykład produkcji po 1917 z opisem "dostawca dworu... " 😁

IMG_20210503_162641.thumb.jpg.1b57710a39ac46e320d8439e388b8f3c.jpg

 

IMG_20210503_163128.thumb.jpg.adf6fc0ccf84cc81b1ccca098db95a6d.jpg

 

IMG_20210503_164021.thumb.jpg.f66da80ef61d0eaae9bdc4ebfd624ac2.jpg

 

 

Edycja

Co do oznaczenia TMW  - nie udało się tego ustalić ale pamiętam, że trop tramwajowy został odrzucony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.