Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
motoolo

Tulejki zaciskowe a uchwyty ER

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są za i przeciw używania w tokarce zegarmistrzowskiej uchwytów zaciskowych typu ER?

 

Np tulejek zaciskowych ER11 mamy 13 sztuk i zakres możliwych średnic do "złapania" od 0,5mm do 7mm , gdzie tulejek typowo zegarmistrzowskich potrzeba kilkadziesiąt wymiarów.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chodzi o precyzję toczenia. Jeżeli chce się coś obrobić w miarę na okrągło to mogą być inne uchwyty. Jak ma być precyzyjnie to tylko typowe zegarmistrzowskie. Sam mam ER ale nie używam...

 

 

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ER to też precyzyjne są , czy się myle?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tuleki ER.

 OK wiem jak wyglądają,( z obrazków) ale jak je można adaptować do tokarki zegarmistrzowskiej?

 Standardowa tulejka zegarmistrzowska ma "specjalne" prowadzenie/blokadę i gwint, by mozna ją wciągnąc we wrzeciono..

 Jakiś szkic.

 Nie miałem ER-a w ręce więc nie wiem jak się je mocuje..

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Tuleki ER.

 OK wiem jak wyglądają,( z obrazków) ale jak je można adaptować do tokarki zegarmistrzowskiej?

 Standardowa tulejka zegarmistrzowska ma "specjalne" prowadzenie/blokadę i gwint, by mozna ją wciągnąc we wrzeciono..

 Jakiś szkic.

 Nie miałem ER-a w ręce więc nie wiem jak się je mocuje..

 

https://www.ebay.pl/itm/313392478460?hash=item48f7a5b8fc:g:PlEAAOSw8l1gDD-7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,  o to mi chodziło..

No to już wiem, że do "6" nie zastosuję  :(, a myślałem by do konika dorobic jakiś zasisk do wierteł...

Nic to będę szukał dalej...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do konika mam zacisk do ER, ale nie używam. Mam pełne komplety zacisków 8mm.

4 godziny temu, mkl1 napisał(-a):

Dziękuję,  o to mi chodziło..

No to już wiem, że do "6" nie zastosuję  :(, a myślałem by do konika dorobic jakiś zasisk do wierteł...

Nic to będę szukał dalej...

Do 6mm trzeba szukać oryginalnych zacisków, a do konika do Lorcha 6mm kupiłem ER.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja sobie do moich tokarek zegarmistrzowskich A&Z zakupiłem oprawki ER 11 i ER 16, czyli dwa komplety ze wszystkimi rozmiarami tulejek do nich przynależnych i montuje je w koniku przy np. używaniu nakiełków i wierceniu otworów traktując konik jako centrownik trzymając oprawkę ER w palcach, wtenczas mam dobre wyczucie w palcach przy docisku zwłaszcza przy małych średnicach wierteł.  Zdecydowanie lepiej mi się wierci otwory czując docisk w palcach niż na dżwigni konika wiertarskiego. 

Oprawka ER16 jest w folii bo nie była jeszcze używana. :)

Edit. Dobrze jest zakupić zwłaszcza tą małą oprawkę ER11 bardzo dobrej jakości i w komplecie razem z przynależnymi do niej zaciskami. Ten mój komplet ma tolerancję gwarantowaną przez producenta do 0,005 mm

 

Oczywiście do koników wiertarskich używam tylko przynależnych do nich oryginalnych tulejek zegarmistrzowskich. 

 

 

yt.jpg

20210509_233301.jpg

20210509_233156.jpg

20210509_233517.jpg

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką małą tokareczkę , no name , można powiedzieć że to chyba samoróbka.

Wrzeciono przygotowane pod tulejki zaciskowe , takie powiedzmy zegarmistrzowskie.

Dałem do niego dorobić oprawke pod końcówki ER11

Jak sprawdzałem bicie szlifowanego wałka 4mm z chińskim uchwytem i chińską nakrętką to było na poziomie około 0,015mm , zależne od obrócenia uchwytu/wałka względem nakrętki mocującej.

Po założeniu uchwytu i nakrętki Swiss Made bicie walka jest niemierzalne czujnikiem którego używałem i to bez względu na obrót uchwytu względem nakrętki.

 

Teraz dorabiam uchwyt ER11 do takiej małej frezarki z Proxona.

Na chińskiej oprawce nie mogę zejść z biciem poniżej 0,2mm , rowek robiony frezem 5mm ma szerokość około 5,5mm.

Problem jest z oprawką.

Ta dorobiona do tokarki , stożek chwytający uchwyt miała przetoczony już na tej tokarce.

Kombinuje teraz jak przetoczyć/przeszlifować chińską oprawkę zamontowaną we frezarce.

 

Więc bardzo ważny jest zakup odpowiednio dobrych oprawek , uchwytów , nakrętek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy frezowaniu , musisz brać pod uwagę sztywność maszyny. Bo na oprawce można mieć zero bicia, a kanałek wyjdzie o te kilka dych szerszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje

Ale ja na narzędziu przy samej oprawwce mam to bicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.