Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
borowik1981

Zakręcana koronka zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chodzi mi o trwałość/zużycie zakręcanej koronki

Wiem o tym że było sporo takich tematów i przeczytałem chyba wszystkie

żeby to udowodnić ośmielę się podsumować wnioski z tego co dotychczas napisano

Aby jak najdłużej koronka była sprawna:

1. Kupić zegarek sprawdzonej marki, co daje nadzieję na to, że gwint koronki i ona sama są wykonane porządnie i z dobrej stali

2. Nie odkręcać/ zakręcać koronki bez potrzeby (tylko do ustawiania czasu/ daty)

3. Niektórzy koledzy radzili przed zakręceniem posmarować olejem do maszyn

 

Pozwoliłem sobie założyć ten temat aby napisać dwa swoje pomysły w tej kwestii

1. Zegarek kwarcowy bez datownika z zakręcaną koronką

Zegarek z datownikiem, który chcemy nosić często, musimy ustawiać minimum 7 razy w roku (5 krótsze miesiące, 2 zmiana czasu)

Np. kupujemy Seiko SNJ031P1, który nie ma tradycyjnego datownika, więc musimy go ustawiać tylko 2 razy w roku ( zmiana czasu) więc pkt. 2 z powyższych spełnia lepiej od zegarków z tradycyjnym datownikiem. Dodatkowo jest to solar, więc dekla też nie będziemy musieli długo odkręcać Datę i tak ma na wyświetlaczu a uszczelki przycisków też powinny sporo wytrzymać

Analogów kwarcowych z zakręcaną koronką bez daty (powyższy przykład to jednak ana/ digi) to ze świecą szukać. Znam kilka przykładów, ale wśród lepszych marek to jakoś nic nie znalazłem. Może słabo szukałem.

Może Wy znacie jakieś kwarcowe analogi dobrej marki z zakręcaną koronką ale bez datownika ?

 

2. Zegarek automatyczny bez datownika z zakręcaną koronką

W jednym z tematów koledzy pisali o wypracowaniu odkładania zegarków mechanicznych tak aby regulować odchyłki dobowe (przyspieszane/ opóźnianie), dzięki temu trzeba je ustawiać jak kwarce 7 razy w roku (5 krótsze miesiące, 2 zmiana czasu)

No to może pójdźmy dalej

Kupić Skin Divera. Ustawić czas i zakręcić koronkę. Nosić cały czas lub nakręcać w rotomacie. Regulować odchyłki dobowe (przyspieszane/ opóźnianie). Jeśli nie uszkodzimy mechanizmu przez upuszczenie bądź silne uderzenie to potencjalnie mamy zegarek w którym w ogóle nie trzeba odkręcać ani koronki ani dekla przez dłuuugi czas.

Nieźle co ? :)  Może kiedyś się tak pobawię.

Co o tym wszystkim sądzicie ?

Pozdrawiam wszystkich

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie numer 3.

Nie przejmować się, używać, cieszyć się życiem i zegarkiem.

 

Koronka od tego jest, żeby nią kręcić, a temat kojarzy mi się trochę z podejściem, że nie będę włączał wycieraczek na słabym deszczu, bo mi się szybciej pióra zużyją. Dopiero ich użyję jak nie będzie innego wyjścia.

A wybór zegarka pod takim kątem, żeby nie trzeba było używać koronki, to już w ogóle mindfuck dla mnie...

Oczywiście żartobliwie i bez urazy 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zapewne najbardziej zdroworozsądkowe podejście ;)

Założyłem ten temat ponieważ z zainteresowaniem czytałem tematy o zakręcanych koronkach, a w codziennym życiu to po prostu nie ma z kim pogadać o zegarkach  😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2022 o 17:07, borowik1981 napisał(-a):

Co o tym wszystkim sądzicie ?

Kupić zegarek bez zakręconej koronki :)

A jeżeli już zależy nam na szczelności to PAM-a :huh:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, borowik1981 napisał(-a):

Jakiego wodoszczelnego PAM-a byś polecił ?

Pozdrawiam 

PAM- owcy mają swój dział i tam zadaj to pytanie. Na pewno udzielą satysfakcjonującej odpowiedzi. :)

 


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o PAM- ach

Bardzo ciekawe zegarki

Zresztą kojarzyłem to zabezpieczenie koronki i design 

Nie mówię że nie mam kasy żeby kupić

Ale jak bym kupił to żona by mnie chyba zabiła 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, borowik1981 napisał(-a):

Ale jak bym kupił to żona by mnie chyba zabiła

Na forum nożowym rozwinęła się interesująca dyskusja nt. „Nóż za TYLE pieniędzy”. Wystarczy tylko słowo nóż zamienić na zegarek :) https://forum.knives.pl/index.php/topic,213241.0/topicseen.html

A żonie nie musisz się chwalić nowym nabytkiem, powiesz że masz już od lat jak przypadkiem się zapyta :huh:

Edytowane przez Jędrula.wawa

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

A żonie nie musisz się chwalić nowym nabytkiem,

Pewnie z e nie musi - pochwali się jak dorośnie :D :D

 

W dniu 13.02.2022 o 17:07, borowik1981 napisał(-a):

Zegarek z datownikiem, który chcemy nosić często, musimy ustawiać minimum 7 razy w roku (5 krótsze miesiące, 2 zmiana czasu)

To nie prawda jest - są zegarki z synchronizacją radiową albo synchronizowane przez GPS albo bez bajerów ale tylko z tzw "wiecznym" kalendarzem - których przestawiać nie trzeba, w tych pierwszych nawet korekta czasu z letniego na zimowy odbywa się automatycznie.

 

A pomijając powyższe miałem sporo zegarków, zwykle był to diver'y więc i zakręcana koronka - tylko raz miałem problem z gwintem, ale to tylko dlatego że tubus był źle osadzony wiec ja bym się tutaj na polu gwintu nie przejmował.


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Daito za celną uwagę

 

A propos wiecznego kalendarza to podoba mi się rozwiązanie zastosowane w Citku CB0250

Nawet gdyby był poza strefą synchronizacji to można ustawić wieczny kalendarz Nie wybiera się konkretnego roku tylko czy  to jest rok przestępny czy 1, 2 lub 3 po nim i oczywiście miesiąc i dzień. I to jest prawdziwy wieczny kalendarz, który może teoretycznie działać w nieskończoność.

Z tym że należy pamiętać, że miesiące o takiej długości jaką mamy w naszych kalendarzach i rok przestępny co 4 lata to zasady kalendarza juliańskiego. Żeby mieć gregoriański (taki jak obecnie jest w powszechnym użyciu ) to jest jeszcze zasada, że lata o numerach podzielnych przez 100 a niepodzielne przez 400 nie są przestępne.

Gdzieś czytałem o gościu, który stworzył projek zegarka z wiecznym kalendarzem uwzględniający wszystkie te zasady ale nie zapamiętałem kto to to jest i jak się nazywa model. Ale to tylko ciekawostka, której funkcjonalność raczej nikomu się nie przyda (chodzi o ciekawy projekt)

Koniec offtopic

 

Wracając do tematu, który dotyczy przecież zakręcanej koronki

Daito czy kojarzysz radiocontrolled lub synchronizację GPS z zakręcaną koronką ? 

Bo np. mój promaster ma radiocontrolled i nawet wr200 ale nie ma zakręcanej koronki

Ile najdłużej użytkowałeś zegarek  z zakręcaną koronką ?

Czy używałeś czegoś do smarowania przed zakręceniem, czy też obyło się bez tego ?

Pozdrawiam 

 

 

 

 

Edytowane przez borowik1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, borowik1981 napisał(-a):

Daito czy kojarzysz radiocontrolled lub synchronizację GPS z zakręcaną koronką ? 

Nie korzystam - obecnie mam CB5000 z radio controlled - on nie ma zakręcanej koronki i Garmina z GPS który w ogóle nie ma koronki bo to cyfrowy zegarek, ale miałem takiego Citizena z "wiecznym kalendarzem" i zakręcaną koronką:

DSC07536.jpg


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

A żonie nie musisz się chwalić nowym nabytkiem, powiesz że masz już od lat jak przypadkiem się zapyta :huh:

ja tak robię i zdaje egzamin, gorzej było jak miałem tylko cztery zegary to skubana zwracała uwagę ale teraz...... luz, co chcę i za ile to kupuję i tak się nie skapnie :)  POLECAM :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Daito

O to mi właśnie chodziło

Myślę, że możemy się pokusić o podsumowanie dotychczasowej dyskusji

 

IMO 

Daito zaproponował najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy poszukują divera kierując się funkcjonalnością tzn. chcą żeby im posłużył jak najdłużej zachowując wysoką wodoszczelność

Citizen Eco drive z zakręcaną koronką i perpetual calendar lub Inna marka posiadająca te parametry

Eco drive zapewnia długie działanie więc długo nie będzie trzeba odkręcać dekla w celu wymiany akumulatorka

Perpetual calendar nie potrzebuje zmiany daty przy krótszych miesiącach W związku z tym wystarczy 2 razy w roku odkręcić/ zakręcić koronkę (zmiana czasu z letniego na zimowy I odwrotnie) co pozwoli na oszczędzanie gwintu koronki 

Dodatkowo z doświadczeń Daito wynika że nawet standardowy diver nie zużyje się tak szybko Jeżeli jest to dobra marka (zastosowane solidne materiały)

 

arrowhead_luke zaproponował inne podejście do tematu

Jeżeli komuś podoba się diver określonej marki to kupi to co mu się podoba, nawet jeśli są dostępne modele zapewniające potencjalnie dłuższą żywotność Będzie się cieszył zegarkiem mając na uwadze że nic nie trwa wiecznie

Gdybyśmy mieli dostępne serwisy, które zapewnią nam okresową konserwację/ naprawę zegarka tak aby zachował swoje właściwości np. wodoszczelność jak najdłużej to prawdopodobnie w ogóle nie byłoby tego typu tematów Z tym bywa różnie Nie mamy na to wpływu

 

Natomiast Jędrula.wawa zwrócił uwagę na zegarki marki Luminore Panerai, które mają bogatą historię i były wykorzystywane przez Włoską Marynarkę Wojenną

Zastosowano w nich alternatywną metodę zapewnienia wyższej wodoszczelności, w stosunku do zakręcanej koronki, w postaci charakterystycznego zabezpieczenia koronki

Aby dowiedzieć się więcej o tych zegarkach najlepiej udać się do odpowiedniego działu poświęconego tej marce gdzie piszą koledzy którzy znają się na nich znacznie, znacznie lepiej 

Jeszcze dla tych, którzy zaczynają dopiero swoją zegarkową przygodę wklejam link zawierający podstawowe informacje na temat zegarków z zakręcaną koronką

https://zegarkicentrum.pl/zakrecana-koronka/

Mam nadzieję że ten temat wnosi coś nowego co może komuś się przydać 

Jeżeli ktoś chciałby coś dodać do tematu to będzie to mile widziane 😀

Pozdrawiam wszystkich 

 

 

 

 

 

Edytowane przez borowik1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KobyS0 napisał(-a):

ja tak robię i zdaje egzamin, gorzej było jak miałem tylko cztery zegary to skubana zwracała uwagę ale teraz...... luz, co chcę i za ile to kupuję i tak się nie skapnie :)  POLECAM :) 

Mam podobnie 😉

Już tyle zegarków się przewinęło przez moje ręce że moja żona już dawno się pogubiła 😀

Kiedyś założyłem nowy nabytek na nadgarstek i w ogóle nie zauważyła i nie skomentowała Niedługo potem go sprzedałem

Co prawda raczej kupuję niedrogie zegarki (z malutkimi wyjątkami ) ponieważ wiadomo rodzina, inne wydatki, inne priorytety itd.

Jeżeli kogoś stać na drogie zegarki i sobie kupuje to OK 

Ja to szanuję i nie zazdroszczę tylko podziwiam Dzięki temu możemy zobaczyć na forum ciekawe zegarki, które prezentują koledzy

Poza tym ja wychodzę z założenia, że ciekawy zegarek niekoniecznie musi być drogi np. zegarki vintage ale nie tylko 

 

Pozdrawiam 

 

Edytowane przez borowik1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, borowik1981 napisał(-a):

Dodatkowo z doświadczeń Daito wynika że nawet standardowy diver nie zużyje się tak szybko Jeżeli jest to dobra marka (zastosowane solidne materiały)

To nie są "doświadczenia Daito"tylko wielu użytkowników zegarków z zakręcaną koronką - masz zegarki które są używane przez kilkadziesiąt lat nic się tam niepokojącego z koronką albo koronkami - bo są zegarki które mają dwie albo trzy zakręcane koronki (np diver'y chrono ), nie dzieje. 

Zresztą temat koronki w zegarku jesz szeroko opisywany w sieci np:

 

https://zegarkiipasja.pl/artykul/108-wodoszczelnosc-zakrecane-koronki

Edytowane przez Daito

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Val deMaar napisał(-a):

Witam,

 

A co powiecie o Seiko Alpinist w temacie zakręcanej koronki?

A co chciałbyś wiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie ma instrukcji po polsku, Seiko Alpinist SPB119J1 to mój pierwszy zegarek z zakręcaną koronką. Nie chciałbym czegoś sknocić na dzień dobry, a naczytałem i nasłuchałem się na temat zakręcanych koronek, ponoć łatwo coś zepsuć. Tutaj na forum znalazłem sporo informacji, że nie jest tak źle o ile używa się jej tylko kiedy to potrzebne i robi się to ostrożnie. Mam nadzieję, że w Seiko wygląda to dokładnie tak samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Val deMaar napisał(-a):

Nigdzie nie ma instrukcji po polsku, Seiko Alpinist SPB119J1 to mój pierwszy zegarek z zakręcaną koronką. Nie chciałbym czegoś sknocić na dzień dobry, a naczytałem i nasłuchałem się na temat zakręcanych koronek, ponoć łatwo coś zepsuć. Tutaj na forum znalazłem sporo informacji, że nie jest tak źle o ile używa się jej tylko kiedy to potrzebne i robi się to ostrożnie. Mam nadzieję, że w Seiko wygląda to dokładnie tak samo?

Ja mam inny model SARB 017, ale chyba wszystko robi się identycznie. Górna koronka służy do ustawiania czasu, dnia miesiąca i nakręcania (kręcimy od siebie). Odpowiednio pozycja 2, 1 i 0. Najpierw trzeba jednak odkręcić koronkę (do siebie), którą po ustawieniu należy ponownie zakręcić. Zakręcanie robić z wyczuciem, nie na siłę, "wyczuć" gwint a potem zakręcać (od siebie). Dolna koronka służy tylko do ustawiania wewnętrznego bezela. 

Ważna rzecz datownik ustawiamy tylko wtedy gdy czas jest między 4:00 a 22:00, gdybyś o tym zapomniał możesz uszkodzić mechanizm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenna uwaga o datowniku!

Raczej nie nastawiam budzika w środku nocy, żeby przestawić z 28/29 lub 30 na 1 następnego miesiąca (Seiko 5), ale jakby co to warto wiedzieć.

Dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Val deMaar napisał(-a):

Bardzo cenna uwaga o datowniku!

Raczej nie nastawiam budzika w środku nocy, żeby przestawić z 28/29 lub 30 na 1 następnego miesiąca (Seiko 5), ale jakby co to warto wiedzieć.

Dziękuję!

Uwaga ta jest cenna także w przypadku, gdy zegarek nie był używany i zatrzymał się na godzinie np. 2. A jeśli zegarek nie ma wskaźnika dzień/noc jak dla przykładu w Wostok Lunokohod, to nie wiesz czy to 14, czy 2 w nocy. W takim wypadku lepiej go ruszyć i poczekać te 2 godzinki zanim przestawisz 😉

Mi się parę razy zdarzyło przestawić zegarki właśnie w tym przedziale, na szczęście bez przykrych konsekwencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośnicy zegarków i techniki zegarmistrzowskiej mamy często tendencje do "bawienia" się i ustawiania funkcji zegarka przechodzenia w różne tryby pracy sprawdzania czy coś co działa faktycznie nam działa itd... Trzeba cieszyć się zegarkiem ale nie powinno się bez potrzeby ciągle coś wciskać kręcić itd. to po prostu psuje koronkę i sam zegarek. Terzba zmienić datę to zmieniam trzba zmienić godzinę to zmieniam. Zachować umiar. Mam złe doświadczenia z koronkami elektronicznymi (np. Smart Access Casio, Citizen cal. E820) oraz mechanicznych modelach Citizen Cal. 8200 częste operowanie synchronizowanie, przestawianie psuje te systemy. Po tych doświadczeniach nie działających koronek najlepiej zostawić je w spokoju i korzstać tylko wtedy gdy musisz. To są delikatne mechanizmy. Tak samo nie wolno dokręcać koronki na full . 

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.