Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Martix

Zegar klapkowy Plato Chronos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie Szanownych Forumowiczów.

 

Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem dość rzadkiego zegara na polskim rynku - Plato Chronos Clock. Urządzenie to należy do zegarów cyfrowych klapkowych (flip).

Zegar wykonany został w 1904 r., o czym zaświadcza data produkcji pokazana na specjalnej wykładce górnego dekla.

Mechanizm jest w bardzo dobrym stanie i wygląda na w pełni oryginalny. 

Jedyny problem dotyczy wyłamanych palców obu łapek trzymających kartki z liczbami.

Proszę o pomoc w znalezieniu informacji, gdzie można kupić takie łapki ewentualnie może ktoś z państwa takowe posiada na zbyciu lub wie o osobie, która mogłaby je dorobić?

Te 2 drobiazgi brakują do pełni szczęścia 😀

Pozdrawiam, Martix.

IMG_20230512_191235.jpg

IMG_20230512_191123.jpg

IMG_20230512_191331.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do informacji o dacie produkcji, załączam zdjęcie wyklejki dekla z odbitą datą 22 AUG 1904.

Dorzucam też wyraźną fotkę wyciśniętego w górnym deklu loga EVER READY CHRONOS CLOCK.

Dodatkowe pytanie do forumowiczów: czy ktoś zna zegarmistrza, który zajmuje się takimi cudami

Mój zaufany specjalista godziniarz powiedział mi, że na żywo takiego jeszcze nie widział, a jedynie pamięta coś z Liceum Zegarmistrzowskiego o takich mechanizmach 😀

IMG_20230514_125002.jpg

IMG_20230514_125300.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chyba był już tu taki na forum. Nie wyprodukowano ich zbyt wiele, klapkowych zegarów w tamtych latach trochę się pojawiło, np. Junghansa i chyba też Lenzkircha. Czy były na licencji? Coś mi się kołacze...

https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.php/wynalazcy/48-h/777-hubert

O, tutaj:

 

Na końcu tego zamkniętego tematu też jest o dorabianiu tych pazurków.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Anansi napisał(-a):

Chyba był już tu taki na forum

Tak, był. Czytałem ten post z 2008 r.

Bardzo mało jest o tych zegarach. 

Po dokładnym obejrzeniu mechanizmu stwierdziłem, że oprócz czyszczenia i oliwienia trzeba dorobić 4 listki z cyframi, bo mają ułamane jedne występy i wypadają. Trzeba też poprawić mocowanie przekładni magazynków listków i dorobić nową sprężynę trzymającą listki. Jeden z jej kolców się odłamał - chyba był wlutowany wcześniej. 

Tak więc najlepiej, gdyby zegar trafił do specjalisty. Ma wiedzę i narzędzia.

Najważniejsze, że główny mechanizm napędowy jest oryginalny, sprawny i dokładny. Odchyłka chodu < 1 min/d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź PW. Jest jeszcze książka Terwilligera, ale chyba poza praktycznym zasięgiem...


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ci właśnie wysłałem. NAWCC zastrzega sobie prawa autorskie i wymaga zgody na publikowanie...ale może się upiecze. ;)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze kilka zdjęć licencyjnego Lenzkircha naszego Kolegi @FRANK

 

61623532_2284123838335064_8981468045541113856_n.thumb.jpg.40954719a5228a0709a15c491c3c800e.jpg61775682_2284125755001539_7858738773750710272_n.thumb.jpg.55e95281393acfefdcebc9fe3d87f806.jpg61918166_2284127345001380_7337626457536987136_n.thumb.jpg.cff5efce9c522c3329d0459cbf17dca4.jpg61841625_2284126378334810_4346078476269256704_n.thumb.jpg.da70259f359b6e98136a0fa43ac10c33.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne rzeczy.

Te zegary, nawet niekompletne i z widocznymi wadami (najczęściej brak łapek, szklanej osłony lub zła kondycja obudowy) kosztują na eBay powyżej 2k PLN, a w bardzo dobrym stanie nawet 5k PLN! Są w cenie, ale mało się o nich pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój jest zdecydowanie mniej zjawiskowy. To już niemiecka produkcja. 

 

IMG_3810.jpeg

Edytowane przez Hecke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że jest zjawiskowy inaczej 😂

Jest dużo późniejszy od mojego (chyba lata 40-te i Deutsche Reich), ale też ma dobrą cenę (> 2k PLN na eBay). I chyba jest jednak rzadszy na polskim rynku od klasycznego kolegi 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowsze klapkowce też nie miały lekkiego żywota...

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobre!

Ja mam duńskiego klapka z radiem i budzikiem firmy DENVER.

Sprawuje się dobrze. Co ciekawe, niedokładność chodu to ok. 0-25 sekund. Ale dobowa odchyłka nie przekracza 2 sekund. 

To lepiej, niż mój kwarc na ścianie.

IMG_20230514_213328.jpg

Edytowane przez Martix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze jest taki węgierski już współczesny. 

 

IMG_2761.jpeg

IMG_2762.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, nie taki współczesny. Jeszcze mechaniczny. Taki styl New Plato 😀

Mój ma już napęd elektroniczny.

A swoją drogą, będę musiał chyba dorobić te brakujące flipy. One były wycinane matrycowo, a mają trochę "ząbków". Tylko nie wiem, jaki to materiał - specjalny papier, tworzywo sztuczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem za komuny radio CHRONOS z Diory Dzierżoniów z japońskim (chyba) kartkowcem. Obudowa/skrzynka była z plastiku w kolorze czerwonym. Synek pokręcił pokrętłem do tyłu i uszkodził zegar, więc go zutylizowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, erzlot napisał(-a):

Mialem za komuny radio CHRONOS z Diory Dzierżoniów z japońskim (chyba) kartkowcem. Obudowa/skrzynka była z plastiku w kolorze czerwonym. Synek pokręcił pokrętłem do tyłu i uszkodził zegar, więc go zutylizowałem.

Syna ????😳




🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.