Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Markope

Czy to oryginalna skrzynia Lenzkircha?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znalazłem taki oto zegar wystawiony na sprzedaż na Marketplace.  Mam pytanie do niezawodnych kolegów o autentyczność skrzyni zegara. Czy werk  ( sygnowany,więc mam nadzieję, se oryginaly) i skrzynia wyglądają na oryginalne? Czy może kolejny skladak? Niestety tylko takie zdjęcia na aukcji. Poproszę o zdjęcia wieszaka i gongu,jeżeli zdobędę,  to dołączę.  Dziękuję z góry za pomoc, pozdrawiam 

Screenshot_20231219-235632_WhatsApp.jpg

Screenshot_20231219-235719_WhatsApp.jpg

Screenshot_20231219-235742_Gallery.jpg

20231220_114539.jpg

20231220_113739.jpg

20231220_113726.jpg

20231220_113704.jpg

20231220_113558.jpg

20231220_113548.jpg

20231220_113227.jpg

20231220_113219.jpg

20231220_113204.jpg

20231220_113046.jpg

20231220_113036.jpg

Edytowane przez Markope
Załączyłem dodatkowe zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się nie znam, no to się wypowiem. - tz. Lenzkirch, to nie mój konik, więc nie mam żadnego. 

Ale - Zdjęcie jest słabe, a skrzynia czarna i nic nie widać ! 

A żeby powiedzieć, czy oryginał, to my jednak patrzymy i na ogólny wzór skrzyni i na detale, szczegóły.... np. najprostszy szczegół, to wieszak. Jeśli widać jakieś otwory, czy inne ślady po innym wieszaku, to wiadomo, że mechanizm był przełożony z innej skrzyni.  

Ps... Więc, nie zawsze sprzedający ma ochotę wogle robić kilka zdjęć, a co dopiero wyjmować mechanizm, by zrobić zbliżenia wieszaka, czy pleców skrzyni.... No , ale parę zdjęć skrzyni , to mógłby. W końcu nie kupuje się kota w worku 

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PM1122 napisał(-a):

Się nie znam, no to się wypowiem. - tz. Lenzkirch, to nie mój konik, więc nie mam żadnego. 

Ale - Zdjęcie jest słabe, a skrzynia czarna i nic nie widać ! 

A żeby powiedzieć, czy oryginał, to my jednak patrzymy i na ogólny wzór skrzyni i na detale, szczegóły.... np. najprostszy szczegół, to wieszak. Jeśli widać jakieś otwory, czy inne ślady po innym wieszaku, to wiadomo, że mechanizm był przełożony z innej skrzyni.  

Ps... Więc, nie zawsze sprzedający ma ochotę wogle robić kilka zdjęć, a co dopiero wyjmować mechanizm, by zrobić zbliżenia wieszaka, czy pleców skrzyni.... No , ale parę zdjęć skrzyni , to mógłby. W końcu nie kupuje się kota w worku 

 

Mam obiecane zdjęcia dodatkowe,gdy tylko je dostanę to zamieszczę, dziękuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia z daleka wygląda trochę na wyrob stolarni Endlera. To, czego bym się obawiał na początek to jest czarna. Ten kolor w oryginale pojawiał się bardzo sporadycznie. Zazwyczaj czarne skrzynie są malowane wtórnie, bo coś (jakiś defekt) trzeba było ukryć. Tu pewności naturalnie takiej nie ma. Zdjęcia odrobinę za słabe. Plecy skrzyni wiele by powiedziały. 
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, oto dodatkowe zdjęcia, może nie najlepszej jakości, ale takie tylko mam. Pozdrawiam 

20231220_114539.jpg

20231220_113739.jpg

20231220_113726.jpg

20231220_113704.jpg

20231220_113558.jpg

20231220_113548.jpg

20231220_113227.jpg

20231220_113219.jpg

20231220_113204.jpg

20231220_113046.jpg

20231220_113036.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  żadnej z poniżej zamieszczonych skrzyń nie ma werku Lenzkircha, bo sprzedający najpewniej by się tym chwalił. Wskazówki sugerują Freiburg. Czyli podejrzenia Tomasza nabieraja mocy.

 

https://antiquebeauty.eu/galeria/zegar-scienny-z-ok-roku

 

https://auctions.bamfords-auctions.co.uk/catalogue/lot/5d19d4a4757b1d999aa75f9c920ec62a/e4ebea155a08e205e5ea6a89010099d0/the-bakewell-country-home-interiors-collectors-auctio-lot-26/

 

Oczywiście Lenzkirch tez miał podobne w ofercie, ale tylko podobne:

175379378_LenzkirchKatalogRegulateure1885018.thumb.jpg.ab320220ce1bd68477db165566e2c821.jpg

Tak z 50% na Lenzkircha bym stawiał w przypływie optymizmu. ;)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Anansi napisał(-a):

W  żadnej z poniżej zamieszczonych skrzyń nie ma werku Lenzkircha, bo sprzedający najpewniej by się tym chwalił. Wskazówki sugerują Freiburg. Czyli podejrzenia Tomasza nabieraja mocy.

 

https://antiquebeauty.eu/galeria/zegar-scienny-z-ok-roku

 

https://auctions.bamfords-auctions.co.uk/catalogue/lot/5d19d4a4757b1d999aa75f9c920ec62a/e4ebea155a08e205e5ea6a89010099d0/the-bakewell-country-home-interiors-collectors-auctio-lot-26/

 

Oczywiście Lenzkirch tez miał podobne w ofercie, ale tylko podobne:

175379378_LenzkirchKatalogRegulateure1885018.thumb.jpg.ab320220ce1bd68477db165566e2c821.jpg

Tak z 50% na Lenzkircha bym stawiał w przypływie optymizmu. ;)

Są zdjęcia  mechanizmu z tyłu i od góry ,zamieszczone na początku posta - sygnatura i numer seryjny- 429327-a więc rok produkcji to 1882

Edytowane przez Markope

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Markope napisał(-a):

Są zdjęcia  mechanizmu z tyłu i od góry ,zamieszczone na początku posta

 

Mojego?

24 minuty temu, Markope napisał(-a):

Są zdjęcia  mechanizmu z tyłu i od góry ,zamieszczone na początku posta - sygnatura i numer seryjny- 429327-a więc rok produkcji to 1882

 

No przecież widziałem. Dyskusja jest o autentyczności skrzyni, kompletności całego zegara, nie werku. :(

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Anansi napisał(-a):

 

Mojego?

 

No przecież widziałem. Dyskusja jest o autentyczności skrzyni, kompletności całego zegara, nie werku. :(

O sorry, myślałem, że chodzi o moje zdjęcia... tak rzeczywiście z tych linków skrzynie chodzików bardzo podobne ,choć różnią się szczególikami 🧐... I rzeczywiście dziwne ,że ani słowa w ogłoszeniach o producencie mechanizmu 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Się nie znam, no to się wypowiem. - tz. Lenzkirch, to nie mój konik, więc nie mam żadnego. 

Ale - Zdjęcie jest słabe, a skrzynia czarna i nic nie widać ! 

A żeby powiedzieć, czy oryginał, to my jednak patrzymy i na ogólny wzór skrzyni i na detale, szczegóły.... np. najprostszy szczegół, to wieszak. Jeśli widać jakieś otwory, czy inne ślady po innym wieszaku, to wiadomo, że mechanizm był przełożony z innej skrzyni.  

Ps... Więc, nie zawsze sprzedający ma ochotę wogle robić kilka zdjęć, a co dopiero wyjmować mechanizm, by zrobić zbliżenia wieszaka, czy pleców skrzyni.... No , ale parę zdjęć skrzyni , to mógłby. W końcu nie kupuje się kota w worku 

 

Dodałem więcej zdjęć, czy coś to podpowiada?

5 godzin temu, Yahagi napisał(-a):

Skrzynia z daleka wygląda trochę na wyrob stolarni Endlera. To, czego bym się obawiał na początek to jest czarna. Ten kolor w oryginale pojawiał się bardzo sporadycznie. Zazwyczaj czarne skrzynie są malowane wtórnie, bo coś (jakiś defekt) trzeba było ukryć. Tu pewności naturalnie takiej nie ma. Zdjęcia odrobinę za słabe. Plecy skrzyni wiele by powiedziały. 
:)

Dodałem więcej zdjęć  ,w tym pleców, czy coś to pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie pomoże. Skrzynia jest stara. To, czy jest to skrzynia Lenzkircha można stwierdzić po odkręceniu wieszaka (i usunięciu części tej smołopolitury?). Jeżeli nie ma innych otworów, to jest OK. Sterczyny nie wyglądają na oryginalne, a już z pewnością są zamienione góra - dół., ale to drobnostka.

Polakierowane od tyłu plecy skrzyni wskazują na intensywne działania "konserwatorskie". ;)

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo , trochę pomogło... Kolega już się wypowiedział i wychodzi , na 50% , to skrzynia może być. 

Jak pisał, Lenzkirch miał podobne, ale tylko podobne. 

Mając skrzynię w rękach, to można lepiej ocenić. A po zdjęciach, to trudno stwierdzić, czy wieszak był tam zawsze, skoro wszystko wewnątrz jest czarne i może dobrze maskować zaślepione otworki po poprzednim wieszaku. 

Jeszcze pionizery - można się im przyjżeć, czy takowe są Lenzkircha. Noo, ale to musi być ktoś, kto się na tym zna. 

Więc, z tych zdjęć, to więcej się nie da powiedzieć. 

Więcej, to jak kolega pisze, trzeba odkręcać wieszak , itd. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Anansi napisał(-a):

Moim zdaniem nie pomoże. Skrzynia jest stara. To, czy jest to skrzynia Lenzkircha można stwierdzić po odkręceniu wieszaka (i usunięciu części tej smołopolitury?). Jeżeli nie ma innych otworów, to jest OK. Sterczyny nie wyglądają na oryginalne, a już z pewnością są zamienione góra - dół., ale to drobnostka.

Polakierowane od tyłu plecy skrzyni wskazują na intensywne działania "konserwatorskie". ;)

Raczej sprzedający nie da się namówić na usunięcie smołopolitury😉,tak więc chyba musi zostać tak jak jest- tajemnica skrzyni zakryta smołopoliturą🙂. Co do sterczynek - to mie jestem przekonany ,czy są zamienione- sugerując się wymiarami tych czarnych chodzików 108 cm wysokości. Ten ma dokładnie tyle samo,a gdyby zamienić sterczynki góra-dół- byłby o kilka centymetrów wyższy, bo dolne strczynki są dłuższe,ale całości nie wydłużają, bo broda jest dłuższą od nich. Gdyby natomiast były u góry- dodawałby zegarowi 3- 4 cm 🤔. O ile te skrzynie są z sobą spokrewnione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był kanon w XIX wieku. Dłuższe sterczyny na górze.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ,to nawet w XXI tak lepiej się prezentuje😁, w porównaniu z chodzikami faktycznie jest jakby na odwrót 🙃,tylko ta wysokość... chyba że inaczej mierzone?

20231220_180512.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Markope napisał(-a):

Jak dla mnie ,to nawet w XXI tak lepiej się prezentuje😁, w porównaniu z chodzikami faktycznie jest jakby na odwrót 🙃,tylko ta wysokość... chyba że inaczej mierzone?

20231220_180512.jpg

Jeśli chcesz i dążysz do oryginału i usiłujesz kupić oryginał, to dłuższe na górę, a krótsze na dół. 

Dodatkowo powiem, że te zdjęcia zegarów , które przed chwilą pokazałeś, to one mogły mieć na górze - na tym łuku - także sterczynkę ( czyli trzy na górze ) . 

A może nawet rzeźbione zwieńczenie. No, ale tego nie wiemy, bo nie można zobaczyć, czy jest tam otwór, który by na to wskazywał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś (niestety dokumentacja foto się nie zachowała) prawie identycznego Lenza (chodzik) w takiej samej skrzyni i o dziwo także czarnej jak smoła. Całość stanowiła  z całą pewnością komplet. Gdy chciałem na plecach usunąć na próbę w celach sondażowych trochę tej jak piszecie smołopolitury, to okazało się, że plecy nie sa fornirowane. Moim skromnym zdaniem w pewnym okresie produkcji Lenz wypuszczał własnie oprócz fornirowanych orzechem skrzyn zegarowych o barwie miodu, także czarne nie fornirowane. Mój znajomy posiada również Lenza całego czarnego w skrzyni typu rakietoplan. Myslę więc, że czarne obudowy nie były wcale takie rzadkie u tego producenta. Poza tym moim  zdaniem wskazówki z tego okresu w linkowcach Lenzkircha własnie maja taki krój i są podobne do freiburskich, ale są tylko podobne. Co do sterczyn to również jestem zdania tak jak kol. Anansi, że wyższe zawsze były umieszczane u góry. Tak umieszczone sterczyny po prostu lepiej sie komponują z całością skrzyni i pozwalają zachować odpowiednie proporcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te stare katalogi i to z różnych firm, to zawsze na rysunkach, dłuższe sterczyny są na górze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PM1122 napisał(-a):

Jeśli chcesz i dążysz do oryginału i usiłujesz kupić oryginał, to dłuższe na górę, a krótsze na dół. 

Dodatkowo powiem, że te zdjęcia zegarów , które przed chwilą pokazałeś, to one mogły mieć na górze - na tym łuku - także sterczynkę ( czyli trzy na górze ) . 

A może nawet rzeźbione zwieńczenie. No, ale tego nie wiemy, bo nie można zobaczyć, czy jest tam otwór, który by na to wskazywał. 

Tak,sprzedający przyznał,że coś tam musiało być, bo jest podłużne wycięcie. Co ciekawe - na tych dwóch chodzikach też u góry nic nie ma ,a wyglądają bardzo podobnie 

Dziękuję serdecznie wszystkim za ciekawe sugestie i porady. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest oryginalna skrzynia ,,lenzkirch,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Markope
      Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie : na olx jest wystawiony na sprzedaż ładny Lenzkirch w eklektycznej skrzyni, moje wątpliwości i obawy budzi natomiast sama sygnatura. Otóż pod nią, a właściwie lekko z boku widać wyraźnie " cien" starej sygnatury...🤔 . Czytałem już tutaj o " magikach"😡, którzy nabijają sygnatury Lenzkircha na zupełnie inne mechanizmy. O ile tu mechanizm i sam numer seryjny wydają się być w porządku, to nie podoba mi się to  "odbicie". Czy ktoś pomoże?🙏





    • Przez Markope
      Witam, mam na oku taki oto zegar,w opisie Lenzkirch ze znakiem zapytania. Numer wskazywałby na rok produkcji 1858,o ile to rzeczywiście Lenzkirch 🤔.  Sam sprzedający nie jest pewien...proszę niezwodnych kolegów o pomoc




    • Przez Markope
      Witam, jestem już prawie zdecydowany na zakup takiego oto pięknego Lenzkircha kominkowego, załączam zdjęcia z aukcji. O ile mechanizm jest sygnowany, to mam obawy co do oryginalności skrzyni. Zegar bardzo mi się podoba,a nie chciałbym kupić składaka, bo już kilka niestety nam,mimo zapewnień o ich oryginalności. Z góry dziękuję za pomoc,pozdrawiam.
      Ps. Zamieściłem już to zapytanie w dziale ZEGARY,ale bez echa,więc zamieszczam tutaj (gdyby ktoś mówił o powielaniu tematu🙂)




    • Przez Markope
      Witam,spotkałem w ogłoszeniach taki zegar,w opisie Lenzkirch XIX w. Zamieszczam zdjęcia, nie najlepszej niestety jakości, ale takie są w ogłoszeniu ( po przyblizeniu). Nam wątpliwości o wzór sygnatury i numer fabryczny. Według dostępnej tabel ten wzór był stosowany przez krótki okres (lata 1873-74) od nr.ok.160 000 do ok.215.000. Tutaj mamy numer 217 270 i pierwszą sygnaturę Lenzkircha. Czy możliwe,że to autentyk,czy znowu garażowa twórczość jakiegoś magika? Bo czytałem już tutaj o takich "cudach". 




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.