Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yahagi

Paul Hellmuth

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Właśnie zamknąłem moje drugie opracowanie o tematyce zegarowej. Poprzednie było poświęcone mniej znanym producentom regulatorów z Freiburga 
(Fortuna / Borussia / Kappel / Carl Bohm). (na marginesie - zebrało się już trochę materiałów do 'nowej edycji'... ale jeszcze nie na tyle, żeby temat podejmować).

Tym razem tematem jest Paul Hellmuth

Ponieważ jestem posiadaczem 2 zegarów - pomyślałem, że podzielę się wiedzą o nich i o ich producencie. Chyba nikt do tej pory nie pochylał się szczególnie nad jego wyrobami. U HHSchmid-a też nie wiele można znaleźć.

 

Więc jest przygotowane opracowanie, które nieco działalność tej małej fabryczki przybliża. Całość ma 82 strony i 73 grafiki i ilustracje i dostępne jest wyłącznie w formie PDF.


429949976_7478763238851074_4615959161713177430_n.jpg.9cbbc58630b7f6705e39d85d5659eebc.jpg

429927741_7478763225517742_7573307822168287692_n.jpg.80f0289060fa292944f082cdb76835f0.jpg

429922240_7478763255517739_4730206342581009932_n.jpg.31bf24c69f220987a14ad4ce7709d918.jpg

429685274_7478763402184391_8907203203729030091_n.jpg.c93f1a5c2d34c410eb199a969223f035.jpg




Jeśli więc ktoś jest zainteresowany  i chciałby poczytać – naturalnie będzie mi bardzo miło tą treścią się podzielić. Poproszę o taką informację o tym na priv, albo lepiej na [email protected]
Chętnie przekażę info o 'zasadach dostępności'  :)

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekałem, czekałem i się doczekałem... 

Jak pokazałeś pierwszy zegar, to próbowałem znaleźć coś w necie o jego wytwórcy, 

ale znalazłem tylko sygnaturę w Mikrolisku. 

Tobie udało się dużo więcej. 

Nawet udało Ci się powiesić na ścianie dwa jego zegary. 

Mimo, że Paul Hellmuth jest niszowym wytwórcą i nie wyprodukował zbyt dużo zegarów, 

to Tobie udało się jednak zgromadzić sporo informacji. 

Świetnie opracowany materiał. 

Polecam wszystkim zainteresowanym. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... :)

Jeszcze kilka wątków i informacji znalazłem, ale nie wcisnąłem w opracowanie, bo byłoby to już zbyt odważne stawianie tez.. 
Być może Paul Hellmuth miał syna. Nie potrafię tego udowodnić... w zasadzie to jeszcze do wczoraj nie miałem pewności, że chodzi o Norymbergę. Nazwisko Hellmuth wbrew pozorom wcale nie było tam chyba aż tak popularne jak można się spodziewać. Ale nagle zaczynają się pojawiać 'Leonhardowie Hellmuth'... tak jakby to imię było supper popularne. 

1. Najprawdopodobniej jest z Ansbach (nie wiem czy pochodził z tej miejscowości, czy tylko regiment był z tamtąd) - 40 km na zachód od Norymbergii ... ginie w wojnie francusko-pruskiej w 1870. Więc ten nie odegrał szczególnej roli... ale trochę namieszał mi w archiwach.

2. Inny Leonhard (wszyscy pisani byli zazwyczaj skrótem jako Leonh. ...) pochodził z Monachium ... może to jakaś wcześniejsza rodzina Paula Hellmutha. Ten zajmował się grafiką, był nauczycielem rysunku. Skrót imienia nie ułatwiał tu, bo przez pewien czas myślałem nawet, że to mogła być Leonharda... 

 

LH_1878_01.jpg.b024c31fd6b622a555db78f2030b7e8d.jpg

 

... znalazłem doq z 1878 z którego wynika że pochodził z Monachium ... pojawia się w kffitach do początku lat 1900 i zajmuje się 'Reallehrer, für Zeichnen' .. wychodzi ze uczy rysunku, a potem projektuje znaki graficzne. 

 

3 ... i ten jedynie może coś wnieść. W 1873 pojawia się w książce adresowej Norymbergii

 

LH_1873_01.jpg.a831bca2f104cc54739841d6287fd972.jpg

 

Leonhard Hellmuth mieszka w innym miejscu niż Paul. To kilkaset metrów na północ od niego... ale pojawia się tu jako 'uhrmacher'. Nie znalazłem powiązania z Paulem ... Przez pewien czas nie potrafiłem też wykluczyć że nie jest on tym samym, co zajmujący się grafiką Leonhard Hellmuth z Monachium. Ale znalazłem ślady po ich żonach :) +/- w tym samym czasie mieli różne :)

 

 

LH_1877_01.thumb.jpg.524941c6c390b44766afe02883a87737.jpg

 

Ten z Norymbergii żeni się z Marią Katheriną Weitz. Szkoda, że nie ma precyzyjnej daty. Tu też jest jako uhrmacher. 

 

A potem jest ciekawa wzmianka z tego samego roku, gdzie 'lukrują' sobie z p. Friedrichem Baelz-em ... Wychodzi, ze Friedrich przekazuje Leonhardowi Hellmuthowi swoją firmę. 
Z opisu wychodzi, że zajmowała się ona pracami w srebrze..

 

 LH_1877_02.jpg.c31b809b4d84d29eacdcb9bb64423342.jpg

 

A tu Leonhard Hellmuth podpisuję jako złotnik. Nie mam 100% pewności, że to wciąż o tym samym Leonhardzie... ale byłby to mocny zbieg okoliczności, gdyby chodziło o 2 różnych.

Nazwiska Weitz (żony) i Baelz (silber-arteiter-a) są bardzo podobne... Być może któreś z nich zostało źle zapisane i Friedrich to teść Leonharda. Oba wpisy są z tego samego 1877 roku. Potem nie znajduję już śladu Leonharda Hellmutha jako uhrmachera. 

Jeśli był synem Paula Hellmutha - to być może zmienił kierunek rodzinnego interesu. Przestał produkować zegary i zegarki, a zaczął działać wyłącznie w srebrze / złocie (?). Inna sprawa, że po 1877 nic już nie mogę o nim znaleźć... 

 

No i niestety tu utknąłem ... Dlatego jako 'dodatek' do opracowania to piszę... może się kiedyś coś więcej się wyjaśni.. To wtedy uzupełnię . 
A na teraz - to wszystko :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Paul Hellmut (1816-1882) notowany jest jako Obermeister  Uhrmacher   Zegarmistrz w  Norymberga  w  1866  roku ,pozniej  bylw Karlstein ...To  ten sam chyba.

Gustav Speckhart (uhrenpaul.eu)

 

Fajne to Twoje  opracowanie sie zapowiada chociaz jeszcze nie nabylem..  

 

J B Hellmuth  Nurnberg  z  1854 roku wycinek Bericht der Beurtheilungs-Commission bei der allgemeinen deutschen Industrie ... - Allgemeine Deutsche Industrieausstellung (1854, München) - Google Books

 

Jest tez  J Hellmuth Nurnberg Regensburger Tagblatt: Kampf-Organ für nationale Freiheit und soziale ... - Google Books  drugi wycinek ....To ten sam co  wyzej tylko uzyto skrotu pierwszego imienia.

Zrzut ekranu_12-3-2024_63748_books.google.de.jpeg

Zrzut ekranu_12-3-2024_64210_books.google.de.jpeg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, janekp napisał(-a):

Paul Hellmut (1816-1882) notowany jest jako Obermeister  Uhrmacher   Zegarmistrz w  Norymberga  w  1866  roku ,pozniej  bylw Karlstein ...To  ten sam chyba.

Gustav Speckhart (uhrenpaul.eu)

 

 

 

 

 

Było już o tym. :)
 

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)
Anansi / JanekP

 

Dzięki ... :) Było - skorzystałem nawet z tego w opracowaniu. 

 

Co do drugiej notki JankaP - miałem, tylko nie bardzo mogłem dojść o co chodzi... bo to wzmianka 'finałowowa'. Teraz już wiem :)
Otóż w 1854 odbyła się w Monachium Allgemeine Deutsche Industrieausstellung (Generalna Niemiecka Wystawa Przemysłowa)

Mnóstwo 'znanych nazwisk' producentów zegarów dostało tam wyróżnienia. Paul Hellmuth też...

 

Udało mi się dogrzebać za co je dostał, bo to też coś wnosi:

 

PH_1854_08a.jpg.a40d68dbdef6fab1b4b0b3832ad8fea8.jpg

 

w tłumaczeniu to +/- tak wychodzi:
Również J.P .Hellmuth w Norymberdze w Bawarii (nr 1664)
Jak pokazują wystawione produkty, prezentuje się godnie starając się rozszerzyć działalność związaną z produkcją zegarków kieszonkowych.

 

I drugie... potwierdzenie tego:

PH_1854_08b.jpg.9299d7214fe2e6a48c3612c48a0250f2.jpg

 

Wyróżnienie

1664 J. P. Hellmuth, zegarmistrz w Norymberdze (Bawaria) jego dążenie do rozszerzenia swojej działalności.

 

To się w opracowaniu nie zmieściło niestety... I jeszcze jedna ciekawa rzecz ... to z wczoraj akurat:

 

PH_1867_05_reklama.jpg.9fbd3985b19b81de8a8ce9ce42b7d852.jpg

 

Nürnberger Anzeiger. 1867

 

Ciekawe info z tego wynikające to:

 

1. Broni się rok 1867 jako czas produkcji mechanizmów / zegarów Paula Hellmutha. W opracowaniu bronię tego trochę inaczej, ale to też fajny argument. 

2. eigner Fabrikation, werke von P. Hellmuth hier. - czyli +/- produkcja własna, zastosowany werk P. Hellmutha. 

Nie szukałem jeszcze H. Schneidera z Cafe Noris z Nurnberg... ale wychodzi, ze do 'własnych' skrzynek montował mechanizmy UTH. Grafika skrzyni niewątpliwie zupełnie orientacyjna.
To też się nie zmieściło w opracowaniu ... może kiedyś... 
:)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2024 o 10:04, Yahagi napisał(-a):

:)
Anansi / JanekP

 

Dzięki ... :) Było - skorzystałem nawet z tego w opracowaniu. 

 

Co do drugiej notki JankaP - miałem, tylko nie bardzo mogłem dojść o co chodzi... bo to wzmianka 'finałowowa'. Teraz już wiem :)
Otóż w 1854 odbyła się w Monachium Allgemeine Deutsche Industrieausstellung (Generalna Niemiecka Wystawa Przemysłowa)

Mnóstwo 'znanych nazwisk' producentów zegarów dostało tam wyróżnienia. Paul Hellmuth też...

 

Udało mi się dogrzebać za co je dostał, bo to też coś wnosi:

 

PH_1854_08a.jpg.a40d68dbdef6fab1b4b0b3832ad8fea8.jpg

 

w tłumaczeniu to +/- tak wychodzi:
Również J.P .Hellmuth w Norymberdze w Bawarii (nr 1664)
Jak pokazują wystawione produkty, prezentuje się godnie starając się rozszerzyć działalność związaną z produkcją zegarków kieszonkowych.

 

I drugie... potwierdzenie tego:

PH_1854_08b.jpg.9299d7214fe2e6a48c3612c48a0250f2.jpg

 

Wyróżnienie

1664 J. P. Hellmuth, zegarmistrz w Norymberdze (Bawaria) jego dążenie do rozszerzenia swojej działalności.

 

To się w opracowaniu nie zmieściło niestety... I jeszcze jedna ciekawa rzecz ... to z wczoraj akurat:

 

PH_1867_05_reklama.jpg.9fbd3985b19b81de8a8ce9ce42b7d852.jpg

 

Nürnberger Anzeiger. 1867

 

Ciekawe info z tego wynikające to:

 

1. Broni się rok 1867 jako czas produkcji mechanizmów / zegarów Paula Hellmutha. W opracowaniu bronię tego trochę inaczej, ale to też fajny argument. 

2. eigner Fabrikation, werke von P. Hellmuth hier. - czyli +/- produkcja własna, zastosowany werk P. Hellmutha. 

Nie szukałem jeszcze H. Schneidera z Cafe Noris z Nurnberg... ale wychodzi, ze do 'własnych' skrzynek montował mechanizmy UTH. Grafika skrzyni niewątpliwie zupełnie orientacyjna.
To też się nie zmieściło w opracowaniu ... może kiedyś... 
:)

 

 

 

 

Münchener Bote für Stadt und Land - Google Books

Fränkischer Kurier - Google Books

Deutsche Uhrmacher-Zeitung - Google Books

 

 

Zrzut ekranu_13-3-2024_165628_www.google.de.jpeg

Zrzut ekranu_13-3-2024_165410_www.google.de.jpeg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki... ten drugi tak ... pierwszy - nie. To nie ten Schneider :)
Przyczyna lekko zaskakująca. 

Prawda jest taka, że ten gość odegrał kluczową rolę w popularyzacji regulatorów PHellmutha. W zasadzie to on się zajmował ich dystrybucją. 
Dotarłem do sporej ilości notek o nim. Wygląda na to, że wiele założeń trafiłem... trochę inaczej historia UTH się kończy niż się spodziewałem. 

H.Schneider sprzedawał te zegary pod nazwą : Regulatory Norymberskie.
I zgodnie z tym co napisałem - one w zorganizowany sposób były exportowane do UK i USA ... dodatkowo do Szwajcarii... (tego akurat nie trafiłem:)). 

CFNorris_1869_01.jpg.f9ff449c81a88eaf187c027c489014cb.jpg

CFNorris_1871_01.jpg.e28db18437b0494929233d8741b773c1.jpg

CFNorris_1868_02.jpg.2f4371743548f3490e1e44fd59c98f19.jpg

 

No i chyba trafiłem z rokiem 1873 jako końcem produkcji UTH. Wygląda na to, że przekazał on (sprzedał ?) produkcję regulatorów właśnie H.Schneiderowi. 
A co się stało dalej - to zupełnie inna, mocno zaskakująca historia... 
 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jestem ciekawy co będzie dalej 

i czym nas zaskoczysz... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Prawie jak powieść w odcinkach ... nie ?? :))

Kffity oczywiście są niekompletne...  Więc to wciąż układanie puzzli jest. Ale wg mnie na ten moment wygląda to tak:

Paul Hellmuth być może nigdy nie był uhrenfabrik w kontekście regulatorów tak, jak byśmy sobie to tego życzyli. On być może robił jednak tylko mechanizmy jako zegarmistrz. Niewątpliwie robił też kieszonki, ale to była całkiem inna dziedzina działalności. 


H. Schneider pojawia mi się po raz pierwszy na ogłoszeniach w 1861 roku:

CFNorris_1861_01.jpg.eda4f2becf27ab172bf6328598def556.jpg

 

 

Tu podpiera się 'słynną fabryką zegarków w Locle'. Nie ma mowy o regulatorach. One pojawiają się po raz pierwszy rok później:


CFNorris_1862_01.thumb.jpg.c40e2654b561d4d67f037ac54f6f2b39.jpg

 

... ale są NN. 

 

Dopiero w 1865 na tych ogłoszeniach pojawia się UTH:

 

CFNorris_1865_01.thumb.jpg.6287902aa556cca8f282306f7adc35ce.jpg

 

No i to ogłoszenie jest dość interesujące:

W porozumieniu z H. Hellmuth przejąłem funkcję wyłącznego agenta sprzedaży produkowanych tutaj automatów Hellmuth i posiadam na stanie magazynowym:

1. Regulatory: mechanizmy 8-dniowe
2. Regulatory : z biciem kwadransowym i godzinnym.
3. Regulatory : z mechanizmami miesięcznymi i rocznymi
4. Regulatory : z mechanizmami miesięcznymi i wybijaniem kwadransów.

Mechanizmy te są uznawane przez wiele autorytetów zegarmistrzowskich za najwyższej jakości, atrakcyjne, niezawodne i dobrze wykonane. Koperty wykonane są według najnowszych modnych wzorów.


(tłumaczenie 'light' :))

 

Czytając między-wierszami:

- w porozumieniu z  H.Hellmuthem (nie wiem czemu, ale w pierwszych ogłoszeniach tam się H pojawiało zamiast P)
- 'wyłączny agent sprzedaży... 

 

To wygląda na to, że H.Schneider 'uwierzył' w potencjał UTH ... i zajął się wyłączną jego promocją. Oczywiście miał w tym swój biznes. 

Oferta regulatorów prezentuje się naprawdę mocno. Czy takie były rzeczywiście produkowane ? czy tylko 'mogły być' produkowane - nie wiem... W opracowaniu pokazałem chodziki, z biciem, i jeden z CS, bo do takich dotarłem. Może były też inne i coś nas jeszcze zaskoczy. Jeśli były - to pewnie w pojedynczych przypadkach. 

 

Ogłoszenie z 1866:

 

CFNorris_1866_02.jpg.6c0fd559bd3366246bb846909b475af1.jpg

 

Regulatory są naszym własnym produktem, dziełem H. Hellmutha, ... no i potem o tym, że grafiki są dostępne gratis. 

 

W 1868 odnajduję po raz pierwszy Nurnberger Regulateurs. Pierwsza myśl poleciała w kierunku 'Freiburg Regulateurs' ... i pytania, czy poza UTH ktoś tam jeszcze produkował takie zegary. Otóż myślę, że nie... 
Pod tą nazwą spodziewać się można chyba tylko Hellmutha. Przynajmniej nic innego nie znalazłem. Pod takim hasłem uważam, że H.Schneider robił 'szum marketingowy'. 

 

Pan Schneider reklamował się bardzo intensywnie (kilkadziesiąt reklam znalazłem), ale chyba wyłącznie w Norymberdze.  Czasem - robił to 'przewrotnie' :

CFNorris_1864_04.jpg.c6bf8e66d56c4df5790c3b68fa1edac5.jpg

 

:)

To nie jest błąd w druku... to się tak kilka razy pojawiało i to w różnej formie :)

 

 

Żeby nie rozdrabniać jeszcze jeden puzzel:

 

CFNorris_1874_01_DEAD.thumb.jpg.8b44ef7354736d48f74836a9c441e629.jpg

 

 

Jest rok 1874, marzec:
Bardzo szanowany obywatel, pan Uhrmacher H. Schneider, jednocześnie właściciel odnoszącej wielkie sukcesy fabryki regulatorów, silny człowiek w sile wieku, dobrowolnie zakończył dziś swoje życie ze znanych nam powodów.” Miał to miejsce po otwarciu swojego sklepu w Bawarskim Muzeum Handlu budynku (przed kawiarnią Noris) udał się do swojego niedawno zakupionego domu przy Adlerstrasse, zamknął okiennice i powiesił się na krzyżu okna.

 

Czy UHT odsprzedał Schneiderowi swój biznes ? Nie mam pojęcia. Jeśli tak - to tylko w zakresie regulatorów. Nie zmienia to faktu, że w tym materiale Schneider opisany jest jako właściciel... odnoszącej sukcesy fabryki. Co mu strzeliło do głowy, żeby sobie życie odebrać ??? Hmmm... Nie mam pojęcia. Zwrot 'ze znanych nam powodów' - jest zagadkowy. 'Oni ' wtedy wiedzieli... może coś w rodzinie ?? 

 

W opracowaniu JPG 09 i JPG 10 odwołują się do ostatniej aktywności zawodowej UTH z 1873 roku, do wystawy w Wiedniu. Potem już nic nie znalazłem. 
Nie potrafię powiązać UTH i Leonharda Hellmutha (wpis z 1873), który mógł być jego synem. Ten jest przedstawiony jako zegarmistrz... a potem złotnik. Warto pamiętać, że UTH od samego początku 'grzebał' w kieszonkach. Regulatory były jakby dodatkiem. 

 

Być może więc po 1873 UTH przekazał produkcję regulatorów Schneiderowi (stąd właściciel fabryki regulatorów, a nie tylko ogólnie 'uhrenfabrik'), warsztat 'kieszonkowy' Leonhardowi, a sam wyłączał się z aktywności zawodowej ? 

 

Faktem pozostaje, że zdecydowanie najbardziej dopracowane regulatory UTH są z końca produkcji. A potem się to nagle urywa... I myślę, że po 1874 - raczej nic nie było już produkowane w tym temacie.

Stąd myślę, że tabelkę z datowaniem z opracowania trzeba będzie skorygować. Produkcja była zapewne krótsza, ale intensywniejsza. 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawarskim Muzeum Handlu budynku (przed kawiarnią Noris)   

 nie  Przed  tylko  wczesniej ,wczesniejsza nazwa Kawiarnian Noris 

Vormals-w  przeszlosci,dawniej

Koperty wykonane są według najnowszych modnych wzorów.  Gehause -obudowy


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

(dlatego tłumaczenie 'light'... bo to z wczoraj / przedwczoraj ledwie :))

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jest.... czekam na niego właśnie. Przy odrobinie szczęścia będzie 3ci na ścianie:

5407d38c-8577-48b3-a9a0-6ee06f4867a8.thumb.jpg.4aaa45a873ba7c5e80fb709b3db7864e.jpg

ee8e7938-64a1-4e8c-ae17-558ba5a92ff5.thumb.jpg.27df84398ac75dfce420a05496522524.jpg

4f5b4e03-9e34-4fa8-a287-af7fa11eb1a0.thumb.jpg.46e3a19cbda0ee7f8feef9a7c3d618ec.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wtedy już będzie na pewno wiadomo , czy miał coś na górze ,czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zastanawiałem się co mogło natchnąć Pana Hellmutha do umieszczenia we wskazówce godzinowej krzyża. Jest w Norymberdze Lorenzkirche (czyli kościół św. Wawrzyńca), w którego głównej nawie zobaczyć można ogromnych rozmiarów krzyż w formie Arbor Vitae.  Czy to on mógł być wzorem do tej wskazówki?

 

Nuernberg_St_Lorenz-265.thumb.jpg.bcbc8e040b03719b071fc5db652372f4.jpg

 

Nuernberg_St_Lorenz_Langhaus_2.thumb.jpg.3110b578416509a46deffdb03e09f578.jpg

 

Na tym zaś zdjęciu na pierwszym planie pozdrowienie anielskie, rzeźba niejakiego Veita Stossa. Nie miał on łatwego życia w tym mieście...

 

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy motyw... :)  
Nie potrafię powiedzieć... Za mało jeszcze o UTH wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do biografii Paula Hellmutha warto uważnie przeczytać pośmiertne wspomnienie zamieszczone przez Kurta Dietscholda (którego z kolei ściągnięto do szkoły w Karlsteinie w roku 1878 z Glashütte ) w OUUZ. Tu wklejam tekst skopiowany z pdf-u dobrej jakości. Łatwiej go przetłumaczyć automatycznie. Co ciekawe, stoi tu wyraźnie, że Paul zaczynał od produkcji...skrzyń zegarowych.

 

Nur Wenige in Oesterreich haben ihn gekannt.
Wer aber in die Fachschule nach Karlstein kam und
dort die sinnreichen, zum Theile selbstthätigen Maschinen
sah, beeilte sich, den Meister, welcher all' die originellen,
oft wunderbar einfachenAnordnungen geschaffen, kennen
zu lernen, und dieser, ein kleiner Mann mit schneeweissen
Haaren, stand eifrig am Schraubstocke von
Früh bis spät Abends arbeitend. Pleute ist der Platz
leer, denn der unermüdliche Schöpfer so vieler Werke
hat Feile und Stichel weggelegt und feiert nach kurzer
segensreicher Thätigkeit für immer.
Paul Hellmuth, der erste Werkmeister der Fachschule
in Karlstein, starb am 6. December, Abends
6 Uhr, nach langem schmerzhaften Leiden, uns unerwartet,
denn noch am 3. December war er eine Stunde
in der Fachschule thätig. Er war in München 1816 geboren,
lernte dort als Uhrmacher und begründete in
Nürnberg vorerst ein Geschäft als Gehäusemacher,
nachdem er jahrelang bereits das Uhrmachermeisterrecht
angestrebt und einsah, dass er unter den bestehenden
Zunftgesetzen wohl noch länger warten könne. Später
war er Vorstand der Uhrmacher Genossenschaft.
An sich schon sehr begabt, hatte er auch durch
Reisen bedeutende Erfahrungen gesammelt, welche er
im Verkehre mit den Industriellen Nürnbergs,
Münchens etc. derart erweiteite, dass es wohl nur
wenige Männer geben dürfte, welche, wie er, die
praktischenVerfahrungsweisen fast aller Metallindustrien
gleichzeitig beherrschen. Seine Stärke waren namentlich
die selbstthätigen Maschinen, welche er zu den
verschiedensten Zwecken lieferte.
Für die Anstalt war die, wenn auch nur zweijährige
Wirkungsdauer dieses Mannes entscheidend.
Hatte er doch eine fünfzigjährige Praxis, welche es
uns ermöglichte, ohne eigentliche Versuche die nothwendigen,
principiell wichtigen Einrichtungen so rasch
zu beschaffen, dass wir heute nur auszubauen und zu
ergänzen brauchen, um für unsere Zwecke als vollständig
eingerichtet zu gelten.
Tiefergriffen und im Vollbewusstsein dessen, was
wir an ihm verloren, standen wir am Grabe des alten
Meisters. Im Namen der Anstalt gaben wir ihm einen
Lorbeerkranz mit in's Grab, auf dessen Schleife der
Wahlspruch stand: „Ehre dem Ehre gebührt." Er hat
ihn harten Kampfes sich verdient und darum sei ihm
auch hier im Kreise seiner Fachgenoss-en noch einmal
nachgerufen :
„Ehre dem Ehre gebührt!"

 

100208743_Image1.jpg.e10bd83a4eb413c8cd7c3e7dddde8c92.thumb.jpg.debc3d7d9c8474c97f040784f18c0f40.jpg

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>> . Co ciekawe, stoi tu wyraźnie, że Paul zaczynał od produkcji...skrzyń zegarowych.

:))

Oj chyba nie... Podjąłem ten temat w opracowaniu:

UTH_P12.thumb.jpg.8a99da748c414fbe251a6b4688055fef.jpg

 

UTH raczej nigdy nie miał nic wspólnego ze stolarką. Był raczej zmyślnym zegarmistrzem, z małym warsztatem. Jeśli sobie wyobrażamy Uhrenfabrik Paul Hellmuth i budynki w stylu GB we Freiburgu - to na pewno nie był ten kierunek. Teraz argumentów na takie wnioski mam więcej niż wtedy, gdy domykałem opracowanie. 

 

:)

 



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

(Uhr)gehause to też koperta, zgoda. W żadnym z tych ogłoszeń z 1845 roku nie przedstawia się jako zegarmistrz, ani też Magistrat nie wyraził zgody na wykonywanie zawodu zegarmistrza. Uhrgehausemacher to nie Uhrmacher.

 

Er war in München 1816 geboren,
lernte dort als Uhrmacher und begründete in
Nürnberg vorerst ein Geschäft als Gehäusemacher,
nachdem er jahrelang bereits das Uhrmachermeisterrecht
angestrebt und einsah, dass er unter den bestehenden
Zunftgesetzen wohl noch länger warten könne.
Später
war er Vorstand der Uhrmacher Genossenschaft.

 

I jeszcze ciekawostka Fränkischer Kurier z 14.04.1878 roku. Nekrolog o śmierci kochanej, oddanej siostry (dzisiaj - heute!). Podziw budzi szybkość wydania. I to chyba ostatnia informacja w prasie opublikowana za jego życia.

 

1906454057_Image001.jpg.4bbc2b6494e7527c97526a8a5738a5d9.jpg

 

Warto zauważyć, że cmentarz św. Rocha, który ocalał do dziś, był ewangelicki. Podobnie jak kościół św. Wawrzyńca.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yahagi napisał(-a):

>> . Co ciekawe, stoi tu wyraźnie, że Paul zaczynał od produkcji...skrzyń zegarowych.

:))

Oj chyba nie... Podjąłem ten temat w opracowaniu:

UTH_P12.thumb.jpg.8a99da748c414fbe251a6b4688055fef.jpg

 

UTH raczej nigdy nie miał nic wspólnego ze stolarką. Był raczej zmyślnym zegarmistrzem, z małym warsztatem. Jeśli sobie wyobrażamy Uhrenfabrik Paul Hellmuth i budynki w stylu GB we Freiburgu - to na pewno nie był ten kierunek. Teraz argumentów na takie wnioski mam więcej niż wtedy, gdy domykałem opracowanie. 

 

:)

 



 

w obydwu ogloszeniach jest wskazane  ze  jest on producentem,wykonawca  skrzyn zegarowych......Uhrgehausmacher


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej jednak kopert.... Chyba że te przyjmiemy, że te skrzynie były srebrne, złote, gładkie, polerowane....itd. Ale wtedy musielibyśmy to jakimś przykładem podeprzeć... Bo bez tego to nam 'tworzenie historii' wyjdzie...

 

Więc ja zdecydowanie optuję za kopertami do kieszonek w tym wypadku. 

:)

3 godziny temu, Anansi napisał(-a):

(Uhr)gehause to też koperta, zgoda. W żadnym z tych ogłoszeń z 1845 roku nie przedstawia się jako zegarmistrz, ani też Magistrat nie wyraził zgody na wykonywanie zawodu zegarmistrza. Uhrgehausemacher to nie Uhrmacher.

 

Er war in München 1816 geboren,
lernte dort als Uhrmacher und begründete in
Nürnberg vorerst ein Geschäft als Gehäusemacher,
nachdem er jahrelang bereits das Uhrmachermeisterrecht
angestrebt und einsah, dass er unter den bestehenden
Zunftgesetzen wohl noch länger warten könne.
Später
war er Vorstand der Uhrmacher Genossenschaft.

 

I jeszcze ciekawostka Fränkischer Kurier z 14.04.1878 roku. Nekrolog o śmierci kochanej, oddanej siostry (dzisiaj - heute!). Podziw budzi szybkość wydania. I to chyba ostatnia informacja w prasie opublikowana za jego życia.

 

1906454057_Image001.jpg.4bbc2b6494e7527c97526a8a5738a5d9.jpg

 

Warto zauważyć, że cmentarz św. Rocha, który ocalał do dziś, był ewangelicki. Podobnie jak kościół św. Wawrzyńca.

 

Mam podobne ogłoszenie ale z innej gazety. To jest obszerniejsze . Tu Wilhelmina ma więcej imion... I jest też o UTH wraz z rodziną. Pośrednio broniłby się tu być moze Leonhard Hellmuth jako syn...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yahagi napisał(-a):

Raczej jednak kopert.... Chyba że te przyjmiemy, że te skrzynie były srebrne, złote, gładkie, polerowane....itd. Ale wtedy musielibyśmy to jakimś przykładem podeprzeć... Bo bez tego to nam 'tworzenie historii' wyjdzie...

 

Więc ja zdecydowanie optuję za kopertami do kieszonek w tym wypadku. 

:)

 

Mam podobne ogłoszenie ale z innej gazety. To jest obszerniejsze . Tu Wilhelmina ma więcej imion... I jest też o UTH wraz z rodziną. Pośrednio broniłby się tu być moze Leonhard Hellmuth jako syn...

Masz  racje  ,dawniej tak nazywano osobe  wytwarzajaca Koperty do zegarkow kieszonkowych,,pozniej jednak ktos nusial od stolarza  przejac  role wytworcy skrzyn zegarowych i tak nazywano producentow skrzyn drewnianych zegarowych niemniej pierwowzorem jest osoba wykonujaca  koperty do zegarkow ..Trudno okreslic  gdzie stosowano i  w stosunku do  kogo to  okreslenie precyzyjnie...

uhrgehäusemacher, m.

-GEHÄUSEMACHER, m.,
'ein künstler, welcher die uhrgehäuse zu den taschenuhren verfertigt' Krünitz 193, 450; allgem. dtsche bibl. (1765—98) 18, 638; Schedel a. a. o.; auch uhrgehäusermacher (Nicolai reise u. s. w. 8, 84 beil. 4, 13) und uhrgehäusmacher (Auerbach schr. 18, 151). —

Zrzut ekranu_8-4-2024_204745_books.google.de.jpeg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój niemczański za mocny nie jest... ale tak, jak ogarniam temat to wydaje mi się, że na podstawie samego 'Uhrgehäuse'  czy też 'Uhrgehäusemacher' - trudno wnioskować o jakich obudowach mowa. Niezależnie od okresu w dziejach.  

Wg translatora we wszystkich przypadkach chodzi o obudowy zegarów (zegarków). Więc żeby powiedzieć, co ktoś Uhrgehäusemacher-ował - trzeba ustalić co było produktem finalnym. 

W wypadku UTH - uważam - do połowy lat 1860-tych nie ma mowy o regulatorach. Przynajmniej ja nie znajduję podstaw do takich wniosków.

 

Ustaliliśmy treść notki z 1854 gdy odbywała się w Monachium Allgemeine Deutsche Industrieausstellung (Generalna Niemiecka Wystawa Przemysłowa):

spacer.pngRównież J.P .Hellmuth w Norymberdze w Bawarii (nr 1664)
Jak pokazują wystawione produkty, prezentuje się godnie starając się rozszerzyć działalność związaną z produkcją zegarków kieszonkowych.

 

Tak całkiem na marginesie wydaje mi się, że również obecnie gehause to po prostu 'obudowa'.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 godzin temu, Anansi napisał(-a):

(Uhr)gehause to też koperta, zgoda. W żadnym z tych ogłoszeń z 1845 roku nie przedstawia się jako zegarmistrz, ani też Magistrat nie wyraził zgody na wykonywanie zawodu zegarmistrza. Uhrgehausemacher to nie Uhrmacher.

 

 


Masz rację... mój błąd. Biorę to na siebie :)

Te 2 słowa nie oznaczają tego samego. Nie zauważyłem tego wcześniej. 

 

Aż spojrzałem w tłumaczenie tego textu, jakie otrzymałem od gościa, który mi to interpretował. Myślę, że on też się pomylił... albo zagalopował trochę. W drugiej części jest też o 'wszelkich pracach naprawczych'. 
Niezależnie od tego, czy dotyczyło to kopert zegarków, czy mechanizmów - praca jest typowo zegarmistrzowska. Niemniej jednak rzeczywiście Magistrat dał 'zielone światło' na coś innego.

UTH w 1846 występuje rzeczywiście jako uhrgehausmacher.

 

PH_1846_01.jpg.50e5cc2c3751ec02cb6617633d88861c.jpg

 

W dokumentach, do których dotarłem po raz pierwszy raz jest uhrmacherem w 1852

 

PH_1852_02.jpg.3c2a197f222e5d4d3fe653f03fb9572e.jpg

 

Dzięki za zwrócenie uwagi. Fajnie, że coś się udaje przy tej okazji doprecyzować :)

 

Na marginesie - to 420b - ma duże znaczenie. Innym razem o tym.

 

:)

 

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tego typu prace są skazane na "wydanie kolejne, poprawione i rozszerzone". Wiesz o tym Ty, wie Tomasz*, wiedział H.H. Schmid.  Tylko niekiedy nowe dane napłyną w ciągu kilkunastu miesięcy, czasem jednego życia nie wystarczy. Na przykład dane o wytwórni braci Resch udało się zebrać w ciągu kilku lat  i od kilku lat nowych już prawie nie ma, przynajmniej jeżeli chodzi o materiały archiwalne. Jakby to co istniało, już zeskanowano. Nadal nie wiadomo jak wyglądały ich zegary kominkowe, popularne "blaszaki", zegary z długą rezerwą chodu. No, może potencjalnie reschowe dwie centralne sekundy się pojawiły. 

 

*Tomasz z Poznania ;)

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.