Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

gyc78

Leżakowanie, rozruch, stawanie, nakręcanie..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dręczy mnie kilka pytań i mam nadzieję, że eksperci mi na nie odpowiedzą.

Pytanie o rotomaty.

Czy to urządzenie jest dla wygody użytkownika (nie trzeba nosić, nakręcać) czy dla mechanizmu? Wiadome jest, że zegarek po kupieniu ma tzw czas na "dotarcie", mniej dokładnie chodzi itp. Sam zaobserwowałem to na swojej DS-1 gdzie zaraz po kupieniu śpieszyła ponad 20s/dobę, teraz po ponad 2 miesiącach zeszła do niecałych 7s/dobę.

I pytanie jest takie. Odkładam ją na 3 miesiące, leży sobie w pudełeczku, bez rotomatu - stoi.

Czy po tych 3 miesiącach będzie znowu jak "nowa" i znowu będzie musiał minąć pewien okres czasu nim się dostroi?

W ogóle jak to jest z rozruchem/stawaniem mechanizmów zegarkowych? W silnikach wiadomo, najgorszy moment dla nich to właśnie start - największe obciążenia, tarcia - jak jest w zegarkach?

Wracam do pytania: Rotomat - maszyna dla użytkownika czy mechanizmu?

 

Zegarki nakręcane ręcznie. Tutaj zostaje nam tylko możliwość jedna: codziennie nakręcać lub nie - niech stoi. Pytanie jednak to samo. Wyciągam delikwenta po pół roku z szafy i..? Znowu się dociera?

 

Przegląd u zegarmistrza należy robić po 3 latach ciągłego użytkowania (zegarek na chodzie) czy również po okresie 3 lat lecz 1 rok chodu + 2 lata leżakowania w szafie..?

 

I tak na koniec.

Ostatnio wyciągnąłem z szafy "ręcznego". Datownik miałem opóźniony jakieś 20 dni. Jako że nie jestem przekonany do cofania, kręciłem do przodu te wszystkie dni. W momencie gdy zostało mi może jakieś 5-6 dób, koronka zaczęła kręcić się znacznie ciężej - i tak już do końca. Coś nie tak?

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROTOMAT - Urządzenie zapewnia Ci nieprzerwany chód mechanizmu zegarka automatycznego

Zalety:

- w każdej chwili masz zegarek gotowy do założenia na rękę

- w przypadku zegarka z datownikiem odpada kłopot z ustawianiem daty (szczególnie w egzemplarzach bez szybkiej daty lub z daydate)

- zapobiega zastaniu się smaru w mechanizmie

 

Tak więc wygoda i dla użytkownika jak i mechanizmu

 

UTRZYMANIE W RUCHU ZEGARKA

Przede wszystkim potrzebne jest aby zapobiec zastaniu się smaru. Nie wolno jednak popadać w przesadę - nie należy zostawać niewolnikiem zegarka, IMO wystarczy nakręcanie go raz na na tydzień, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

 

PRZEGLĄDY KONSERWACYJNE

Jak każde urządzenie mechaniczne są potrzebne by zapewnić poprawne działanie i zapewnić długie "życie" zegarkowi. Częstotliwość zależy od zaleceń producenta jednak warto przeprowadzać przeglądy w okresach 3-5 lat. Podstawowa konserwacja i regulacja poza autoryzowanym serwisem kosztuje ok. 35-50 PLN co nie jest wygórowanym wydatkiem.

 

URUCHOMIENIE PO ZATRZYMANIU

Nigdy nie masz pewności w jakiej kondycji jest zegarek po długotrwałym postoju. W przypadku droższych zegarków warto zainwestować w przegląd. W przypadku tańszych można spróbować rozruchu jednak jeśli nie zastartuje od ręki, lub wyczuwalne będą nienormalne opory - zegarmistrz i przegląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

Dręczy mnie kilka pytań i mam nadzieję, że eksperci mi na nie odpowiedzą.

 

Bardzo ciekawy temat. proszę o nielekceważenie go z uwagi na to, że powyższe poytania często dręczą mniej doświedczonych zegarkomaniaków. podłączam się pod pytania i także czekam na odpowiedzi doświdaczonych kolegów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio wyciągnąłem z szafy "ręcznego". Datownik miałem opóźniony jakieś 20 dni. Jako że nie jestem przekonany do cofania, kręciłem do przodu te wszystkie dni. W momencie gdy zostało mi może jakieś 5-6 dób, koronka zaczęła kręcić się znacznie ciężej - i tak już do końca. Coś nie tak?

 

 

Pozdrawiam.

 

Mój zegarmistrz ostrzegł mnie, żeby w zegarkach bez szybkiej zmiany daty jednorazowo nie zmieniać o więcej niż 6 dób, a potem dać zegarkowi odpocząć. Dlaczego? Ponieważ normalnie mechanizm działa raczej "wolno", a kiedy ty w ekspresowym tempie przekręcesz go, to się rozgrzewa. Tego typu zmiana temperatury może doprowadzić do "zatarcia". Czyli 6 dób, przerwa kilku minut, 6 dób, przerwa itd.

 

Moja wiedza nie pozwala mi tego zweryfikować, uwagi zegarmistrza przekazuję w bardzo amatorski sposób, ale taką właśnie informację uzyskałem. Mojego GUBa reguluję mając te uwagi w pamięci :D


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mój zegarmistrz ostrzegł mnie, żeby w zegarkach bez szybkiej zmiany daty jednorazowo nie zmieniać o więcej niż 6 dób, a potem dać zegarkowi odpocząć. Dlaczego? Ponieważ normalnie mechanizm działa raczej "wolno", a kiedy ty w ekspresowym tempie przekręcesz go, to się rozgrzewa. Tego typu zmiana temperatury może doprowadzić do "zatarcia". Czyli 6 dób, przerwa kilku minut, 6 dób, przerwa itd.

 

Moja wiedza nie pozwala mi tego zweryfikować, uwagi zegarmistrza przekazuję w bardzo amatorski sposób, ale taką właśnie informację uzyskałem. Mojego GUBa reguluję mając te uwagi w pamięci :D

No to ciekawe, szkoda że wiem dopiero o tym teraz.. Ciekawe czy coś uszkodziłem już czy jak `odpocznie`, to wróci do stanu pierwotnego. Aż się boję sprawdzać, heh.

 

Zapraszam do dalszej dyskusji.

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mój zegarmistrz ostrzegł mnie, żeby w zegarkach bez szybkiej zmiany daty jednorazowo nie zmieniać o więcej niż 6 dób, a potem dać zegarkowi odpocząć. Dlaczego? Ponieważ normalnie mechanizm działa raczej "wolno", a kiedy ty w ekspresowym tempie przekręcesz go, to się rozgrzewa. Tego typu zmiana temperatury może doprowadzić do "zatarcia". Czyli 6 dób, przerwa kilku minut, 6 dób, przerwa itd.

 

Moja wiedza nie pozwala mi tego zweryfikować, uwagi zegarmistrza przekazuję w bardzo amatorski sposób, ale taką właśnie informację uzyskałem. Mojego GUBa reguluję mając te uwagi w pamięci :D

 

Na zdrowy rozum cos w tym moze byc. Nie wiem, czy akurat 6, czy 5, czy 7 dob, ale takie postepowanie nie moze zegarkowi zaszkodzic, a moze ewentualnie uchronic przed uszkodzeniem (zwlaszcza, ze czesto to sa stare zegarki z mechanizmami nieco nadgryzionymi zebem czasu). Nigdy o tym nie slyszalem, ale chyba zaczne tak postepowac. Lepiej dmuchac na zimne.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Nonsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nonsens.

 

Podpisuję się pod tym. Rzekome przegrzewanie się mechanizmu nie tylko brzmi śmiesznie ale również jest takie w istocie, gdy zastanowimy się jaką masę (poj. ciepną) mają malusie zębatki doczepione do znacznie większych elementów zegarka.

Owszem, tarcie tam występuje, wydziela się również ciepło ... ale prędkość przesuwu zębatek - nawet podczas szybkiego kręcenia koronką według mnie nie podniesie tempeatury żadnego sprawnie działającego elementu zegarka. No chyba, że do koronki podłączymy szybki silniczek obracający wskazówkami kilkanaście minut bez przerwy.


Ticking away the moments that make up a dull day.

To już ostatni zegarek, więcej nie kupuję. O! Zegarek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze macie racje, ale z drugiej strony...

 

Coz, chyba jednak wybiore "zagrywke bezpieczna", ja sie bede z tym lepiej czul. alternatywnie bede czekal z uruchomieniem zegarka, dopoki nie bedzie wlasciwa data. W koncu w KMZiZ to wlascieciel mowi zegarkowi, jaki mamy dzien, a nie odwrotnie :D.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, bez obrazy, Ty chyba na fizyce sporo wagarowałeś :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek automatyczny też można dokręcać koronką. Wystarczy 10 obrotów koronką na dobę i niepotrzebny rotomat. Ile przy tym satysfakcji z codziennego oglądania zegarka i oszczędności


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek automatyczny też można dokręcać koronką. Wystarczy 10 obrotów koronką na dobę i niepotrzebny rotomat. Ile przy tym satysfakcji z codziennego oglądania zegarka i oszczędności


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek automatyczny też można dokręcać koronką. Wystarczy 10 obrotów koronką na dobę i niepotrzebny rotomat. Ile przy tym satysfakcji z codziennego oglądania zegarka i oszczędności


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek automatyczny też można dokręcać koronką. Wystarczy 10 obrotów koronką na dobę i niepotrzebny rotomat. Ile przy tym satysfakcji z codziennego oglądania zegarka i oszczędności na rotomacie :-)


"Zdziwiło was, panowie, żeście usłyszeli z moich ust słowo "Bóg", lecz zapewniam was, że pojęcie Boga i cześć jaką mam dla niego opieram na podstawach tak pewnych jak prawdy z dziedziny fizyki." - Michael Faraday

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś użył szukajki to byś wiedział, że nie wszystkie mechanizmy dobrze znoszą dokręcanie (np. popularny 2824-2 nie lubi). I jeszcze mi powiedz jak dokręcić 007 lub Monstera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakbyś użył szukajki to byś wiedział, że nie wszystkie mechanizmy dobrze znoszą dokręcanie (np. popularny 2824-2 nie lubi). I jeszcze mi powiedz jak dokręcić 007 lub Monstera?

 

 

Co to znaczy "źle znoszą"? Co się wtedy zużywa lub jest narażone na uszkodzenie?


Ticking away the moments that make up a dull day.

To już ostatni zegarek, więcej nie kupuję. O! Zegarek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakbyś użył szukajki to byś wiedział, że nie wszystkie mechanizmy dobrze znoszą dokręcanie (np. popularny 2824-2 nie lubi). I jeszcze mi powiedz jak dokręcić 007 lub Monstera?

 

 

Co chcesz powiedzieć przez "złe znoszenie"? Co się wtedy zużywa lub jest narazone na uszkodzenie?


Ticking away the moments that make up a dull day.

To już ostatni zegarek, więcej nie kupuję. O! Zegarek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurdę, są solidne problemy z pisaniem postów :/


Ticking away the moments that make up a dull day.

To już ostatni zegarek, więcej nie kupuję. O! Zegarek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.