Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Karol Kłósek

radzieckie koperty

Rekomendowane odpowiedzi

Większość radzieckich zegarków miała koperty mosiężne chromowane i pozłacane. Kiedy chrom czy złoto wycierały się pokazywał się żółty mosiądz - ale nie zawsze. W niektórych zegarkach, które z tego co wiem powinny mieć mosiężne koperty, po przetarciu się zewnętrznej powłoki ukazuje się biały metal - na mosiądz to nie wygląda

W tej Wołnie to dobrze widać

http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=0378

Na uszach są przetarcia - pod złoceniem jest metal, którego kolor mosiądzu nie przypomina. Takie zjawisko widziałem także w Sygnale - spod złocenia też wyłania się biały metal.

Z czego mogą być te koperty - mosiądz, a może stal, bo na aluminium to nie wygląda.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w złoconej Wołnie postawiłbym na stal. Zegarek wysokiej klasy, to i materiały lepsze i tu pewnie nie oszczędazli. Co do tańszych zegarków - mam chromowaną Pobiedę takze z białym metalem w przetarciach. Mosiadz to oczywiście nie jest. Może jest to stal, tylko ze jesli tak, to po co chromować? Może jest to miedzionikiel czy coś w tym rodzaju?


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość radzieckich zegarków miała koperty mosiężne chromowane i pozłacane. Kiedy chrom czy złoto wycierały się pokazywał się żółty mosiądz - ale nie zawsze. W niektórych zegarkach, które z tego co wiem powinny mieć mosiężne koperty, po przetarciu się zewnętrznej powłoki ukazuje się biały metal - na mosiądz to nie wygląda

W tej Wołnie to dobrze widać

http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=0378

Na uszach są przetarcia - pod złoceniem jest metal, którego kolor mosiądzu nie przypomina. Takie zjawisko widziałem także w Sygnale - spod złocenia też wyłania się biały metal.

Z czego mogą być te koperty - mosiądz, a może stal, bo na aluminium to nie wygląda.

Kolejno: koperta mosiężna, podkład niklu, złocenie dekoracyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym Panowie że najłatwiej się chromuje lub w ogóle powleka galwanotechnicznie mosiądz a ze stalą jest gorzej - trzeba ją miedziować przed niklowaniem lub chromowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukam u znajomego zegarmistrza koperty tego typu nie nadającej się do użytku, potem piłka do metalu w dłoń ... Może to trochę brutalne rozwiązanie, ale po przecięciu koperty odsłoni się to co w środku - wtedy okaże się, jaki to materiał.


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba prościej przyłożyć magnes :D


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba prościej przyłożyć magnes :D

Chyba nie - stali, z której wyjonywane są koperty magnes nie "łapie" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie - stali, z której wyjonywane są koperty magnes nie "łapie" :D

Panowie czasami wasza wiedza mnie powala, czy Wy w wolnych chwilach prom komiczny budujecie czy co :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak stali magnes nie łapie to jest to stal szlachetna - nierdzewna, kwasówka itp. zależnie od zawartości metali ciężkich. Z takiej stali wykonuje się koperty niepowlekane. Jest to materiał niewdzięczny w obróbce i nie wydaje mi się żeby pod galwanizacją były stainless. Prędzej to białe to jakiś miedzionikiel - taki jak w 5ciozłotówkach


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czasami wasza wiedza mnie powala, czy Wy w wolnych chwilach prom komiczny budujecie czy co :D

Nie w wolnych chwilach, w wolnych chwilach to zegarki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak stali magnes nie łapie to jest to stal szlachetna - nierdzewna, kwasówka itp. zależnie od zawartości metali ciężkich. Z takiej stali wykonuje się koperty niepowlekane. Jest to materiał niewdzięczny w obróbce i nie wydaje mi się żeby pod galwanizacją były stainless. Prędzej to białe to jakiś miedzionikiel - taki jak w 5ciozłotówkach

No właśnie - sporych trudności przysporzyłoby pokrycie stali szlachetnej warstwą galwaniczną, dlatego też wspomniany "biały metal" to jest jakiś stop nieżelazny, kolorem to przypomina on nieco materiał, z którego bite były radzieckie monety 10, 15 i 20-kopiejkowe :D

A propos "niełapania" pewnych stali przez magnes - nie jestem w 100% pewien ale tu chyba chodzi o to, że pewne rodzaje obróbki cieplnej i/lub dodawanie składników stopowych (uszlachetniających) pozbawiają stal (a raczej żelazo w niej zawarte) właściwości ferromagnetycznych. Znam przypadki innych stalowyh elementów, których magnes nie przyciąga - przykład: zawory (zarówno wydechowe, jak i dolotowe) w silniku spalinowym.

Pewne jest jedno - materiał, który występuje pod chromem i złoceniem w kopertach to nie jest stal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest to jakiś stop nuklu położony pod pozłote bo bardzo ładnie się to potem pokrywa złotem - większość pozłot na odnawianych teraz zegarkach to właśnie 0,5-1um złota na niklu - wygląda ładnie przez pierwszy tydzień, ale kosztuje w granicach 20-30zł ....

 

Co do "magnetyczności" stali to niemagnetyczne są stale o strukturze austenitycznej (i niektóre o martenzytycznej). Aby ją uzyskać stosuje się odpowiednią obróbkę cieplną, tyle, że nie jest to "naturalna" struktura dla stopów żelaza w temperaturze pokojowej i utrzymać ją można przy schładzaniu tylko przy zawartości odpowiednich dodatków stopowych (oczywiście schładzanie też wg odpowiedniej procedury).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może być i znal, choć też wymaga niklowania i chromowania pod złocenie


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.