Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Kwarc kontra mechanika

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam wszystkich drogich milosnikow czasomierzy!

Sadze,ze tym artykulem wsadze kij w mrowisko i niejeden tradycjonalista z pewnoscia zagotuje sie ze zlosci :D Chodzi mi mianowicie o to,ze wsrod tzw.koneserow branzy zegarkowej swieci triumfy zegarek mechaniczny,a o kwarcu niewiele sie mowi.Nadmieniam,ze ja sam jestem wielkim milosnikiem zegarkow od najmlodszych moich lat,czyli od prawie czterdziestu.Obserwowalem bacznie rozwoj wydarzen przez te wszystkie lata.Przezylem triumf mechaniki w latach siedemdziesiatych,kryzys na poczatku osiemdziesiatych i wielki powrot po koniec lat osiemdziesiatych.Zawsze bylem zwolennikiem mechaniki i tak,jak wszyscy koneserzy,uwazalem ten typ zegarka za lepszy,szlachetniejszy,bardziej tradycyjny itp.Jestem jednak czlowiekiem praktycznym i zauwazylem,ze w kwestii niezawodnosci wlasciwie kwarc jest gora!Ja wiem,ze "zegarek mechaniczny ma dusze",ale czy na prawde tylko on?Co takiego zlego widza ludzie w kwarcu,zeby go nie lubic?Nie jestem niepoprawnym zwolennikiem nowoczesnej techniki,lecz pragmatykiem i uwazam,ze z kazdej techniki,tej tradycyjnej i tej postepowej nalezy brac to,co dobre i praktyczne.A tak,na marginesie,zastanowcie sie,milosnicy mechaniki,co Wy kupujecie?Przewaznie zwykla ETE,produkowana w milionach egzemplarzy.Obserwuje rynek i wiem,co sie dzieje-a wlasciwie,to nic sie nie dzieje.Bo to,co sie dzieje w branzy,to istny kociol!Rozne firmy ubieraja w rozne koperty wciaz te same mechanizmy,ewentualnie dodajac jakas mala "komplikacje" i -nowy "model" gotowy!Mozna go sprzedawac w milionach egzemplarzy,a gawiedz sie cieszy,ze ma "tradycyjny szwajcarski zegarek"!Ja,z racji chocby wieku,mialem juz wiele roznych zegarkow,mechanicznych i kwarcowych,sredniej i wysokiej klasy i musze stwierdzic,ze najwiecej klopotow mialem wlasnie z mechanika.A z kwarcem-prawie wcale.Konstrukcja zegarka kwarcowego jest bardziej trwala i niezawodna niz mechanicznego.Kto sie zna,z pewnoscia przyzna mi racje.Fascynacja mechanika jest wlasciwie czyms w rodzaju owczego pedu,ktoremu ludzie ulegaja bezkrytycznie i nieswiadomie.A co do tej "duszy",to proponuje inne spojrzenie na kwarc-jest to piekna maszyna,w ktorej mozna znalezc analogie chocby do organizmow zywych-odbywa sie w niej zamiana energii chemicznej w elektryczna,a potem w mechaniczna.Czyz to nie piekne i fascynujace?Przeciez cialo czlowieka rowniez jest maszyna elektromechaniczna!Z zamilowania jestem przyrodnikiem i potrafie spojrzec na swiat troche inaczej,niz wiekszosc ludzi.Czego i Wam zycze!

Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sadze,ze tym artykulem wsadze kij w mrowisko

Oj chyba nie, Marcin już to wiele razy przerabialiśmy - kwarc vs mechanik.

pozdrawiam


Instagram.com/horlobby.watches

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc
proponuje inne spojrzenie na kwarc-jest to piekna maszyna,w ktorej mozna znalezc analogie chocby do organizmow zywych-odbywa sie w niej zamiana energii chemicznej w elektryczna,a potem w mechaniczna

 

dokładnie Balans

pisałem o tym pare razy

sam mam kolekcje mechaników,kwarców i nawet elektroników.

nosze wszystkie, zależnie od sytuacji,okoliczności.

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kochani!Dziekuje za podpowiedzi i linki.Nie sledze tego forum dokladnie,dlatego nie wiedzialem o wszystkim.Ale przejrzawszy w/w linki doszedlem do wniosku,ze...mam racje!Wiekszosc uzytkownikow woli mechanike,tlumaczac swoje zdanie np."dusza"!Mysle,ze racje ma kolega,ktory napisal,ze sa zwolennicy kwarcow i mechaniki i niech tak pozostanie!Popieram!

...ale teraz to my,kwarcoki,jestesmy w mniejszosci!Ha,ha,ha!Edition limite!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca, że mechaniki przeważają. Ja np. nie wyobrażam sobie życia bez kwarcowego budzika. :D


rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
...ale teraz to my,kwarcoki,jestesmy w mniejszosci!Ha,ha,ha!Edition limite!!!

 

Patrząc przez pryzmat naszego Forum można odnieść takie wrażenie, ale na ulicy o wiele częściej spotkasz człowieka z zegarkiem kwarcowym na łapie niż z mechanicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc
zbieram mechaniki, bo zawsze mi sie podobaly. nie ma to zwiazku z zadna "dusza", "sztuka" czy innymi szumnymi haslami. po prostu maja dla mnie to "cos", jakas sentymentalna wartosc, czy jeszcze cos innego, trudnego do wyrazenia...

 

kurcze ....ja z tgo samego powodu zbieram Casioki

:):D:) :twisted:

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie powoli zaczyna denerwować cała mechanika..Wyobrażcie sobie,że dziś chciałem ustawić zegarek 3 minutki w tył bo się spieszył i ODKRĘCIŁA mi się koronka z wałka!! Miesiąc temu był u zegarmistrza na wymianie właśnie wałka gdyż koronka się urwała...Zły jestem jak diabli..Chyba już nie ma prawdziwych zegarmistrzów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mnie powoli zaczyna denerwować cała mechanika..Wyobrażcie sobie,że dziś chciałem ustawić zegarek 3 minutki w tył bo się spieszył i ODKRĘCIŁA mi się koronka z wałka!! Miesiąc temu był u zegarmistrza na wymianie właśnie wałka gdyż koronka się urwała...Zły jestem jak diabli..Chyba już nie ma prawdziwych zegarmistrzów :D

 

Prosze nei obrazac zegarmistrzy...kazdy mogl sie pomylic :oops: Jaki problem otworz go wyciagnij walek wloz w np. male wiertelko przykrec koronke i jak nowka:P:P:P


// Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc

soft z japońskiej tandety -nie masz nic podwójnego?

jak co to pisz...

8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupie sobie mechanika i przyznaję, że zrobie to tylko dla tej otoczki i duszy. Na razie mam tylko kwarce i chyba z tego powodu tak bardzo chce mechanika - czyli klasyczny i tradycyjny zegarek.

Jednak jak znam siebie, mechanik zacznie mnie pewnie szybciej wkurzać niż moge to sobie teraz wyobrazić :) Moja Certina jest bardzo dokładna i to jest przyczyna mojego spokoju, dawniej z uporem maniaka sprawdzałem dokładność i co rusz doregulowywałem - więc na razie abstrakcją jest dla mnie ciagła kontrola dokładności i pewnie jak będę musiał ustalic ile cofnąć lub przyspieszyć zegarek raz na kilka dni to przeprosze sie na dobre z kwarcem i nie pomyśle już (w sensie praktycznym) o mechaniku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Warto jednak pamiętać o tym, że są zegarki mechaniczne mniej i bardziej dokładne. Miałem już taki zegarek, który wykazywał odchylenie dobowe rzędu 1 sekundy co jak na "mechanika" jest wynikiem bardzo dobrym. Powiem więcej, gdy zegarek leżał płasko na deklu to spieszył się o 1 sekundę na dobę, a gdy na noc odkładałem na bocznej krawędzi koperty, to późnił się 1-2 sekundy. Poznanie tych zależności spowodowało, że po miesiącu mój czasomierz mógł bez żadnych regulacji osiągać odchylenie rzędu 1 sekundy w odniesieniu do wzorca czasu. Dlatego uważam, że mówienie o zegarkach mechanicznych w kontekście ich dużej niedokładności pomiaru czasu, nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Stosowanie jakichkolwiek uogólnień też traci sens.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...otóż to! ... w ten sposób niejeden 'mechanik' po paru miesiącach wykaże większą dokładność od niejednego 'kwarca' :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - w dzień tyle to a tyle... rekompensujemy to noca kładąc go odwrotnie, a to z kolei poprzedzamy tygodniami obserwacji. A zapominamy o najważniejszym - zegarek to narzędzie mające ułatwić nam życie dokładnie wskazując czas, bez zbędnych zabaw. I proszę nie wciskać argumentów o tym że to własnie ten smaczek i dusza mechanika :D bo jak by tak było to nikt by nie gonił za certyfikatem chronometru i nie konstruował jak najdokładniejszych zegarków, nie dając nabywcy okazji do "poopiekowania" sie swoim zegarkiem 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tessio

To ja mam tak jak soft 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie - w dzień tyle to a tyle... rekompensujemy to noca kładąc go odwrotnie, a to z kolei poprzedzamy tygodniami obserwacji. A zapominamy o najważniejszym - zegarek to narzędzie mające ułatwić nam życie dokładnie wskazując czas, bez zbędnych zabaw

...ja tam się ze swoim pilotem nie bawię tylko go noszę ...i nie układam go na noc na boczek ani w czasie ostrej pracy na brzuszek...poprostu noszę ,a on wykazuje odchylenia od normy średnio +1s/miesiąc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam tak jak soft :D

 

Zegarek mechaniczny noszę, bo lubię pięknie i precyzyjnie wykonane przedmioty. Jak bym miał nosić coś użytkowego do odmierzania czasu to chyba wybrałbym komórkę. Zresztą podobnie mam z długopisami - czasem używam, ale nie mam własnego, piszę piórem albo tradycyjnym ołówkiem.


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że "przewaga" mechanika nad kwarcem tkwi w jego niedoskonałości i nieprzewidywalności (do pewnego stopnia) podobnej do tej jaka cechuje człowieka. Powrót "popularności" mechanicznych zegarków po dość krótkim triumfie zegarków kwarcowych daje do myślenia. Cóż ciekawego może być w zegarku kwarcowym... ? Jest taki dokładny, bezobsługowy, trwały, tani, odporny na wstrząsy... i nawet nie widać dlaczego taki dokładny :( Zastanawialiście się czemu to przeważnie mężczyźni fascynują się zegarkami mechanicznymi, gdy kobietom wystarcza żeby zegarek był ładny "na zewnątrz" :?: mężczyźni są wzrokowcami :)

 

Co innego z mechanikiem :D żeby był na prawdę bardzo dokładny, to sie musi człowiek namordować i to nie mało. No ale jak już się namorduje i mu wyjdzie to co chciał, to wtedy jaki jest z siebie zadowolony itd. bo coś ulepszył i TERAZ jest jeszcze lepsze niż było. Do tego można sobie obejrzeć jak toto się tam zgrabnie porusza... te wszystkie kółeczka i zębatki tak do siebi pasują i wogle i "to kółko" tak sie "waha" (zupełnie jak kobieta :D raz w tą, raz w tamtą)... i jeszcze trzeba o niego dbać jak o kobietę, bo się skubaniec zbuntuje :) no po prostu poezja :):D

 

"Zegarek mechaniczny jest alegorią człowieka" :):D

 

Autor tekstu zaznacza, że wszelkie opinie w nim zawarte są jego czysto prywatnym punktem widzenia nie mającym nic wspólnego w obiektywizmem

 

Warto jednak pamiętać o tym, że są zegarki mechaniczne mniej i bardziej dokładne. Miałem już taki zegarek, który wykazywał odchylenie dobowe rzędu 1 sekundy co jak na "mechanika" jest wynikiem bardzo dobrym.

Co nie zmienia faktu, że na taki zegarek trzeba wydać "fortunę" w porównaniu z tanim kwarcem odmierzającym czas tak samo dokładnie.

 

Nie jest tak do końca, że mechaniki przeważają. Ja np. nie wyobrażam sobie życia bez kwarcowego budzika. Smile

A ja ostatnio zmieniłem kwarcowy budzik na mechaniczny :) jak go zobaczyła moja matula, to mi go chciała zakosić... :o


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mrov@

Dla mnie zegarek to jak ktoś wcześniej powiedział "taka męska biżuteria".

Nie wyobrażam sobie zeby biżuteria która noszę miała w środku jakąś płytkę z obwodami,kondensatory i.t.d.

To tak jak damski pierścionek z plastiku.

Lubie wiedzieć że w srodku są jakieś kólka zębate,kawałki współpracującego metalu-to wydaje mi się bardziej meskie i nie pytajcie dlaczego.

Nawet choć wiem że może tak nie jest taki mechanizm wydaje mi się "solidniejszy".

P.S. Wyjątkiem jest dżi-szok który jest dla mnie czymś mniej spod znaku biżuterii a bardziej gadzetów w stylu maska,rurka,płetwy,narty,kajaki i.t.d. i jego moja kondesatorowa awersja się nie tyczy. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wszyscy piszą o tym jakto 'kwarce' są takie dokładne a 'mechaniki' bardziej ułomne w tym względzie... otóż nie zgadzam się z tym...mam mnóstwo 'kwarcy' wokół siebie: w samochodzie, na ścianie, w kompie, w komórce, na ręku narzeczonej ...i jej kieszeni :D ...i wszystkie sporo się późnią lub spieszą ...bardziej niż mój jeden 'mechanik' ...i podobnie do moich pozostałych...

A zapominamy o najważniejszym - zegarek to narzędzie mające ułatwić nam życie dokładnie wskazując czas, bez zbędnych zabaw. I proszę nie wciskać argumentów o tym że to własnie ten smaczek i dusza mechanika bo jak by tak było to nikt by nie gonił za certyfikatem chronometru i nie konstruował jak najdokładniejszych zegarków, nie dając nabywcy okazji do "poopiekowania" sie swoim zegarkiem

...gonią za tym z tej samej przyczyny co producenci samochodów za tym by były mocniejsze a przy tym mniej paliły paliwa... ...bo człowiek ma taki pęd do rozwoju...swojego i wszystkiego co go otacza...niekoniecznie mając praktyczne przełożenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.