Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

a co to wg Ciebie to damast z ząbkami jak to nazywasz......... :mrgreen:

to ostrze typu combo

a co do stali w tym modelu noza

to były takie

- ATS34 (59/61 HRC) -> 1999 - 2001

- 154CM (58/60 HRC) ->2001 - 2006

- 2006 - do dziś: D2 (59/61 HRC)

A co do ostrzenia na krawężniku , to mozna tak sobie ostrzyć jak ktos klingi nie szanuje albo ma nóż typowy roboczy na biwaku gdy nie ma nic lepszego pod ręką

po takim "ostrzeniu" ostrość jest złudna bo na krawedzi klingi powstają tzw. mikro ząbki które to dają złudzenie ostrości ale po przecieciu kilku patyków nóż znów będzie tępy

Jeśli stal jest kiepskiej jakości to wyprowadzenie potem kąta ostrza po krawężnikowym ostrzenium nie bedzie takim problemem ale przy twardszych stalach to juz bedzie czasochłonna robota /chyba , że na diamentach to bedzie szybciej/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POwitoł

Opisać byłoby trudniej niż pokazać a ja gdzieś widziałem rysunki jak się to robi w przypadku noży z " piętką " ( może nazwa jest przyswojona ale zasadniczo chodzi tu o przeciwną stronę ostrza, czyli górną jego część - gdzie jest najgrubsza )Noże, które ja znam i byłbym gotów kupić muszą to mieć.Piętka - czy też górna krawędź ostrza miewa raczej grubość,dzięki której po położeniu ostrza na kamieniu uzyskujesz jego właściwy kąt ostrzenia.Warunkiem jest utrzymanie pozycji w której i piętka i ostrze leżą na kamieniu równocześnie, z tym że kiedy ostrzysz piętka służy jako podpórka dla zachowania kąta - większy nacisk kładziesz na stronie ostrej.Postaram się odnaleźć te rysunki i je przesłac. Był tam też sposób na ostrza wypukłe z wykorzystaniem drewnianych widełek - na forum survival może będzie więcej. Stal jadowita - tak lata temu mówiło się o wymiennym ostrzu noża saperskiego tak zwanej 69-tka.Cięła lonty,druty - otwierała puszki po czym ostrze wyglądało jak one same,dawała się za to łatwo naostrzyć o przysłowiowy krawężnik.Byłoby tego na razie.

No to prosiłbym jeszcze o uzupełnienie wpisu o "piętce noża", bo co to stal jadowita niestety nie dojdziemy :lol: Nie jest to z pewnością termin który używaliby ludzie związani z obróbką stali czy patrząc wąsko: robieniem noży.

Takie ostrzenie po całej płaszczyźnie noża możesz stosować tylko w wypadku, gdy ostrze noża schodzi równo do samej ostrej krawędzi (jak np. we wspomnianych przez ciebie dłutach). Nie naostrzysz tak noży które na samej krawędzi mają jeszcze złamane ostrze do środka pod większym kątem. I jeden i drugi sposób ostrzenia ma swoje zalety i walety, i nie można powiedzieć, że któryś jest lepszy.

 

Z pewnością nie można porównywać ostrzenia brzytwy solingena, dłut, czy innych starych wynalazków, do ostrzenia noży obecnie produkowanych: raz że profile ostrza są inne w różnych nożach, po wtóre: materiały są inne. Proste węglówki (pewnie ta z wz.69 taką była), które dawniej były stosowane inaczej się traktuje niż stale stosowane obecnie.

Mogę naostrzyć nóż ze stali D2 na krawężniku, ale wiem, że albo nie naostrzę go do poziomu golenia, albo naostrzę ale ostrość straci dosyć szybko. Ostrzona na turnboxie brzytwę będzie trzymała ok. tygodnia a ostrość "wystarczającą" :) jeszcze z tydzień-dwa.


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co jest? Z zapartym tchem śledzę waszą dyskusję, zaglądam juz któryś tam raz a tu nic... Do roboty koledzy, kłócić się !!! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedz tez na czym mam ostrzyć Sebenzę.

 

In extremis wal do mnie - położyli nowe, dziewicze krawężniki.

:cool:

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

miał być kerambit, ale nie byłem przekonany co do wartości obronnej takich pazurków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dobie spędzonej z Tactical Response powiem, że to świetna kosa. Perfekcyjnie wykonana, ostrze tanto wbija się we wszystko jak w masło, dodatkowo ma piękny wygląd.

 

Wadą jest wściekle ciasny klips

Jak widać wkładanie TR-1 do kieszeni w niesprzyjających warunkach może doprowadzić do wyskoczenia z portek. :/ :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=q_8VtfCEicw&snf=6

 

jak go poluzowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za moich czasów tylko alfonsi nosili takie zabawki.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POwitoł

Za moich czasów tylko alfonsi nosili takie zabawki.

J.

A gdyby był tutaj ktoś złośliwy (a przecież nie ma :) ) to mógłby powiedzieć: "że my jesteśmy zbyt młodzi i zbyt przystojni" żeby się zadawać z alfonsami :twisted: :wink:

Noże to zabawki, tak jak i zegarki. Jeśli racjonalnie podchodzić, to wszyscy by pomykali z małymi scyzorykami victorinoxa i tanimi kwarcami.

 

Lestaf: nie będzie kłótni, przynajmniej z mojej strony. Dla mnie vichek1966 spalił się jako dyskutant w sprawie noży: głównie przeliczaniem damastu na złoto :twisted:


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
POwitoł
Za moich czasów tylko alfonsi nosili takie zabawki.

J.

A gdyby był tutaj ktoś złośliwy (a przecież nie ma :) ) to mógłby powiedzieć: "że my jesteśmy zbyt młodzi i zbyt przystojni" żeby się zadawać z alfonsami :twisted: :wink:

Noże to zabawki, tak jak i zegarki. Jeśli racjonalnie podchodzić, to wszyscy by pomykali z małymi scyzorykami victorinoxa i tanimi kwarcami.

 

W sumie nie mam nic przeciw nożom salonowym - sam miałem Meerkata. Ale malutke sprężynowczyki są zdecydowanie fuj.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubie automatów /nozy oczywista/ mam przykre doswiadczenie

skubaniec otworzył mi sie w kieszeni :evil:

co do ostrza typu tanto to mam mieszane uczucia bo to raczej mało przydatny rodzaj klingi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pojęcia, jakie noże mają lafonsi, z żadnym przedstawicielem tego zawodnu nie miałem kontaktu.

 

Odnośnie tanto - tnie, przebija, czego więcej chcieć? :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=yNKWlHsk1gg

 

W przyszłości jednak sobie kupię to cudeńko - składany, świetny chwyt, wave

 

eki-keram.jpg

 

jedyna wada - nieprzyzwoicie drogi :sad:

 

P.S

Manuale też się otwierają, wg mnie są na to nawet większe szanse bo ostrze nie stawia tak dużego oporu i może o coś łatwo zahaczyć. W moim Protechu ostrze jest idealnie gładkie (żadnych kołków, otworów) i nie daje się otworzyć w inny sposób niż guzikiem, który jest poniżej poziomu uchwytu.

 

dowód:

 

http://www.youtube.com/watch?v=hLvRNpi-vxw

 

polecam filmy tego pana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za moich czasów tylko alfonsi nosili takie zabawki.

 

J.

Dołączam do grona sutenerów :)

 

post-609-0-43496000-1331026055.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dołączam do grona sutenerów :)

 

Nie schlebiaj sobie :)

Co prawda "sprężynier" długości trzech ząbków czosnku, ale przypomina nóż - pazurki można oczyścić i bułkę zamordować :)

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dołączam do grona sutenerów :)

 

Nie schlebiaj sobie :)

Co prawda "sprężynier" długości trzech ząbków czosnku, ale przypomina nóż - pazurki można oczyścić i bułkę zamordować :)

 

J.

 

edit: mod trochę przegiął z kasowaniem mojej odpowiedzi Tsukiemu - była raczej łągodząca. Cóż, WŁAAADZA...


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie lubie automatów /nozy oczywista/ mam przykre doswiadczenie

skubaniec otworzył mi sie w kieszeni :evil:

co do ostrza typu tanto to mam mieszane uczucia bo to raczej mało przydatny rodzaj klingi

 

 

Jak najbardziej się zgadzam, tanto to tylko taki mało przydatny chwyt marketingowy. Miałem kiedyś do czynienia z takim ostrzem i szczerze mówiąc oprócz szpanowania przed dziewczynami do niczego innego sie nie przydaje, no chyba że sie bierze udział w średniowiecznych wojnach a swoimi kosami próbuje sie przebijać zbroje płytowe :wink: No bo i co z tym innego robić, w biurze chleba tym nie posmaruje, bo mi kromke tym kanciatym czubkiem poorze, bez zbędnej gimnastyki nie pokroje tym nawet pomidora, ludzi na codzień nożem sie nie tnie, a nawet jeśli, to inny rodzaj ostrza był by do tego na pewno bardziej odpowiedni. W najnowszym numerze pisma Komandos jest obszerny artykuł o tanto, są takiego samego zdania co ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie lubie automatów /nozy oczywista/ mam przykre doswiadczenie

skubaniec otworzył mi sie w kieszeni :evil:

co do ostrza typu tanto to mam mieszane uczucia bo to raczej mało przydatny rodzaj klingi

 

 

Jak najbardziej się zgadzam, tanto to tylko taki mało przydatny chwyt marketingowy. Miałem kiedyś do czynienia z takim ostrzem i szczerze mówiąc oprócz szpanowania przed dziewczynami do niczego innego sie nie przydaje, no chyba że sie bierze udział w średniowiecznych wojnach a swoimi kosami próbuje sie przebijać zbroje płytowe :rolleyes: No bo i co z tym innego robić, w biurze chleba tym nie posmaruje, bo mi kromke tym kanciatym czubkiem poorze, bez zbędnej gimnastyki nie pokroje tym nawet pomidora, ludzi na codzień nożem sie nie tnie, a nawet jeśli, to inny rodzaj ostrza był by do tego na pewno bardziej odpowiedni. W najnowszym numerze pisma Komandos jest obszerny artykuł o tanto, są takiego samego zdania co ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POwitoł

Tessio zmrolu, ty masz takie zabawki a nie było cię jeszcze na spotkaniu nożowników Krakówka? Czemu? :rolleyes:

 

Nie zgodzę się z potępianiem w czambuł wszystkich głowni tanto.

Po obcowaniu z SOCOMem tanto pozostały mi jak najbardziej pozytywne doświadczenia, a znam takiego jednego co benchmade 910 EDCuje z powodzeniem od lat 6 czy 7 i nie narzeka. A zaręczam: robił nim wszystko co nożem można (i nie można ;) ) robić.

 

Lestaf: Masz dosyć radykalne poglądy :)

Primo: dziewczynom szpanujemy czym innym :)

Secundo: pan Mitin z Komandosa (bo o jego artykule chyba mówisz?), hmm... No nie traktowałbym go za wyrocznię w sprawach noży. Czytałem ze dwa jego artykuły w komandosie i zajawkę jednego na stronie 4combat.

Pan wyrobił sobie jakiś tam pogląd na światek nożowy (ot i dobrze). Problem taki, że się na nim zafiksował i nie dopuszcza nic nowego do siebie. IMO czytać, ale nie przyjmować bezkrytycznie. Część jego tekstów wygląda jakby była przeklejona z folderów reklamowych, nie mówiąc już o tym, że potrafi sobie wyrobić zdanie o nożu, którego w rękach nie trzymał.

 

p.s. Polecam przejrzenie japońskich tradycyjnych głowni tanto: można się zdziwić, bo wyglądają cokolwiek inaczej niż te hamerykanckie dzisiaj.


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POwitoł

Nie zmrolu, tylko zapraszam Cię do tego wątku:

http://zegarkiclub.pl/forum/index.php?show...mp;#entry331616

;)

Ooo panie, umawiacie się jak na wspólne samobójstwo: terminy odległe i niepewne :D

24.10 odpadam z racji zlotu knives.pl ale może kiedyś.

Gdybycoby, to zwykle co piątek centusie integrują się w BalumBalum (krk, Wiślna) od 17stej w górę :P :P:D

 

U mnie w domu zagościł taki zgrabny otwieracz do wszystkiego

post-23499-0-49821500-1331073647.jpg

Victorinox Climber - ostre bydle. Mała klinga już mnie użarła :)


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie:

 

wy_2210_09.jpg

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny, mialem kiedys takiego ale zgubilem, fajne etui ;)


Omega Automatic cal. 1012 | Rakieta 24h cal. 2623 | Seiko SNK621 cal. 7s26 | Vostok Europe Mriya Automatic cal. 2432 | Zeno 6001 cal. Unitas FHF469 | Adriatica 8102 cal. Unitas 6497 | Seiko SNM011 cal. 7s35 | Casio G-9100 Gulfman cal. Kwarcok | Seiko SRP005 cal. 4r16 | Aviator 3105/6973645 cal. 3105 | Seiko SKX007 cal. 7s26 | Citizen BL-5314 cal. E812 |

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

się chwalę :rolleyes:

 

prezent (niby od żony) na 40-chę

 

fotka z katalogu:

 

CK3599.jpg

 

i takie na szybko cyknięte 2 fotki ze słoniem:

 

PICT0102a.JPG

 

PICT0109a.JPG

 

 

jak kiedyś zrobię sobie namiot bezcieniowy to może lepsze wyjdą

 

(czyli za jakieś 300 lat )

 

 

w realu - malutki jest :rolleyes:

 

tylko na zdjęciach tak groźnie wygląda


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny damast, musial być drogi...A z czego jest rękojeść? To drewno czy spiek węglowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że linków sie tu nie daje, ale zerknijcie na tą aukcję, jest tam nóż ze stali damasceńskiej, tylko jak dla mnie 5 godzin do końca i 66 złotych to śmierdzi tandetą... Co sądzicie o tym nożu? Sprzedający wystawia takich więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.