Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Stary

zegarek kieszonkowy Pauma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono, kolejny zjazd kolekcjonerów staroci, kolejna giełda staroci i oto taka kieszonkę przygarnąłem.

Na tarczy widnieje napis Pauma , jednak nic mi to nie mówi, ciężko coś znaleźć w necie na temat samej firmy, zauważyłem, że mechanizm uzbrojony w sprężynę Bregueta, jednak w jakim czasie powstał? też nie mam pojęcia może pomożecie w ustaleniu daty produkcji, podzielicie się wiedza na temat samego zegarka bo wydaje mi się,że co raz ciężej znaleźć kieszonkę w srebrze wykonana techniką niello, która prezentowała by jeszcze w miarę przyzwoity stan. Mój zegarmistrz posiada Omegę w takiej kopercie jednak nie chcę słyszeć o sprzedaży tego zegarka, na aukcjach w Polsce praktycznie nie ma takich egzemplarzy, czyżby były tak cenne dla kolekcjonerów? Widziałem kilka na ebayu jednak tylko Omega i Longines a ceny ich wahały się od 250 euro nawet do 400 i więcej. Czym ich rzadkość i dość wysoka cena jest spowodowana? dobrym wykonaniem? czy raczej ich rzadkością?

Sporo tych pytań ale kto pyta nie błądzi czekam na Wasze wypowiedzi... :unsure:

post-29151-0-49486600-1331593115.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-87974900-1331593116.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-04404000-1331593118.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-38472000-1331593119.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-75936200-1331593120.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

post-29151-0-96235500-1331593121.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest ze srebra proby 800,punca wskazuje na Niemcy.Mechanizmu nie rozpoznaje,lecz chyba brakuje w nim regulatora.


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechanizm uzbrojony w sprężynę Bregueta, jednak w jakim czasie powstał?

Mechanizm "anonim" najprawdopodobniej z pierwszej połowy lat 20-tych.

 

też nie mam pojęcia może pomożecie w ustaleniu daty produkcji, podzielicie się wiedza na temat samego zegarka

Zegarek na pewno pochodzi z okresu 1900-1925, a biorąc pod uwagę prawdopodobny czas produkcji mechanizmu, to moim zdaniem z końca tego okresu.

 

na aukcjach w Polsce praktycznie nie ma takich egzemplarzy, czyżby były tak cenne dla kolekcjonerów? [...]

Czym ich rzadkość i dość wysoka cena jest spowodowana? dobrym wykonaniem? czy raczej ich rzadkością?

Niello to jest rodzaj emalii, a każde zdobienie koperty emalią podnosi wartość zegarka, bo wymaga sporych umiejętności. Poza tym jest to sposób zdobienia kopert coraz rzadszy w ofercie, bo od dawna już w zasadzie nie stosowany, a piękny w swej czarno białej prostocie (szczególnie wyroby z okresu secesji), więc trudno się dziwić wyższej cenie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm "anonim" najprawdopodobniej z pierwszej połowy lat 20-tych.

 

 

Zegarek na pewno pochodzi z okresu 1900-1925, a biorąc pod uwagę prawdopodobny czas produkcji mechanizmu, to moim zdaniem z końca tego okresu.

 

 

Niello to jest rodzaj emalii, a każde zdobienie koperty emalią podnosi wartość zegarka, bo wymaga sporych umiejętności. Poza tym jest to sposób zdobienia kopert coraz rzadszy w ofercie, bo od dawna już w zasadzie nie stosowany, a piękny w swej czarno białej prostocie (szczególnie wyroby z okresu secesji), więc trudno się dziwić wyższej cenie.

Dzięki Piotrze Twoje wyczerpujące odpowiedzi zawsze usatysfakcjonują mnie w zupełności :huh:

Jednak jeżeli ktoś ma ochotę dodać cos jeszcze z chęcią poczytam!!


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest ze srebra proby 800,punca wskazuje na Niemcy.Mechanizmu nie rozpoznaje,lecz chyba brakuje w nim regulatora.

Zegarek jest na punktualnym chodzie mi tez się wydaje że brak mu regulatora ewentualnie jest ułamany przy końcówce muszę go obejrzeć pod lupą :huh:


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac,ze regulatora brak,bo nie ma koncowki na wlosie. :huh:


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technika niella to stara technika zdobienia srebra.

 

Polega ona na ryciu w srebrze w przypadku bogatych wzorów najczęściej ręcznie wzoru ( a w Twoim przypadku ponieważ są to proste linie to mogło być to mechanicznie) a następnie wypełnianie zagłębień mieszaniną niella.

 

"Niello siarczek miedzi srebra i ołowiu zmieszany wstępnie stopinony w tyglu następnie wylany do zimnej wody (tworzy się wówczas granulat) - by nałożyc niello należy owy granulat rozetrzeć w moździeżu zapodać olejkiem lub wodą destylowaną (olejej roślinny jest lepszy powoduje że taka masa ma pewną lepkość i łatwiej trzyma się podłoża - ważne to to przy elementach przestrzennych) następnie lekko ubijamy taką masę i podgrzewamy by do maksimum osuszyć niello - krok następny wypalanie w piecu , dalej szlifowanie i obróbka wykończeniowa (polerowanie) Ogólnie niello jest dość trującą i toksyczna metodą ozdabiania metalu i bardzo pracochłonną, wymagajaca sporego doświadczenia i wyczucia - stąd obecnie zarzucona na rzecz barwienia metali)"

 

I masz już odpowiedź dlaczego koperty zwłaszcza te grawerowane ręcznie a potem niellowane są takie drogie :blink:

 

pozdrawiam

 

Roman

 

P.S. Mam kilka kopert w technice niello w swoim zbiorze jeśli cie to interesuje to mogę podesłać zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tematu nic nie wniosę, bo Koledzy już udzielili odpowiedzi, natomiast gratuluję Ci, Stary, pięknego nabytku! Koperty zdobione tą techniką są naprawdę piękne!

A regulator w Twoim zegarku jak najbardziej jest - inaczej by nie chodził. Brak tylko dynksa do regulowania długosci włosa :blink:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technika niella to stara technika zdobienia srebra.

 

Polega ona na ryciu w srebrze w przypadku bogatych wzorów najczęściej ręcznie wzoru ( a w Twoim przypadku ponieważ są to proste linie to mogło być to mechanicznie) a następnie wypełnianie zagłębień mieszaniną niella.

 

"Niello siarczek miedzi srebra i ołowiu zmieszany wstępnie stopinony w tyglu następnie wylany do zimnej wody (tworzy się wówczas granulat) - by nałożyc niello należy owy granulat rozetrzeć w moździeżu zapodać olejkiem lub wodą destylowaną (olejej roślinny jest lepszy powoduje że taka masa ma pewną lepkość i łatwiej trzyma się podłoża - ważne to to przy elementach przestrzennych) następnie lekko ubijamy taką masę i podgrzewamy by do maksimum osuszyć niello - krok następny wypalanie w piecu , dalej szlifowanie i obróbka wykończeniowa (polerowanie) Ogólnie niello jest dość trującą i toksyczna metodą ozdabiania metalu i bardzo pracochłonną, wymagajaca sporego doświadczenia i wyczucia - stąd obecnie zarzucona na rzecz barwienia metali)"

 

I masz już odpowiedź dlaczego koperty zwłaszcza te grawerowane ręcznie a potem niellowane są takie drogie :blink:

 

pozdrawiam

 

Roman

 

P.S. Mam kilka kopert w technice niello w swoim zbiorze jeśli cie to interesuje to mogę podesłać zdjęcia.

 

To jest wiedza w temacie ;)

Dzięki za te informacje! rzekłbym nawet nader wyczerpujące :)

A zdjęcia z chęcia pooglądam możesz wrzucić na priv będę wdzięczny!


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tematu nic nie wniosę, bo Koledzy już udzielili odpowiedzi, natomiast gratuluję Ci, Stary, pięknego nabytku! Koperty zdobione tą techniką są naprawdę piękne!

A regulator w Twoim zegarku jak najbardziej jest - inaczej by nie chodził. Brak tylko dynksa do regulowania długosci włosa :blink:

 

Dokładnie tak chronofil brakuje tylko końcówki do regulacji, ale zegarmistrz powiedział że nie ma z tym żadnego problemu jak podrzucę zegarek to założy..... będzie bobrze ;)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Bez regulatora zegarek tez bedzie chodzil, tylko zapewne bedzie troche spoznial(w zaleznosci od werku i konstrukcji,twardosci wlosa itp....)Ten dynks to wlasnie jest regulator, z jednej strony jest palec regulacyjny, z drugiej strony zaczep wlosa, a mocowane jest toto na nakrywke obrecza sprezynujaca.Ja regulatora tu nie widze.Zegarek zszedl z francuskiej lini produkcyjnej .........w.........wieku, werk.........-ka,linia modeli w niello - pauma :blink:

 

Mala wskazowka:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/35112-moja-mala-kolekcyjka/page__view__findpost__p__508633

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/48233-zenith/

 

Wlasciwosci werku takie same jak dla 18,28 1P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, ja napisałem tak trochę humorystycznie, wychodząc z definicji. Ten zegarek ma regulator (jako zespół zegarka) balansowy, bez którego zegarek by nie chodził. I regulator ów w zegarku jest. Brakuje przesuwki, króra skraca się lub wydłuża długosć czynną włosa, a tym samym reguluje częstotliwość wahań balansu. A że często tę przesuwkę nazywa się regulatorem, więc wyszło zabawnie :blink:

Przepraszam za pisanie rzeczy oczywistych, ale zaszło drobne nieporozumienie, więc dla scisłości napisałem ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.Zegarek zszedl z francuskiej lini produkcyjnej .........w.........wieku, werk.........-ka,linia modeli w niello - pauma :blink:

 

Jedynie w miarę pewne jest to, że zegarek był wyprodukowany w okresie 1900-1925, na co wskazują czerwone cyfry od 13 do 24, stosowane na tarczach właśnie z tego okresu.

Pogłębiony środek tarczy był stosowany w okresie1875-1925, czyli też wskazuje na 1925 rok jako granicę.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Arturze, jest ok, na mostku balansowym jest skala regulatora :blink: Piotrze porownojac do niemalze identycznych(tarcza, koperta bez niello, wskazowki)zenkow z ok 1910-14 wydaje mi sie ze ten zegarek jest z tego samego okresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem ciesze się jak tylko dyskusja się ożywia :lol:


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, w celu ożywienia dyskusji :huh:

 

(ponieważ nie mogę wysłać obiecanych zdjęć na PM) dlatego stawiam je na forum:

 

Kieszonka w niello słoje drewna kartusz 24k złoto

 

post-27334-0-68094800-1331595076.jpg

 

 

Niello secesja kwiat 24k złoto

 

post-27334-0-61552400-1331595078.jpg

 

 

Damska mała kieszonka "skorupa zółwia"

 

post-27334-0-33869600-1331595080.jpg

 

 

Taka jak Twoja od tego też zaczynałem moją przygodę z niello

 

post-27334-0-08707500-1331595082.jpg

 

 

Detal w niello koronki i uszka

 

post-27334-0-56049400-1331595083.jpg

 

 

Temat koński

 

post-27334-0-37076600-1331595085.jpg

 

 

A tu koperta secesja czekająca na "swoją kolej"

 

post-27334-0-13455400-1331595087.jpg

 

 

i

 

to by było na tyle jak mawiał pewien znany Profesor Mniemanologii Stosowanej

 

pozdrawiam

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są po prostu przepiękne widać kunszt i masę pracy, teraz widzę dlaczego są rzadko spotykane... Koczują w rękach kolekcjonerów i fascynatów którzy niechętnie się pozbywają takich rzeczy. Pozostaje tylko pozazdrościć zbioru ;). Dzięki za wstawkę jest na co popatrzeć nawet człowiek sobie sprawy nie zdaje jakie ludzie cuda ukrywają :P


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niezły zbiór. Gratuluję.

Pierwszy , drugi i czwarty to zapewne sam Huegenin.

Ostatni wart jest wzięcia na warsztat. Życzę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

skąd wiedziałeś że wszystkie na denku mają "FH" :)

 

(a swoją drogą jestem ciekaw ile te dwie literki podnoszą ich wartość)

 

pozdrawiam

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile same literki podnoszą wartość to nie wiem, ale Hugenin Freres robił piękne rzeczy i to hurtowo.

To jest mały fragment katalogu wyrobów które proponował:

post-29151-0-33823200-1331596386.jpg

A tutaj koperta ze wzorem z tego katalogu:

post-29151-0-81416700-1331596387.jpg

Dla mnie to dzieło sztuki biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi odnośnie samego wykonania takiej koperty i przygotowania materiału nie mówiąc już o naniesieniu.efekt jest piorunujący na pierwszy rzut oka ma się wrażenie jak gdyby ktoś na srebrnej kopercie wykonał szkic ołówkiem, mówcie co chcecie Panowie ale moim zdaniem dziś już nikt nie robi takich pięknych rzeczy, a jeżeli już to pewnie takich fachowców można policzyć na palcach jednej ręki. Piotrze piękna to mało powiedziane..... :)


Ci, którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach są już martwi..... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperty FH miały charakterystyczny kształt szyjki i główki oraz sposób zdobienia uszka.

Prawie zawsze się sprawdza. Jeśli chodzi o ceny to nie potrafię udzielić odpowiedzi.

Na pewno FH to I liga. Ale decyduje jakość motywu i stan zachowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
post-27388-0-95174100-1331596852.jpg

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Wciąż jestem tu początkujący. Przeglądając Forum znalazłem temat o niello. Pozwolę więc sobie jeszcze raz poprosić o pomoc w identyfikacji zegarka po moim ojcu. Niestety przeleżł kilka lat w ziemi i jest w stanie krytycznym. Niemniej jest dla mnie cenny i bardzo interesuje mnie to, czy jest ktoś ktro mógłby "pobawić się" w przywrócenie mu w miarę dobrego stanu. Koperta mocno ucierpiała... Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Waldek

post-43347-0-10447500-1398957137_thumb.jpg

post-43347-0-16572800-1398957166_thumb.jpg

post-43347-0-32938900-1398957188_thumb.jpg

post-43347-0-35256600-1398957218_thumb.jpg

post-43347-0-48506300-1398957255_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa zdjecia werku po usunięciu przerdzewiałych części stalowych.

post-43347-0-37526200-1398957318_thumb.jpg

post-43347-0-52424400-1398957406_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.