Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Julian

Wybór pióra.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś mój pelikan M 205 zaliczył glebę . !!!!!

A więc będę wymieniał stalówkę . Założę pozłacaną od modelu m 200. I tu mam pytwnie kupować F, czy EF ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość norbie

matb - zobacz kanał TUZAND na YT. Mnóstwo świetnych recenzji notatników i piór po polsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mój pelikan M 205 zaliczył glebę . !!!!!

A więc będę wymieniał stalówkę . Założę pozłacaną od modelu m 200. I tu mam pytwnie kupować F, czy EF ?

 

Jak lubisz bardzo cienką linię to EF. Może trochę skrobać. M200 też ma stalówkę wykonaną ze stali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem EF do 205, stalową.

Ja mam bardzo " lekką " rękę . Więc myślę, że mi będzie pasować .

Edytowane przez egzo18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej kupisz atrament z lepszym przepływem, żeby go więcej podawała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie?

Narazie mam oryginalny pelikana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diamine , bardzo ładnie podaje :)

Diamine ma w ofercie unikalne odcienie, trudne do odnalezienia u innych producentów. Ostatnio piszę atramentem Meadow - w odcieniu jakby soczystej letniej trawki. Mają też w ofercie atramenty z drobinkami srebra i złota (nie wiem czy prawdziwego). Wyglądają na papierze fajnie, chociaż trochę jak brokatowe długopisy żelowe mojej 8-letniej córki. ;-)

Jeżeli chodzi o stalówki, to każdą można dostosować do własnych wymagań. Ostatnio kupiłem TWSBI Vac Mini (bardzo gadżeciarskie pióro) ze stalówką EF. Jednak okazała się jak dla mnie zdedcydowanie za gruba (wyraźnie grubsza od choćby F Pilota) - więc w ruch musiał pójść diamentowy pilnik, polerki różnej gradacji i ostatecznie cieszę się linią jak na europejskie standardy XF, stalówka pisze bardzo gładko, we wszystkich kierunkach, praktycznie bez nacisku, również odwrócona (ale tu linia to już jakieś mikroskopijne XXF). Trochę pracy tuning mi zabrał, bo stalówka jest stalowa - bardzo twarda. Złote są bardziej "przyjazne" i łatwiej poddają się obróbce.

 

Wysłane z mojego PHOTON Q przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć coś czarnego . Do szkoły i na maturę .

Zastanawiam się nad Atrament Private Reserve Velvet blak lub Diamine onyx black .

Czym one się w ogóle różnią? Który wziąść ? Ciężki wybór...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Pilot MR Metropolitan Animal Crocodile + atrament graf von faber-castell stone grey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak musi być czarny, to dobry przepływ i czerń ma Aurora, Pelikan i MB.

 

Aurora chyba najlepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównał ktoś przepływ Diamine i pelikana ? który lepiej kupić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak musi być czarny, to dobry przepływ i czerń ma Aurora, Pelikan i MB.

 

Aurora chyba najlepsza.

Do aurory się zraziłem.  Mam od dawna taki coś w stylu Magellana (jeżeli chodzi o wymiary) dokupiony zbiorniczek na atrament - nie tłokowy tylko taki z pęcherzem, się po roku zwulkanizował. Nie wszystkie akcesoria są kompatybilne, i do tego drogie. Ostatnio w rękach jest Faber-Castell. Trochę twarda stalówka ale fajnie cienko pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to najpospolitszy i najtańszy czarny Pelikan 4001 z Auchana dawał radę (no, tańsze jest jeszcze Hero). Szukać trzeba kiedy się chce jakiegoś oryginalnego koloru. A faktycznie na maturę np. turkus z drobinami złota nada się co najwyżej przeciętnie (chyba że zdajesz w szkole cyrkowej). ;-)

 

Wysłane z mojego PHOTON Q przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na głębokiej czerni to polecam Noodler's Ink, ale czarny pelikan też daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam aż mi dojedzie stalówka i kupię atrament pelikana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównał ktoś przepływ Diamine i pelikana ? który lepiej kupić ?

Pelikan - mam złe doświadczenia z Diamine. Swojego czasu będąc w Liverpoolu podjechałem do nich o kupiłem 4 kolory (wybor kolorów znakomity). Próbowałem je używać z rożnymi piórami i niestety nie chce pracować (Cross, MB, FC) Odłożyłem nawet pewnego Crossa który nie chciał pisać myśląc ze to jego wina. W pewnym momencie gdzieś wpadł mi ponownie w ręce , umyłem go i nabiłem Pelikanem. Ożył i pracuje bez zarzutu przez ostatnie 2 lata. następnym ruchem wyrzuciłem 4 butelki Diamine.

nie spiesz się ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam żadnych problemów z przepływem Diamine. Za to wachlarz kolorów jest powalający. Tyle tylko, że Pelikan, a przynajmniej klasyczny 4001, jest zdecydowanie tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś pisał może Watermanem Hemisphere ze stalówką EF? Jakieś opinie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Hemisphere stalówka wogóle mi nie "podchodzi" twarda jak gwóźdź, a ja pisałem F i M , więc EF to może być "drapak"

Ale to zależy jak piszesz, czy małe literki czy duże, mocno przyciskasz czy muskasz papier.

Jedyna metoda to sprawdzić samemu. NIestety pióro jest bardziej wymagające niż zegarek w użwaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Hemisphere EF (skończyła żywot upadkiem na posadzkę jak na złość idealnie prosto końcówką w dół), ale pamiętam, że jako nówka była niestety klasycznym drapakiem (gorsza od komunistycznego Hero). Niestety zginęła zanim zdążyła się rozpisać, ale każdą stalówkę można przecież podszlifować, wypolerować, odpowiednio zbliżyć/oddalić skrzydełka tak, żeby pisała gładko. Wystarczy trochę cierpliwości. To nie długopis - poddaje się "tuningowi". A jeżeli ktoś nie potrafi, zawsze może się nauczyć modyfikacji na piórze szkolnym z marketu za 3 zł. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam wątpliwości. Podoba mi się to pióro i chciałbym cienko i gładko piszące. Po tym co mówicie może okazać się, że będzie skrobało. Wypróbować nie mam niestety gdzie, więc nie wiem. Brać EF? Może F? Albo w ogóle zrezygnować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieńko, gładko i relatywnie tanio - Pilot 78G ze stalówką F (japońskie F jest nawet cieńsze od europejskiego EF, pisze bardzo, bardzo gładko, a przez ebay sprowadzając z Hong-Kongu czy innych Chin zapłacisz równowartość 60-80 zł - warto). Tylko pamiętaj, że do Pilota nie pasują standardowe naboje i konwertery.

 

Wysłane z mojego XT897 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.