Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
JASI

Mam taki zegar

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć ten temat, w którym będę prosił o pomoc w identyfikacji i w naprawach zegarów jakie będę próbował wskrzeszać do życia.

Na początek chciałbym jednak wrócić do tematu

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/175735-prośba-o-rozpoznanie/

rozpoczętego przez PM1122. Wtargnąłem tam ze swoim chodzikiem, bo wydawał mi się podobny do przedstawionego przez PM1122.

Odesłano mnie do początków Lenzkircha do Francji, do Besancon gdzie znalazłem Muzeum Czasu.

Świetne zdjęcia zamieścił kiedyś janekp w temacie :http://zegarkiclub.pl/forum/topic/69463-musee-du-temps-besancon/?hl=besancon

W Besancon w Katedrze św Jana znajduje się też piękny zegar astronomiczny, jedno ze zdjęć poniżej, pozostałe tutaj:

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187143-d2397575-Reviews-Horloge_Astronomique_De_la_Cathedrale-Besancon_Doubs_Bourgogne_Franche_Comte.html#photos;aggregationId=101&albumid=101&filter=7&ff=340631716

 

To jest link do Muzeum Czasu z aktualnym planem wystaw :

http://www.mdt.besancon.fr/events/

 

Między innymi będzie też wystawa

"Zegarmistrzowskie dziedzictwo przemysłowe w Besançon i Haut-Doubs" może znalazłoby się coś o początkach Lenzkircha, ale ja niestety nie pojadę.

 

W sumie chciałem założyć osobny temat o zegarach podobnych do Lenza np "Jakby Lenzkirch", albo "Jak nie Lenzkirch to co". Doszedłem jednak do wniosku, że nic to nie wniesie nowego, tyle tylko że zegary tego typu byłyby w jednym miejscu na forum.

Na naszym forum w temacie PODZIWIAJMY ZEGARY LENZKIRCH, Koledzy FRANEK i janekp umawiali się, że rozmontują kilka mechanizmów, porobią pomiary...

Na NAWCC podobnie, ale do pomiarów nie doszło.

Podsumowując moje wycieczki do początków Lenzkircha doszedłem do wniosku :

jeżeli coś wygląda jak kaczka, ma płetwy jak kaczka, pływa jak kaczka, wydaje odgłosy jak kaczka to wcale nie znaczy, że to musi być kaczka, równie dobrze może to być gęś...

Zatem niech tak pozostanie, że moje niby Lenze to gęsi, a czym naprawdę są, no cóż..

To porównanie z kaczką przewija się i na naszym forum i na NAWCC. Nie wiem czy są to słowa Georga Everetta, bo nie mam dostępu do Jego książki, ale pozwoliłem sobie to porównanie przytoczyć.

Wracając do tematu, Mistrz longcase1 zaproponował dorobienie bębna do mojego brocota i tak po uzgodnieniach bęben pojechał do kliniki.

post-109113-0-93260800-1560704317_thumb.jpg

post-109113-0-19000400-1560704728_thumb.jpg

post-109113-0-27250400-1560704764_thumb.jpg


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wczesnych Lenzkirchach leîej pisza na rosyjskim forum,ja  osobiscie gubie sie w tych powiazaniach,pamietam tylko ze gdzies  pisano iz pierwsze werki Lenz sprowadzal z Francji.Niestety we Francji nie natrafilem nigdy w zadnym muzeum na jakiekolwiek slady tego handlu,nawet  w muzeum Japy nie bylo materialu porownawczego oprocz  kilku zegarow sciennych.

Kilk awerkow  no name jeszcze mi zostalo,zakupilem kiedys we Francji ,probowalem porownywac z Lenzem ale nic mi   z tego nie wyszlo.

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od roku poszukiwałem dawcy i udało mi się kupić mechanizm chodzika za grosze. Skontaktowałem się z Gościem, a On miał cały komplet. Po wizycie u znajomego zegarmistrza wygląda to tak.

Szkoda niszczyć taki komplet dla samego bębna. Cieszę się, że longcase1 dorobi nowy.

post-109113-0-09583000-1560705578_thumb.jpg

post-109113-0-02894700-1560705606_thumb.jpg

post-109113-0-68123600-1560705636_thumb.jpg


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kliniki Doktora longcase1 pojechał też inny mechanizm. Zegar ten kupiłem jakieś 6 lat temu i był czyszczony przez pewnego samouka, z którym kiedyś współpracowałem. Skrzynka była rozklejona ale cała, posklejał ją, nawoskował. Przy mechaniźmie ktoś wcześniej grzebał i po renowacji zegar gubił bicie. Z tego co mi wytłumaczył Gość naprawiający winą jest małe kółko zębate, które nie jest od tego zegara.

Zegar przeleżał w kartonie jakieś 5 lat. Jeździłem z nim po różnych zegarmistrzach, ale kazali mi samemu szukać takiego kółka. Po uzgodnieniu z longcase1 mechanizm w końcu trafił do Niego.

post-109113-0-96967700-1560706618_thumb.jpg

post-109113-0-65119200-1560706661_thumb.jpg

post-109113-0-43137100-1560706693_thumb.jpg

post-109113-0-82711000-1560706718_thumb.jpg

post-109113-0-44815900-1560706743_thumb.jpg

post-109113-0-59373100-1560706763_thumb.jpg

post-109113-0-58105800-1560706823_thumb.jpg

post-109113-0-76248900-1560706842_thumb.jpg


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wczesnych Lenzkirchach leîej pisza na rosyjskim forum,ja  osobiscie gubie sie w tych powiazaniach,pamietam tylko ze gdzies  pisano iz pierwsze werki Lenz sprowadzal z Francji.Niestety we Francji nie natrafilem nigdy w zadnym muzeum na jakiekolwiek slady tego handlu,nawet  w muzeum Japy nie bylo materialu porownawczego oprocz  kilku zegarow sciennych.

Kilk awerkow  no name jeszcze mi zostalo,zakupilem kiedys we Francji ,probowalem porownywac z Lenzem ale nic mi   z tego nie wyszlo.

Dzięki za informacje, poszukam na forum rosyjskim. W cytowanym wcześniej temacie prosiłem o podanie wymiarów bębna z tego mechanizmu Lenzkircha, ale nikt się nie odezwał. Podobno wymiary bębna w tym mechanizmie są te same co w moim uszkodzonym, potwierdził mi to sprzedający z Alle..., ale chciałbym mieć pewność, dlatego prosiłem tu na forum.

post-109113-0-79708300-1560708636_thumb.png


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kliniki Doktora longcase1 pojechał też inny mechanizm. Zegar ten kupiłem jakieś 6 lat temu i był czyszczony przez pewnego samouka, z którym kiedyś współpracowałem. Skrzynka była rozklejona ale cała, posklejał ją, nawoskował. Przy mechaniźmie ktoś wcześniej grzebał i po renowacji zegar gubił bicie. Z tego co mi wytłumaczył Gość naprawiający winą jest małe kółko zębate, które nie jest od tego zegara.

Zegar przeleżał w kartonie jakieś 5 lat. Jeździłem z nim po różnych zegarmistrzach, ale kazali mi samemu szukać takiego kółka. Po uzgodnieniu z longcase1 mechanizm w końcu trafił do Niego.

Mam taki mechanizm...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, poszukam na forum rosyjskim. W cytowanym wcześniej temacie prosiłem o podanie wymiarów bębna z tego mechanizmu Lenzkircha, ale nikt się nie odezwał. Podobno wymiary bębna w tym mechanizmie są te same co w moim uszkodzonym, potwierdził mi to sprzedający z Alle..., ale chciałbym mieć pewność, dlatego prosiłem tu na forum.

Mozna  byloby pomirzyc czy te bebny  z Lenza sa takie same jak w Japy,Japy mam sporo ale lenza  takiego nie mam,a teraz  nawet dostep dp zegarow ograniczony...

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Franciszek mocno zredukował swój zbiór Lenzkirchów, a nie wiem kto jeszcze takie posiada. Ja mam dwa werki Japy Freres (?) z takimi bębnami spinanymi mostkiem, w tym jeden został podrobiony (tak na 90% pewności) na Lenzkircha. Można je zobaczyć w temacie o L.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki mechanizm...

Zaraz po otrzymaniu longcase1 stwierdził, że w tym werku brakuje zastawek maltańskich. Ja myślałem, że w tym ich nie ma, że ich rolę spełnia mocowanie części bębna bezpośrednio do płyty. Czy w Twoim werku są zastawki?

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę zdjęcia moich werków.

post-6402-0-08248200-1560710935.jpgpost-6402-0-27047700-1560710940.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po otrzymaniu longcase1 stwierdził, że w tym werku brakuje zastawek maltańskich. Ja myślałem, że w tym ich nie ma, że ich rolę spełnia mocowanie części bębna bezpośrednio do płyty. Czy w Twoim werku są zastawki?

Muszę sprawdzić, ale chyba zostały same zastawki bez zabieraków... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kliniki Doktora longcase1 pojechał też inny mechanizm. Zegar ten kupiłem jakieś 6 lat temu i był czyszczony przez pewnego samouka, z którym kiedyś współpracowałem. Skrzynka była rozklejona ale cała, posklejał ją, nawoskował. Przy mechaniźmie ktoś wcześniej grzebał i po renowacji zegar gubił bicie. Z tego co mi wytłumaczył Gość naprawiający winą jest małe kółko zębate, które nie jest od tego zegara.

Zegar przeleżał w kartonie jakieś 5 lat. Jeździłem z nim po różnych zegarmistrzach, ale kazali mi samemu szukać takiego kółka. Po uzgodnieniu z longcase1 mechanizm w końcu trafił do Niego.

Ja miałem na myśli ten mechanizm i tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Ten werk był wyposażony w zastawki maltańskie

post-17726-0-78847400-1560712657_thumb.jpg

Edytowane przez longcase1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest g... werk 36 godzinny...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na myśli ten mechanizm i tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Ten werk był wyposażony w zastawki maltańskie

Przepraszam Mistrzu, że poddałem w wątpliwość Twój osąd, ale tak to niestety wyszło. Ja jestem w tej kwestii nadal laikiem.

Zgadza się mechanizm chodził niecałe dwa dni.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zrobić zdjęcia tego zegara ktory jest kompletny u mojego znajomego ale zapomniałem ( chyba upał) Postaram się jutro wrzucić zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie coś, w czarnej skrzyni... To jakiś niezidentyfikowany wynalazek...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie coś, w czarnej skrzyni... To jakiś niezidentyfikowany wynalazek...

Mogę prosić o zdjęcia tej skrzyni, może jest podobna do mojej.

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o zdjęcia tej skrzyni, może jest podobna do mojej.

Twój zegar kolego bije już poprawnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to? Już? Przecież miał czekać w kolejce.

Czy to była wina tego małego kółka zębatego, czy coś innego?


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małego zębnika powinien mieć 8 zębów a było 9. Koło zapadowe obracalo się zbyt szybko. Jest też trochę źle złożony.... chodzi mi o zalot i spoczynek młotka

Edytowane przez longcase1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję i cieszę się bardzo.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację z kliniki Doktora longcase1, że bęben mojego brocota jest już gotowy.

Wyszło pięknie, co fachowiec to fachowiec. Po dobrym roku oczekiwań zegar będzie w pełni sprawny.

Dziękuję serdecznie longcase1 i kłaniam się nisko.

Szacun jak to powiedział mój znajomy zegarmistrz po zobaczeniu tych zdjęć.

post-109113-0-70570100-1562330173_thumb.jpeg

post-109113-0-54805900-1562330198_thumb.jpeg

post-109113-0-60706800-1562330225_thumb.jpeg

post-109113-0-20782600-1562330272_thumb.jpeg

post-109113-0-81998500-1562330289_thumb.jpeg

post-109113-0-67808500-1562330310_thumb.jpeg

post-109113-0-03518600-1562330334_thumb.jpeg


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzieło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękowania należą się też LESKOSOWI, dzięki bardzo za to, że poleciłeś mi Mistrza Bartka.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.