Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Czesiek

Zegary wieżowe Cześka

Rekomendowane odpowiedzi

A co chcesz z nim robić? Znam go dobrze... Na Dolnym Śląsku mam najwięcej realizacji...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, pogadamy w Łodzi. OK?

Na to liczę i już się cieszę :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, gamoń ze mnie. Przeoczyłem Twój wpis. Ale na wieży w Łodzi byliśmy, "pacjenta" wyoglądaliśmy i diagnozę postawiliśmy. Teraz wszystko w rękach proboszcza. :)


Po kilku miesiącach prac, 26.10.2017 r., ruszył (już "na czysto") zegar wieżowy katedry w Kamieniu Pomorskim. Zabytkowy mechanizm jest synchronizowany magnetycznie z "stacją czasu". Dzięki takiemu rozwiązaniu, XIX-wieczny mechanizm jest najdokładniejszym zegarem w tej części Europy. Uroczyste i oficjalne uruchomienie - już wkrótce. W tle słychać silnik elektryczny poruszający wskazówki jedynej tarczy, nad wejściem do katedry, współczesnego zegara elektronicznego. Zegar zabytkowy wybija kwadranse i godziny na XIX-wiecznych gongach. Uważam, że udało się połączyć tradycję ze współczesnością bez uszczerbku dla którejkolwiek ze stron.

 

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do Kamienia Pomorskiego

post-2710-0-24087300-1522612240_thumb.jpg


post-2710-0-10903900-1522612346_thumb.jpg

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, gamoń ze mnie. Przeoczyłem Twój wpis. Ale na wieży w Łodzi byliśmy, "pacjenta" wyoglądaliśmy i diagnozę postawiliśmy. Teraz wszystko w rękach proboszcza. :)

Po kilku miesiącach prac, 26.10.2017 r., ruszył (już "na czysto") zegar wieżowy katedry w Kamieniu Pomorskim. Zabytkowy mechanizm jest synchronizowany magnetycznie z "stacją czasu". Dzięki takiemu rozwiązaniu, XIX-wieczny mechanizm jest najdokładniejszym zegarem w tej części Europy. Uroczyste i oficjalne uruchomienie - już wkrótce. W tle słychać silnik elektryczny poruszający wskazówki jedynej tarczy, nad wejściem do katedry, współczesnego zegara elektronicznego. Zegar zabytkowy wybija kwadranse i godziny na XIX-wiecznych gongach. Uważam, że udało się połączyć tradycję ze współczesnością bez uszczerbku dla którejkolwiek ze stron.

 

Dlaczego zegar nie pełni swojej funkcji wskazywania czasu?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiniol. Już tłumaczę.

Wieżę katedralną przebudowano w XIX i na początku XX wieku w taki sposób, że dodano (na wysokości pierwotnych trzech tarcz zegarowych) przezrocza - coś w rodzaju arkad. Taka przebudowa zasłoniła kompletnie tarcze i stały się niewidoczne. Domyślam się, że to miało wpływ na zakończenie zainteresowania się zegarem, zegar się zatrzymał i tak trwał.

W międzyczasie gdzieś "zniknęły" dwie żeliwne tarcze, a "ostała się ino" jedna i tak tkwi bezużyteczna do dzisiaj.

Całkiem niedawno zainstalowano zegar elektroniczny z nową tarczą nad wejściem głównym do katedry.

Zachowały się oryginalne XIX-wieczne gongi z pięknym dźwiękiem. Głośniki z "gongami" elektronicznymi niech się schowają - zostały wyłączone.

Gdy wlazłem na wieżę po raz pierwszy i zorientowałem się w sytuacji postanowiłem zrealizować mój pomysł, z którym "nosiłem" się od lat - połączyć "nowe" ze "starym" bez uszczerbku dla zabytkowego mechanizmu.

I tak zegar elektroniczny steruje wahadłem zegara zabytkowego (i nie wygrywa sztucznych kurantów), a zegar zabytkowy wybija kwadranse i godziny na XIX-wiecznych gongach.

O tych sprawach (i nie tylko) będzie konferencja, na którą serdecznie zapraszam! :)

Ps.: wieża katedralna na plakacie jest sprzed przebudowy.

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będę mógł pojawić się w Kamieniu Pomorskim... żałuję... Szkoda, że nie dałeś znać wcześniej :(


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic straconego!

Jednym z moich pomysłów dla klubowiczów jest wizyta na wieży katedry kamieńskiej połączona z "psuciem" i naprawą katedralnej "kukułki" oraz koncertem organowym z prezentacją organów "od zaplecza".

Ten kto popsuje zegar i naprawi - będzie uratowany, a ten kto popsuje i nie naprawi, będzie miał dwa wyjścia ... Ale o tym - podczas spotkania ;)

Bardzo ciekawe jest do zwiedzenia Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Kamieniu Pomorskim byłem tylko raz, blisko trzydzieści lat temu, w pierwszej wakacyjnej podróży z moją obecną żoną. Skupiony byłem głównie na organach :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak chodzi katedralny zegar w Kamieniu Pomorskim:

 

 

Tarant: zapraszam do Kamienia Pomorskiego, to skupimy się nie tylko na organach :)

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest cel montowania elektroniki ?

Jak sądzę to jakiś elektromagnes. 

Bez niego  zegar by nie pracował ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracowałby, ale ktoś musiałby go bez przerwy regulować. Zapewne Czesiek to objaśni, ale przypuszczam, że jest to mechanizm regulujący precyzję chodu. Zegar jest ustawiony na lekkie spieszenie się. O ile spieszyć zacznie się zbytnio, elektromagnes na podstawie informacji z czujników zatrzyma wahadło na chwilę.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek1a2b. Już tłumaczę jaki jest cel instalowania elektroniki (w przypadku kamieńskiej katedry).

Wieżę katedralną przebudowano w XIX i na początku XX wieku w taki sposób, że dodano (na wysokości pierwotnych trzech tarcz zegarowych) przezrocza - coś w rodzaju arkad. Taka przebudowa zasłoniła oryginalne trzy tarcze i stały się one niewidoczne. Domyślam się, że to miało wpływ na zakończenie zainteresowania się zegarem, zegar się zatrzymał i tak trwał aż do 2017 r..

W międzyczasie gdzieś "zniknęły" dwie żeliwne tarcze, a zachowała się na wieży tylko jedna i tak tkwi bezużyteczna do dzisiaj.

W 2015 r. zainstalowano na wieży zegar elektroniczny z nową tarczą nad wejściem głównym do katedry.

Zachowały się oryginalne XIX-wieczne gongi z pięknym dźwiękiem.

Gdy wszedłem  na wieżę po raz pierwszy na początku 2017 r. i zorientowałem się w sytuacji postanowiłem zrealizować pomysł, z którym "nosiłem" się od lat - połączyć "nowe" ze "starym" bez uszczerbku dla zabytkowego mechanizmu.

I tak zegar elektroniczny, odbierający sygnał czasu z zegara atomowego spod Frankfurtu, steruje wahadłem zegara zabytkowego (i nie wygrywa sztucznych kurantów), a zegar zabytkowy wybija kwadranse i godziny na XIX-wiecznych gongach.

Takie rozwiązanie ma co najmniej dwie podstawowe zalety:

1. Ratuje zabytkowy mechanizm przed demontażem i likwidacją ("bo po co uruchamiać tę kupę złomu, można zamontować "elektronika"").

2. Podnosi wartość użytkową zegara zabytkowego, zachowując go dla potomnych i zachowuje dawne rozwiązania sprzed wieków dla następnych pokoleń.

I jeszcze jedna zaleta:

Wymagane jest przeprowadzenie rzetelnego remontu zabytkowego zegara z zachowaniem wiedzy zegarmistrzowskiej.

Elektronika sama nie sprawi, że zabytkowy zegar nagle ożyje i będzie sam chodził jak prosto z fabryki.

Wad takiego rozwiązania, tendencyjnie i subiektywnie, nie widzę, chyba, że są jakieś ukryte.

Oczywiście zabytkowy zegar wybija kwadranse i godziny na oryginalnych, XIX-wiecznych gongach :). Głośniki zostały wyłączone.

Pracowałby, ale ktoś musiałby go bez przerwy regulować. Zapewne Czesiek to objaśni, ale przypuszczam, że jest to mechanizm regulujący precyzję chodu. Zegar jest ustawiony na lekkie spieszenie się. O ile spieszyć zacznie się zbytnio, elektromagnes na podstawie informacji z czujników zatrzyma wahadło na chwilę.

Tarant, dziękuję za uzupełnienie mojej odpowiedzi. Faktycznie - zabytkowy zegar nieco spieszy, a cewka co jakiś czas przytrzymuje wahadło i zegar "czeka" chwilkę na swój czas. Gdy te czasy się zgrają ze sobą - cewka puszcza wahadło. Oczywiście wahadło zatrzymywane jest dzięki komputerowi, który zbiera informację  z trzech czujników zamontowanych na zegarze zabytkowym.

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.

Bardzo ciekawe rozwiązanie. 

W pierwszej chwili myślałem że ten magnez wymusza ruch wahadła sprawiając że zegar działa.

A to grubsza sprawa pięknie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naciąg tam był automatyczny? Już widzę, że ręczny...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiniol. Naciąg tam jest ręczny. Pojemność napędu: 10 dni. Czyli dobrze widzisz :) Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia Czesiek :)  Dopracowuję właśnie mój autorski automat...żadnej ingerencji w mechanizm...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia Czesiek :)  Dopracowuję właśnie mój autorski automat...żadnej ingerencji w mechanizm...

 

przerabiasz zegar wieżowy na automatyczny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Żeby się nakręcił, trzeba będzie obracać wieżę :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wagi są podnoszone za pomocą prądu elektrycznego i obrotowej wieży...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum jakiś temat dotyczący tego rozwiązania ?

Czy Top Secret ?

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.