Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kerims

Użytkownik
 • Content Count

  127
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

48 Początkujący

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Świdnica

Recent Profile Visitors

229 profile views
 1. Kerims

  Jaki to zegar ?

  Mechanizm Concordii. Poprosimy jeszcze o zdjęcie wieszaka z gongiem i zawieszki (okucia) patyka wahadła.
 2. Co do Endlera z SN6420 to ja bym obstawiał jednak wcześniejszą datę produkcji - około 1867 r.
 3. Kerims

  Nasze Budziki

  Takie coś znalazłem na pewnym portalu. A na budzikach się nie znam. Prawda to może być co napisano w opisie aukcji: Antyczny niezwykle rzadki metalowy budzik GUSTAV BECKER na Śląsku 1905/6 lat z monarchią rosyjską Romanow car Mikołaj II i Keizerin Alexandra Fiodorovna z synem Aljoscha Wydanie ku czci narodzin następcy tronu w 1904 r. ???
 4. Trochę nowych i ciekawych dokumentów z PFLiZE w Świdnicy: http://historia-swidnica.pl/nowe-dokumenty-z-1945-r/
 5. Trocho fajnych zdjęć z kroniki świdnickiej filli Elektrizitätszählerfabrik Hermanna Arona: http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=18726
 6. Kerims

  A taki z orczykiem ?

  Charakterystyczny wzór wskazówek, wieszak mechanizmu i rozstrzelony numerator na werku podpowiadają Germanie. Ale jeśli chodzi o wieszak to mamy mocowanie na jedną śrubę. W zegarach Germanii w tym zakresie numerów seryjnych w chodzikach występują zawsze dwie śruby, więc raczej nie... Ale czy w miniaturach też tak było? Generalnie mam za mało danych do analiz a i zdjęcia tego przypadku są słabej jakości... Ciężko to jednoznacznie zidentyfikować.
 7. Kerims

  A taki z orczykiem ?

  To raczej nie jest zdjęcie mechanizmu Germanii. To jest Endler. Proszę odnieś się do mojego spostrzeżenia odnośnie wskazówek i wieszaka. Tu jest werk Germanii:
 8. Kerims

  A taki z orczykiem ?

  Freiburg. Germania...? Pasują wskazówki i wieszak. Na tylnej płycie mechanizmu spodziewał bym się kołków ogranicznika a jest mostek...
 9. Kerims

  A taki z orczykiem ?

  Choć jeśli wierzyć temu zdjęciu poniżej to zegar GB z numerem 3523 miał dzieloną tarczę... (Przepraszam za pożyczone zdjęcie z warsztatów z 2018 roku a konkretnie z wystawy budzików GB w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu)
 10. Kerims

  A taki z orczykiem ?

  Ja tu widzę wczesny zegar GB... Nic chyba innego? Choć jest też kilka ważnych różnic: słupki na śrubki zamiast zakuwane i tarcza dzielona.
 11. Ten zegar raczej nie pochodzi ze świdnickiej fabryki. Został wyprodukowany po wojnie w kwietniu 1946 roku prawdopodobnie w Berlinie Zachodnim przez firmę Heliowattwerke GmbH na eksport do Anglii. https://de.wikipedia.org/wiki/Heliowatt https://www.vde.com/de/geschichte/karte/berlin/heliowatt-ag Czy mogę mieć rację? No i wątek można przerzucić do subforum zegarów elektrycznych (proszę).
 12. Kerims

  Identyfikacja

  Carl Bohm...? (Freiburg) Bez znaku zapytania: Carl Bohm. Wskazówki wtórne.
 13. Takie wartości napięć i układy sieci (IT) przyjęły się w kopalniach... Oczywiście AC: "Elektryczna sieć rozdzielcza podziemna § 1051 Za normalne napięcia 3-fazowej sieci pod ziemią w kopalni należy uważać: 6000 V z nieuziemionym punktem zerowym dla sieci rozdzielczej wysokiego napięcia oraz dla większych odbiorów, jak silniki pomp głównego odwadniania, maszyny wyciągowe szybikowe, przetwornice itp. 500 V z nieuziemionym punktem zerowym dla zasilania różnych maszyn górniczych, jak wrębiarki, ładowarki, przenośniki, pomocnicze pompy, wentylatory itp. 125 V z uziemionym punktem zerowym dla oświetlenia oraz dla wiertarek, wentylatorów i innych ręcznych oraz małych odbiorników prądu." Wkleiłem cytat z "Przepisów technicznej eksploatacji kopalń węgla".
 14. @janekp: Dziękuję za zdjęcia tego zegara. Późno wybrałem się ostatnio na giełdę i już go nie widziałem... Gratuluję zakupu. Zwróciłem uwagę na dość nietypową rzecz, a mianowicie napięcie - 500V. To chyba rzadkość...? A ten drugi zegar SAF2H też nie do mnie trafił. Kupiła go osoba myśląc, że to licznik energii elektrycznej. Cena za jaką sprzedał się ten zegar, jak dla mnie była za wysoka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.