Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pobo

Roczniak JUF 1912 rok - podstawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Czy ktoś z Forumowiczów orientuje się, z jakiego materiału wykonana jest podstawa tego roczniaka?

post-34421-0-06509000-1399218524_thumb.jpg

post-34421-0-27589900-1399218549_thumb.jpg

Jak w temacie: Jahresuhrenfabrik z 1912 roku. 

Tutaj cała galeria: http://exe.idsl.pl/juf1912

Pozdrawiam

pobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy profesjonalistę na naszym Forum i zapraszamy do czynnego udziału w dyskusjach!!!!

 

Co się tyczy podstawy tego roczniaka, to wydaję mi się, że jest to marmur. Ale pewności stuprocentowej nie mam. Trzeba by obejrzeć wywiercone otwory na śruby od dołu podstawy, bo te otwory wewnątrz nie są obrabiane i widać strukturę materiału. Można tam również sprawdzić twardość kamienia. Jeżeli okaże się że jest bardzo twardy, to może to być jakiś rodzaj granitu. Z doświadczenia wiem, że miękki kamień po kilkudziesięciu latach mycia i konserwacji zmienia barwę, dlatego trudno jest bez dość wnikliwej analizy stwierdzić jednoznacznie, jaki to rodzaj kamienia.    


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa jest kamienna, zapewne marmurowa. Zdarzały się takie podstawy roczniaków, były nawet malachitowe.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta podstawa dodaje mu dodatkowego uroku!

 

Witamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten zegar od 2 lat i też tak myślałem.

Trzymajcie się krzesła! Ta podstawa jest z celuloidu !!!!

Przepraszam serdecznie za "prowokację" ale chciałem wywołać dyskusję :)

 

Lata 1910-20 to okres w którym zapanowała moda na to tworzywo.

Ale prawdziwym dziełem sztuki jest w tym przypadku namalowany wzór kamienia.

Samo tworzywo jest białe, pokryte dość grubą warstwą farby a na końcu lakierem. Całość jest idealnie gładka.

Struktura rysunku, ciągłość żyłek kamienia jest perfekcyjna! Pod spodem podstawa jest czarna.

 

Tylko po co to piszę? Wierzcie mi, biorąc do ręki po wyglądzie i wadze będziecie w 100% pewni że to kamień.

Co zrobicie żeby wyczyścić podstawę? Jak kamień - to papier ścierny a potem środek do marmuru ;)

 

Przypuszczam, że w taki sposób zniszczono 95% takich podstaw. Zrobiłbym ten sam błąd, ale postanowiłem na szczęście przetestować działanie szlifierki pod spodem!

 

Gwoli przestrogi: uważajcie na różne wynalazki z przeszłości. Dla przykładu zdjęcie z aukcji na eBayu:

post-34421-0-35812200-1399241000_thumb.jpg

Zegar poszedł za 490 GBP (2,5 tys zł). Piękny, tylko dlaczego podstawa jest pomalowana czarną farbą?

Nawet zapytałem sprzedającego, odpowiedział "podstawa z kamienia". Nie mam już innych zdjęć z aukcji, ale było z bliska widać że to farba.

Nie da się już odtworzyć jej wyglądu...

 

Zwróćcie uwagę na to, że krawędzie w takich podstawach są dość obłe (zaokrąglone). W kamiennych/marmurowych są ostre krawędzie, lekko postrzępione.

 

Tutaj prośba: ma ktoś jeszcze taką konstrukcję? Wydaje mi się że niewiele ich przetrwało przez taką nieprzemyślaną konserwację...

Przy okazji udało się w tym egzemplarzu uratować piękną patynę, która kolorem wpada w odcień śliwkowy :)

 

Pozdrawiam

pobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego pobo, akurat u mnie jest nie tak jak, piszesz. Poznać można ,że kamień , u mnie marmurek, po tym jak ściągniesz klosz i są białe rysy od ostrych krawędzi szkła. Poza tym marmur od spodu już nie obrabiany.   Krawędzie są obłe, zaokrąglone i uszczerbień nie ma. iPozdrawiam.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że z plastiku? Fuj, znaczy Juf.

 

Rzeczywiście celuloid stosowano do podrabiania (imitowania) kości słoniowej, bursztynu, kamieni półszlachetnych. Można go rozpoznać, gdyż po podgrzaniu przez pocieranie wydziela zapach kamfory.

 

Gratuluję mocnego wejścia na forum, aż mi się przypomniała inna prowokacja.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poznać można ,że kamień , u mnie marmurek, po tym jak ściągniesz klosz i są białe rysy od ostrych krawędzi szkła. Poza tym marmur od spodu już nie obrabiany

 

Ale u mnie dokładnie, słowo w słowo mógłbym tak napisać. Od spodu wyglada tak, jakby ktoś jakąś pilą przecinał. Ale do złudzenia też przypomina to nieobrobiony kamień. Nie mogłem też uwierzyć, że krawędź klosza nie zdrapała farby. Właśnie w rowku klosza najbardziej przypominało to kamień.

 

A ma okrągłe nóżki?

Nie twierdzę że to "plastik", ale dla pewności zrobiłbym próbę od spodu podstawy ;)

 

pobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie dokładnie, słowo w słowo mógłbym tak napisać. Od spodu wyglada tak, jakby ktoś jakąś pilą przecinał. Ale do złudzenia też przypomina to nieobrobiony kamień. Nie mogłem też uwierzyć, że krawędź klosza nie zdrapała farby. Właśnie w rowku klosza najbardziej przypominało to kamień.

 

A ma okrągłe nóżki?

Nie twierdzę że to "plastik", ale dla pewności zrobiłbym próbę od spodu podstawy ;)

 

pobo

To jest marmur, prześwituje, widać żywą strukturę różnorodną po całości. Myślę,że prześwity , to mocny dowód akurat na marmur, po malowaniu takowych by nie może. Podstawa od spodu ma ślady obróbki i jest otwór technologiczny na środku podstawy  śr, 6,2mm gł. 9,3mm. Pozdrawiam.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawy roczniaków stosowano też bakelit.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale historia!

 

BTW: Czy spotkal ktos w roczniakach GB podstawe, mimo ze wykonana tradycyjnie z mosiadzu, pomalowana na czarno?

To co jest pod kloszem -  mosiadz, nie malowany, to co poza - pomalowane na czarno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze zdjęć z aukcji- było coś wyglądającego na pomalowane w zeszłym roku. Tak również opisane. Nie kupiłem, więc nie wiem na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taka  jedna  widzialem  raczej  na aukcji ale  nie  pamietam  kiedy  ,byla na pewno.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zegar , ktory ma na 100% kamienna podstawe, zarysowalam ja kluczem i jest kamienna.

Ma tez nozki .

 

 

 

 

post-26878-0-79136700-1399295941_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zarysowalam ja kluczem i jest kamienna

 

Dascola, też myślę że to jest kamień ;)

 

 

...Podstawa od spodu ma ślady obróbki i jest otwór technologiczny na środku podstawy  śr, 6,2mm gł. 9,3mm. 

 

U mnie jest tak samo:

post-34421-0-76373500-1399323327_thumb.jpg

 

Ale postanowiłem zbadać dokładniej materiał z którego zrobiono podstawę... i prawdopodobnie nie miałem racji :(

Na zdjęciu widać biały, odsłonięty fragment. Wyglądało to jak celuloid i potem już tego nie sprawdzałem.

Po dzisiejszych testach okazało się że materiał jest miękki (bez problemu można go skrobać nożem), ale się kruszy tworząc biały proszek.Trochę jak gips.

Organoleptycznie: proszek jest gorzki jak piołun (?)

Ale gips to nie jest. I teraz najdziwniejsze: na zdjęciach widać że czarna warstwa ma grubość ok. 1mm.

post-34421-0-21515200-1399323732_thumb.jpg

post-34421-0-10235200-1399324458_thumb.jpg

Okazuje się jednak że to nie jest farba! Po nasyceniu białej powierzchni olejem staje się ona czarna i pojawiają się żyłki.

Tak wiec jest to jakiś kamień (może produkowany w sposób sztuczny) nasączony powierzchniowo i polakierowany. Te żyłki są więc prawdopodobnie naturalną strukturą kruszywa.

Tylko co to może być? Jakaś kreda?

 

Aby z tej dyskusji coś wynikło: jak się komuś uda zniszczyć taką powierzchnię, to po wygładzeniu białą powierzchnię nasączyć (czym, to jeszcze wypadało by sprawdzić) i polakierować

 

pozdrawiam

pobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gwoli przestrogi: uważajcie na różne wynalazki z przeszłości. Dla przykładu zdjęcie z aukcji na eBayu:

attachicon.gifps_kamien.jpg

Zegar poszedł za 490 GBP (2,5 tys zł). Piękny, tylko dlaczego podstawa jest pomalowana czarną farbą?

Nawet zapytałem sprzedającego, odpowiedział "podstawa z kamienia". Nie mam już innych zdjęć z aukcji, ale było z bliska widać że to farba.

Nie da się już odtworzyć jej wyglądu...

 

 

Pozdrawiam

pobo

 

Proszę bardzo, pozostałe zdjęcia tej podstawy z w/w aukcji.

 

post-28411-0-84103400-1399330223.jpg

post-28411-0-65573100-1399330233_thumb.jpg

post-28411-0-75934100-1399330244_thumb.jpg

 

Ot ciekawostka i jednocześnie ciekawy temat, osobiście nigdy do tej pory nie zwracałem uwagi na tego typu podstawy. Mam co prawda trzy roczniaki z kamiennymi  podstawami, ale wszystkie trzy są z zielonego marmuru.

 

post-28411-0-00614300-1399332814.jpg


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopełnienie tematu. Poniżej marmurowa podstawa od miniatury Kienzle. Kolor określam na łososiowy, na obrazach widać cechy zachowania się marmuru, białe rysy, monolit widać po otworach, prześwit pod światło. Zaokrąglenia nie naruszone,a to z powodu dość grubych zaokrągleń najniższa ok 5mm, wyższe ok 4mm. Ślady użytkowania po wahadle po jego bezpośrednim spodem. Po szkle sporo zarysowań minimalnych podkruszeń marmury. 

post-67478-0-04963900-1399356396_thumb.jpg

post-67478-0-70251000-1399356396_thumb.jpg

post-67478-0-71619400-1399356397_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cd

Przy otworze technologicznym odłamania na gł. ok 2 mm, po całym przekroju jednolita struktura

Grubość podstawy ok 14,7mm.  Otwory do mocowania filarków gł ok. 8,8mm

Pozdrawiam.P.

post-67478-0-74669600-1399356511_thumb.jpg

post-67478-0-94898500-1399356512_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumite, piękny marmur :)

Jak widać przenika przez niego światło. Nie ma wątpliwości. Wszystkie pokazywane podstawy mają zresztą ten sam kształt.

 

Ale dalej nie wiem, z jakiego kruszywa jest moja podstawa? Na początku białe, po "wypastowaniu" czarne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumite, piękny marmur :)

Jak widać przenika przez niego światło. Nie ma wątpliwości. Wszystkie pokazywane podstawy mają zresztą ten sam kształt.

 

Ale dalej nie wiem, z jakiego kruszywa jest moja podstawa? Na początku białe, po "wypastowaniu" czarne...

Hej! Może na NAWCC wiedzą. Nie trafiłem w swojej karierze na takową, nie mam wiedzy.Pozdrawiam.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przenika światło, czy to nie będzie alabaster?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobo  moim zdaniem  masz  marmurowa  podstawe,marmur  jest miekki,latwo  zarysowac,chlonie  strasznie np wode  i  odbarwia sie jesli go  przyklejamy  na podloze  klejem do  plytek.

Ukladalem marmur.Jest  tez  kruchy.To  tylko  moje zdanie;


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przenika światło, czy to nie będzie alabaster?

Może to być alabaster gipsowy, ma wszelkie ku temu, dane, prześwituje, ma różowawe przebarwienia, można zarysować paznokciem. Zastanawię się nad tym jeszcze.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumite, chyba masz rację. Z tych wszystkich rozważań  wynika, że to chyba rzeczywiście będzie alabaster gipsowy barwiony powierzchniowo. Co prawda prześwitywania  nie ma jak sprawdzić, ale reszta się zgadza zgodnie z opisem: http://www.swiat-kamienia.pl/index.php/pl/home-6/normy-i-prawa/66-swiat-kamienia-dobra/czytelnia/sp-325/-sp-400/496--sp-164

 

Dziękuję Kumite i wszystkim pozostałym. Pozdrawiam, pobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.